دانلود کتاب سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های سرگشتگی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های سرگشتگی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های سرگشتگی

در کتاب سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های سرگشتگی، تالیف هاروکی موراکامی، شاهد اتفاقات عجیبی هستیم که شخصیت اصلی داستان یعنی تسوکورو، با آن‌ها رو‌به‌رو می‌شود. فرار از تنهایی و مرگ در انزوا، در این داستان به وضوح دیده می‌شود.

کتاب سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های سرگشتگی (Colorless Tsukuru Tazaki and His Years of Pilgrimage) یکی از خواندنی‌ترین رمان‌های موراکامی است که در کشورهای اروپایی و البته موطن نویسنده آن، ژاپن بسیار پرفروش شد.

تسوکورو مرد جوان 36 ساله‌ای است که در شهر توکیو زندگی می‌کند. زمانی که دبیرستانی بود، چهار دوست صمیمی داشت، اما، اتفاقی عجیب در این بین رخ ‌می‌دهد که به این دوستی پایان می‌دهد. سوروکو بدنبال فرار از تنهایی خود، زندگی‌اش را زیر و رو می‌کند تا این راز را کشف کند...

منتقدی به نام کِوین کنفیلد گفته است تفکرات فلسفی دم دستی، نوعی رفتار که خبر از قصه‌های پریوار بزرگسالان می‌دهد، شیفتگی بیمارگون به روابط آسیب‌پذیر جوانی، و بازیگوشی روایی از مشخصات رمان‌ها و داستان‌های موراکامی است. به این‌ها می‌توان احساس تنهایی و واماندگی، حس فقدان، روان‌نژندی و حضور آدم‌هایی را که با روند و هنجار عادی زندگی ناهمخوانند افزود.

کتاب سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های سرگشتگی نیز از این قاعده مستثنا نیست. همان بی‌رنگ بودن سوکورو، یا تصور او از خودش که بر مبنای نام خود را بی‌رنگ و بو می‌داند و شانزده سال طرد شدگی و تعلیق او در میان زمین و هوا نشان‌ دهنده‌ی همین موضوع است.

در این‌جا نیز، مانند جنگل نروژی (که همچنان منتظر مجوز است) و جنوب مرز، غرب خورشید داستان در ژاپن امروز می‌گذرد و جز دو سه مورد کمتر نشانی از خرق عادت و شخصیت‌های فانتزی دیده می‌شود.

با این همه، پیرنگ داستان نشان موراکامی را بر خود دارد. یعنی بار دیگر راوی جوانی است 35 36 ساله، مجرد، تنها و با زندگی خلاف همسن و سال‌های خود و چون از جانب چهار دوست دیگر طرد شده، شانزده سال تمام گمگشته و سرگشته است، تا به سارا برمی‌خورد و به تشویق او در صدد کشف گذشته برمی‌آید. و این سفری است هم در بیرون و هم در درون برای یافتن دلایل طردشدگی و رفع سرگشتگی.

هاروکی موراکامی (Haruki Murakami) برای پیش بردن قصه‌اش این بار از زاویه دید سوم شخص دانای محدود استفاده کرده و دیگر از تکنیک‌های پیچیده و تغییر مدام زاویه دید و همچنین نمادین سخن فاصله گرفته، داستان در آستانه‌اش سعی بر شناساندن شخصیت‌های داستانی‌اش به خواننده را دارد و در ادامه کل بارِ قصه بر روی دوش همین شخصیت‌ها ‌می‌افتد، بدین ترتیب موراکامی با استفاده از تکنیک‌های ساده داستان‌نویسی اثری بسیار جذاب خلق کرده که علاوه بر مخاطب عام توانسته انتظارات منتقدان و خوانندگان حرفه‌ای را نیز برآورده سازد.

