معرفی و دانلود کتاب شیوه فنی نمایشنامه خوانی از پایان تا آغاز و از آغاز تا پایان

عکس جلد کتاب شیوه فنی نمایشنامه خوانی از پایان تا آغاز و از آغاز تا پایان
قیمت:
۱۳۰۰۰ تومان - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب شیوه فنی نمایشنامه خوانی از پایان تا آغاز و از آغاز تا پایان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب شیوه فنی نمایشنامه خوانی از پایان تا آغاز و از آغاز تا پایان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب شیوه فنی نمایشنامه خوانی از پایان تا آغاز و از آغاز تا پایان

کتاب شیوه فنی نمایشنامه خوانی از پایان تا آغاز و از آغاز تا پایان نوشتۀ دیوید بال، روشی را به شما ارائه می‌دهد که دربرگیرندۀ تمامی ابزارهای مفید و لازم برای خواندن یک نمایشنامه است. این کتاب نمایشنامه را به عنوان یک اثر ادبی می‌شکافد و تحلیل می‌کند.

دربارۀ کتاب شیوه فنی نمایشنامه خوانی از پایان تا آغاز و از آغاز تا پایان:

این کتاب دربارۀ خواندن نمایشنامه است. کلمۀ «تکنیک» در بین دانشجویان و هنرجویان هرگز لغت خوشایندی نبوده است. اما همان‌طور که بازیگری، طراحی و کارگردانیِ الهام‌بخش متکی به مهارت تکنیکی است، نمایشنامه‌ خواندنِ روشنگرانه و تحلیلی نیز نیازمند تکنیک است. اگر در خلق آثارتان فقط به استعداد و نبوغ فردی تکیه می‌کنید، به شما اطمینان می‌دهیم که درست در لحظه‌ای که بیش از همه به آن‌ها نیازمندید شما را تنها خواهند گذاشت.

در کتاب شیوه فنی نمایشنامه خوانی از پایان تا آغاز و از آغاز تا پایان (Backwards and forwards: a technical manual for reading plays) فقط تکنیک شرح داده شده است و این شما هستید که باید قدرت القا، روشنگری و قابلیت تصور خود را به آن اضافه کنید. این‌گونه خصایص را کسی نمی‌تواند به شما بیاموزد یا دربارۀ آن‌ها کتاب بنویسد. حتی تشریح چنین خصایصی نیز کار بسیار دشواری خواهد بود. آگاهی‌تان به تکنیکْ ظهور این صفات را در شما امکان‌پذیر می‌کند. این مهارت و استادی در تکنیک است که در لحظات اجتناب‌ناپذیری که قابلیت تصور و روشنگری شما دور از دسترس است به کمکتان می‌آید و راهنمایی‌تان خواهد کرد تا بتوانید گلیمتان را از آب بیرون بکشید.

تکنیک، مانند هرگونه ابزار مفید دیگری، نتیجۀ کارتان را محدود نخواهد کرد، بلکه به کار خلاقۀ شما میدانی وسیع‌تر و ارزشی والاتر خواهد داد. برای هیچ نمایشنامۀ‌ خوبی نمی‌توان فقط یک تعبیر «درست» تصور کرد. اما آگاهی به تکنیک‌های نمایشنامه‌خوانی به شما این اطمینان را خواهد داد که تعبیرتان از نمایش درست بوده و متن ارزش به‌صحنه‌آوردن را دارد.

تحلیل یک نمایشنامه به کار زیادی احتیاج دارد، حداقل به همان اندازه‌ای که بقیۀ موارد در تئاتر وقت می‌گیرد. اما اگر شما تکنیک و پشتکار داشته باشید و نمایشنامه را صحیح بخوانید، ارزش کار حرفه‌ای‌تان حداقل همپای دیگر همکاران حرفه‌ای‌تان خواهد بود. اگر بازیگر هستید احتیاجی به پارتی‌بازی‌های معمول و تن ‌دادن به هوا ‌و هوس این کارگردان و آن تهیه‌کننده نخواهید داشت. اگر طراح هستید، نمایشتان را «طراحی» خواهید کرد نه «دکوربندی». اگر کارگردان هستید، «کارگردانی» خواهید کرد نه دستیاری مدیر صحنه و بی‌شک مورد توجه تهیه‌کنندگانی نیز قرار خواهید گرفت که از همان اوایل مصاحبه به ارزش دانش و آگاهی شما پی خواهند برد و درنهایت، اگر نمایشنامه‌نویس هستید، به کشف این مهم نائل خواهید شد که چگونه نمایشنامه‌ای بنویسید که مورد توجه افراد باسوادتر و داناتر از هم‌کلاسی‌های درس ادبیات دوران دانشکده باشد.

