معرفی و دانلود کتاب صوتی تراژدی تنهایی: زندگینامه‌ی سیاسی محمد مصدق

عکس جلد کتاب صوتی تراژدی تنهایی: زندگینامه‌ی سیاسی محمد مصدق
قیمت:
84000 تومان - 15.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی تراژدی تنهایی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی تراژدی تنهایی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی تراژدی تنهایی: زندگینامه‌ی سیاسی محمد مصدق

کتابی مفصل درباره‌ی زیست سیاسی یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های تاریخ معاصر ایران. کریستوفر دو بلگ در کتاب صوتی تراژدی تنهایی پرتره‌ای پژوهیده را از محمد مصدق به رشته‌ی تحریر درمی‌آورد. این اثر برنده‌ی جایزه‌ی کتاب مؤسسه‌ی برنز واشنگتن شده است.

درباره‌ی کتاب صوتی تراژدی تنهایی

مورّخان، جامعه‌شناسان، فیلسوفان و تحلیلگران ایرانی بسیاری به کندوکاو بزنگاه‌های مهم سیاسی و اقتصادی این مرزوبوم پرداخته‌اند. اما این وقایع از نقطه‌نظر ناظران بیرونی و تحلیلگران خارجی چگونه دیده می‌شود؟ کریستوفر دو بلگ یکی از آن‌هاست که در کتاب صوتی تراژدی تنهایی (Patriot of Persia) به سراغ یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های تاریخ معاصر ایران رفته‌است: محمد مصدق یا چنانکه مهدی اخوان ثالث از او یاد می‌کند «پیرمحمد احمدآبادی».

کریستوفر دو بلگ، خبرنگار نشریه‌ی معتبر اکونومیست در تهران، در کتاب صوتی تراژدی تنهایی به ناگفته‌هایی از زندگی یکی از قهرمانان پرآوازه‌ی ضداستعمارگری در ایران می‌پردازد. رهبر بزرگی که مرگ نابه‌هنگام او مقدمات انقلاب 1357 را فراهم آورد. محمد مصدق از یک سو در غرب به‌عنوان مردی مورد سوءتفاهم و تمسخر و از سوی دیگر در خاورمیانه به‌عنوان شخصیتی الهام‌بخش و آزادی‌خواه شناخته می‌شود. کتاب صوتی تراژدی تنهایی برهه‌های مختلف زندگی مصدق را بررسی می‌کند و دریچه‌ی جدیدی را برای ما به‌سوی شناخت دقیق‌تر این شخصیت مهم می‌گشاید کریستوفر دو بلگ اثری را فراهم آورده است که چه برای آکادمیسین‌ها و صاحب‌نظران، و چه برای علاقه‌مندان تازه‌نفس منبعی ارزشمند به شمار می‌رود.

این کتاب اگرچه نکات مهم و ارزشمندی را پیرامون کودتای مصدق در دست مخاطبان می‌گذارد، اما به همین موضوع محدود نمی‌شود و نگاهی جامع به زیست سیاسی دوران مصدق می‌اندازد. کریستوفر دو بلگ در کتاب صوتی تراژدی تنهایی زندگی و کارنامه‌ی سیاسی محمد مصدق را با ذکر جزئیاتی از قانون و ارائه‌ی مستنداتی معتبر تجزیه و تحلیل می‌کند و با این کار اطلاعات زیادی درمورد تاریخ، سیاست و آداب و رسوم اجتماعی ایران از آغاز قرن بیستم تا سال 1960 در اختیار ما می‌گذارد.

ترجمه‌ی بهرنگ رجبی را از این اثر با صدای تایماز رضوانی می‌شنوید. کتاب صوتی تراژدی تنهایی به همت نشر صوتی رادیو گوشه به‌اتفاق نشر چشمه تهیه و عرضه شده است.

کتاب صوتی تراژدی تنهایی برای چه کسانی مناسب است؟

علاقه‌مندان به تاریخ سیاسی ایران را به شنیدن کتاب صوتی تراژدی تنهایی دعوت می‌کنیم.

نکوداشت‌های کتاب صوتی تراژدی تنهایی

  • یک بیوگرافی قانع‌کننده. کریستوفر دو بلگ این کتاب را محتاطانه و کمی کنایه‌آمیز نوشته است. نتیجه نمایه‌ای سه‌بعدی از مصدق است که به شدت با شخصیت دموکرات اسطوره‌ای ساخته و پرداخته‌ی حامیانش در تضاد است. (وال‌استریت ژورنال)

  • خبرنگار اکونومیست در تهران از بینش بومی بهره می‌گیرد تا ترکیبی جذاب از زندگی‌نامه، تاریخ و مطالعه‌ی استراتژیک را پیرامون محمد مصدق در اختیار خوانندگان عمومی قرار دهد. (Kirkus Reviews)

