دانلود کتاب صوتی ناطور دشت

عکس جلد کتاب صوتی ناطور دشت
قیمت:
۲۴۰۰۰ تومان - 7.49€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی ناطور دشت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی ناطور دشت

کتاب صوتی ناطور دشت اثر بی‌نظیر داستان‌نویس برجسته دنیا جی. دی. سلینجر، روایتگر بیگانگی جوانی به نام «هولدن کالفیلد» با دنیای پیرامونش است. این اثر ادبی، شاخص‌ترین کتاب ادبیات آمریکا و جهان محسوب می‌شود، به بیش از سی و پنج زبان ترجمه شده است و از جمله کتاب‌هایی است که در فهرست 100 کتابی که باید پیش از مرگ خواند، آمده است. 

سلینجر (J. D. Salinger) این کتاب را در سال 1945 برای بزرگسالان به رشته تحریر در آورد اما به دلیل این که شخصیت اصلی داستان نوجوانی شانزده ساله است مورد توجه بسیاری از نوجوانان نیز قرار گرفت. همچنین این کتاب در سایت معروف گودریدز در کل با رای بیش از دو میلیون نفر نمره 3/8 از 5 نمره را به خود اختصاص داد و مجله گاردین نیز این رمان را جز صد رمان برتر قرار داده است. سلینجر در این کتاب به زیبایی آدم‌های تنها و تنهایی را به تصویر کشیده و به کالبدشکافی آن می‌پردازد.

شخصیت اصلی کتاب صوتی ناطور دشت (Catcher in the rye) پسر نوجوان هفده‌ ساله‌‌‌ی طغیان‌گری است که در جدالی درونی به‌ سر می‌برد، احساس تنهایی غریبی می‌کند و در مرزِ عبور از نوجوانی به جوانی با ملال و افسردگی دست‌وپنجه نرم می‌کند. هولدن از آن دست نوجوان‌هایی‌ست که از قید و بندهای رایج اجتماعی می‌گریزد و با سرکشی‌، به هر بهانه، نارضایتی‌ خود را از مناسبات و هنجارهای اجتماعی ابراز می‌کند. تنها معصومیتِ کودکان است که قلبش را گرم می‌کند و دوستشان دارد. از آن روی است که با فیبی، خواهر کوچکش، رابطه‌ عمیقی دارد و گویا نجات‌بخش او از سرنوشت‌های تاریک است.

این کتاب تنها روایت سه روز از زندگی هولدن نوجوان شانزده ساله‌ای را بیان می‌کند که در یک مرکز درمانی بستری است. این نوجوان که «هولدن کالفیلد» نام دارد تصمیم می‌گیرد ماجرای خود را قبل از آمدن به این مرکز درمانی، برای کسی تعریف کند، که همین موضوع بن‌مایه شکل‌گیری این رمان می‌شود.

هولدن پسری پراحساس، باهوش، بامعلومات و مهربان است. پسری که عاشق بچه‌ها و سادگی آن‌هاست و از وارد شدن هر چیز نادرست و زشتی به زندگی آن‌ها ناراحت می‌شود. پسری که استعداد زیادی دارد بیهودگی انسان‌های اطراف و پوچ بودن روح آن‌ها را درک می‌کند اما خود نیز در بی‌هدفی دیگری درگیر است.

ناطور دشت، گرچه گاهی تلخ است اما به سادگی خصوصیات آدم‌هایی را بیان می‌کند که ظاهرا خوب و منطقی هستند اما در واقع به بیماری خودبینی و غرور کاذبِ کامل بودن مبتلا هستند بدون آنکه خبر داشته باشند و حکایت جوان‌های جستجوگری است که به دنبال مفهوم واقعی زندگی و زنده بودن می‌روند. گاهی موفق. گاهی ناموفق. در هر صورت، همرنگ جماعت نمی‌شوند حتی اگر به قیمت خوبی برایشان تمام نشود.

