معرفی و دانلود کتاب صوتی از کوچه رندان

عکس جلد کتاب صوتی از کوچه رندان
قیمت:
۹۶,۰۰۰ تومان
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی از کوچه رندان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی از کوچه رندان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی از کوچه رندان

کتاب صوتی از کوچه رندان نوشته‌ی عبدالحسین زرین کوب، دربردارنده‌ی مطالبی شگفت‌انگیز و جذاب درباره‌ی سبک زندگی حافظ و اندیشه‌هایش است و به شما کمک می‌کند تا به شناخت بهتری درباره‌ی این شاعر والا مقام دست پیدا کنید.

درباره‌ی کتاب صوتی از کوچه رندان:

کتاب صوتی از کوچه‌ی رندان مطالب جدیدی درباره‌ی حافظ، زندگی و اندیشه‌اش ارائه می‌دهد که موجب می‌شود به شناخت بهتری از این نابغه برسید. هم‌چنین این اثر به نقد و بررسی غزلیات حافظ می‌پردازد و ویژگی‌های حافظ، احوال و افکار او را شرح می‌دهد. این کتاب نخستین‌بار در سال 1349 چاپ شد و در سال 1386 به چاپ یازدهم رسید.

عبدالحسین زرین کوب در این کتاب صوتی کوشیده تا تغییرات یک جوان حافظ قرآن را به سمت رندی‌هایش از جهات گوناگون شخصیت، افکار و زندگی‌اش مورد تحلیل و بررسی قرار دهد و گاهی آن‌ها را نقد ‌کند. اما آیا این انسان همان لسان‌الغیب است یا رندی که مورد نقد قرار می‌گیرد؟

نقد کردن شاعران برجسته‌ای هم‌چون حافظ، چه از جهت شخصیت، چه از جهت مستندات کم و چه از جهت آرایه‌های ادبی به کار برده شده در اشعارش، کاری بسیار دشوار است. اما عبدالحسین زرین‌کوب با توجه به مستندات معتبر و جامع، حافظ را از جهات گوناگونی مورد بررسی قرار می‌دهد. در حقیقت یکی از ویژگی‌های مهم و بااهمیت قلم دکتر زرین کوب در این کتاب، مستند بودن آن‌هاست و اینکه او کوشیده بی‌طرفی را در ارزیابی‌های خود حفظ کند. در قسمت‌هایی از این کتاب واژه‌هایی هم‌چون جام، می، معشوق و... به کار برده شده که عبدالحسین‌ زرین‌کوب با قلم خود دریچه‎‌ی تازه‌تری درباره‌ی عرفان را برای شنوندگان باز می‌کند.

با خواجه حافظ شیرازی بیشتر آشنا شویم:

خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدین محمد حافظ شیرازی (792-727 هجری قمری) شهره به لسان‌الغیب، غزلسرای بزرگ و از خداوندان شعر و ادب پارسی است که در قرن هشتم هجری می‌زیست. او علوم و فنون را در محفل درس استادان زمان فراگرفت و در علوم ادبی عصر خود به جایگاه ویژه‌ای دست یافت و قرآن را با چهارده روایت مختلف از برگرفت. غزلیات او نه تنها در ایران بلکه در تمامی جهان بسیار معروف هستند. حافظ به خواجوی کرمانی و سخن‌پردازی‌های او گرایش داشته و شیوه سخنش نیز شبیه به اوست.

در قرن 18 و 19 میلادی شعرهای او به زبان‌های گوناگون اروپایی ترجمه شد. حافظ در طول زندگی خود با بسیاری از پادشاهان و درباریان در ارتباط بود و با اهالی شعر و ادب مراودات خوبی داشت. در دیوان خود به صوفیان فریبکار و پادشاهان ریاکار طعنه و کنایه‌های تند و تیز بسیاری زده است. یکی از ویژگی‌های مهم شعرهای حافظ عدم ارتباط و پریشانی و پراکندگی موضوع و استقلال بیشتر ابیات دیوانش است. سبک شعری او عاشقانه، عارفانه و مدحی است. وی به سال 792 هجری قمری در شیراز دار فانی را وداع گفت. آرامگاه او در حافظیه‌ی شیراز زیارتگاه صاحب نظران و عاشقان شعر و ادب پارسی است.

عبدالحسین زرین کوب را بیشتر بشناسیم:

عبدالحسین زرین‌کوب نویسنده، مترجم و تاریخ‌نگار در سال 1301 در بروجرد چشم به جهان گشود. او در حوزه‌های مختلفی هم‌چون تاریخ، الهیات، حقوق، ادبیات عرب و ادبیات فارسی، از خود کتاب‌های درخشانی به یادگار گذاشته که تعدادی از آن‌ها به عنوان منابع درسی و پژوهشی استفاده شدند. زرین‌کوب برای دوستداران ادب و فرهنگ چهره‌ای آشنا و برجسته است. او چندین دهه در دانشگاه‌های معتبر ایران و جهان هم‌چون دانشگاه تهران، آکسفورد، سوربن و... به تدریس پرداخته است. او علاوه بر کتاب‌های برجسته، مقاله‌های ارزشمند بسیاری نیز نوشته است. این نویسنده‌‌ی بزرگوار در سال 1378 در تهران درگذشت.

