معرفی و دانلود کتاب روندها و مباحث نوین در طراحی و فناوری آموزشی

برای دانلود قانونی کتاب روندها و مباحث نوین در طراحی و فناوری آموزشی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب روندها و مباحث نوین در طراحی و فناوری آموزشی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب روندها و مباحث نوین در طراحی و فناوری آموزشی

کتاب روندها و مباحث نوین در طراحی و فناوری آموزشی اثر رابرت ریزر و جان وی. دمپسی، بر آن است که برای خوانندگانش تصویری روشن از حوزۀ طراحی و فناوری آموزشی (IDT) فراهم آورد. کتب درسی حوزه فناوری آموزشی اغلب بر مهارت‌های مورد نیاز طراحان و فناوران آموزشی تمرکز دارند.

با این حال، متخصصان این حوزه باید به توانمندی‌هایی بیش از مهارت‌های عملکردی صرف مجهز باشند. آن‌ها باید بتوانند به صورت شفاف ماهیت حوزه خود را تشریح کنند، از تاریخچه و وضعیت فعلی آن مطلع باشند و روندها و مباحثی که بر آن تأثیر گذاشته است یا احتمالاً در آینده تأثیر خواهد گذاشت، را توصیف کنند. هدف کتاب روندها و مباحث نوین در طراحی و فناوری آموزشی (Trends And Issues In Instructional Design And Technology) این است که برای دستیابی به این اهداف به خوانندگانش کمک کند.

این کتاب آخرین گرایش‌های حوزه شامل مدیریت دانش، علوم یادگیری، آموزش مبتنی بر شبکه و مواد یادگیری با قابلیت استفاده مجدد را در خود جای داده است. علاوه بر آن، فصل‌های پوشش‌دهنده این گرایش‌ها و سایر گرایش‌ها توسط چهره‌های پیشگام آن‌ها به نگارش در آمده‌اند.

کتاب روندها و مباحث نوین در طراحی و فناوری آموزشی نوشتۀ رابرت ریزر (Robert Reiser) و جان وی. دمپسی (John V. Dempsey) نه تنها به بررسی گرایش‌های اخیر این حوزه می‌پردازد بلکه مبانی تاریخی و روان‌شناختی آن را نیز به طور شفاف مورد بررسی قرار می‌دهد. این کتاب با بررسی گذشته، حال و آینده این حوزه آن را به نحو بسیار شایسته‌ای مورد بازبینی قرار می‌دهد. بسیاری از دانشجویانی که ویرایش قبلی این کتاب را در اواخر دوران تحصیل خود خوانده بودند، اعتراف داشتند که قبل از آن درک روشنی از این حوزه نداشتند.

این کتاب با ویژگی‌های متنوعی که دارد به گونه‌ای طراحی شده است که به خوانندگانش کمک می‌کند تا ماهیت حوزه، روندها و مباحثی که بر آن تأثیر گذاشته‌اند را به خوبی بشناسند. در آغاز هر بخش چکیده‌ای وجود دارد که آن بخش را به طور کلی از نظر می‌گذراند و توجه خواننده را به موضوعاتی که در آن بخش مورد بررسی قرار گرفته جلب می‌کند و به او چگونگی ارتباط میان فصول مختلف را نشان می‌دهد. مقدمه هر فصل نکات کلیدی آن فصل را روشن ساخته و چگونگی ارتباط میان این فصل با سایر فصل‌ها و یا مضمون بخش را نشان می‌دهد. به علاوه برای ابتدای هر فصل تعدادی پرسش طراحی شده است که می‌تواند سبب تسهیل در یادگیری آن فصل گردد. به اعتقاد ما این پرسش‌ها یکی از مؤثرترین ابزارهای آموزشی است که در رشته خود به کار گرفته‌ایم.

ویرایش دوم این کتاب با ویرایش قبلی آن بسیار متفاوت است، به ویژه آنکه فصل‌هایی به آن افزوده شده است. بسیاری از این فصول به موضوعاتی که در ویرایش قبلی به آنها نپرداخته یا کم پرداخته بودیم نگاهی عمیق دارد.

در بخشی از کتاب روندها و مباحث نوین در طراحی و فناوری آموزشی می‌خوانیم:

