معرفی و دانلود کتاب سوسن تسلیمی در گفتگویی بلند با محمد عبدی

عکس جلد کتاب سوسن تسلیمی در گفتگویی بلند با محمد عبدی
قیمت:
۹۱,۳۵۰ تومان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب سوسن تسلیمی در گفتگویی بلند با محمد عبدی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب سوسن تسلیمی در گفتگویی بلند با محمد عبدی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب سوسن تسلیمی در گفتگویی بلند با محمد عبدی

کتاب سوسن تسلیمی در گفتگویی بلند با محمد عبدی کامل‌ترین مصاحبه با یکی از بزرگترین و مقتدرترین بازیگران زن تاریخ سینمای ایران را دربردارد که در آن از زندگی شخصی، بازیگری، فیلم‌های بهرام بیضائی، مهاجرت به سوئد و ... صحبت شده است.

درباره‌ی کتاب سوسن تسلیمی در گفتگویی بلند با محمد عبدی:

سوسن تسلیمی هنرمندی پرآوازه در سینمای ایران است که با وجود مهاجرت و غیبتی طولانی از سینمای ایران، همچنان نامش به عنوان بهترین بازیگر زن تاریخ سینمای کشور به گوش می‌خورد. محمد عبدی گردآورنده‌ی کتاب حاضر همیشه در فکر گفتگویی مفصل با این هنرمند برجسته بود تا درباره‌ی زندگی، نظریات و تجربیات گران‌بهای ایشان کتابی بنویسد. به نقل از بهرام بیضائی، سوسن تسلیمی استعدادی است که هر صد سال یکبار ظهور می‌کند.

عبدی بعد از مهاجرتش به لندن از سال 2007 تا اواخر 2010 یعنی در طی سه سال، گفتگویی بلند و همه جانبه با تسلیمی در کشور محل اقامتش یعنی سوئد انجام داد. کتاب «سوسن تسلیمی در گفتگویی بلند با محمد عبدی» حاصل بیش از سی ساعت گفتگو درباره‌ی خاطرات و تجربه‌های کودکی او، تحلیل‌ها و نظرات او در مورد بازیگری، بازی در فیلم‌های بیضائی، مهاجرت از کشور و ... است.

سوسن تسلیمی را بیشتر بشناسیم:

وی در سال 1328 در خانواده‌ی اهل هنر و سینما در رشت متولد شد. پدرش مدیر تولید و تهیه کننده و مادرش بازیگر بود. تسلیمی همانند دو برادرش به سینما علاقه پیدا کرد و فعالیت خود را از تئاتر در سال 1350 آغاز کرد. او تحصیلاتش را نیز در سال 1352 در رشته‌ی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبا به پایان رسانید. او به عنوان بازیگر در تئاتر مشغول به فعالیت شد و با کارگردانانی چون داریوش فرهنگ، بهرام بیضائی، مهدی هاشمی و ... همکاری کرد.

چریکه‌ی تارا اولین حضور تسلیمی در سینما بود که نوید بازیگری مقتدر در سینمای ایران را داد. او به خاطر بازی در این فیلم از سوی جشنواره سن سباستین مورد تقدیر قرار گرفت. تسلیمی در سال 1363 در مجموعه‌ی سربداران به ایفای نقش پرداخت و در سال‌های جنگ ایران و عراق ایده‌ی فیلم ماندگار باشو غریبه‌ای کوچک را با بیضائی در میان گذاشت. وی در سال 1366 به سوئد مهاجرت کرد و هم اکنون فعالیت هنری‌اش را در این کشور ادامه می‌دهد. بعد از گذشت سال‌ها از غیبت تسلیمی در سینمای کشور و با وجود نقش آفرینی‌های محدودش، وی همچنان به عنوان یکی از بهترین بازیگران تاریخ سینمای ایران شناخته می‌شود.

کتاب سوسن تسلیمی در گفتگویی بلند با محمد عبدی مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به زندگی و آثار این هنرمند سرشناس، از خواندن این کتاب لذت خواهند برد؛ چرا که کمتر گفتگویی این چنین کامل و با جزییات از سوسن تسلیمی یافت می‌شود.

