دانلود کتاب صوتی وحشی بافقی


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی وحشی بافقی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی وحشی بافقی

مریم مقبلی در کتاب صوتی وحشی بافقی، فراز و فرودهای زندگی شاعر برجسته سده دهم هجری را به تصویر می‌کشد که اشعار فراوانی را نیز از خود برجای گذاشته است. این اثر یکی از جذاب‌ترین کتاب‌های مجموعه فرزانگان به شمار می‌رود.

درباره کتاب صوتی وحشی بافقی:

یکی از آثار مجموعه فرزانگان کتاب صوتی وحشی بافقی است که به زندگی و آثار یکی از شاعران بزرگ ایرانی می‌پردازد.

کمال‌الدین یا شمس‌الدین محمد وحشی بافقی یکی از ادیبان و شاعران سده دهم بود که در سال 939 هجری قمری در شهر بافق نزدیک یزد به دنیا آمد. نام او در تاریخ همواره به نیکی یاد شده و بافقی را مردی وارسته، ساده و گوشه‌گیر می‌شناسند که شعرهای فراوانی در وصف عشق، هجران و تنهایی سروده است.

او حدود نه هزار بیت از خود به یادگار گذاشته که در قالب‌های شعری مختلف همچون قصیده، غزل، قطعه، ترکیب بند، ترجیع بند، رباعی و مثنوی سروده شده است. اما دو مثنوی عاشقانه‌ یعنی «ناظر و منظور و فرهاد و شیرین» از مشهورترین آثارش به حساب می‌آیند.

وحشی بافقی در دروان پادشاهی شاه طهماسب صفوی و شاه اسماعیل دوم و شاه محمد خدابنده زندگی می‌کرد و در دوران جوانی پس از کسب علم و دانش به شهر کاشان رفت و به مکتب داری مشغول شد. اما سرانجام پس از سال‌ها زندگی در کاشان به شهرهای یزد، کرمان، بندر هرمز و حتی هندوستان سفر کرد و در نهایت در سال 991 هجری قمری چشم از جهان فرو بست.

نمونه‌ای از اشعار وحشی بافقی:

راندی ز نظر، چشم بلا دیده ما را
این چشم کجا بود ز تو، دیده ما را
سنگی نفتد این طرف از گوشه آن بام
این بخت نباشد سر شوریده ما را
مردیم به آن چشمه حیوان که رساند
شرح عطش سینه تفسیده ما را
فریاد ز بد بازی دوری که برافشاند
این عرصه شطرنج فرو چیده ما را
هجران کسی، کرد به یک سیلی غم کور
چشم دل از تیغ نترسیده ما را
ما شعله شوق تو به صد حیله نشاندیم
دامن مزن این آتش پوشیده ما را
ناگاه به باغ تو خزانی بفرستند
خرسند کن از خود دل رنجیده ما را
با اشک فرو ریخت ستمهای تو وحشی
پاشید نمک، جان خراشیده ما را

مریم مقبلی را بیشتر بشناسیم:

یکی از زنان داستان نویس و فعال در زمینه‌های هنری و ادبی، مریم مقبلی است. او در سال 1368 داستانی برای کودکان نوشت که در نشریه کیهان منتشر شد و این آغازی برای کارهای بعدی این نویسنده شد.

مقبلی علاوه بر تالیف چهارصد سرمقاله، مقاله و یادداشت در مطبوعات کشور، در دانشکده هنر دانشگاه دامغان ادبیات داستانی را به دانشجوها درس داده و همچنین مدرس اصول روزنامه نگاری برای دانشجویانی بوده که به فعالیت در نشریات دانشجویی علاقه‌ داشتند.

از دیگر فعالیت‌های فرهنگی مریم مقبلی می‌توان به سردبیری مجله زن روز، هفته نامه کویر، ماهنامه نسیم نوجوان امارات، عضو شورای داستان کیهان بچه‌ها و زن روز، داور سه دوره انجمن مطبوعات ایران و داور چند جشنواره عکس و ... اشاره کرد.

