معرفی و دانلود کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد یازدهم: جوانه‌های آتش

عکس جلد کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد یازدهم: جوانه‌های آتش
قیمت:
۳۵,۰۰۰ تومان
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد یازدهم: جوانه‌های آتش و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد یازدهم: جوانه‌های آتش و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد یازدهم: جوانه‌های آتش

دوران قاجار یکی از پرفراز و نشیب‌ترین ادوار تاریخ معاصر ایران به شمار می‌رود. مهدی میرکیایی در کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد یازدهم: جوانه‌های آتش تاریخچه‌ی استعمار را در خاک ایران از خلال حکومت شاه‌های قاجار روایت می‌کند.

درباره‌ی کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد یازدهم: جوانه‌های آتش

استعمار در این مرزوبوم چه تاریخچه‌ای را دنبال می‌کند؟ در قسمت‌های پیشین مجموعه‌ی تاریخ استعمار، مهدی میرکیایی روایتی سرراست و بدون پیچیدگی از پیدایش و گسترش این پدیده در نقاط مختلف جهان ارائه داده است. در کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد یازدهم: جوانه‌های آتش روایت او از تاریخچه‌ی این رفتار سابقه‌دار انسانی به زمان شورش آقامحمدخان قاجار می‌رسد.

آقامحمدخان قاجار در شیراز مشغول حکمرانی بود و کریم خان زند که بیم شورش و طغیان او را داشت، چهارچشمی محدوده‌ی حکمرانی او را زیر نظر گرفته بود تا مبادا کسی دست از پا خطا کند. اما با مرگ کریم خان همه‌چیز دستخوش تغییر شد. آقامحمدخان به شمال رفت و سرکردگی ایل قاجار را بر عهده گرفت. و این چنین بود که نطفه‌ی سلطنت صدوسی‌ساله‌ی قاجاریه منعقد شد.

از دیگر شخصیت‌هایی که مهدی میرکیایی در کتاب صوتی جوانه‌های آتش به او می‌پردازد می‌توان به عباس میرزا اشاره کرد. این ولیعهد قاجار عمده‌ی شهرت خود را مدیون فرماندهی نظامی جنگ میان ایران با روسیه و عثمانی است. عباس میرزا به نیابت از دربار پدرش فتحعلی شاه قاجار حکمرانی بر آذربایجان را بر عهده داشت و پیش از مرگ پدرش در حالی که زندگی فرصت بیشتری برای سلطنت بر خاک ایران را به او نداده بود، درگذشت.

فتحعلی شاه قاجار، از دیگر چهره‌های مهم این کتاب نیز دومین پادشاه قاجاریه بود که در زمان سلطنت او، واگذاری غیرقابل بازگشتی از سرزمین‌های شمالی ایران در قفقاز به وقوع پیوست و خاک ایران سرزمین‌های امروزی گرجستان، داغستان، آذربایجان و ارمنستان را از دست داد.

چهره‌ها و وقایعی که مهدی میرکیایی در کتاب صوتی جوانه‌های آتش آن‌ها را دنبال می‌کند، تصویر منسجمی را از تاریخ استعمار در این مرزوبوم برای ما ترسیم می‌کند. این کتاب به همت گروه صوتی سماوا و انتشارت مهرک تهیه و منتشر شده است و آن را با صدای پیمان طالبی می‌شنوید.

درباره‌ی مجموعه سرگذشت استعمار

نمی‌توان تاریخ اولین استعمار اتفاق افتاده در جهان را به‌راحتی مشخص کرد. حکومت‌ها از هزاران سال پیش برای به‌چنگ آوردن منابع دیگر سرزمین‌ها به قلمروهای دیگر لشگرکشی می‌کردند و در این راه از هیچ خشونتی رویگردان نبودند. با این حال استعمار به‌معنای امروزی با «عصر اکتشاف» در قرن پانزدهم میلادی آغاز شد. پادشاه جاه‌طلب کشور پرتغال برای تحقق کنجکاوی، گسترش مسیحیت و البته کسب ثروت ناوگانی مجهز را برای جست‌وجوی هند فرستاد. این سفر تاریخ جهان را برای همیشه دگرگون کرد و اتفاقاتی را رقم زد که مهدی میرکیایی آن‌ها را به زیبایی در مجموعه سرگذشت استعمار روایت می‌کند.

غارتگران اروپایی در مسیر خود به قاره آفریقا برخوردند، جایی که سنگ‌های قیمتی میان دانه‌های شن برق می‌زدند و زیبایی‌های چشمگیرش از نعمات بی‌پایان طبیعت حکایت داشت. سپس با فتح قسمت‌هایی از آفریقا، به سمت قاره‌ی آسیا بادبان کشیدند. آوازه‌ی دستاوردهای پرتغالی‌ها به‌حدی زیاد بود که خیلی زود انگلیس، هلند و اسپانیا هم به جمع استعمارگران پیوستند. آن‌ها با خودپسندی بی‌حدوحصرشان دیگر نژادها را غارت می‌کردند و علاوه بر تصاحب دارایی‌های طبیعی حتی مردم کشورهای دیگر را به بردگی می‌گرفتند.