در بخشی از کتاب سوسن تسلیمی در گفتگویی بلند با محمد عبدی می‌خوانیم:

فکر می‌کنم مرگ یزدگرد همان موقع بعد از دایرۀ گچی اجرا شد...

بله. طرح مرگ یزدگرد را بیضائی از خیلی قدیم داشت. هنگام فیلم‌برداری چریکۀ تارا بیضائی به من پیشنهاد داد که تئاتر مرگ یزدگرد را کار کنیم. در موقع فیلم‌برداری یادداشت‌هایی می‌نوشت برای مرگ یزدگرد. حتی از من پرسید بین نقش مادر یا دختر کدام را بیشتر دوست داری که من گفتم نقش مادر یعنی زن آسیابان. بعد از فیلم‌برداری که برگشتیم تهران، بیضائی بلافاصله شروع کرد به نوشتن این نمایشنامه. ما بعد از دایرۀ گچی، شروع کردیم به تمرین که در تالار چهارسو اجرایش کنیم. آن موقع تئاتر چهارسو دوباره راه افتاده بود و اجراهایی در آن می‌شد. مدیر تئاتر شهر در آن زمان آقای مهدی حجت بود. شناخت کافی و کامل از ایشان ندارم، اما آن موقع در حدی که دیدیم، آدم فرهنگی‌ای بود. مرگ یزدگرد را خواند و خوشش آمد. برخوردش خیلی مثبت بود و از کارهای بیضائی هم خیلی خوشش می‌آمد.

زبان نمایش فقط فارسی بود بدون هیچ لغت عربی و کار خیلی پرزحمتی بود. خیلی هم خوب نوشته شده بود. ما که شروع به تمرین کردیم بعضی‌ها می‌گفتند این زبان سختی است و مردم نمی‌فهمند. ما می‌گفتیم اگر تماشاگر کلمه‌ای را هم نفهمد ، از جمله و فضا همه‌چیز را درک می‌کند. واژه‌های قدیمی فارسی داشت البته؛ واژه‌های فارسی‌ای که فراموش شده بود و شاید بعد از این نمایش به یاد خیلی‌ها آمد. من فکر می‌کردم موفق خواهد شد که شد. تماشاچی‌ها خیلی استقبال کردند. اواخر ماه مهر به روی صحنه رفت... . هیچ‌کس نیامد بگوید که ما نفهمیدیم. تئاتر فقط به متن متکی نیست. متن جزئی از نمایش است و وقتی اجرا می‌شود عوامل دیگری در بیان هنری تأثیر دارد. ضمن اینکه متن هم کاملاً قابل‌درک بود. تماشاچی را نباید دست کم گرفت.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
سوسن تسلیمی در گفتگویی بلند با محمد عبدی
سال‌شمار زندگی سوسن تسلیمی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب سوسن تسلیمی در گفتگویی بلند با محمد عبدی
نویسنده
ناشر چاپینشر بیدگل
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات261
زبانفارسی
شابک978-600-7806-96-8
موضوع کتابکتاب‌های زندگی نامه، کتاب‌های هنرهای نمایشی
قیمت نسخه الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب سوسن تسلیمی در گفتگویی بلند با محمد عبدی

لیلی شیرمرد
۱۴۰۰/۶/۲۳
خانم تسلیمی، بازیگری مورد ستایش منه. راه سخت و پرفراز و نشیبی که این بانو برای هدفش طی کرده، منو به تمرکز بر هدفم تشویق کرد.
گلناز عالیان
۱۴۰۲/۲/۲۶
بهترین بازیگر زن ایرانی، زیبا و تاثیرگذار ممنون که باعث شدید با خواندن این کتاب بیشتر با شخصیت این بانوی هنرمند و بزرگ آشنا شوم
مشاهده همه نظرات 2

راهنمای مطالعه کتاب سوسن تسلیمی در گفتگویی بلند با محمد عبدی

برای دریافت کتاب سوسن تسلیمی در گفتگویی بلند با محمد عبدی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.