طراحی آموزشی (IDT) فرایند نظامندی است که برای تولید برنامه‌های تربیتی و کارآموزی به روشی پایدار و قابل اعتماد به خدمت گرفته می‌شود. طراحی آموزشی فرایندی پیچیده، خلاق، فعال و دوری است. اگرچه مبدأ واقعی فرایند طراحی آموزشی مورد مناقشه است، اما بنا به نوشته‌های سیلورن (1965) نقطه شروع آن، کاربرد نظریه نظام‌های عمومی (برتالنفی، 1968) و تجزیه و تحلیل نظام‌ها، به عنوان رویکردی برای حل مسائل آموزشی بوده است. سیلورن به نحوۀ استفاده از نظریۀ نظام‌های عمومی در خلق مهارت‌آموزی کارآمد و اثربخش برای امور فضایی و نظامی و انتشار الگویی که برخی معتقدند اولین الگوی طراحی آموزشی است علاقه زیادی دارد.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار
مقدمه
بخش 1: تعریف حوزه
فصل 1: حوزه‌ای را که در آن قرار دارید چه می‌نامید؟ تعریف و نامگذاری حوزه
فصل 2: طراحی آموزشی چیست؟
فصل 3: تاریخچۀ طراحی و فناوری آموزشی
بخش 2: نظریه‌ها و الگوهای یادگیری و آموزش
فصل 4: مبانی روان‌شناختی طراحی آموزشی
فصل 5: سازنده‌گرایی و طراحی آموزشی: شکوفایی علوم یادگیری و طراحی پژوهی
فصل 6: معرفت‌شناسی و طراحی محیط‌های یادگیری
فصل 7: اصول پایۀ آموزش: یک ترکیب
فصل 8: الگوهای جانشین طراحی آموزشی: رویکردهای طراحی کل‌گرا و یادگیری پیچیده
فصل 9: انگیزش و عملکرد
بخش 3: ارزشیابی، اجرا، و مدیریت برنامه‌ها و پروژه های آموزشی
فصل 10: ارزشیابی در طراحی آموزشی: تأثیر الگوی چهار سطحی کیرکپاتریک
فصل 11: گزینش، اشاعه، کاربستن و نهادینه‌سازی نوآوریهای آموزشی
فصل 12: مدیریت پروژه‌های آموزشی: مدیریت پروژه های طراحی آموزشی برروی سایت و از راه دور
بخش 4: فناوری عملکرد انسانی
فصل 13: تولید و ارزشیابی بهبود عملکرد انسانی
فصل  14: نظام‌های الکترونیک حامی عملکرد: چشم‌اندازها و دیدگاه‌ها
فصل 15: مدیریت دانش و یادگیری: مکمل یکدیگر
فصل 16: یادگیری غیررسمی
بخش 5: گرایش‌ها و موضوعات طراحی و فناوری آموزشی در موقعیت‌های مختلف
فصل 17: طراحی آموزشی در تجارت و صنعت
فصل 18: فرصت های طراحی آموزشی در آموزش نظامی و محیط های مهارت آموزی
فصل 19: اجرا، آموزش و فناوری در آموزش پزشکی
فصل 20: تغییر در آموزش عمومی: مسائل و فرایندهای آن
بخش 6: پیدا کردن کار در زمینه طراحی و فناوری آموزشی و موفقیت در آن
فصل 21: شایستگی‌های مورد نیاز برای فعالیت در مشاغل طراحی و فناوری آموزشی
بخش 7: مسیرهای جدید در طراحی و فناوری آموزشی
فصل 22: یادگیری توزیع شده و حوزه طراحی آموزشی
فصل 23: استفاده مجدد و طراحی قابلیت استفاده مجدد
فصل 24: استفاده خردمندانه از رسانه های غنی
فصل 25: فناوری‌های آموزشی در حال ظهور: آینده نزدیک
فصل 26: آینده طراحی آموزشی (موافق/ مخالف)

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب روندها و مباحث نوین در طراحی و فناوری آموزشی
نویسنده،
مترجممحمدرضا وحدانی اسدی، حسین اسکندری، داریوش نوروزی
ناشر چاپیانتشارات آوای نور
سال انتشار۱۳۹۲
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات560
زبانفارسی
شابک978-600-3090-031-6
موضوع کتابکتاب‌های علوم تربیتی، کتاب‌های دانشگاهی
قیمت نسخه الکترونیک
92000 ت - 9.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب روندها و مباحث نوین در طراحی و فناوری آموزشی

ابوالفضل پارسیا
۱۳۹۸/۴/۸
ضرورت استفاده مداوم از کتاب به منظور ارتقای دانش کاربردی در مباحث تدریس با بهره گیری از علوم بروز الکترونیکی نیازمندی جامعه ماست. برخورداری دانشجو از بهترین سطح آموزش عدم اتلاف وقت دانشجو برنامه ریزی منظم و دستیابی به اهداف آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت در سایه انجام ارزشیابی مداوم زمینه ساز موفقیت و ماست. من به نوبه خد از مترجمان این اثر تشکر می‌کنم امیدوارم که تچربیات بومی شده خود را نیز بتوانیم در دسترس نسل آینده تشنه دانش قرار دهیم
مشاهده همه نظرات 1

راهنمای مطالعه کتاب روندها و مباحث نوین در طراحی و فناوری آموزشی

برای دریافت کتاب روندها و مباحث نوین در طراحی و فناوری آموزشی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.