در این کتاب به نمایشنامۀ هملت اثر شکسپیر بارها اشاره خواهد شد. هملت را بخوانید و هنگام خواندن این کتاب نسخه‌ای از آن را در دسترس داشته باشید. همین‌طور به چندین نمایشنامۀ دیگر نیز اشاره شده است. اگر آن‌ها را به‌خوبی نمی‌شناسید، با اولین اشاره به اسم هر یک از آن‌ها حتماً آن را به‌عنوان یک تکلیف بخوانید و با ورق‌زدن سریع و مروری سرسری خودتان را گول نزنید. فراموش نکنید که همیشه افراد دیگری در انتظار تصاحب شغل تئاتری شما هستند (البته این هم در صورتی است که بتوانید شغلی مهم به ‌دست آورید). پس بهتر است تنبلی را کنار گذارده و در درک مطالب و فهم تکنیک‌های این کتاب با جان‌و‌دل بکوشید.

وقتی که توانستید بر تکنیک خواندن تحلیل‌گرایانۀ یک نمایشنامه مسلط شوید، هیچ نمایشنامه‌ای شما را نخواهد ترساند و به لذت وافری که از خواندن ماهرانۀ یک نمایشنامه در شما ایجاد خواهد شد پی خواهید برد.

خواندن نمایشنامه با مهارت لازم، همۀ دام‌هایی را که خواندن ابلهانه و سطحی بر سر راه شما قرار می‌دهد بر خواهد داشت. متأسفانه تعداد افرادی که آگاهانه نمایشنامه می‌خوانند نسبت به آنهایی که به‌طور سطحی به خواندن نمایشنامه‌ها می‌پردازند قابل مقایسه نیست. ضمن آنکه روش گروه دوم بسیار فراگیرتر است.

درباره مجموعه مطالعات اجرا:

این مجموعه برای معرفی کتاب‌هایی در زمینه‌ی اجرا و مهارت‌های عملی تئاتر طراحی ‌شده و رویکردی عملی‌تر را در این زمینه نسبت به آثار مشابه در پیش گرفته است. این مجموعه مختص عرضه کتاب در زمینه بازیگری و کارگردانی نیست، بلکه به معرفی و نشر کتاب‌هایی می‌پردازد که به تخصص‌هایی نظیر طراحی صحنه، نور، گریم، و نمایش عروسکی مرتبط هستند و منبعی مفید برای آموزش عملی هنرجویان، مربیان و دانشجویان تئاتر است.

خواندن کتاب شیوه فنی نمایشنامه خوانی از پایان تا آغاز و از آغاز تا پایان به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

این کتاب برای افرادی که نمایشنامه‌ای را جهت اجرا روی صحنه می‌برند؛ یعنی بازیگران، کارگردانان، طراحان و نمایشنامه‌نویسان و دانشجویان تنظیم شده است. همچنین این کتاب برای کسانی نوشته شده که نمایشنامه می‌خوانند تنها به این دلیل که علاقه به نمایشنامه‌ خواندن دارند.

با دیوید بال بیشتر آشنا شویم:

دیوید بال (David Ball) که تاکنون برندۀ چند جایزۀ هنری و ادبی شده است، در دانشگاه کارنگی - ملون بازیگری، نمایشنامه‌نویسی و تاریخ تئاتر تدریس می‌کرد. او تحصیلاتش در دانشگاه را در رشتۀ مهندسی علوم از انستیتو پلی‌تکنیک رنسلیر شروع کرد و در دانشگاه‌های مریلند، کاتولیک و آلفرد ادامه داد و درنهایت مدرک دکترای تئاتر و ارتباطات را از دانشگاه مینسوتا دریافت کرد.

بال در ایالت کانکتیکت در سال‌های 1962-1960 به شغل رانندگی تاکسی مشغول بود و هنوز هم این حرفه را موردعلاقه‌ترین شغل برای خود می‌داند.

در اواسط دهۀ 60 دیوید بال به عنوان یکی از اعضای گروه صلح آمریکا مدت کوتاهی را در افغانستان سپری کرد. او بالغ بر 100 نمایشنامه در تئاترهای حرفه‌ای، ناحیه‌ای و دانشگاهی را به اجرا درآورده که از آن بین می‌توان از شاهکار گئورک بوخنر، برداشت تازه‌ای از وُیتسک و نمایش تروریست به نویسندگی خودش نام برد. خلافکار مرداب یکی دیگر از آثار مهم او است.

کتابی که پیش روی شماست بیشتر از 30 سال است که در دانشگاه‌ها و مدارس تئاتر آموزش داده می‌شود و یکی از آثار پرفروش تاریخ تئاتر آمریکا به شمار می‌رود.

دیوید بال در سال‌های گذشته تمام وقت خود را به تماشای وکیلان دادگاهی آمریکا گذرانده و در این خصوص چند کتاب از جمله Damages و Damages 3 را نوشته است.

