دانلود کتاب راهنمای کاربردی تشخیص و مدیریت بیماری‌های درختان میوه

عکس جلد کتاب راهنمای کاربردی تشخیص و مدیریت بیماری‌های درختان میوه
قیمت:
۲۵۰۰۰ تومان - 7.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب راهنمای کاربردی تشخیص و مدیریت بیماری‌های درختان میوه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب راهنمای کاربردی تشخیص و مدیریت بیماری‌های درختان میوه

کتاب راهنمای کاربردی تشخیص و مدیریت بیماری‌های درختان میوه نوشتۀ سعید تابعین، آتنا صافی و آمنه عنابستانی، تمامی بیماری‌ها و آفت‌های موجود در میوه‌ها، درختان و برگ‌هایشان را به کمک تصاویر و با جزئیات کامل شرح می‌دهد و شما را در این زمینه راهنمایی می‌کند.

دربارۀ کتاب راهنمای کاربردی تشخیص و مدیریت بیماری‌های درختان میوه:

علی ‌رغم پیشرفت‌های فناورانه در طی دو دهه گذشته و شکل‌گیری بسترهای نوین اقتصادی، صنعت کشاورزی همچنان به عنوان یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد و امنیت غذایی در کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه مورد توجه است. در این بین، تولید محصولات باغی همواره از اهمیت اقتصادی بیشتری برای کشاورزان برخوردار بوده است و به همین جهت سرمایه ‌گذاری‌های قابل توجهی در این بخش صورت پذیرفته است. با وجود این، عوامل مختلفی سبب کاهش کمی و کیفی تولید این قبیل محصولات در داخل کشور می‌شوند که خسارت ناشی از عوامل بیماری‌زای گیاهی را می‌توان یکی از ‌مهم‌ترین این عوامل دانست.

با وجود اینکه منابع مختلف علمی در زمینۀ معرفی بیماری‌های درختان میوه و باغی در دسترس است، اما عدم یکپارچگی، کلی ‌گویی، تأکید بر آموزش آکادمیک و عدم به‌روز‌رسانی مطالب در این منابع در طی سال‌ها، باعث سردرگمی کشاورزان، کارشناسان و دانشجویان رشته‌های کشاورزی در خصوص مطالعه، تشخیص و مدیریت بیماری‌های مهم درختان میوه شده است. از همین ‌رو، در کتاب راهنمای کاربردی تشخیص و مدیریت بیماری‌های درختان میوه (Handbook of Identification and Management of Fruit Tree Disease) سعی شده است تا با به‌روز رسانی مطالب و استفاده از تصاویر مناسب و تأکید بر نکات اصلی، زمینۀ تشخیص اولیه و کاربرد شیوه‌های مدیریتی مناسب در قبال بیماری ‌های محصولات باغی برای کشاورزان و کارشناسان کشاورزی فراهم شود.

باید این نکته را در نظر داشت که در هر اگرواکوسیستم خاص، هر گونه تغییر در شرایط محیطی، پرآزاری بیمارگر و حساسیت میزبان، باعث تغییر در وقوع بیماری‌ها و شدت آن‌ها خواهد شد. با توجه به این موضوع، در نوشتار حاضر بر بیماری‌هایی تأکید شده است که از بیشترین میزان وقوع و خسارت در باغات کشور برخوردار هستند.

کتاب راهنمای کاربردی تشخیص و مدیریت بیماری‌های درختان میوه برای چه کسانی مناسب است؟

این کتاب برای کشاورزان، کارشناسان و دانشجویان رشته و گرایش‌های مختلف کشاورزی بسیار سودمند و مفید خواهد بود.

در بخشی از کتاب راهنمای کاربردی تشخیص و مدیریت بیماری‌های درختان میوه می‌خوانیم:

وجود رطوبت بالا و آّب آزاد در باغ، دمای نامناسب و تغذیه نامتعادل درخت هر کدام به نحوی باعث می‌شود که سلول‌های اپیدرمی میوه دچار رشد و تقسیم زیادی شوند که در این حالت سبب پاره شدن پوستک میوه خواهند شد. در قسمت‌هایی که پوستک میوه پاره شده، لایه چوب‌پنبه‌ساز در اپیدرم میوه فعال شده و سلول‌های چوب‌پنبه‌ای را که نقش محافظتی دارند، تولید می‌کند. ایجاد علایم بیماری همچنین ممکن است به وجود اختلال در سیستم آوندی گیاه نیز مربوط باشد. البته باید توجه داشت که در برخی ارقام نظیر رقم سبز کانادایی، میوه‌ها خود دارای اپیدرم چوب‌پنبه‌ای هستند.

استفاده نابه‌جا از کودهای ازته باعث افزایش و استفاده از کودهای فسفره باعث کاهش احتمال بروز علایم این بیماری می‌شوند. بیماری فقط در نواحی مرطوب به وقوع می‌پیوندد و در نواحی خشک پارگی پوستک سطح میوه باعث زنگار نمی‌شود. همچنین احتمال بروز بیماری در مناطقی که دارای شب گرم هستند نسبت به مناطق دارای شب‌های خنک‌تر، بیشتر است.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب راهنمای کاربردی تشخیص و مدیریت بیماری‌های درختان میوه
نویسنده، ،
ناشر چاپیانتشارات مرجع علم
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۱۸۰
زبانفارسی
شابک978-600-8265-87-0
قیمت نسخه الکترونیک
۲۵۰۰۰ تومان - 7.99€
خرید کتاب الکترونیک
موضوع کتابکتاب‌های آموزش پرورش گل و گیاه

نظرات کتاب راهنمای کاربردی تشخیص و مدیریت بیماری‌های درختان میوه

سیده اکرم احمدپور
۱۳۹۹/۱۰/۱۴
خیلی عالی و کاربردی
بسیار ممنونم از آقای دکتر تابعین و خانم مهندس صافی
موفق و پیروز باشید
Abdul Malik saqibahmady
۱۳۹۹/۱۱/۲۵
خیلی مفید, و آموزنده میتواند مشکلات ناشی از آفات و امراضی امروزی را کنترول میکند.
Payam Eisvand
۱۳۹۹/۱۰/۲۰
بسیار کاربردی و مفید. عالی بود. سپاس فراوان
مشاهده همه نظرات ۳