ماجراهای وحشیگری استعمارگران قلب هر انسانی را به درد خواهد آورد، اما آشنایی با وقایع آن سال‌ها بی‌اغراق برای همه‌ اجباری است. مجموعه سرگذشت استعمار به ما کمک می‌کند واقعیت‌های قرن پانزدهم که ریشه نابرابری‌های امروز هستند را ببینیم و در تحلیل مسائل روز هوشمندانه‌تر عمل کنیم. مهدی میرکیایی، نویسنده این مجموعه‌ی پانزده جلدی ما را به قلب کشورهای استعمارشده می‌برد تا درکی جامع از روابط ملل در قرون گذشته به دست آوریم. این اثر ارزشمند می‌تواند انتخابی عالی برای نوجوانان علاقه‌مند به تاریخ باشد؛ با این وجود تمام افراد حق‌جو که می‌کوشند اطلاعات تاریخی خود را گسترش دهند می‌توانند از کتاب‌های سرگذشت استعمار بهره ببرند.

در پایان باید گفت این مجموعه آموزنده توسط انتشارات مهرک به چاپ رسیده و نشر صوتی سماوا نسخه‌ی گویای آن را تهیه کرده است.

افتخارات مجموعه سرگذشت استعمار

  • اثر شایسته تقدیر در سی‌ونهمین جایزه کتاب سال (1400)
  • اثر شایسته تقدیر در بیست‌ونهمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران (1400)

کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد یازدهم: جوانه‌های آتش برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به مطالعه پیرامون تاریخ معاصر ایران علاقه دارید، شنیدن این کتاب صوتی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

با مهدی میرکیایی بیشتر آشنا شویم

مهدی میرکیایی فارغ‌التحصیل دکترای تاریخ پس از اسلام و استاد دانشگاه علامه طباطبایی است. او آثار متعددی در زمینه ادبیات و تاریخ تالیف کرده که مجموعه سرگذشت استعمار شناخته‌شده‌ترین آن‌هاست. شایان ذکر است دکتر میرکیایی در سال 1378 و 1381 جایزه‌ی کتاب سال جمهوری اسلامی را به دست آورد. از دیگر افتخارات این نویسنده‌ی ایرانی می‌توان به اثر برگزیده جشنواره کتاب‌های کمک آموزشی رشد در سال 1386، برنده لوح زرین هجدهمین جشنواره کتاب در 1395 و برگزیده جشنواره خاتم در سال 1395 اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد یازدهم: جوانه‌های آتش می‌شنویم

ژنرال یرمولوف، حاکم جدید گرجستان و فرمانده‌ ارتش روسیه توی قفقاز بود که بعد از امضا شدن عهدنامه‌ی گلستان به این مقام منصوب شد. اون باید مردمی رو که حاضر نبودند حکومت روس‌ها رو توی قفقاز بپذیرن، آروم کنه. بعد از پایان جنگ، قیام‌هایی علیه تسلط روس‌ها مخصوصاً در جنوب داغستان رخ داده بود و فرمانروای روسیه ژنرالی خشن و بسیار جدی رو به‌نام یرمولوف به منطقه فرستاد تا اونا رو سرکوب کنه. آوازه‌ی شجاعت یرمولوف اونقدر توی روسیه پیچیده بود که پوشکین، شاعر معروف اون کشور، شعری رو در وصف دلاوری‌های اون سرود و از کوه‌های قفقاز می‌خواست که در برابر اون تسلیم بشن و بهش تعظیم کنند.

یرمولوف بعد از مدتی برای مذاکره با فتحعلی شاه به ایران اومد. اون به شاه پیشنهاد کرد تو جنگ روسیه با عثمانی که همسایه‌ی غربی ایران بود با روسیه متحد بشه و به روسیه اجازه بده توی گیلان کنسولگری تأسیس کنه تا روس‌ها بتونن برای لشکرکشی به آسیای مرکزی از گیلان و مازندران عبور کنن. فتحعلی شاه تمام این درخواست‌ها رو رد کرد. چون پیش از این فرمانروای روسیه دست رد به سینه‌ی وزیر خارجه‌ی ایران، میرزا ابوالحسن ایلچی زده بود.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
1 دقیقه
تیتراژ
42 دقیقه
بخش اول
50 دقیقه
بخش دوم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد یازدهم: جوانه‌های آتش
نویسنده
راویپیمان طالبی
ناشر چاپیانتشارات مهرک
ناشر صوتی گروه فرهنگی سماوا
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابMP3
مدت۱ ساعت و ۳۳ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی نوجوان، کتاب علمی و آموزشی نوجوان
قیمت نسخه صوتی

راهنمای مطالعه کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد یازدهم: جوانه‌های آتش

برای دریافت کتاب صوتی سرگذشت استعمار - جلد یازدهم: جوانه‌های آتش و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.