  • اثری درخشان و یک بیوگرافی گسترده و جدید. همچنین پرتره‌ای غنی از ایران در بحبوحه‌ی تحولات انقلابی جنبش‌های اصلاحی ضداستعمارگری. (The Daily)

  • غرب روابط خود با ایران را به بدترین شکل ممکن مدیریت کرده است و بدین ترتیب ما شناخت مختصری از مردمش داریم. کتاب کریستوفر دو بلگ توضیح می‌دهد که چرا. (مکس هستینگز، ساندی تایمز)

با کریستوفر دو بلگ بیشتر آشنا شویم

کریستوفر دو بلگ (Christopher de Bellaigue) در سال 1971 در لندن به دنیا آمد. این روزنامه‌نگار انگلیسی از سال 1994 در خاورمیانه و آسیای جنوبی کار کرده است و در آثار خود بیشتر به تحولات ایران و ترکیه می‌پردازد. او مدرک لیسانس و فوق لیسانس را در شرق‌شناسی از دانشگاه کمبریج دریافت کرد. اولین کتاب دو بلگ «در گلستان شهدا: خاطرات ایران»، در فهرست نهایی جایزه‌ی اونداتجه در انجمن سلطنتی ادبیات قرار گرفت. در سال‌های 2007-2008 بود که دو بلگ به‌عنوان عضو مدعو کالج سنت آنتونی در آکسفورد، تحقیق و پژوهش روی زندگی‌نامه‌ای از محمد مصدق، نخست‌وزیر ایران را آغاز کرد. کریستوفر دو بلگ یکی از همکاران ثابت نشریات معتبر گاردین، گرانتا و نیویورکر است.

در بخشی از کتاب صوتی تراژدی تنهایی می‌شنویم

کمتر چیزی به اندازه‌ی گزارش‌های مشمئزکننده از آزادی‌ها و روشنفکری خارجی‌ها می‌توانست تصور یک مهاجر جوان را از اروپا خراب کند. اقامت موقت مصدق در فرانسه همزمان شد با چاپ مقاله‌ای در تهران درباره‌ی «فساد پاریس». اما ذات این ایرانی جوان نه شیادی که درس خواندن بود، تا حدی که هیچ‌گاه حتی سراغ دیدنی‌های اصلی شهر هم نرفت. در حقیقت جدیت زیاد او، آمیزه‌ای از کمرویی و راه ندادن غیر در خودش و نحوه‌ی ریاضت زندگی‌اش بود که عشق او را به دل رنه ویلار بیست‌ویک‌ساله انداخت.

رنه دختر یک نظامی درس‌خوانده بود که عمری در مستعمره‌های کشورش گذرانده و سال 1271 به فرانسه برگشته بود. رنه آن زمان تازه هواخواه حقوق زنان و شیفته‌ی جهان اسلام شده بود و در مدرسه‌ی عالی زبان‌های شرقی کشور دوره‌هایی گذرانده بود و کلی از خاورمیانه‌ای‌هایی را که برای تحصیل و تمهید سرنوشت کشورشان به پاریس آمده بودند می‌شناخت. برای این مهاجرها انقلاب فرانسه منبع الهام بود و اگوست گنت -که فلسفه‌ی پوزیتیویستی‌اش علم را وارث خلف دین معرفی می‌کرد راهنمایی مدرن. موطن‌های اینان پرتپش در مسیر پیشرفت بودند. در ترکیه «کمیته‌ی اتحاد و پیشرفت»، سلطان سرخ -عبدالحمید دوم- را از قدرت خلع کرده بود. در مصر که انگلیسی‌ها اداره‌اش می‌کردند، ملی‌گراها دولت خودمختار می‌خواستند. در ایران مشروطه‌چی‌های مخالف محمدعلی شاه دوباره داشتند قدرت و نفوذ می‌یافتند.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
1 دقیقه
تیتراژ آغازین
19 دقیقه
درآمد: پدرِ ملت
21 دقیقه
یک: شرقِ ایستا - قسمت اول
15 دقیقه
یک: شرقِ ایستا - قسمت دوم
25 دقیقه
دو: قاشقِ نقره - قسمت اول
29 دقیقه
دو: قاشقِ نقره - قسمت دوم
30 دقیقه
سه: فکُلی
21 دقیقه
چهار: ویران کردنِ قیصریه - قسمت اول
20 دقیقه
چهار: ویران کردنِ قیصریه - قسمت دوم
29 دقیقه
چهار: ویران کردنِ قیصریه - قسمت سوم
25 دقیقه
پنج: زوالِ قاجاریه - قسمت اول
27 دقیقه
پنج: زوالِ قاجاریه - قسمت دوم
26 دقیقه
پنج: زوالِ قاجاریه - قسمت سوم
21 دقیقه
شش: عزلت - قسمت اول
22 دقیقه
شش: عزلت - قسمت دوم
25 دقیقه
هفت: تراژدی خدیجه
24 دقیقه
هشت: غنیمت - قسمت اول
25 دقیقه
هشت: غنیمت - قسمت دوم
27 دقیقه
هشت: غنیمت - قسمت سوم
28 دقیقه
نه: یا پیروزی یا مرگ - قسمت اول
23 دقیقه
نه: یا پیروزی یا مرگ - قسمت دوم
22 دقیقه
نه: یا پیروزی یا مرگ - قسمت سوم
24 دقیقه
نه: یا پیروزی یا مرگ - قسمت چهارم
30 دقیقه
ده: مصدقیسم - قسمت اول
30 دقیقه
ده: مصدقیسم - قسمت دوم
18 دقیقه
یازده: پیروزی در آمریکا - قسمت اول
18 دقیقه
یازده: پیروزی در آمریکا - قسمت دوم
24 دقیقه
دوازده: سوار بر خرِ شیطان - قسمت اول
27 دقیقه
دوازده: سوار بر خرِ شیطان - قسمت دوم
28 دقیقه
دوازده: سوار بر خرِ شیطان - قسمت سوم
28 دقیقه
دوازده: سوار بر خرِ شیطان - قسمت چهارم
26 دقیقه
سیزده: کودتایی علیه خودش - قسمت اول
23 دقیقه
سیزده: کودتایی علیه خودش - قسمت دوم
29 دقیقه
چهارده: شکارِ مصدق - قسمت اول
24 دقیقه
چهارده: شکارِ مصدق - قسمت دوم
22 دقیقه
چهارده: شکارِ مصدق - قسمت سوم
19 دقیقه
پانزده: تبعید به نیستی - قسمت اول
24 دقیقه
پانزده: تبعید به نیستی - قسمت دوم
21 دقیقه
پانزده: تبعید به نیستی - قسمت سوم
28 دقیقه
اختتام: جنبشی در ذهنِ مردمان

