دانلود کتاب صوتی ارباب حلقه‌ها - قسمت دوازدهم - گریز به سوی گدار


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی ارباب حلقه‌ها - قسمت دوازدهم - گریز به سوی گدار و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی ارباب حلقه‌ها - قسمت دوازدهم - گریز به سوی گدار

دنیای ادبیات فانتزی با کتاب صوتی ارباب حلقه‌ها - قسمت دوازدهم - گریز به سوی گدار به بعد و قبل از این کتاب تقسیم می‌شود. جان رونالد روئل تالکین که با این اثر مشهورش مرزهای ادبیات تخیلی و فانتزی را در جهان جابه‌جا کرد؛ در این جلد نزدیک شدن فرودو و دوستانش به ترول‌ها و مواجهه با آن‌ها را به تصویر می‌کشد.

درباره‌ی کتاب صوتی ارباب حلقه‌ها - قسمت دوازدهم - گریز به سوی گدار:

در فصل دوازدهم از جلد اول رمان ارباب حلقه‌ها (The Lord of The Rings) فرودو و دوستانش بار دیگر در راهی پرپیچ و خم قدم می‌گذارند!

فرودو در حالی به خودش آمد که هنوز حلقه را ناامیدانه مشت کرده و می‌فشرد. نزدیک آتش دراز کشیده بود که پرسید: چه شده؟ پادشاه رنگ‌پریده کجا رفته؟ اطرافیانش از شنیدن صدای او به قدری خوشحال شدند که برای لحظاتی هیچ‌کس پرسش‌اش را پاسخ نداد.

بلافاصله پس از روشن شدن کامل هوا، به سرعت غذا خوردند و وسایلشان را جمع کردند و به سوی جنوب راه افتادند. جایی که محل زندگی ترول‌ها بود و مسیر بسیار خطرناکی داشت...

جلد اول از این رمان مشهور بیشتر به هابیت‌ها و امید می‌پردازد تا مخاطب در خلال آن اطلاعات زیادی در مورد شخصیت و کمی هم از تاریخشان به دست آورد. اطلاعات بیشتر را در گزیده‌ای از کتاب سرخ سرحد غربی که پیشتر با نام هابیت منتشر شده است می‌توان پیدا کرد. داستان از اولین فصل‌های کتاب سرخ برگرفته شده که اثر خود بیل‌بو اولین هابیتی است که شهرتش در دنیا پیچید.

درباره‌ی مجموعه کتاب ارباب حلقه‌ها:

یکی از برجسته‌ترین و اثرگذارترین آثار ادبیات قرن 21 مجموعه کتاب ارباب حلقه‌ها به شمار می‌آید که تاکنون بارها و بارها تجدید چاپ شده و به زبان‌های مختلف ترجمه شده است. این مجموعه داستان در ادامۀ اثر پیشین نویسنده به نام هابیت به نگارش درآمده است. جان رونالد روئل تالکین (John Ronald Reuel Tolkien)، این مجموعه را بعد از 12 سال کار، در طول سال‌های 1954 تا 1956 به چاپ رساند که برای او شهرتی جهانی به همراه داشت.

رمان ارباب حلقه‌ها که نخستین بار در سال 1954 منتشر شد، استاندارد و چارچوب همۀ آثار فانتزی حماسی پس از خود را معین کرد. در این مجموعه کتاب داستان هابیتی جوان به نام فرودو بگینز روایت می‌شود که با پافشاری و اصرارهای فراوان جادوگری رمزآلود به نام گاندلف، سفری بسیار خطرناک و حیاتی را با هدف نابودی حلقۀ یگانه شروع می‌کند. این حلقه که قرن‌ها پیش به وسیلۀ سارون ارباب تاریکی، ساخته و بعد از آن گم شد، یک سلاح شیطانی محسوب می‌شود و سارون قصد دارد هر طور که شده آن را پس بگیرد.

ارباب تاریکی با به دست آوردن دوبارۀ قدرت حلقه، خشم و عصبانیت خود را بر سرتاسر سرزمین میانی فرود خواهد آورد. تنها یک راه برای ممانعت از تبدیل شدن این سرگذشت ترسناک به واقعیت وجود دارد و آن برگرداندن حلقه به مکانی به نام موردور است. این مکان تنها جاییست که حلقه در آن از بین می‌رود و از بدشانسی قهرمانان داستان، موردور، جایگاه سارون ارباب تاریکی می‌باشد.

در این رمان علاوه بر هابیت‌ها از موجودات افسانه‌ای دیگری سخن گفته شده است که در ادامه معرفی کوتاهی از آن‌ها در اختیارتان قرار می‌دهیم:

دورف: شکلی از موجودی خیالی که در حفره‌ها و مسیرهای درون کوه‌ها و سطوح زیر معدن‌ها زندگی می‌کنند. قد آن‌ها حدود نیم متر است. گاهی اوقات ظاهر زیبایی دارند اما اغلب به شکل پیرمردانی باتجربه با ریش بلند ظاهر می‌شوند که در مواردی گوژپشت هستند.

