معرفی و دانلود کتاب سه سال در دربار ایران

عکس جلد کتاب سه سال در دربار ایران
قیمت:
۲۴,۰۰۰ تومان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب سه سال در دربار ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب سه سال در دربار ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب سه سال در دربار ایران

سه سال در دربار ایران /خاطرات دکتر فووریه (پزشک ویژه ناصرالدین شاه قاجار):

کتاب «سه سال در دربار ایران» اثر دکتر ژوانس فووریه (ژرار فوریه) که به قلم توانمند عباس اقبال آشتیانی به شیوایی ترجمه گردیده، حاوی خاطرات و مشاهدات وی از دربار ناصرالدین شاه و ایران از سال (دوم ذی‌الحجه ۱۳۰۶ ق.) تا بازگشت وی از ایران به میهن خود (سوم جمادی الاولی 1309ق.) به همراه تصاویر تاریخی است و یکی از بهترین منابع درباره‌ی اوضاع ایران در دوران ناصری محسوب می‌شود که می‌توان به صراحت گفت از جمله کتبی است که در عهد قاجار و تقریباً هم‌زمان با سومین سفر ناصرالدین‌شاه به اروپا نوشته شده و در آن  به توصیفات نویسنده از دربار و شهرهای مختلف ایران اشاره می‌شود و در ضمن این‌که حالت سفرنامه دارد، وقایع دربار ایران را در آن زمان به خوبی پوشش می‌دهد. در ادامه امتیاز دخانیات (قرارداد رژی) که نویسنده شاهد این واقعه بوده، بررسی می‌شود و در انتها به نقد کلی کتاب پرداخته می‌شود.

این کتاب، می‌تواند اطلاعات هرچند مختصری درباره کشورهای واقع در مسیر سفر ناصرالدین شاه، برخی از شهرهای ایرانی، وضعیت مذهبی آن روز جامعه‌ی ایران، درباریان، وضع حرم و کاخ‌ها و در نهایت خصایل ناصرالدین شاه را از زبان یک شخص سوم فرنگی که نفعی در آن نداشته، ارایه نماید.

شادروان عباس اقبال در مقدمه می نویسد: «کتاب شیرینى که ترجمه‌‌ی آن از نظر خوانندگان محترم مى‌گذرد و حاوى بسى مطالب ‌تاریخى راجع به اواخر سلطنت ناصرالدین‌شاه است به توسط یک تن طبیب فرانسوى که ‌شاهد عینى بسیارى از وقایع بوده به رشته‌ی تألیف درآمده است. در این ترجمه کمال احتیاط و دقت به خرج داده شده است تا هیچ نکته‌ی آن از قلم ‌نیفتد و در اداى مقصود مؤلف اصلى اخلالى روى ندهد. البته بعضى از معلومات و اطلاعات این مؤلف به وجود نهایت سعى که در جمع‌آورى مطالب صحیحه به خرج داده خالى از اشتباه و مسامحه نیست. ما هر جا که به‌نکته‌اى از این قبیل برخورده‌ایم به عدم‌صحت آن اشاره کرده‌ایم. در ترجمه‌ی کتاب «سه سال در دربار ایران» ما هیچ قصد و غرضى جز کمک به روشن‌شدن تاریخ ایران نداشته‌ایم. اگر احیاناً قسمتى از اطلاعات و حکمیت‌هاى مؤلف اصلى‌ کتاب پسند بعضى از خوانندگان نیفتد یا آن‌ها به عقیده‌ی خود صحیح نیابند بحثى بر ما نیست.»

خود دکتر فوویه نیز می نویسد: «من که مدت چند سال طبیب مخصوص اعلی‌حضرت ناصرالدین‌شاه و شاهد عینى ‌زندگانى روزانه‌ی او بوده‌ام چیزهایى دیده‌ام که نه تنها هیچ مسافرى نمى‌تواند بر آن‌ها اطلاع ‌یابد بلکه آگاهى از آن‌ها بر هر کسى نیز که در ایران مقیم شده باشد مشکل است. این‌سفرنامه شرح همان مشاهداتى است که دیگران از آن‌ها اطلاعى ندارند و آن در حکم‌ پرده‌اى است که کم و بیش حقایق مربوط به شاه ایران در آن نقاشى شده. ایران کشورى است که با وجود بروز افکار جدیده،آداب و عادات مردم آن‌چنان ‌ثابت و لایتغیر مانده که مى‌توان آن‌ها را عین عادات و آداب اجداد ایشان دانست؛ بلکه‌ شاید اولاد ایشان نیز از آن‌ها دست برندارند. با وجود آن‌که در این یادداشت‌هاى روزانه‌ی کتبى سعى شده است که نهایت دقت‌رعایت شود، محتاج به تذکار نمى‌دانم که در این نوشته، کاملاً اسرار شغل خود را نگاه ‌داشته و نسبت به ناصرالدین‌شاه که مردى تیزهوش و خوش‌ذات بود و در تمام حوادث ‌به من نیکى کرده است رعایت کمال احترام را نموده‌ام. امیدوارم که این اوراق دفتر خاطرات من به جغرافیا و تاریخ ایران که در ادوار مختلفه‌ در آن باب کتاب‌هاى بسیار نوشته‌اند، کمکى کند و سعادت آن را داشته باشد که خواننده‌ را نیز سرگرم نماید و براى او مفید افتد.»