ناطور دشت منعکس‌ کننده‌ی از خودبیگانگی در دنیای بی‌رحم است و جامعه مدرن غرب را به باد انتقاد می‌گیرد. هولدن نماد هر جوانی است که برای پرورش یافتن و زندگی کردن مطابق قوانین جامعه احساس فشار می‌کند و اینکه مجبور است ارتباطات انسانی با ارزشش را کنار بگذارد و خواسته‌های شخصی خود را با عرف جامعه تطبیق دهد. در این کتاب مفاهیم پیچیده‌ای همچون هویت، تعلق، از دست دادن، ارتباط و بیگانگی مطرح می‌شوند.

ناطور دشت همواره در میان لیست چالش‌انگیزترین کتاب‌ها قرار گرفته است و برای سال‌ها در کتابخانه‌ها و مدرسه‌های آمریکا سانسور شده و ممنوع بوده است. همچنین شخصیت هولدن کالفید پس از هاکلبری فین مطرح‌ترین نوجوانِ گریزان در ادبیات آمریکا به شمار می‌رود.

کتاب ناطور دشت در طول تاریخ ماجراهای زیادی را از سر گذرانده که یکی از معروف‌ترین این ماجراها، پیدا شدن ردپای آن در دو ترور معروف تاریخ آمریکا یعنی ترور ریگان و جان لنون است. در جیب کت هر دو تروریست این حوادث، «ناطور دشت» را پیدا کردند!

«هولدن کالفیلد» شخصیت اصلی این رمان در نظرسنجی «مجله‌ی کتاب» عنوان دومین شخصیت ادبی جهان را به دست آورده و علت این انتخاب را زمانی متوجه می‌شویم که حتی وقتی کتاب تمام می‌شود هم حس می‌کنیم او تا ابد همراه‌مان است و قسمتی از فکر و احساس‌مان را به خودش اختصاص می‌دهد.

بسیاری از وقایعی که در دوران جوانی سلینجر رخ داده، در ناطور دشت به چشم می‌خورد؛ خطر رفتن به سربازی تهدیدش می‌کند، او با یک دانشجوی بزرگسال دانشگاه کلمبیا آشناست. این دست جزئیات حسب حال گونه در رمان به شرایط بعد از جنگ جهانی دوم منتقل می‌شود. ناطور دشت در دوره‌ای به چاپ رسید که اقتصاد رو به شکوفایی آمریکا، مردم را ثروتمند کرده بود و قوانین تثبیت شده اجتماعی، به عنوان برنامه‌ای برای تطبیق نسل جوان با این شرایط ارائه می‌شد.

جی. دی. سلینجر با لحنی پرجسارت و بی‌پرده لحظات ورود یک نوجوان به جامعه‌ی بی‌رحم و اجبار رهایی از آن پاکی معصومانه‌ی کودکی را به گونه‌ای بیان می‌کند که به مذاق بسیاری در زمان چاپ اثر خوش نیامد و حتی به عقیده‌ی برخی منتقدان به علت کاربرد ادبیات غیر رسمی و خودمانی، اثر ادبی جدی و مهمی نیز نبوده، اما فروش بالا و استقبال کم‌سابقه از آن نشان داد سبک نویسنده به شکل والایی احساسات و عواطف مخاطبان را برانگیخته و حتی منتقدان بر آن شدند که بگویند کتاب ناطور دشت، اثری است ارزشمند برای خواندن، فکر کردن و فهمیدن.

جروم دیوید سالینجر نویسنده‌ای است که هر یک‌ از آثارش‌ حادثه‌ای‌ در ادبیات‌ خوانده‌ می‌شود، از مطرح‌ترین‌ و تاثیرگذارترین‌ نویسندگان‌ معاصر آمریکاست‌. شهرت‌گریز است‌. کم‌ سخن‌ می‌گوید. بسیار می‌نویسد و به‌ ندرت‌ منتشر می‌کند.

جی. دی. سلینجر نویسنده گوشه‌گیر و درون‌گرای آمریکایی در سال 1919 از پدری یهودی و مادری مسیحی متولد شد. وی همواره در تلاش بود تا دیگران را در حریم خصوصی خود راه ندهد و به همین علت از زندگی وی اطلاعات چندانی در دست نیست. سلینجر نخستین داستان خود را با نام «نوجوان» در سال 1940 در مجله استوری به چاپ رساند. سلینجر از توانمندی بالایی برای شخصیت‌پردازی در داستان‌هایش برخوردار است و به کمک همین توانمندی توانست معروف‌ترین شخصیت داستان‌هایش یعنی خانواده گلس را خلق کند.

