دانلود کتاب مبانی کامپیوتر و برنامه سازی مبتنی بر الگوریتم و فلوچارت ساخت یافته


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب مبانی کامپیوتر و برنامه سازی مبتنی بر الگوریتم و فلوچارت ساخت یافته و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب مبانی کامپیوتر و برنامه سازی مبتنی بر الگوریتم و فلوچارت ساخت یافته

مهدی یزدیان دهکردی و محبوبه خلیل زاده در کتاب مبانی کامپیوتر و برنامه سازی مبتنی بر الگوریتم و فلوچارت ساخت یافته تلاش کرده‌اند تا شما با به کارگیری فلوچارت ساخت یافته و حل مسائل از آسان به دشوار، به صورت قدم به قدم با مفاهیم و اصول پایه آن آشنا شده و مهارت تفکر الگوریتمی به صورت ساختارمند در شما پرورش داده شود.

برنامه‌نویسی یا برنامه‌سازی مهارتی برای تولید نرم‌افزارهای کامپیوتری مانند برنامه‌های وب، برنامه‌های کاربردی سازمانی، برنامه‌های موبایل، بازی‌های کامپیوتری، برنامه‌های تعبیه شده در وسایل الکترونیکی، سامانه‌های هوشمند و نمونه‌های دیگر است. کتاب حاضر با هدف آموزش تفکر الگوریتمی و اصول پایه برنامه‌نویسی با معرفی فلوچارت ساخت‌یافته نوشته شده است. می‌توان گفت که فلوچارت ساخت‌یافته زبان مشترک همه زبان‌های برنامه‌نویسی است. برای نوشتن برنامه‌های کامپیوتری، زبان‌های برنامه‌نویسی C، C++، C#، Java، MATLAB، Python، PHP، ASP، Swift و زبان‌های مختلف دیگری وجود دارد و زبان‌های جدیدی نیز ظهور می‌کند.

بسیاری از افراد همواره نگران هستند که آیا زبان ‌برنامه‌نویسی که قصد یادگیری آن را دارند، بهترین انتخاب ممکن است؟ آیا در آینده زبان‌ برنامه‌نویسی دیگری جایگزین آن نخواهد شد؟ در پاسخ به این پرسش‌ها باید گفت که منطق و اصول پایۀ برنامه‌نویسی در همۀ زبان‌های برنامه‌نویسی مشترک است و در طول زمان تغییر نمی‌کند. آن ‌چه اهمیت دارد، یادگیری روش حل مسئله و دست‌ یافتن به تفکر الگوریتمی برای حل مسئله است. بدون شک، فردی که اصول پایه را به ‌خوبی فرا گرفته ‌باشد، با صرف زمان کوتاهی می‌تواند هر زبان برنامه‌نویسی را فرا گیرد.

ویژگی برجستۀ این کتاب در مقایسه با منابع دیگر، معرفی فلوچارت ساخت‌یافته برای آموزش اصول پایۀ برنامه‌نویسی است. این فلوچارت به ‌صورت ساختارمند و منطبق بر قواعد مشترک زبان‌های برنامه‌نویسی است. می‌توان گفت که فلوچارت ساخت‌یافته زبان مشترک همۀ زبان‌های برنامه‌نویسی است. برنامه‌نویسی «ساخت‌یافته» به ‌معنی به کارگیری درست و مناسب دستورات شرط، تکرار و زیرروال‌ها برای پیاده‌سازی یک برنامۀ ‌کامپیوتری است. در مقابل، برنامه‌نویسی «غیرساخت‌یافته» به‌ گونه‌ای است که برنامۀ نوشته شده نظم و ساختار مناسبی ندارد و نمی‌توان آن دستورها را به ‌آسانی درک و دنبال کرد. به این نوع نوشتن به ‌اصطلاح «اسپاگتی ‌کد» نیز گفته می‌شود. توسعۀ برنامه‌های کاربردی بزرگ به‌صورت غیرساخت‌یافته امکان‌پذیر نیست. در این کتاب سعی شده است تا با به کارگیری فلوچارت ساخت‌یافته، تفکر الگوریتمی به صورت ساختارمند آموزش داده شود.

کتاب مبانی کامپیوتر و برنامه سازی مبتنی بر الگوریتم و فلوچارت ساخت یافته به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

کتاب حاضر منبع عمومی برای یادگیری اصول تفکر ساخت‌یافته در فلوچارت، برنامه‌نویسی و مرجعی برای درس مبانی کامپیوتر و برنامه‌سازی در رشته‌های مهندسی به ‌خصوص رشتۀ مهندسی کامپیوتر است که در چهار فصل تنظیم شده است. فصل اول، ‌مقدمه‌ای بر کامپیوتر و مفاهیم مرتبط با آن را بیان می‌کند. فصل دوم، به اصول اولیه در تفکر ساخت‌یافته و مقدمات حل مسئله می‌پردازد. فصل سوم، برنامه‌سازی مبتنی بر فلوچارت ساخت‌یافته را با طرح ساختارهای اصلی در زبان‌های برنامه‌نویسی آموزش می‌دهد و در نهایت فصل چهارم، مباحث تکمیلی ازجمله زیرفلوچارت (تابع) و آرایه را بیان می‌کند.

