دانلود کتاب جوهر ناب مدیریت استراتژیک


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب جوهر ناب مدیریت استراتژیک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب جوهر ناب مدیریت استراتژیک

کتاب جوهر ناب مدیریت استراتژیک نوشتۀ فیلیپ کاتلر، رولند برگر و نیلز بیکهوف، برنامه‌ریزی راهبردی و نحوۀ تداوم کسب‌وکارتان در بازار رقابت را به شما آموزش می‌هد.

این کتاب شامل سه قسمت اصلی می‌شود: در قسمت نخست، درک و فهم مشترکی از واژۀ "استراتژی" و فرایند "مدیریت استراتژیک" ایجاد شده تا همۀ شما از مبنایی یکسان شروع به خواندن کنید. در قسمت دوم، چارچوب‌های مرجع برای تفکر استراتژیک بیان می‌شود: اینکه آن‌ها چگونه به هم مرتبط می‌شوند و چگونه در قالب مدیریت استراتژیک قرار می‌گیرند. پس از این دو قسمت بسیار مهم، بخش سوم به مفاهیم مدیریتی منتخب می‌پردازد، درست به همان صورتی که در مورد اجرای استراتژی به کار گرفته می‌شود. این مفاهیم شامل برخی ایده‌های محوری برگرفته از چارچوب‌های مرجع می‌شود که با رویکردی کاربردی درهم ادغام شده‌اند. حجم فراوانی از نمونه‌های کاربردی صوری و واقعی که برخی از آن‌ها بدون ذکر نام هستند، در سراسر این کتاب به کار می‌روند تا چارچوب‌های مرجع و مفاهیم مدیریتی بهتر معرفی شوند.

پس از خواندن کتاب جوهر ناب مدیریت استراتژیک (The quintessence of strategic management) شما درکی پایه‌ای از استراتژی و فرایند مدیریت استراتژیک خواهید داشت، با مهم‌ترین ابزارهای استراتژی و چگونگی تعامل آن‌ها با یکدیگر آشنا خواهید شد، از حوزه‌های محوری و ملاحظات مربوطه به استراتژی عملاً آگاه می‌شوید و می‌توانید اطلاعات مربوط به کسب و کار را با توجه به مفاهیم استراتژیک زیربنایی تجزیه و تحلیل و تفسیر کنید.

هیچ نویسنده‌ای حتی فیلیپ کاتلر (Philip Kotler)، رولند برگر (Roland Berger) و نیلز بیکهوف (Nils Bickhoff) نویسندگان این کتاب نمی‌توانند با اطمینان بگویند که استراتژی درست یا بهینه در یک موقعیت فرضی چیست. این مسئله، ارتباط فراوانی با دیدگاه بلندمدت در زمینۀ تصمیمات استراتژیک دارد؛ تصمیماتی که تقریباً همیشه در موقعیت‌های پیچیده و پویا گرفته می‌شوند. به همین دلیل است که داشتن تصویری کامل از نقطۀ شروع استراتژیک و بعد در نظر گرفتن امکان‌ها و احتمال‌های گوناگون از دیدگاه‌های متعدد اهمیت دارد.

برای انجام این کار باید بخشی از عدم قطعیت در زمینۀ تصمیم‌گیری را کنار گذاشت و تصویری از مسیر پیش رو داشت. بهترین راه دستیابی به این نقطه، داشتن سال‌ها تجربۀ فراوان در صنعت مورد نظر و شناخت کارکردهای مربوط به آن است. خود شما باید سال‌ها تجربه داشته باشید، زیرا این کتاب تنها به شما نشان خواهد داد که چگونه از فرایندها و ابزارها استفاده کنید تا بتوانید ریسک‌های موجود در مسیر اتخاذ یک تصمیم استراتژیک را کاهش دهید.

در بخشی از کتاب جوهر ناب مدیریت استراتژیک می‌خوانیم:

موارد شکست قاعده‌ها معمولاً «از ناکجاآباد» نمی‌آیند. به همین دلیل ایجاد یک استراتژی قاعده‌شکن در مقایسه با یک استراتژی که از قواعد موجود پیروی می‌کند، کار پیچیده‌ای است که همیشه دربردارندۀ مقدار بیشتری از عدم قطعیت است. از آن جا که موفقیت (یا شکست) یک استراتژی، تنها در درازمدت مشخص می‌شود، بیشتر تصمیم‌گیرندگان ریسک‌گریز، قائل به شکستن قواعد در صنعت خود نیستند و ترجیح می‌دهند به قواعد موجود پایبند بمانند و در نتیجه، عدم قطعیت را به حداقل برسانند. اگر بتوان عدم قطعیت‌های قهری را کاهش داد، شکستن قواعد آسان‌تر خواهد شد. درنتیجه، برای افزایش خلاقیت و قاعده‌شکنی ناشی از آن باید فرایندی وجود داشته باشد که چشم‌اندازهای موفقیت را در استراتژی‌های خلاق افزایش دهد.

یادگیری‌های ما عموماً مبتنی بر شرایط موجود است. به عبارت دیگر، استراتژی‌های خود را در قالب محیط‌های مورد نظرمان نظیر صنایع یا چارچوب حقوقی ایجاد می‌کنیم. با این وجود، این چارچوب‌ها محدودیت‌های طبیعی را برای خلاقیت استراتژیک ایجاد می‌کنند. ما معمولاً قادر به تفکر در بیرون از چارچوب کسب و کار خودمان نیستیم و در عوض بر الگوهای تفکر سنتی پافشاری می‌کنیم. درنتیجه، تنها به تغییرات جزئی در استراتژی‌های خود دست پیدا می‌کنیم، نه به یک قاعده‌شکنی.

شرکت‌ها برای وارد کردن ایده‌های خلاق در فرایند ایجاد و تدوین استراتژی خود می‌توانند کارشناسانی از صنایع دیگر را در این فرایند به کار گیرند، بسیاری از شرکت‌ها این کار را با جذب مدیران اجرایی بلندپایه از صنایع دیگر انجام می‌دهند؛ مدیرانی که به زعم این شرکت‌ها می‌توانند هوای تازه را در سازمان آن‌ها بدمند. متأسفانه این افراد نوعاً خیلی سریع به سازمان جدید خود عادت می‌کنند و هوای تازه‌ای که قرار بود دمیده شود، به زودی از میان می‌رود. البته تغییر دادن مداوم تیم مدیران نیز پاسخ این مسئله نیست و تنها موجب آشفتگی و ناآرامی چشمگیر در شرکت می‌شود.

 ۱۳۹ صفحه، ۳ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-964-469-402-8 

چاپ ۱۳۹۱: ۳۹۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۹۵۰۰ ت - 6.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
فصل اول: استراتژی و مدیریت استراتژیک: نخستین درک پایه‌ای
فصل دوم: چارچوب‌های مرجع استراتژیک: ابزارهای کلیدی برای تعیین استراتژی...
فصل سوم: مناطق کانونی موجود در رویه استراتژی: چهار مفهوم مدیریتی...

راهنمای دانلود کتاب جوهر ناب مدیریت استراتژیک

برای دانلود کتاب جوهر ناب مدیریت استراتژیک و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  جوهر ناب مدیریت استراتژیک

نظرات کتاب جوهر ناب مدیریت استراتژیک

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.