گابلین: یک جن سرگردان که اغلب شرور و خبیث است. آن‌ها در غار زندگی می‌کنند، با این حال به منازل مردم هم می‌روند و قابلمه‌ها و دیگ‌ها را به صدا درمی‌آورند، لباس کسانی که به خواب رفته‌اند را چنگ می‌زنند، شب‌ها اسباب و وسایل را جابه‌جا و بعد از کوبیدن به در و دیوار فرار می‌کنند.

اورک: یک موجود افسانه‌ای همچون هیولای دریا، غول یا دیو با هیبتی ترسناک.

اِلف: اِلف در فرهنگ عامه ژرمن‌ها، در آغاز به هر نوع روح گفته می‌شد اما بعدها به معنای خاص‌تر، برای موجود کوچکی به شکل انسان استفاده ‌شد. اسنوری اِلف‌ها را به اِلف‌های روشن که زیبا بودند و اِلف‌های تاریک که تاریک‌تر از قیر بودند دسته‌بندی کرد. الف‌ها به شرارت و بی‌ثباتی شهرت داشتند. در زمان‌ها و نقاط مختلف این طور تصور می‌شد که الف‌ها موجب ایجاد مرض و بیماری در بین حیوانات و انسان‌ها می‌شوند و بر سینۀ فرد خوابیده می‌نشینند و برایش کابوس درست می‌کنند.

ترول: هیولای عظیم‌الجثه‌ای که گاهی صاحب قدرت‌های جادویی می‌شوند. آن‌ها که با انسان‌ها دشمن هستند در کاخ‌هایشان زندگی می‌کنند و هم‌زمان با تاریکی هوا مناطق اطراف خود را تحت تسلط خود درمی‌آورند. اگر نور آفتاب به ترول‌ها بخورد می‌ترکند یا تبدیل به سنگ می‌شوند.

هابیت: مردمی کوچک‌تر از دورف‌ها هستند و دوست‌دار صلح و آرامش و زمین‌های زراعی‌اند. از ماشین خوششان نمی‌آید، اما ماهرانه از ابزارها استفاده می‌کنند. چالاک‌اند اما عجله ندارند.

پیتر جکسون فیلمی براساس همین رمان و به همین نام ساخته است که برندۀ جوایز اسکار در رشته‌های بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه اقتباسی شد.

افتخارات و جوایز کتاب صوتی ارباب حلقه‌ها:

- جزء فهرست 100 کتاب قرن لوموند
- برندۀ جایزۀ بین‌المللی داستان فانتزی سال 1957
- برندۀ جایزۀ تالار مشاهیر پرومتئوس سال 2009
- جزء بهترین کتاب‌هایی که خوانندگان قدیمی در یک سال (2002) آن را دوست داشتند.
- برندۀ جایزۀ دومیلور 1975
- نامزد دریافت جایزۀ هوگو برای بهترین مجموعه کتاب همیشگی 1966
- برندۀ نخستین جایزۀ گندالف (به افتخار یکی از شخصیت‌های داستان ارباب حلقه‌ها) در سال 1973
- کتاب ارباب حلقه‌ها با 250 هزار رأی از سوی کاربران اینترنتی کتاب هزارۀ دوم نام گرفت.

نکوداشت‌های کتاب صوتی ارباب حلقه‌ها:

- یکی از بهترین آثار تخیلی قرن بیستم. (Sunday Telegraph)
- اثری خارق‌العاده هیجانی ناب. (New York Times)
- یکی از معدود آثار اصیل در ادبیات موخر. (New Republic)

کتاب صوتی ارباب حلقه‌ها برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به رمان‌های تخیلی و فانتزی علاقه‌مند هستید، این مجموعه کتاب ارزشمند و خاص را نباید از دست بدهید.

با جان رونالد روئل تالکین بیشتر آشنا شویم:

جان رونالد روئل تالکین نویسنده، شاعر، زبان‌شناس و استاد دانشگاه بریتانیایی در سال 1892 چشم به جهان گشود. او درس زبان‌شناسی تاریخی را طی سال‌های 1925 تا 1959 در دانشگاه آکسفورد تدریس کرد. وی از سال 1915 تا 1920 با درجۀ ستوان دوم در ارتش بریتانیا به خدمت مشغول شد.

تالکین به خلق زبان‌های علمی یا فراساخته علاقه‌ی وافری داشت و شاید تنها کسی باشد که توانست 15 زبان جدید خلق کند. با این وجود توصیه او به افرادی که طرفدار زبان بین‌المللی هستند این است که از اسپرانتو پشتیبانی کنند.