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی تراژدی تنهایی: زندگینامه‌ی سیاسی محمد مصدق
نویسنده
مترجمبهرنگ رجبی
گویندهتایماز رضوانی
ناشر چاپینشر چشمه
ناشر صوتی رادیو گوشه
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابMP3
مدت۱۵ ساعت و ۴۹ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های زندگی نامه
قیمت نسخه صوتی
84000 ت - 15.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی تراژدی تنهایی

محمد اسائیان
۱۴۰۲/۱/۱۲
تنها نکته جالب این کتاب آگاه شدن از سلسله وقایع آن برهه زمانی و افراد درگیر در این وقایع و زمان وقوع آنهاست. ‌ای کاش نویسنده فقط به روایت تاریخ بسنده میکرد. متاسفانه تحلیلها آبکی و خلاف واقع نویسنده (و یا مترجم) و قضاوتهای نادرست، موجب گمراهی خوانندگان بی اطلاع از امور میگردد.
در بسیاری از کتاب،
قسمتهای قضاوتها در خصوص جایگاه مردم، فدائیان اسلام، جامعه روحانیت، قدرتهای خارجی، کمونیست و حزب توده، شخصیت آقای دکتر مصدق و اطرافیانش و... کاملا سطحی و بیشتر به تحلیلهای کودکانه شباهت دارد. گویی نویسنده به واسطه موانعی مجبور به تحریف بسیاری از واقعیات شده و کتاب را صرفا برای خوش آمد یک گروه خاص نوشته است.
مانند این است که ما هم کتابی در راستی و درستی و رفاه و رحم و شفقت و مظلوم بودن حکومتها و عوامل کلیسا در قرون وسطی بنویسیم!!!!!
به عنوان مثال قضاوت نویسنده در خصوص تاسیس اولین راه آهن ایران یک نمونه بسیار جالب از این نوع قضاوتهای ساده لوحانه و کودکانه است. "چون در چندین سال بعد راه آهن مورد استفاده متفقین قرار گرفت، پس اجرای آن چند سال قبل از جنگ جهانی، اشتباه بود".
اینگونه تحلیلهای آبکی در کتاب فراوان است.
در مجموع این کتاب صرفا برای آگاهی از وقایع آن دوره و کلیات ظهور و سقوط دکتر مصدق قابل خواندن (شنیدن) است.
سپاس فراوان از کتابراه و راوی کتاب که بسیار مسلط کتاب را میخواند
اکرم ابراهیمی
۱۴۰۲/۱/۱۱
در ابتدا تصور کردم نوشتن وقایع تاریخی ایران از جانب یک خارجی، آن را فاقد سوگیری و تعصب خواهد کرد ولی تقریباً برعکس بود! در مجموع کتابی مفصل و با جزئیات فراوان است که البته این جزئیات در بسیاری موارد، ارزش تاریخی ندارند. یکی از اشکالات اصلی کتاب، پرداختن زیاد نویسنده به حالات روحی و گفتگوهای درونی و مصدق است تا اعمال رفتارهای او. گویی نویسنده در همه لحظات در درون مصدق زندگی می‌کرد!! سوال اینجاست که چطور با چنین اطمینانی درباره گفتگوهای درونی مصدق صحبت می‌کند؟!
نکته دیگر اینکه نویسنده بسیاری از وقایع حساس تاریخی ایران را بسیار سطحی شرح داده و به وضوح، سعی در کم اهمیت جلوه دادن خدمات رضاشاه و برجسته کردن ضعف‌ها بوده ولی خصوصی‌ترین مسائل زندگی مصدق را مطرح کرده و ارزش تاریخی کتاب را بسیار پایین آورده.