در بخشی از کتاب سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های سرگشتگی می‌خوانیم:

از ژوئیه‌ی سال دوم دانشکده تا ژانویه‌ی سال بعد همه‌ی فکر و ذکر سوکورو تازاکی مردن بود. در این مدت بیست سالش تمام شد، اما این نقطه عطف خاص آغاز بزرگسالی برایش بی‌معنا بود. طبیعی‌ترین کار این بود که جان خود را بگیرد و حتی امروز هم نمی‌داند چرا گام نهایی را برنداشته است. گذر از آستانه‌ی مرگ و زندگی کاری بود راحت‌تر از قورت دادن تخم مرغی خام و لیز.

شاید روش مناسبی پیدا نکرده بود که با احساسات ناب و شدیدش در قبال مرگ جور دربیاید؛ برای همین، دست به خودکشی نزده بود. اما اصل کار رَوِش نبود. اگر دری در دسترس بود که یکراست به مرگ می‌رسید، حتی لحظه‌ای هم در باز کردنش درنگ نمی‌کرد، انگار که این هم قسمتی از زندگی روزمره باشد. اما چه خوب و چه بد، همچو دری دم دست نبود.

خیلی وقت‌ها با خودش می‌گفت راست راستی باید همان موقع می‌مردم. بعد این دنیا، همین دنیایی که حالا هست، دیگر وجود نمی‌داشت. فکری بود پرجذبه و مسحور کننده. دنیای حاضر وجود نمی‌داشت و واقعیت واقعی نمی‌بود. تا جایی که به این دنیا مربوط می‌شد، او دیگر وجود نمی‌داشت درست به همین نحو این دنیا هم دیگر برای او وجود نمی‌داشت.

در عین حال، سر در نمی‌آورد چرا به این نقطه رسیده است و بر لبه‌ی پرتگاه تلوتلو می‌خورد. بله، حادثه‌ی مشخصی او را به این‌جا کشانده بود این نکته را خوب می‌دانست اما چرا فکر مرگ به او مسلط شده بود و حدود شش ماه در برش گرفته بود؟ بله، «در برش گرفته بود» این عبارت به دقت در موردش مصداق داشت. روزهای پی در پی مثل یونس در شکم ماهی، گمگشته در تاریکی و خلأ راکد، در اندرون مرگ به دام افتاده بود.

انگار خوابگردی بود در میان زندگان، انگار تاکنون مرده بود و خود نمی‌دانست. با طلوع خورشید بیدار می‌شد، مسواک می‌زد، هر لباسی که دم دستش بود می‌پوشید، سوار قطار می‌شد و به دانشکده می‌رفت و سر کلاس یادداشت برمی‌داشت. مثل کسی که در طوفان گیر افتاده و مذبوحانه به تیر چراغ‌ برقی چنگ انداخته باشد، به امور عادی روزمره چسبیده بود. فقط در صورت لزوم چند کلمه با این و آن حرف می‌زد، بعد از کلاس به آپارتمان پرت خودش برمی‌گشت، روی کف زمین می‌نشست، به دیوار تکیه می‌داد و می‌رفت توی فکر مرگ و ناکامی‌های زندگی خودش. پیش رویش ورطه‌ی عظیم تاریکی بود که یکراست به مرکز زمین می‌رفت. تنها چیزی که می‌دید، ابر انبوهی از هیچ بود که دورش پیچ و تاب می‌خورد؛ تنها چیزی که می‌شنید، سکوت ژرفی بود که پرده‌ی گوشش را می‌فشرد.

 ۳۰۴ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-7567-12-8 

چاپ ۱۳۹۴: ۳۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های سرگشتگی

برای دانلود کتاب سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های سرگشتگی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های سرگشتگی
سمیه شریعتی
۱۳۹۸/۵/۹
این داستان معرکه هست. قشنگترین بخش اون وقتی هست که سوکورو توی جنگل فنلاند دوست قدیمیشو میبینه و به جواب سوالش که سالهاست با اون درگیره میرسه.
Maknae Line
۱۳۹۸/۷/۱۳
کتاب بی‌نظیری هست.. از خوندنش سیر نمیشم.. و هر بار میخونم انگار چیز جدیدی درش پنهان شده.. من از موراکامی خیلی یاد گرفتم...
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۲)