در بخشی از کتاب شیوه فنی نمایشنامه خوانی از پایان تا آغاز و از آغاز تا پایان می‌خوانیم:

هملت قصر پادشاه دانمارک را در گذشته‌ای بسیار دور مجسم می‌سازد. شاهزاده‌ای هست که هملت نام دارد. او دل‌مُرده و ناخشنود است، چراکه پدرش به‌تازگی از دنیا رفته و مادرش، هنوز زمانی از مرگ پدر نگذشته، به عقد دیگری در آمده است. این موقعیت سکون نمایش است. هیچ‌چیزی تغییر نمی‌کند. تعادل حاصل از برایند تمام نیروهای درگیر که پادشاهی عیاش را به‌ وجود آورده و شاهزاده‌ای مالیخولیایی و مادری نگران را پرورانده است، هیچ‌کدام دلیل قاطعی برای دگرگون‌کردن موقعیت موجود ندارند. این سکون کامل است، اما حادثه‌ای در شرف وقوع است.

در ادیپ شهریار فضای بیرون قصر پادشاه شهر تب یونان باستان در گذشته‌ای بسیار دور نشان داده شده است. شاه در داخل قصر احتمالاً کنار همسرش به خواب رفته است. در بیرون و در شهر مردم از طاعون می‌نالند. این یک موقعیت سکون کامل است. تا زمانی که طاعون آن چنان تحمل‌ناپذیر نشده که شهروندان فریاد عجز برآورند و دست کمک به‌سوی شاهان دراز کنند، این دنیا در بی‌حرکتی کامل به سر می‌برد. هیچ انگیزه، دلیل یا نشانه‌ای از تغییر مشاهده نمی‌شود. این سکون کامل است.

مکبث اسکاتلند را در گذشته‌ای دور تصویر می‌کند. جایی که نجیب‌زاده‌ای شجاعانه در جنگ به پادشاه خویش خدمت کرده است و حال در موقعیتی است که باید از او قدردانی شود و پاداشش را بگیرد. حس جاه‌طلبی او از طریق احساس وفاداری‌اش به تاج‌وتخت و قانون کاملاً تحت کنترل است. ما در میان یک موقعیت متعادل و سکون امن و محتاطانه قرار گرفته‌ایم.

فهرست مطالب کتاب

مقدمۀ چاپ سوم
مقدمۀ مترجم
بیوگرافی نویسنده
پیشگفتار
مقدمۀ نویسنده
قسمت اول: فرم / Shape
1: چه اتفاقی می افتد که باعث می شود یک اتفاق دیگر بیفتد؟
2: و بعد چه اتفاقی می افتد؟
3: حال این کار را از آخر به اول انجام دهید
4: سکون و تجاوز
5: مانع، کشمکش
6: ندانستن نعمت است
7: المان های تئاتری
قسمت دوم: روش‌ها / Methods
8: آشکارسازی یا تشریح
9: پیشایند: عطش دانستن آنچه بعداً اتفاق می افتد
10: شخص (شخصیت) ناپیدا
11: تصویر (ایماژ)
12: موضوع
قسمت سوم: فوت‌و‌فن حرفۀ تئاتر / Tricks of the trade
13: اطلاعات پیش زمینه
14: اعتماد به نمایشنامه‌نویس
15: خانواده‌ها
16: عوامل عمومی: جو، حالت
17: عامل بی مانند (بی سابقه)
18: تغییر دوران
19: نقطۀ اوج
20: آغازها/‌پایان ها
21: دوباره خوانی
22: اما بعد چی؟

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب شیوه فنی نمایشنامه خوانی از پایان تا آغاز و از آغاز تا پایان
نویسنده
مترجممحمود کریمی حکاک
ناشر چاپیانتشارات بیدگل
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۵۸
زبانفارسی
شابک978-622-6863-20-9
موضوع کتابنمایشنامه، کتاب‌های دانشگاهی
قیمت نسخه الکترونیک
۱۳۰۰۰ ت - 2.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب شیوه فنی نمایشنامه خوانی از پایان تا آغاز و از آغاز تا پایان

فاطمه محمدی زاده
۱۴۰۰/۵/۱۰
کتاب مفیدی هست من که از خوندنش هم لذت بردم و هم یاد گرفتم
پرهام ق
۱۳۹۹/۱۲/۲۹
عالی بود. بهترین کتاب برای دانشجوهای نمایش
mozhgan ghazali
۱۴۰۰/۳/۲۵
خوبه اطلاعات مفیدی داشت.
مشاهده همه نظرات ۳

راهنمای مطالعه کتاب شیوه فنی نمایشنامه خوانی از پایان تا آغاز و از آغاز تا پایان

برای دریافت کتاب شیوه فنی نمایشنامه خوانی از پایان تا آغاز و از آغاز تا پایان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.