در مجموع این کتاب را بیشتر شبیه به رمان دیدم تا یک اثر تاریخی برجسته و از طرف دیگر، جانبدارانه و هدفمند نوشته شده است
هانیه هژبرالساداتی
۱۴۰۲/۶/۹
نحوه بیان، کیفیت صدا و ضبط عالی انتخاب موسیقی هنرمندانه محتوا: سرگرم کننده و جذاب: بخشهای زیادی از گفتگوهای درونی یا فکرهای مصدق یا دیگر شخصیتها آن را به رمانی تاریخی تبدیل کرده… به هر حال تجربه ای است جالب: از ظن یک نویسنده انگلیسی یار مصدق میشویم که بنا بر آنچه تا به حال راجع به او خوانده ام به و این نتیجه رسیده ام که یک پوپولیست پر تعارض بوده که اگر محمدرضا اجازه میداد دوره نخست وزیری اش را کامل کند، به جای یک قهرمان مثل خیلیها تبدیل به یک شخصیت منفور تاریخی میشد… به نظرم در تاریخ (ایران یا جهان فرقی نمی کند) قهرمانها آنهایی شده اند که زودتر از موعد لو رفتن گندکاریهایشان از کار برکنار شده یا ترور شده اند… آخر ما همه مان فقط آدمیم! آدمهای خاکستری با آرمانها باورها و برداشتهای درست و غلطمان از دنیا…. جمع بندی: ارزش گوش دادن دارد
حسن صفره
۱۴۰۲/۱/۱۷
اطلاعات خوبی بود فقط یه مقداری پراکندگی داره، باور قبلی من نسبت به دکتر مصدق مثل بعد مطالعه این کتاب نبود حالا فهمیدم که یک آدم وطن پرست و باشرف و سیاستمداری قهار که همه دغدغش ملت بوده و اینکه چرا بیگانگان ثروت ما رو غارت کنند و باید در مقابلشان ایستاد
iman
۱۴۰۱/۱۲/۱۷
کتاب مفصل وخوبی بود ولی انگار انقلابیون ۵۷ کتاب رو نوشتن نه یک انگلیسی. کتاب پر هست از پهلوی ستیزی دوران نخست وزیری مصدق شاه ۳۵ سالش بود و جوان کم تجربه مطمعنن مترجم خیلی تو کتاب دست برده
Shutzfell
۱۴۰۲/۲/۱۳
وقتی کتاب با تعصب بعضیا همخونی نداره بهش میگن تحلیل بد و پر از سوگیری و از این چرت و پرت‌ها
اگر ظرفیت شنیدن ندارید چرا پول دور میریزید؟
بشینید جلوی هر شبکه‌ای دوست دارید انقدر تاییدتون میکنند تا از حال برید
سوسن افراشته
۱۴۰۲/۲/۱۰
به نظر من مترجم بیشتر از اینکه کتاب رو ترجمه کنه نظرات شخصی خودش رو که پر از تناقض گویی هست نوشته و هدف اصلیش تخریب شاه و رضاشاه و نادیده گرفتن تمام خدماتشون بوده
شیما مسجدی
۱۴۰۲/۱/۵
خوب بود
من کلا به سبک و زندگی دکتر مصدق بسیار علاقه مندم و برام بسیار با ارزش هست.
کتاب خوب و مفیدی بود اطلاعات خوبی داد
پیشنهاد میشه👍🏻
علی رستمی ابیوردی
۱۴۰۱/۱۲/۱۴
این تحقیقات سرگذشت نامه محور کریستک دوبلر بی نظیر‌ترین کتاب در خصوص دکتر محمد مصدق رضوان الله علیه یگانه پدر ملت نوشته شده است. /ر
مشاهده همه نظرات 9

راهنمای مطالعه کتاب صوتی تراژدی تنهایی

برای دریافت کتاب صوتی تراژدی تنهایی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.