کتاب فووریه علاوه بر شرح خاطرات سفر یک اروپایی به ایران، به لحاظ توصیف مکان‌های تاریخی و بیان موقعیت جغرافیایی مناطق و شرح و بسط مسایل اجتماعی از دیدگاه‌های عرفی و مذهبی و بیان وضعیت مردم ایران در عهد ناصری حائزاهمیت بسیار است.

دیدن وضعیت اسفبار نقاط مختلف ایران و ایرانیان در عصر ناصری، فووریه را به تأسف واداشته و او در جای جای خاطرات خود به این مسأله اشاره کرده است. چنان‌که در ابتدای ورود به ایران در گذر از تبریز که پایتخت دوم ایران و مقرّ ولیعهد بوده، به اوضاع نابسامان شهر تبریز و نیز وفور گدایان در این شهر اشاره می‌کند. همچنین فووریه در توصیف وضعیت اسفبار اقتصادی ایرانیان که با وطن‌فروشی دولتیان تغذیه می‌شد، به کوته‌نگری و برداشت‌های سطحی مردم از مسایل، دورویی‌ها و دودوزه بازی‌های رجال درباری در کسب مقامات و سرکیسه کردن بیشتر رعیت و دیگر بدبختی‌ها اشاره کرده است.
او دو عامل عمده‌ی عقب‌ماندگی مردم ایران را فروش امتیازات و حراج مقام و منصب ذکر کرده است. گویا در عصر ناصری کسب مقام در گرو لیاقت‌های فردی نبود، بلکه داشتن مقام و منصب در گرو میزان پولی بود که به شاهنشاه پیشکش می‌شد.

از دیگر نکات قابل توجه کتاب ترسیم تصویر شخصیت‌های دوره‌ی ناصرالدین‌شاه توسط نویسنده است. فووریه با معرفی شخصیت‌هایی چون محمدحسن‌خان اعتمادالسلطنه که جزو فهیم‌ترین افراد عصر قاجار به‌شمار می‌رفت، نقاط ضعف دربار را نشان داده است. نقش طبقه‌ی روحانیت در جامعه‌ی عصر قاجار، وضعیت حرمسرا و نفوذ زنانی چون امینه اقدس در دربار که تمام توجه شاه را به برادرزاده‌اش ملیجک معطوف داشته بود، نیز از جمله مطالبی است که در کتاب به تفصیل آمده است. سرانجام فووریه در ۱۳۰۹ هـ ق. پس از پایان قضیه‌ی تنباکو و در بازگشت از سفر فراهان که وبای عمومی در ایران شیوع یافته بود، با وجود خستگی از سفر و تلاشی که در معالجه‌ی بیماران کرده بود، وقتی با اوضاع آشفته تهران مواجه شد، از ناصرالدین شاه تقاضای مرخصی کرد. شاه نیز با دادن درجه‌ی اول نشان شیر و خورشید، او را از حضور خود مرخص نمود.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه‌ی ترجمه
متن قرارداد رژى
مقدمه‌ی مؤلف
فصل اول: از فرانسه تا ایران (به همراهى اعلیحضرت ناصرالدین شاه)
فصل دوم: در ایران (آذربایجان و عراق عجم)
فصل سوم: تهران، ارک و عمارات آن (وضع شهر)
فصل چهارم: قصور ییلاقى و شکارگاههاى شاهانه البرز و مازندران
فصل پنجم: امتیاز دخانیات (هیجان مردم و اغتشاشات)
فصل ششم: مسافرت به فراهان (وباى عام)
فصل هفتم: مراجعت به فرانسه (گیلان از رشت به بندر مارسى)

