معرفی و دانلود کتاب روشنگری

عکس جلد کتاب روشنگری
قیمت:
۵۳۵۵۰ ۲۶,۷۷۵ تومان ۵۰%
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب روشنگری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب روشنگری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب روشنگری

کتاب روشنگری نمایشنامه‌ای گیرا و جذاب از درام‌نویسِ پرافتخار انگلیسی، شیلا استفنسن، است. در این اثر مخاطب داستان زندگی پرتلاطمِ پدر و مادری خواهید بود که طی واقعه‌ای مرموز، متوجه ناپدید شدن فرزند جوان خود می‌شوند. لازم به ذکر است که اثر حاضر، ذیل مجموعه نمایشنامه‌های اروپایی نشر بیدگل به انتشار می‌رسد.

درباره کتاب روشنگری

لایا مورخی انگلیسی است که پس از عمری تلاش طاقت‌فرسا، کمابیش به ساحل امنِ آسایش و رفاه نزدیک شده. او با همسرش، نیک، و پسر بیست‌ساله‌شان، آدم، زندگی آرام و بی‌دغدغه‌ای را پشت سر می‌گذارد. زمانه امّا برای این خانواده‌ی سه‌نفره، دورانی دشوار و پرهیاهو را تدارک دیده است. آری، تصور ساحل امنی که لایا سرانجام خود را در آستانه‌ی رسیدن به آن می‌پنداشته، بناست با واقعه‌ای تکان‌دهنده برای همیشه محو و نابود شود.

ماجرا از این قرار است که آدم، ناگهان و بی‌‌هیچ مقدمه‌ی قبلی، قصد عزیمت به سمت خاور دور می‌کند، و خیلی زود، بدون آن که خانواده‌اش را از چندوچونِ ماجرا باخبر سازد، جامه‌ی عمل به تصمیم خود می‌پوشاند. اتخاذ این تصمیم و عملی ساختن آن از سوی آدم، همانا نقطه‌ی آغاز فاجعه است: چندان طولی نمی‌کشد که لایا و نیک، پی به ناپدید شدنِ فرزند خود در طی این سفر شوم می‌برند. قصه زمانی رنگ و بویی ترسناک‌تر به خود می‌گیرد که درمی‌یابیم تنها سرنخ این زوج نگون‌بخت از محل دقیق عزیمت فرزند خود، آخرین ایمیلی است که از او به دست ایشان رسیده. ایمیلی مبهم که در آن، تنها به طور گذرا نامی از کشور جاکارتا به عنوان مقصد آدم برده شده است. حال، بر عهده‌ی لایا و نیک است که در آرزوی یافتن سرنخی راهگشا که آنان را به مسیر آگاهی یافتن از سرنوشت فرزند گمشده‌ی خویش هدایت کند، جست‌وجوکنان در تمام جزئیات زندگی آدم دقیق شوند.

آیا امیدی به بازیافتن آدم هست؟ لایا به عنوان یک مادر، مایل است در پاسخ «بله»ای قاطعانه بگوید؛ اگرچه در دلِ خود، با ترس‌ها و تردیدهایی بی‌امان مواجه است. با این حال، او سرِ تسلیم شدن ندارد؛ چنان‌که برای یافتن نشانی ولو کوچک از فرزند خود، حاضر است حتی با رمّالان و غیب‌گویان نیز وارد مراوده شود! بله، لایا حاضر به پذیرش این واقعیت نیست که پسر نازنینش برای همیشه از کف او و همسرش رفته. وی مأیوسانه تمام تلاش خود را می‌کند، تا این‌که واقعه‌ای معجزه‌گون، شعله‌ی امید را مجدداً در دلش زنده می‌سازد...

آنچه خواندید خلاصه‌ای بود از طرحِ رواییِ نمایشنامه‌ی روشنگری (Enlightenment)؛ اثری جذاب از شیلا استفنسن که نخستین بار در سال 2005 به انتشار رسید، و خیلی زود، در همان زمان، مورد تحسین و توجه اهالی نقد و نظر قرار گرفت.

ویژگی بارز و متمایزکننده‌ی کتاب روشنگری، در کنار جذابیت‌های روایی و دراماتیکی که اثر به طور تمام و کمال از آن‌ها بهره دارد، شاعرانگیِ غریب و اندوهناکِ نهفته در زبانِ اثر، یا به تعبیر دقیق‌تر، زبانِ آدم‌های نمایش است. این شاعرانگی، چنان‌که شاهد خواهید بود، به خوبی با فضای رئال و باورپذیر نمایش ترکیب شده، و برخلاف آنچه در بادی امر به نظر می‌رسد، موجب بروز هیچ ضعف و تناقضی در ساختار درام نگشته است.