کتاب‌های او در زمینه‌های ادبیات عبارت‌اند از: «فلسفه‌ی شعر»، «با کاروان حله»، «پله پله تا ملاقات خدا»، «شعر بی‌دروغ شعر بی‌نقاب»، «از کوچه رندان»، «بحر در کوزه»، «نقد ادبی» و... .

از آثار او در زمینه‌ی تاریخ می‌توان به «تاریخ ایران بعد از اسلام»، «روزگاران»، «تاریخ مردم ایران»، «بامداد اسلام»، «کارنامه‌ی اسلام» و... اشاره کرد.

همچنین زرین‌کوب آثار ارزشمندی در زمینه‌های تحقیق، پژوهش، بررسی و ترجمه دارد که می‌توان کتاب‌های «ارزش میراث صوفیه»، «فرار از مدرسه»، «جست‌وجو در تصوف در قلمرو وجدان»، «شعله‌ی طور»، «بنیاد شعر فارسی»، «ادبیات فرانسه در قرون وسطی»، «ادبیات فرانسه در دوره‌ی رنسانس» و ... را نام برد.

در قسمتی از کتاب صوتی از کوچه رندان می‌شنویم:

اگر برای ستایشگر امروزینه‌ی حافظ دشوار است که شاعر محبوب خویش را به آنچه خود وی بدان اعتقاد ندارد پای‌بند ببیند باید به یاد بیاورد که بین او و شاعر رویاهایش غیر از تفاوت در بینش شخصی (که لابد فاصله‌ی کوچکی نیست) قرن‌ها فاصله‌ی زمانی و فرهنگی هم هست و در دوران حافظ که شعر او معرف پیشرفته‌ترین اندیشه‌ی عصر اوست هنوز ته ولتر در آنچه تعلق به مذهب دارد به روشنگری پرداخته بود نه مارکس در آنچه تعلق به معیشت و طبقات انسان‌ها دارد نظریه‌ی خویش را عرضه کرده بود؛ نه داروین انسان را از قلمرو «جامعیت» و «امانت» به اعماق غار و جنگل بوزینگان کشانیده بود نه فروید ژرفناهای روح انسان را با ورطه‌های کامجویی‌های جنسی پیوسته بود. کسی که امروز می‌خواهد نقشی درست از سیمای حافظ ترسیم کند اگر نتواند گرد و غبار روزگاران را از شیشه عینک خویش بزداید بسا که از سیمای پاک یک انسان واقعی نقشی خواهد پرداخت مثل تصویر خویش - یک نوع تصویر دوریان‌گری. به علاوه، آخر که می‌تواند امروز از فکر علمی و نظم فکری دم بزند و از یک شاعر روشنفکر مسلمان در عهد قاضی عضد و میر سید شریف جرجانی انتظار داشته باشد مثل یک آزاداندیش اروپایی و ضد مسیح دوران نیچه، راسل، و سارتر بر هر چه رنگ ایمان و عرفان دارد به چشم نفی بنگرد؟

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه 1
نمونه 2
نمونه 3
نمونه 4
17 دقیقه
مقدمه
21 دقیقه
فصل اول: شهر رندان - بخش اول
19 دقیقه
فصل اول - بخش دوم
29 دقیقه
فصل دوم: فیروزه‌ی بواسحقی - بخش اول
26 دقیقه
فصل دوم - بخش دوم
35 دقیقه
فصل سوم: میان مسجد و می‌خانه
20 دقیقه
فصل چهارم: رند و محتسب - بخش اول
20 دقیقه
فصل چهارم - بخش دوم
22 دقیقه
فصل پنجم: سرود زهره - بخش اول
25 دقیقه
فصل پنجم - بخش دوم
25 دقیقه
فصل ششم: سخن اهل دل - بخش اول
27 دقیقه
فصل ششم - بخش دوم
30 دقیقه
فصل هفتم: رویا و جام‌جم - بخش اول
31 دقیقه
فصل هفتم - بخش دوم
28 دقیقه
فصل هشتم: دو رند - بخش اول
26 دقیقه
فصل هشتم - بخش دوم
25 دقیقه
فصل نهم: رند در بن‌بست - بخش اول
25 دقیقه
فصل نهم - بخش دوم
21 دقیقه
فصل دهم: در دیر مغان - بخش اول
22 دقیقه
فصل دهم - بخش دوم
27 دقیقه
فصل یازدهم: از میکده بیرون - بخش اول
29 دقیقه
فصل یازدهم - بخش دوم
27 دقیقه
فصل دوازدهم: عشق، کدام عشق؟ - بخش اول
27 دقیقه
فصل دوازدهم - بخش دوم
27 دقیقه
فصل دوازدهم - بخش سوم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی از کوچه رندان
نویسنده
راویآرمان سلطان زاده
ناشر چاپیانتشارات سخن
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابMP3
مدت۱۰ ساعت و ۳۰ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های نقد و بررسی
قیمت نسخه صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی از کوچه رندان