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب سه سال در دربار ایران
نویسنده
مترجمعباس اقبال آشتیانی
ناشر چاپیانتشارات پر
سال انتشار۱۳۹۵
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات400
زبانفارسی
شابک978-964-8007-99-2
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب سه سال در دربار ایران

مهسا شکرنژاد
۱۴۰۱/۱۰/۲۱
نویسنده فقط به توضیح و تفسیر جغرافیای مناطقی که ازشون گذر کرده پرداخته و مرتبا از کوه و دشت دمن گفته، ناصرالدین شاه هم همش به تفریح و شکار و سفر بوده، و هیچ خدمتی برا مملکتش انجام نداده، و در ضمن نویسنده وقایع تاریخی و شرح درمان و به طور کلی اتفاقات درباررو خیلی کم بهش پرداخته، کمک زیادی به افزایش دانشمون در باب اون دوران نمیکنه، در ضمن اصلا توضیحی نداده چرا از ایران برگشته بعد از سه سال، من کتاب رو نپسندیدم
Leila Tolooyee
۱۴۰۲/۱/۴
کتاب بسیار جالب وجذاب از نقطه نظر توصیف مکان ها و توضیح مراسمات و رسم و رسومات بود، و خیلی خیلی دقیق به شرح وقایع پرداخته، ولی واقعا قلب ادم از اینهمه بدبختی و فلاکت به دردمیاد، مردم از هر نظر فقیر و عقب مانده، واقعا این رجال و دولتمردان قجری با مملکت و مردم چه کردند، خوندنش روتوصیه میکنم ازجهت اشنایی با اون زمان، پی بردن به حال و احوال و اوضاع اجتماعی کشورمان
با تشکر از عوامل کتابراه
علی موحد
۱۴۰۰/۲/۱۷
ماشالا ناصرالدین شاه چقدر بفکر مردم بودن، فقر و فلاکت و خرافات و عقب ماندگی و بیماری و کثیفی رو قشنگ میشه حس کرد حتی نویسنده نتوانسته یک نمونه از خدمات شاه به مردم مثال بزنه چونکه خدمتی وجود نداشت
مینا زارعی
۱۴۰۱/۱۱/۷
کتاب بسیار ارزشمندی هست توصیفات جالبی از دربار و مناسبات درباریان رو توضیح میده اداب دربار و همینطور وضع ایران در اون دوره. ولی متاسفانه چون به صورت متنی هست فرصت و حوصله نکردم تموم کنم کاش صوتی این کتاب هم تهیه شود.
الهه علیزاده
۱۳۹۶/۵/۱۸
تازه این کتابو شروع کردم. امیدوارم وقایع تاریخیو با همین دقتی که وصف شده توش پیدا کنم. تا اینجا جالب بوده!
ماریه طالبی
۱۴۰۱/۱۰/۸
آقای فووریه علاقه زیادی به توصیف مناظر اطرافشان داشتند. در این کتاب بیشتر از نقل وقایع از منظره و اشیا اطرافشان نوشتند
جودی آبوت
۱۳۹۵/۱۰/۲۸
بسیار عالی. جواب بسیاری از سوالاتی که در ذهنم بود از طریق مطالعه این کتاب می‌یابم.
مایسا دهقانی
۱۴۰۰/۱۰/۷
برای آشنایی با لایه‌های زیرین فرهنگ دوران یاد شده در کتاب بسیار سودمند و جذاب بود
انگود انگوری
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
کتاب خوبیه. بیشتر کتابهای سفرنامه‌ای برا دانلود بزارید. مخصوصا خارجی‌هایی که زمان قاجار ایران آمدن
مریم
۱۴۰۱/۷/۲۶
کتاب خیلی خوبی بود، از خواندنش لذت بردم
ابوالقاسم صالح ابادی
۱۴۰۰/۱۲/۱۶
با تاریخ کشورم بیشتر اشنا شدم
Mahsa p
۱۳۹۸/۶/۱۲
سفر جالبی بود
حبیب مهربان
۱۳۹۷/۱/۲۸
سرگرم کننده
امین دلاوری
۱۳۹۵/۹/۲۹
مفید وخوب بود
آنه شرلی
۱۳۹۵/۴/۱۶
کتاب جالبی بود
مشاهده همه نظرات 16

راهنمای مطالعه کتاب سه سال در دربار ایران

برای دریافت کتاب سه سال در دربار ایران و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.