دانلود کتاب صوتی اراده به دانستن


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی اراده به دانستن و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی اراده به دانستن

کتاب صوتی اراده به دانستن اثر ارزشمند میشل فوکو، به تاریخ جنسیت و سرکوب امر سکسوالیته از قرن هفدهم تاکنون می‌پردازد؛ اینکه از آن زمان تاکنون گفتمان آمیزش جنسی چه معنایی پیدا کرده و ارتباط آن با ساختارهای قدرت چگونه بوده است. تمام این موارد با روش دیرینه شناسی و تاریخی فوکو، بررسی می‌شود.

درباره کتاب صوتی اراده به دانستن:

کتاب صوتی اراده به دانستن (The History of Sexuality) دربردارندۀ گزارش و تحلیلی فوق‌العاده از تاریخ جنسی مدرن است. این اثر جلد اول کتاب تاریخ جنسیت فوکو به شمار می‌رود و عده‌ای آن را تاثیرگذارترین نوشته درباره جنسیت بعد از فروید می‌دانند. جلدهای دوم و سوم این مجموعه به ترتیب کاربرد لذت و مراقبت نفس نام دارد.

این کتاب پنج بخش اساسی دارد که در فصل اول با عنوان «ما و ویکتوریایی‌هایی دیگر» درباره قرن هفدهم و آزادی استفاده از کلمات و رفتارهای جنسی صحبت می‌کند که به مرور این مسائل در بین مردم مخفی‌تر می‌شود. در بخش دوم با نام «فرضیه سرکوب» به ممنوع شدن صحبت از موضوعات سکسوالیته می‌پردازد و درنهایت به حق مرگ و زندگی انسان‌ها و رابطه آن با قدرت حاکم می‌پردازد. درواقع فوکو معتقد است که سکسوالیته امری است که می‌توان ریشه روابط قدرت میان مردان و زنان، جوانان و سالمندان، والدین و فرزندان، مربیان و شاگردان، روحانیان و عوام و حتی دولت و جمعیت را در آن کشف کرد.

فوکو در کتاب اراده به دانستن از فرضیه سرکوبگرانه می‌گوید؛ اینکه از زمان ظهور بورژوازی هرگونه فعالیت جنسی منع شده و در نتیجه رابطه جنسی به عنوان یک امر خصوصی که فقط بین زن و شوهر وجود دارد، تعریف می‌شود و از رابطه جنسی خارج از ازدواج جلوگیری نمی‌کنند.

فرضیه سرکوب‌گرانه توضیح می‌دهد که مجراهایی برای فرار وجود داشته تا احساسات جنسی نادرست با خیال راحت آزاد شود یعنی در نظام فحشا و تن‌فروشی.

طبق این فرضیه، قرن بیستم نیز تفاوتی با گذشته ندارد و با اینکه فروید بحث‌های صریحی راجع به جنسیت را بیان کرده، اما این گفتمان هنوز در حوزه روانشناسی و آکادمیک محدود مانده است. به نظر فوکو پس انسان‌ها نمی‌توانند که صرفا با استفاده از یک تئوری، خود را از سرکوب رهایی بدهند بلکه انسان باید یاد بگیرد که در مورد رابطه جنسی خود آزادتر باشد، در مورد آن صحبت کند و لذت کافی را ببرد. در واقع این گفتمان شورشی علیه یک سیستم سرکوب‌گر است که تنها به جای تجزیه و تحلیل فکری به مسئله رهایی سیاسی نیز تبدیل می‌شود.

فوکو در مورد فرضیه سرکوب‌گرانه سه سوال می پرسد:

- آیا آنچه امروز ما سرکوب جنسی می‌دانیم، ریشه در ظهور بورژوازی در قرن هفدهم دارد؟
- آیا واقعاً قدرت در جامعه ما بر اساس سرکوب ظهور پیدا می‌کند؟
- آیا گفتمان امروزی ما درباره جنسیت، گسستی از این تاریخ سرکوب قدیمی است، یا بخشی از همان تاریخ به شمار می‌رود؟

میشل فوکو را بیشتر بشناسیم:

«فوکو متفکری است که از آثارش، می‌توان درس‌هایی برای زندگی مدرن و معضلاتش گرفت.» (روزنامه بوستون گلوب)

پل میشل فوکو (Paul Michel Foucault) فیلسوف، مورخ، نظریه پرداز اجتماعی و منتقد ادبی فرانسوی بود. نظریه‌های فوکو در درجه اول به رابطه بین قدرت و دانش می‌پردازد؛ اینکه هر رابطه اجتماعی، یک رابطه قدرت نیز هست.

