دانلود کتاب فلوئوریت: از اکتشاف تا صنعت


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب فلوئوریت: از اکتشاف تا صنعت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب فلوئوریت: از اکتشاف تا صنعت

کتاب فلوئوریت: از اکتشاف تا صنعت به قلم عارف شیرازی، عادل شیرازی و هاتف اربابی، مرجعی برای شناخت کانی فلوئوریت از مرحله اکتشاف تا فرآوری است. می‌توان گفت که این کتاب تنها مرجع در مورد این کانی به زبان فارسی است که گامی ارزشمند در حیطه‌ی زمین‌شناسی و معدن کشور به شمار می‌آید.

فلوئوریت (Fluorite) یک کانی است که از ترکیب کلسیم و فلورید یا فلوئورید کلسیم به وجود می‌آید. شکل کریستالی آن معمولاً مکعبی و یا هشت ‌وجهی است. این کانی جلای شیشه‌ای ضعیفی دارد، به همین خاطر استفاده از آن در جواهرسازی کاربرد کمی دارد. بعد از کوارتز، فلوئوریت یکی از اصلی‌ترین سنگ‌های معدنی در دنیا، میان مجموعه‌داران سنگ‌های قیمتی محسوب می‌شود.

در بخشی از کتاب فلوئوریت: از اکتشاف تا صنعت می‌خوانیم:

تغلیظ فلوئوریت نیز مانند سایر عملیات معدن‌کاری و فرآوری، مسائل زیست‌محیطی خاص خود را به دنبال دارد. بدیهی است که در نظر گرفتن مسائل مربوط و تلاش در جهت رفع آن‌ها و رعایت استانداردهای جهانی، سرمایه‌گذاری بیش‌تر را طالب می‌کند که طبیعتاً قیمت‌ نهایی محصول را بالاتر می‌برد.

آب خروجی از تونل‌ها و سینه‌کارهای معادن فلوئوریت، اسیدی نیست و در صورت اختلاط با آب‌های سطحی و زیرزمینی، مسائل زیست‌محیطی ایجاد نمی‌کند. هم‌چنین این آب‌ها گل‌آلودگی چندانی ندارد و در صورت شدید بودن مقدار آلودگی، با رسوب دادن طبیعی ذرات معلق و یا تصفیه، به طریقه‌ی مصنوعی می‌توان این آب‌ها را وارد شبکه‌ی آب‌ریز رودخانه‌ها نمود.

مشکل اساسی در مورد پساب‌هایی است که علی‌رغم تصفیه، هم‌چنان امکان باقی ماندن مواد شیمیایی خطرناک برای محیط زیست در آن‌ها وجود دارد. این مواد به دلیل حلالیت نسبی فلوئوریت، در آب حضور پیدا می‌کنند که مقدار مجاز آن بسیار پایین است. هم‌چنین گرد و غبار ناشی از خردایش و خشک کردن و جابه‌جایی، علاوه بر ایجاد مشکلات زیست‌محیطی، باعث اتلاف مقداری از محصول نیز می‌شود. حلالیت فلوئوریت در آب در حدود 16 ppm و حلالیت یون فلوئورید در حدود 8 ppm است؛ اما مقدار مجاز یون فلوئورید در آب بنا بر استانداردهای موجود در بعضی مناطق دنیا، در حدود 1 ppm است؛ لذا ضروری است که آب باطله‌ی کارخانه، تصفیه شود.

 ۲۵۰ صفحه، ۴ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-622-6770-26-2 

چاپ ۱۳۹۸: ۳۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل اول: کلیات فلوئوریت
فصل دوم: زمین‌شناسی و اکتشاف فلوئوریت
فصل سوم: فرآوری فلوئوریت
فصل چهارم: کاربردهای فلوئوریت
فصل پنجم: نمونه‌برداری از فلوئوریت
فصل ششم: فلوئوریت در ایران و جهان
مراجع

راهنمای دانلود کتاب فلوئوریت: از اکتشاف تا صنعت

برای دانلود کتاب فلوئوریت: از اکتشاف تا صنعت و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  فلوئوریت: از اکتشاف تا صنعت

نظرات کتاب فلوئوریت: از اکتشاف تا صنعت

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.