وی آثار بسیاری را از خود بر جای گذاشت که می‌توان به: «دلتنگی های نقاش خیابان چهل و هشتم»، «تیرهای سقف را بالا بگذارید نجاران و سیمور»، «یادداشت‌های شخصی یک سرباز»، «جنگل واژگون» و... اشاره کرد.

در قسمت‌هایی از کتاب صوتی ناطور دشت می‌شنویم:

«اگر کسی کاری را خیلی خوب انجام بدهد، بعد از مدتی دیگر مواظب رفتارش نیست و تظاهر و خودنمایی می‌کند و آن وقت دیگر خوب نیست. با این حال باید اعتراف کنم که لانت‌ها تنها کسانی بودند که در تمام نمایش یک مخ سالم توی سرشان است.»

«این برخلاف قوانین و اصول زندگی‌ام بود اما آن‌قدر افسرده بودم که حتی به این موضوع فکر نکردم. خیلی وحشتناک است که آدم وقتی افسرده است، حتی نمی‌تواند فکر کند.»

«مشکل دخترها این است که اگر پسری را دوست داشته باشند، هرچقدر او آدم پستی باشد می‌گویند او عقده حقارت دارد و اگر آن‌ها از کسی خوششان نیاید، هر چقدر او پسر خوبی باشد یا عقده حقارت داشته باشد، آن‌ها می‌گویند او آدم خودخواه و مغروری است حتی دخترهای باهوش و زرنگ اینجوری هستند.»

فهرست مطالب

۱۵ دقیقه
فصل اول
۲۱ دقیقه
فصل دوم
۲۲ دقیقه
فصل سوم
۱۷ دقیقه
فصل چهارم
۱۰ دقیقه
فصل پنجم
۱۳ دقیقه
فصل ششم
۱۴ دقیقه
فصل هفتم
۱۳ دقیقه
فصل هشتم
۱۵ دقیقه
فصل نهم
۲۰ دقیقه
فصل دهم
۱۰ دقیقه
فصل یازدهم
۱۵ دقیقه
فصل دوازدهم
۲۰ دقیقه
فصل سیزدهم
۱۴ دقیقه
فصل چهاردهم
۱۹ دقیقه
فصل پانزدهم
۲۰ دقیقه
فصل شانزدهم
۲۴ دقیقه
فصل هفدهم
۱۵ دقیقه
فصل هجدهم
۱۵ دقیقه
فصل نوزدهم
۱۷ دقیقه
فصل بیستم
۱۸ دقیقه
فصل بیست و یکم
۱۶ دقیقه
فصل بیست و دوم
۱۳ دقیقه
فصل بیست و سوم
۲۶ دقیقه
فصل بیست و چهارم
۴۰ دقیقه
فصل بیست و پنجم
۴ دقیقه
فصل بیست و ششم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی ناطور دشت
نویسنده
مترجممهدی آذری، مریم صالحی
گویندهآرمان سلطان زاده
ناشر چاپیانتشارات یوبان
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابMP3
مدت۷ ساعت و ۲۷ دقیقه
زبانفارسی
قیمت نسخه صوتی
۲۴۰۰۰ تومان - 7.49€
خرید کتاب صوتی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی

نظرات کتاب صوتی ناطور دشت

ریحانه حق شناس
۱۳۹۹/۱۰/۵
پیشنهاد می‌کنم نقد مجله تایم در مورد این کتابو بخونید.
لطفا برای کتاب‌های کتاب راه گروه سنی مشخص کنید که کتاب‌های اینچنیتی رو هر کسی در هر سنی نخونه
اصل هدف این نویسنده به نظرم در کنار نشان دادن روحیات و طرز فکر یه نوجوان آمریکایی این بود که
وقتی یه نوجوان در سنین کم به خاطر فضای فاسد موجود در
جامعه و مدرسه و حتی خانواده حتی قبل از بلوغش متوجه چیزایی میشه که متناسب با سنش نیستند
چقدر ممکنه حتی یه نوجوان پاک و معصوم و باهوشی مثل اونو دچار سردرگمی و عذاب بکنه و تمرکزشو روی چیزایی ببره که رشد و تکامل اونو تحت الشعاع خودش قرار بده.
این کتاب نشون میده که چرا سند 2030 مناسب کشور ما نیست
و چقدر لازمه که والدبن در مورد تربیت جنسی کودکشون از لحاظ رعایت کردن خیلی چیزا مقابلش هشیار باشن.
مورد بعدی این که
من دیدم چطور اکثر مردمشون وقتی چیزی ندارن که خلاهای وجودشونو باهاش پر بکنند به سمت سیگارو قمار و شراب و روابط خارج از چهارچوب اخلاق روی میارن تا شاد بشن و باز هم ته دلشون افسرده هستن.
چرا که به خاطر تحریف‌های دینشون اگه بخوان به دین روی بیارن و خلاهاشونو با اون پر کنند باید عقلشونو کنار بگذارند
و اگه بخوان عاقلانه انجیل بخونند براشون قابل پذیرش نیست.
و راهی براشون نمی‌مونه جز وارد شدن به شادی‌هایی که به مرور انقدر غرقش میشن که ممکنه درگیر فساد بشن.
هولدن از همچین دنیایی که وقتی توش بزرگ بشه قراره همچین ادمی بشه نفرت داشت و به همین خاطر نمی‌خواست بزرگ بشه. فطرتش هنوز پاک بود و زشتی‌هایی که ادما توش غرق شده بودن رو میدید.
رمان پر از نقاط به فکر فرو بر بود ولی خیلی شنیدن این همه فساد و نفرتی که بهش هم راستا با هولدن پیدا می‌کردی مسلما لذت بخش نیست.
با
Pejman Pirmoradi
۱۳۹۷/۱۱/۲۸
این کتاب درباره نفرت است، درباره حس گریزانى از ظواهر معقول زندگى، حس دانستن پوچى و فریب بسیارى از ارتباطاط و ملاحضات اجتماعى در رفتار ناخودآگاه انسان در جامعه خودش... اگر کتاب "ساندویچ ژامبون " بوکوفسکى رو خونده باشید و خوشتون اومده باشه قطعاً این اثر هم شما رو راضى خواهد کرد. جالبه که زمان مورد هر بحث دو کتاب دهه ٣٠ تا ٦٠ آمریکاست، یعنى اوج کاپیتالیسم و فردگرایى در تمامى دورانها و خب براى افرادى از اون جامعه که حساس بودند و متفکر، این چیزى جز افول بشرى و انحطاط انسانى نبوده و تداوم اون تفکر حالا اختاپوسى رو شکل داده که على رغم افسردگى بسیار متوحش و متوقع شده و جز دست و پاهاى بزرگ خودش رو نمیبینه. به قول جمله اى از همین کتاب: "به اندازه یک گرگ وحشى مهربان بود".... .
محمد رمضانی
۱۳۹۸/۳/۲۳
از نظر من این کتاب بحران هویتی یک نوجوان را روایت میکنه. (اونم از نوع غربیش) گوینده بسیار خوب بود. اگرچه شخصیت پردازی همه افراد توسط یک نفر کار را ضعیف میکند ولی گوینده بسیار خوب بود. در کل از کتاب لذت بردم ولی نمیتونم بگم عالی بود.
Mehrnoosh Fg
۱۴۰۰/۲/۲۷
فوق العاده بود.
خیلی با شخصیت هولدن کالفیلد احساس همذات پنداری میکردم.
در کل اگه حس میکنید شخصی متفاوت نسبت به بقیه هستید، حس تک افتادگی و جا نگرفتن در جامعه و گم کردن هدف و مسیر زندگیتون دارید از این کتاب خوشتون میاد.
Ali Karimnejad
۱۳۹۸/۹/۸
داستان یک پسر نوجوونی هستش که توی گذار از بچگی به بزرگسالی هستش. کتاب دنیای پر تناقص این پسر رو به زیبایی و از نگاه اون به تصویر میکشه.

بنظرم کتاب رو یکم با تِم روانشناسانه بخونید تا لذت بیشتری ببرید.
مشاهده همه نظرات ۲۷