فوکو گرچه اغلب از او به عنوان اندیشمندی پسا ساختارگرا و پست مدرن یاد می‌شود، اما خودش این موضوع را رد می‌کرد و ترجیح می‌داد تفکر خود را به عنوان تاریخ انتقادی مدرنیته ریشه در امانوئل کانت طبقه‌بندی کند. اندیشه‌های فوکو بر جامعه دانشگاهی تاثیر گذاشت؛ به ویژه کسانی که در مطالعات ارتباطی، انسان‌شناسی، جامعه‌شناسی، جرم‌شناسی، مطالعات فرهنگی، نظریه‌های ادبی، فمینیسم، مارکسیسم و ​​نظریه انتقادی فعالیت می‌کنند.

این اندیشمند به خاطر رویکردهای نامتعارفش در تحلیل موضوعات تاریخی و اجتماعی شهرت خاصی برای خود ایجاد کرده و نمی‌توان او را به راحتی در دسته مکاتب شناخته شده‌ای چون ساختارگرایی، پساساختارگرایی، اندیشه انتقادی و... قرار داد.

او در طی سال‌ها فعالیت در دانشگاه‌های مختلف تدریس و سخنرانی می‌کرد و سرانجام اولین کتاب مهم خود را با عنوان تاریخ جنون (1961) منتشر کرد. فوکو پس از به دست آوردن کار در سال‌های بین 1960 تا 1966 در دانشگاه کلرمونت فرانسه، کتاب پیدایش کلینیک (1963) و نظم اشیا (1966) را نوشت. روش میشل فوکو برای نگارش آثارش، شیوه‌ای از تاریخ‌نگاری بود که او آن را به دیرینه‌شناسی و تبارشناسی تعبیر می‌کرد. سرانجام این اندیشمند بزرگ فرانسوی در پاریس بر اثر ابتلا به ایدز درگذشت.

کتاب صوتی اراده به دانستن به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

اگر از علاقه مندان به علوم اجتماعی و تاریخ جهان مدرن هستید و از سبک نوشتاری و نظری میشل فوکو لذت می‌برید، این کتاب برای شما مناسب است.

در بخشی از کتاب صوتی اراده به دانستن می‌شنویم:

سده هفدهم سرآغاز عصر سرکوب است؛ عصری مختص جوامعی که بورژایی خوانده می‌شود و شاید ما هنوز از آن عصر رهایی نیافته‌ایم. از این زمان به بعد نام بردن از سکس، دشوارتر و پرهزینه‌تر شد. گویی برای مهار واقعی سکس، نخست آن را در سطح زبان به انقیاد درآورد. گردش آزادانه آن را در گفتار رها کرد؛ آن را از گفته‌ها بیرون راند و کلماتی را که آشکارا آن را بیان می‌کنند، خاموش کرد. گویی این ممنوعیت‌ها از نام بردن سکس نیز هراس داشتند؛ حجب و حیای مدرن بدون آنکه حتی کلمه‌ای از سکس بگوید، موفق شد با بازی محض ممنوعیت‌هایی که به یکدیگر ارجاع می‌دادند، از آن سخنی به میان نیاید. سکوت‌هایی که به ضرب حرف نزدن، سکوت را تحمیل می‌کنند؛ سانسور.

با این حال با در نظر گرفتن سه سده اخیر به همراه دگرگونی‌های مداوم‌شان، مسائل کاملا متفاوت به نظر می‌رسند و ما شاهد انفجاری تمام عیار گفتمانی حول سکس و درمورد سکس هستیم.

 ۶ ساعت و ۳۶ دقیقه، ۲۸۰ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۹، قیمت الکترونیکی: ۲۳۰۰۰ ت - 6.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۱ دقیقه
معرفی
۲ دقیقه
سخن مترجم
۲۸ دقیقه
فصل اول: ما ویکتوریایی‌هایی دیگر
۵۰ دقیقه
فصل دوم: فرضیه سرکوب - تحریک به گفتمان‌ها
۳۸ دقیقه
فصل دوم: فرضیه سرکوب - اشاعه‌ی انحراف
۵۷ دقیقه
فصل سوم: علم جنسی
۱۰ دقیقه
فصل چهارم: سامانه سکسوالیته
۲۸ دقیقه
فصل چهارم: سامانه سکسوالیته - مسئله
۳۱ دقیقه
فصل چهارم: سامانه سکسوالیته - روش
۳۲ دقیقه
فصل چهارم: سامانه سکسوالیته - عرصه
۴۴ دقیقه
فصل چهارم: سامانه سکسوالیته - دوره بندی
۷۴ دقیقه
فصل پنجم: حق مرگ و قدرت بر زندگی
۱ دقیقه
عوامل تولید

راهنمای دانلود کتاب صوتی اراده به دانستن

برای دانلود کتاب صوتی اراده به دانستن و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  اراده به دانستن

نظرات کتاب صوتی اراده به دانستن

Ramin Saffari
۱۳۹۹/۱۲/۶
کتاب‌های فوکو ارزشمند هستند کاش باقی نوشته‌های ایشون را هم به صوت دربیارین
مشاهد همه نظرات (۱)