او را به دلیل آثارش در ژانر خیال‌پردازی حماسی می‌شناسند. از مشهورترین کتاب‌هایش می‌توان از هابیت، ارباب حلقه‌ها و سیلماریلیون نام برد. وی علاوه بر این کتاب‌های معروف آثار دیگری چون ماجراهای تام بامبادیل، راه پیوسته تا آن سو می‌رود و فرزندان هورین را به رشتۀ تحریر درآورده که اغلب بعد از مرگش به چاپ سیدند. این کتاب‌ها دربارۀ موضوعاتی هستند که به آنان رشته افسانه می‌گویند و در اصل اسطوره‌شناسی خیالی برای گذشتۀ دور جهان است.

جان رونالد انگیزه‌اش از نوشتن کتاب‌های تخیلی ارباب حلقه‌ها و ساختن میان زمین را صحبت کردن به زبان‌های فراساخته در این آثار بیان کرده است. او در دوم سپتامبر سال 1973 در انگلیس درگذشت.

در بخشی از کتاب صوتی ارباب حلقه‌ها می‌شنویم:

آهسته و با احتیاط شیب‌هاى جنوب غربى تپه را دور زدند و پیش رفتند و پس از زمان کوتاهى به حاشیه جاده رسیدند. هیچ نشانى از سوارها نبود. ولى به محض آن که شتابان جاده را قطع مى‌کردند، از دور دو صداى فریاد شنیدند: فریاد هولناکى که کسى را فرامى‌خواند و فریاد هولناک دیگرى که به آن پاسخ مى‌داد. لرزان به پیش جستند و به سوى بیشه‌زارى که در پیش رو قرار داشت حرکت کردند. زمین به سمت جنوب شیب داشت، اما بیابانى بود و بدون جاده؛ بوته‌ها و درختچه‌هاى از رشد باز مانده، به شکل قطعه‌هایى انبوه با زمین‌هاى برهنه در آن میان. علف‌ها تُنُک، زمخت و خاکسترى‌رنگ و برگ‌هاى درختان بیشه‌زار، پژمرده و در حال ریختن بودند. سرزمین اندوهبارى بود و آنان آهسته و اندوهگین سفر مى‌کردند. با زحمت پیش مى‌رفتند و کم حرف مى‌زدند. فرودو وقتى به آنان نگریست و دید که در کنار او با سرهاى آویخته و با پشت خم شده در زیر بار کنار او راه مى‌روند، دلش از غصه لبریز شد. حتى استرایدر هم خسته و افسرده مى‌نمود.

پیش از آنکه راهپیمایى روز نخست به پایان برسد درد فرودو دوباره افزایش یافت، اما او زمانى دراز از این موضوع هیچ حرفى نزد. چهار روز گذشت بدون آن که زمین یا صحنه تغییر چندانى بکند، جز این که ودرتاپ در پشت سرشان کم‌کم ناپدید شد و کوهستان دور کمى نزدیک‌تر به نظر رسید. از زمان آن فریاد که از دورها به گوش رسید، هیچ نشانى از این که دشمن متوجه مسیر سفر آنان شده باشد و یا تعقیبشان کند، دیده یا شنیده نشد. از ساعت‌هاى تاریک وحشت داشتند و شب‌ها جفت‌جفت نگهبانى مى‌دادند و هر لحظه انتظار مى‌کشیدند که اشباح سیاه را در شب خاکسترى ببینند، شبى که با نور ماه در پشت حجاب ابرها به طرزى مبهم روشن بود؛ ولى آنان جز منظره علف‌ها و برگ‌هاى پژمرده چیزى ندیدند و صدایى نشیندند. حتى یک بار هم حضور شومى را که پیش از حمله در دره سبز بر آنان تاخته بود، احساس نکردند. ظاهراً جاى امیدوارى وجود داشت که سواران تاکنون دوباره رد آنان را گم کرده باشند. یا شاید منتظر بودند که در جایى تنگ و یا باریک غافلگیرانه حمله کنند؟

 ۱ ساعت و ۹ دقیقه، ۱۰۲ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۹، قیمت الکترونیکی: ۵۰۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۱۰ دقیقه
فصل دوازدهم - گریز به سوی گدار - قسمت اول
۱۳ دقیقه
فصل دوازدهم - گریز به سوی گدار - قسمت دوم
۱۳ دقیقه
فصل دوازدهم - گریز به سوی گدار - قسمت سوم
۲۰ دقیقه
فصل دوازدهم - گریز به سوی گدار - قسمت چهارم
۱۴ دقیقه
فصل دوازدهم - گریز به سوی گدار - قسمت پنجم

راهنمای دانلود کتاب صوتی ارباب حلقه‌ها - قسمت دوازدهم - گریز به سوی گدار

برای دانلود کتاب صوتی ارباب حلقه‌ها - قسمت دوازدهم - گریز به سوی گدار و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  ارباب حلقه‌ها - قسمت دوازدهم - گریز به سوی گدار