کتاب روشنگری به قلم بهزاد قادری و حسین زمانی مقدم به زبان فارسی ترجمه شده است.

درباره مجموعه نمایشنامه‌های بیدگل

هدف اولیه‌ی مجموعه‌ آثار نمایشی نشر بیدگل، معرفیِ گستردگی و غنای جهان درام به مخاطب ایرانی بوده است؛ جهانی که باب آشنایی دقیق و اصولی با آن، به دلایل متعددِ فرهنگی، اجتماعی و چه بسا سیاسی و اعتقادی، تاکنون به روی مخاطب فارسی‌زبان گشوده نبوده است.

عناوینی که ذیل این مجموعه‌ی مفید و پربار به انتشار می‌رسند، عمدتاً آن دسته از آثارند که یا تاکنون به فارسی ترجمه نشده بوده‌اند، یا به هر روی، ضرورت بازترجمه‌شان به این زبان، به شدت احساس می‌شده است.

در نکوداشت کتاب روشنگری

- درامی قدرتمند در باب غم و یأس و نومیدی. (Amazon)

کتاب روشنگری مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به درام معاصر اروپا مخاطبین اصلی کتاب روشنگری از شیلا استفنسن‌اند.

با شیلا استفنسن بیشتر آشنا شویم

شیلا استفنسن (Shelagh Stephenson) بازیگر و نویسنده‌ی برجسته‌ی اهل انگلستان است. او که در سال 1955 متولد شده، این روزها واپسین سال‌های دهه‌ی هفتم زندگی خود را پشت سر می‌گذارد. آغاز تحصیلات آکادمیک استفنسن در حیطه‌ی تئاتر از دانشگاه منچستر انگلیس بوده است.

از بین آثار مطرح شیلا استفنسن می‌توان از عناوینی چون «پمپ هوا»، «پنج نوع سکوت» و «روشنگری» یاد کرد. از میان افتخارات او نیز، می‌توان به توفیقش در کسب سه جایزه‌ی معتبرِ «سونی»، «لارنس اولیویه» و «پگی رمسی» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب روشنگری می‌خوانیم

نور در همان اتاق می‌آید. یک هفته بعد.
غیر از میز و صندلی لایا و دو صندلی چوبی چیز دیگری در اتاق نیست.
لایا و نیک همراه جوآنا هستند که شرایط را برای ضبط صدا آماده کرده است.
جوآنا: می‌خوایم فقط یه‌خرده اطلاعات مقدماتی رو تو این مرحله بگیریم. اشکالی نداره؟
لایا: باشه.
جوآنا: من قبلش با گوردُن حرف زده‌م که می‌گفت «آدم» موج‌سوار ماهری بوده. درسته؟
لایا: نمی‌دونم ماهره یا نه. موج‌سواری‌ رو خیلی دوست داره.
جوآنا: هنوز هم وقتی ازش حرف می‌زنین فعلاتون به زمان حاله.
لایا: بعضی‌وقتا آره، بعضی‌وقتا هم نه.
جوآنا: اونا از یه چیزی به اسم سکس... وَکس استفاده می‌کنن، آره؟
لایا: ببخشین؟
جوآنا: موج‌سوارا رو می‌گم.
نیک: یه‌جور صمغه. می‌مالن روی تخته که پاهاشون از روش سُر نخوره.
جوآنا: فقط همین؟ چه بد. بگذریم. عذر می‌خوام. بریم سروقت «آدم». آخرین‌باری که ازش خبر داشتین کِی بود؟
لایا: یه ایمیل بود. پنج ماه قبل. گفت به سرش زده بره جاکارتا.
جوآنا: لحن ایمیلش مهربون بود؟
لایا: کاملاً معمولی بود.
جوآنا: ولی معمولاً مهربون بود؟
لایا: اون بیست سالش بود. خیلی مستقل بود.
نیک: همه‌ش نمی‌گفت «دوسِت دارم، مامان.» توی فیلم امریکایی بازی نمی‌کرد که.
جوآنا: یه‌کم ازش برام بگین. چه کارایی‌ رو دوست داشت؟

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب روشنگری
نویسنده
مترجمبهزاد قادری، حسین زمانی مقدم
ناشر چاپینشر بیدگل
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات153
زبانفارسی
شابک978-600-7806-89-0
موضوع کتابنمایشنامه
قیمت نسخه الکترونیک
۵۳۵۵۰ ۲۶,۷۷۵ ت ۵۰%
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب روشنگری

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب روشنگری

برای دریافت کتاب روشنگری و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.