مجتبی م
۱۴۰۲/۱۱/۷
به نظرم چند نکته درباره کتاب وجود داره. اول این که نویسنده میگوید از زندگی حافظ اصلا اطلاعات موثقی وجود ندارد (مثلا در اشعارش) پس بر اساس اطلاعات جانبی مثل اطلاعات تاریخی موثق درباره حاکمان و فقها و صوفی‌ها و... درباره حافظ و زندگی‌اش نتیجه گیری میکند و بقیه را شایعات زندگی حافظ میداند. البته این و مطالب تاریخی فضای زمانه حافظ را در ذهن مجسم میکند جالب است. دوم این که در فصلهای پایانی بیشتر به مباحث فلسفی و عرفانی می‌پردازد و نیازمند دانستن اطلاعاتی درباره وحدت وجود و وحدت موجود و... هست تا مطالب فهمیده شود. در نهایت برداشت من از زندگی حافظ بر اساس این کتاب این است که به احتمال زیاد دارای والدین فرهیخته‌ای بوده و جزو طبقه متوسط جامعه‌اش بوده. در شعری از گم شدن خرش میگوید (وسیله نقلیه روز) و دیگر این که حافظ دیوان های شعرای گذشته‌اش را مطالعه کرده چه بسا کتابهای فلاسفه و... را هم مطالعه کرده باشد به نظر من در محیط علمی یا ادبی بزرگ شده مانند مولانا که پدرش بها الدین یک فقیه و واعظ بزرگ زمانش بود و مولانا هم یک فقیه و واعظ بزرگ شد تا این که شمس را دید و تبدیل به عارف بزرگ شد البته دکتر زرین کوب در کتاب پله پله تا ملاقات خدا اطلاعات بیشتری از زندگی مولانا را ارائه میکند.
امیر ایرانگرد
۱۳۹۹/۳/۲۴
کار بسیار شنیدنی و عالی. با روایت جناب ارمان سلطان زاده. از اوانامه هم ممنونم. توصیه میکنم همه دوستان کتابهایی رو که جناب سلطان زاده روایت میکنن حتما خریداری کنن و گوش بدن. به نطر من ایشون انتخاب شده و افریده شده برای روایت کتابها. این کتاب در احوالات حافظ شیرازه و نوشته پرگهری از عبدالحسین زرینکوب ولی روایت جناب سلطان زاده کتاب رو هزار برابر ارزشمندتر کرده. حتما بخرید و گوش بدید.
مهدی حمیدی
۱۴۰۲/۷/۱۷
کتاب کوچه رندان به قلم استاد زرین‌کوب کتاب تخصصی در زمینه حافظ شناسی می‌باشد و مناسب دوستان و عزیزانی است که به صورت آکادمیک در پی شناخت حافظ و اشعار او می‌باشند یا بهتر بگویم نوع تفکر او هستند. در این کتاب به صورت کلی از طرز تفکر حافظ و چگونگی برداشت او نسبت به زمان و زمانه صحبت به میان آمده است و برای کسانی که اهل ترجمه و تفسیر اشعار حافظ می‌باشند کتاب مناسبی به نظر نمی‌رسد ولی برای دوستانی که از این راه به شناخت زمانه حافظ اهتمام دارند کاملاً مناسب و ارزنده می‌باشد.
Mona abad
۱۴۰۱/۹/۲
استاد زرین کوب، سعی کرده است خرافات و افسانه را از زندگی حافظ بزداید و تعبیرهای نادرست که بر اساس شایعه هاست، از اشعار حافظ پاک کند. استناد استاد زرین کوب براساس تاریخ سیاسی اجتماعی عصر حافظ است. همچنین ایشان با توجه به آثار هم عصران حافظ سعی بر درک درست اشعار او دارد. اثری است که نه فقط برای شناخت حافظ، بلکه عبرت آموز و تامل برانگیز است. صدا و اجرای زیبا، این اثر را شنیدنی کرده است.
رها
۱۴۰۲/۱/۱۲
در مورد استاد زرین کوب چه میشه گفت؟!
هر کتابی از ایشون خوندم فوق العاده بوده. ایشون با مطالعه و تحقیق و استناد به مدارک باقیمانده از زمان شاعر این زندگینامه رو نوشتن.
اجرای جناب سلطان زاده عالی بود. بعضی از اشعار رو که داخل کتاب بود اونقدر زیبا میخوندن که بارها اون قسمت هارو گوش دادم.