برخی از آثار این نویسنده عبارتند از: «مجموعه قصه‌های کوچک برای بچه‌های کوچک، داستان بلند انتقام مینایی، مجموعه داستان پنج نامه برای یک نفر، زندگینامه شهدای پاکدشت، دلم برای زندگی تنگ شده و چند داستان دیگر و کتاب دخترک جنگل بان و دوازده برادر.»

کتاب صوتی وحشی بافقی برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به ادب، فرهنگ و تاریخ کشورمان علاقه‌مند هستید و می‌خواهید سرنوشت بزرگان و صاحب نظران ایرانی را بدانید، مطالعه‌ی کتاب‌های مجموعه فرزانگان به شما پیشنهاد می‌شود.

در بخشی از کتاب صوتی وحشی بافقی می‌شنویم:

مدت زمانی از زندگی شمس‌الدین در شهر یزد می‌گذرد. در همین سال‌هاست که دل سرشار از مهر و محبت وحشی در دام عشقی خانمان‌سوز گرفتار می‌شود. او دوستدار کسی می‌شود که بسیار سختگیر و به او کم توجه است و دائم وی را به دردهای تلخ هجران و جدایی مبتلا می‌سازد. به زودی تاثیر این دلدادگی عمیق و ریشه‌دار در اشعار وحشی نمایان می‌شود. او در جای جای شعرهایش با محبوبش راز و نیاز می‌کند؛ به او پیغام می‌دهد و از او شکایت می‌کند.

گاهی خودش را چون شمعی می‌داند که از دوری پروانه‌اش می‌سوزد و می‌سازد. در جایی دیگر خود را صیدی می‌پندارد که محبوب می‌تواند با تیر و کمان توجه خویش شکار کند.

با این همه ناله، شکایت و التماس در دل صدها بیت شعرهای او نهفته است، باز هم یار بی‌وفا، توجه و التفاتی به عشق او نشان نمی‌دهد. گویی او در این شرایط قادر به درک علاقه عمیق و سرتاسر اخلاص عاشقش نیست.

این محبت و دلدادگی وجود او را پر می‌کند؛ پس به گوشه نشینی و خلوت رو می‌کند. می‌خواهد در تنهایی خود در خیال محبوب خوش باشد و با پندارها و اندیشه‌های خویش سرگرم. حالا تنها شعر تسکین دهنده روح و روان شیفته و ناآرام اوست.

 ۲ ساعت و ۸ دقیقه، ۱۲۴ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۹، قیمت الکترونیکی: ۱۲۰۰۰ ت - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۸ دقیقه
کودکی
۱۴ دقیقه
در مکتب‌خانه
۱۰ دقیقه
یک قدم به پیش
۴ دقیقه
آشنایی با آثار مهم ادبیات
۳ دقیقه
مشورت با استاد، تصمیم نهایی
۴ دقیقه
تاسیس مکتب‌خانه
۶ دقیقه
در محضر حاکم کاشان
۵ دقیقه
گم شدن گنج مراد
۴ دقیقه
سفر کوتاه به قزوین
۲ دقیقه
سفر
۲ دقیقه
در منقب حضرت علی (ع)
۳ دقیقه
در مصیبت امام حسین (ع)
۲ دقیقه
آشنایی با میرمیران
۱ دقیقه
اولین کتاب
۱۱ دقیقه
سه داستان از مثنوی «خلد برین»
۲ دقیقه
آهوی وحشی در کمند صیاد عشق
۱۳ دقیقه
دومین کتاب در ستایش وفاداری
۱ دقیقه
نامه‌ای به دل‌دار
۳ دقیقه
آخرین کار وحشی
۸ دقیقه
فرهاد و شیرین
۵ دقیقه
کتاب عشق، ناتمام ماند
۴ دقیقه
خاک‌سپاری
۸ دقیقه
وحشی، شاعر حکمت و ضرب‌المثل
۵ دقیقه
سرنوشت شنیدنی آرامگاه وحشی

راهنمای دانلود کتاب صوتی وحشی بافقی

برای دانلود کتاب صوتی وحشی بافقی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  وحشی بافقی