دانلود کتاب تاریخ تمدن ایران: امپراطوری اشکانیان (پارت‌ها) - جلد چهارم

  • از: کاوه فرخ، ایران نعمتی
  • ناشر: نشر وزرا
  • ۲ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب تاریخ تمدن ایران: امپراطوری اشکانیان (پارت‌ها) - جلد چهارم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب تاریخ تمدن ایران: امپراطوری اشکانیان (پارت‌ها) - جلد چهارم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب تاریخ تمدن ایران: امپراطوری اشکانیان (پارت‌ها) - جلد چهارم

کتاب تاریخ تمدن ایران: امپراطوری اشکانیان (پارت‌ها) - جلد چهارم به قلم کاوه فرخ، حکومت اشکانیان را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و نمای پارسی را برای شما بازسازی می‌کند که با دیدگاه‌های یونانی و رومی مغایرت دارد. این کتاب جایزه شیر زرین پارسی 2008 را دریافت کرده است.

پس از یک دوره‌ی کوتاه مدت که از سلطنت سلوکیان در تاریخ پارس می‌گذشت، نیروی جدیدی از آسیای مرکزی وارد ایران شد که سلسله‌ی اشکانی یا پارت‌ها نامیده می‌شدند. در دوره‌ی اشکانی سه ویژگی جدید در ارتش بارز شد: اول "حمله‌ی پارتیزانی" که مورد استفاده‌ی سواره نظام بود، دوم کمان مرکب و آخرین آن‌ها نبرد فرد به فرد پیش از رویارویی ارتش‌ها.

در اواخر دوره‌ی اشکانی نوع جدیدی از سواره نظام زرهی سوار بر اسب تمام زرهی وارد ارتش شد که شاید طلایه‌دار شوالیه‌های اروپایی باشند. آن‌ها کاتافراکت‌ها بودند که نیزه‌های بلند به همراه داشتند و رومیان هراس بسیاری از آن‌ها داشتند.

شاید در این زمان یا بعدها رکاب ساخته شد که باعث افزایش کشش و مهارت سواره نظام شد. این دوره از تاریخ، ایران شاهد آغاز آیین‌های جهانی چون مانویت بود که مسیحیت را در تعارض با زرتشت قرار داد.

کاوه فرخ در کتاب تاریخ تمدن ایران (Shadows in the desert: ancient Persia at war) بسیاری از بنیادهای پارسی را مورد مطالعه قرار داده و آن‌ها را گام به گام شرح می‌دهد. این کتاب جنبه‌ی دیگری از جنگ‌های بین شرق و غرب را در دوران باستان تصویر می‌کند.

در بخشی از کتاب تاریخ تمدن ایران می‌خوانیم:

درست زمانی که به نظر می‌رسید پاکور و لابینوس برای همیشه رومیان را از خاور نزدیک بیرون رانده‌اند، ورق علیه آن‌ها برگشت. اولین شکست نصیب لابینوس در آسیای صغیر در 40 ق.م شد. ونتیدیوس سردار رومی خود را به سواحل آسیای صغیر (به احتمال زیاد غرب ترکیه‌ی کنونی) رساند و لابینوس را غافلگیر ساخت.

لابینوس سراسیمه پیامی به پاکور ارسال و از وی درخواست کمک کرد. در این فاصله ونتیدیوس لابینوس را تعقیب کرد تا وارد آناتولی شود و سپس او را مجبور به پناهندگی در رشته کوه‌های توروس کرد. زمانی که ونتیدوس به رشته کوه‌های توروس رسید، از دامنه‌های کوه چشم به راه نیروی کمکی شد. او منتظر رسیدن شوالیه‌های زرهی اشکانی بود. وی پیش از حمله، صبورانه منتظر از راه رسیدن پیاده نظام زرهی‌اش بود.

ونتیدیوس به جای استقرار نامناسب پیاده نظام‌اش در زمین هموار آنطوری که کراسوس عمل کرد، با تدبیر هوشمندانه‌ای قشونش را در ارتفاعات بالاتری مستقر کرد. شوالیه‌های اشکانی بدون هیچ توجیهی مستقل از لابینوس عمل کردند و بی‌محابا به بالای تپه جایی که قشون ونتیدیوس انتظارشان را می‌کشید، یورش بردند. حمله‌ی سربالایی شتاب حرکتی شوالیه‌ها را کند ساخت و از قدرت تهاجم جمعی آن‌ها کاست. آن‌ها با صفوف پیاده نظام رومیان که بسیار فشرده و مستحکم سنگر گرفته بودند، رو در رو نشدند و در عوض مجبور به جنگ تن به تن با پیاده نظامشان شدند.

افراد ونتیدیوس شوالیه‌های اشکانی را شکست دادند. نیروهای کمکی سپس مجبور به ترک میدان و حرکت به سوی کیلیکیه شدند و لابینوس را با سرنوشتش رها کردند. بعد قشون رومی لابینوس سعی کرد شبانه عقب نشینی کند، اما ونتیدیوس در کمین آن‌ها بود و همه را قتل عام کرد. لابینوس موفق شد به کیلیکیه بگریزد، اما خیلی زود توسط رومیان اسیر و به جرم خیانت اعدام گردید.

 ۱۲۰ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-632370-1 

چاپ ۱۳۹۹: ۳۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۵۰۰۰ ت - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه: پارس یا ایران
یادداشت مترجم
یادداشت ناشر
پیش‌گفتار: سلحشوران تهمتن پارس
فصل 1: سلوکیان و ظهور اشکانیان (پارت‌ها)
فصل 2: پارت روم را به چالش می‌کشد
فصل 3: پارت از مارک آنتونی تا حملات
فصل 4: دستور امپراطور تراژان مبنی بر تخریب پارت
فصل 5: زوال و سقوط پارت

راهنمای دانلود کتاب تاریخ تمدن ایران: امپراطوری اشکانیان (پارت‌ها) - جلد چهارم

برای دانلود کتاب تاریخ تمدن ایران: امپراطوری اشکانیان (پارت‌ها) - جلد چهارم و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  تاریخ تمدن ایران: امپراطوری اشکانیان (پارت‌ها) - جلد چهارم

نظرات کتاب تاریخ تمدن ایران: امپراطوری اشکانیان (پارت‌ها) - جلد چهارم

Mohsen Arshadi
۱۳۹۹/۸/۱۲
خواندن تاریخ و تمدن نیاکان ما ایرانیان برای عموم لازم و حیاتی است
مخصوصا دوره‌ای که با دلاوران پارتی که به اشکانی میشناسم برای هر پارسی زبان غرور آفرین و انگیزه زاست
قهرمانانی چون سپهبد سورنا در این برهه از تاریخ در این خاک پاک زاده شدند
نژادی اصیل که به دوره‌ی حکمرانی نوادگان اسکندر یا همان سلوکیان پایان داده و قریب به ۴ قرن خاک ایران را میدان دلاوری خویش قرار دادند.
با سپاس فراوان
مشاهد همه نظرات (۱)