با تشکر از تهیه کنندگان این کتاب صوتی.
علیرضا زندی دشت بیاض
۱۴۰۰/۱/۳۱
درود و ارادت بیکران در مجموع لذت بردم چراکه نه تنها صدای گوینده محترم لذتبخش و زیبا بود و شرح حال خوبی از حافظ، کاملا بی طرف و بدور از جانبداری در اختیار گذاشتین، بلکه بلحاظ فرهنگی اجتماعی واقلیمی اطلاعات بسیار ذی قیمتی پیرامون شرح حال زندگی مردم و خصوصا شهر شیراز در اختیار مخاطبان قرار دادین. سپاس
Mostafa Miri
۱۴۰۰/۸/۳
بسیار لذت بردم از شنیدنش و استفاده کردم. فقط دوست تر داشتم در بخش‌هایی که کم هم نبودند، سرعت خوانش کمی کندتر می‌شد تا مفاهیم عمیق مطروحه فرصت به ضمیر نشستن را بیابد. اما کاریست ارزنده و به هرکسی نظر مرا می‌خواند پیشنهاد می‌کنم بی درنگ این کتاب را تهیه و از زمانش لذت ببرد.
شهرزاد منصوری
۱۴۰۱/۷/۱۸
مطمئنا براى شناخت نابغه اى اندیشمند و حکیم و عارف مثل حضرت حافظ، یک کتاب و بسنده کردن به یک دیدگاه کافى نیست. اما کتاب از کوچه ى رندان براى شناختن این بزرگ مرد از جنبه ى زندگى تاریخى و اجتماعى، اطلاعاتى درست و دقیق به حافظ دوستان و حافظ شناسان ارائه مى دهد.
زهرا رفیعی
۱۴۰۱/۱۰/۲۲
من عاشق زندگی نامه‌های بزرگان ایرانی هستم و این کتاب نمونه‌ای عالی از زندگی حافظ است که با گویندگی خوب آقای سلطان زاده و موزیک دلپذیر متن همراه شده است این لذت دوبرابر شده است
خواندن و یا گوش دادن این کتاب به دوستداران حافظ توصیه میشود.
علی خسروشاهی
۱۴۰۱/۶/۱۲
شناخت حضرت حافظ در بستر تاریخی و حال و هوای آن روزهای شیراز، بهتر میسر می‌شود. مورخ و ادیبی چون مرحوم دکتر زرین کوب می‌تواند با قلم شیوایش، افکار خواجه شیراز را واشکافی کند. بی شک ارادتم به این شاعر بزرگ در انتهای کتاب بیش از قبل شده است.
مزدک محمدی
۱۴۰۱/۱۱/۱۳
نسخه کاغذی کتاب را نیز خوانده ام، متاسفانه لذت دو چندان کتاب مربوط به پاورقی‌های است که نویسنده، به غزلیات اشاره کرده و مطلع و یا در پاره‌ای از مواقع کل غزل را آورده است اما در کتاب صوتی نشانی از آن ارجاعات نیست
شهلا جعفرزاده
۱۴۰۰/۳/۱۸
نویسنده‌ای بسیار مطلع و توانا نوشته! بهترین راوی دنیا هم اجرا کرده!
تصویری معقولی که از حافظ و زندگی در آن روزگار ارائه می‌ده، کمک می‌کنه حافظ رو به عنوان یک انسان با توانایی‌ها و محدودیت‌هاش بشناسیم.
سمیه مرادی
۱۳۹۹/۵/۱۹
بنده ارادت ویژه ایی به حضرت حافظ دارم و خیلی دلم میخواست در مورد زندگی ایشون بیشتر بدونم. به نظرم این کتاب کاملترین کتاب در مورد زندگی و افکار و شخصیت این شیرین سخن ادب پارسی می‌باشد.
مریم پرتوی
۱۴۰۰/۸/۲۵
بسیار عالی
واقعا باید سرگذشت مفاخر رو بدونیم و کورکورانه اسمشون رو نبریم ابتدا بزرگی و علم و معرفت شون رو درک کنیم و بدونیم چه مسیری رو جهت رسیدن به این جایگاه طی کردن.
El Rah
۱۴۰۰/۲/۳
صدای راوی عالی بود. اما فکر می‌کنم یه بخش‌هایی از محتوای کتاب برای فهم بهتر نیاز به مکث یا بازگشت مجدد داره به همین خاطر فکر می‌کنم نسخه کاغذی کتاب مناسب‌تر باشه.
مشاهده همه نظرات 51

راهنمای مطالعه کتاب صوتی از کوچه رندان

برای دریافت کتاب صوتی از کوچه رندان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.