در بخشی از کتاب مبانی کامپیوتر و برنامه سازی مبتنی بر الگوریتم و فلوچارت ساخت یافته می‌خوانیم:

در زبان‌های برنامه‌نویسی متغیرهای عددی را می‌توان به دو دستۀ اصلی تقسیم کرد: اعداد صحیح و اعشاری. اعدادی مانند شمارۀ دانشجویی، تعداد اعضای خانواده، روز/ ماه/ سال تولد، تعداد دانشجویان یک کلاس، تعداد ارقام یک عدد، کدکالاها و امثال آن از نوع اعداد صحیح است. اعدادی مانند نمرات دانشجویان، وزن یک شخص، درجه حرارت، مساحت خانه و امثال آن نیز از نوع اعشاری است.

در زبان‌های برنامه‌نویسی، مقدار حافظه و هزینۀ محاسباتی متغیرهای اعشاری در مقایسه با متغیرهای صحیح بسیار بیشتر است. برخی عملیات‌ها نیز مانند محاسبۀ باقی‌مانده فقط برای اعداد صحیح انجام می‌شود؛ از این‌رو در برنامه‌نویسی لازم است به نوع اعداد و متغیرهایی دقت شود که در محاسبات استفاده می‌شود. فلوچارت ساخت‌یافتۀ این کتاب مشابه بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی ساخت‌یافته است و در آن قرارداد می‌شود که بلافاصله بعد از مرحلۀ شروع، همۀ متغیرهایی که در فلوچارت استفاده می‌شود، تعریف شود.

 ۲۰۷ صفحه، ۶ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-622-735317-4 

چاپ ۱۳۹۹: ۴۸۵۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۸۰۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل اول: مقدمهای بر کامپیوتر
1-1. کامپیوترها و سیستم‌های دیجیتال
1-2. کامپیوتر چیست؟
1-3. تاریخچۀ مختصر کامپیوتر
1-4. اجزای اصلی کامپیوتر
1-5. واحدهای سخت‌افزاری کامپیوتر
1-5-1. واحد ورودی و خروجی
1-5-2. واحد پردازش‌گر مرکزی
1-5-3. واحد حافظه
1-6. انواع نرم‌افزارهای کامپیوتر
1-6-1. نرم‌افزارهای سیستمی
1-6-2. نرم‌افزارهای کاربردی
1-7. شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت
1-8. نمایش اعداد در کامپیوتر
1-8-1. نمایش اعداد در مبنای دلخواه
1-8-2. تبدیل عدد مبنای دلخواه به مبنای ده
1-8-3. تبدیل عدد مبنای ده به مبنای دلخواه
1-8-4. مبنای دو، هشت و شانزده
1-8-5. تبدیل مستقیم مبنای دو به هشت و برعکس
1-8-6. تبدیل مستقیم مبنای دو به شانزده و برعکس
1-8-7. جمع دو عدد در مبنای دلخواه
1-8-8. نمایش اعداد منفی در کامپیوتر
فصل دوم: اصول اولیه در تفکر ساخت‌یافته
2-1. الگوریتم
2-2. فلوچارت
2-3. گام‌های اصلی در حل یک مسئله
2-4. مثال مفهومی
2-4-1. ترتیب‌پذیری و پایان‌پذیری
2-4-2. ساختار شرط
2-4-3. ساختار حلقه
2-4-4. ساختار تابع
2-5. متغیرها و عملگرها
2-5-1. متغیر
2-5-2. عملگرها
فصل سوم: برنامه‌سازی مبتنی بر فلوچارت ساخت‌یافته
3-1. تعریف متغیر
3-2. خواندن از ورودی و چاپ در خروجی
3-3. ساختار شرط IF و IF … ELSE
3-4. ساختار حلقۀ تکرار 3-4-1. حلقه تکرار مشخص (for)
3-4-2. حلقۀ تکرار نامشخص (while)
3-5. ساختار حلقۀ تکرار ساخت‌یافته
3-5-1. حلقۀ تکرار مشخص (for)
3-5-2. حلقۀ تکرار نامشخص (while)
3-5-3. حلقههای تودرتو
3-6. تبدیل فلوچارت ساخت‌یافته به کد زبان‌های برنامه‌نویسی
فصل چهارم: مباحث تکمیلی در فلوچارت ساخت‌یافته
4-1. زیرفلوچارت یا تابع
4-1-1. فواید استفاده از تابع
4-1-2. فراخوانی تابع و بازگشت از تابع
4-1-3. نکات اساسی در استفاده از تابع
4-1-4. توابع با خروجی دودویی
4-2. آرایه
4-2-1. پردازش خانه‌های آرایه
4-2-2. آرایه و تابع
4-2-3. جست‌وجوی خطی در آرایه
4-2-4. جست‌وجوی دودویی در آرایه
4-2-5. مرتب‌سازی آرایه
4-3. کاربرد دو کلمه کلیدی در حلقه‌ها
4-3-1. دستور break
4-3-2. دستور continue
4-4. تبدیل فلوچارت ساخت‌یافته به زبان‌های برنامه‌نویسی
منابع
واژه‌نامۀ فارسی انگلیسی
فهرست مثال‌ها

راهنمای دانلود کتاب مبانی کامپیوتر و برنامه سازی مبتنی بر الگوریتم و فلوچارت ساخت یافته

برای دانلود کتاب مبانی کامپیوتر و برنامه سازی مبتنی بر الگوریتم و فلوچارت ساخت یافته و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  مبانی کامپیوتر و برنامه سازی مبتنی بر الگوریتم و فلوچارت ساخت یافته

نظرات کتاب مبانی کامپیوتر و برنامه سازی مبتنی بر الگوریتم و فلوچارت ساخت یافته

علیرضا کاظمی
۱۴۰۰/۲/۴
کتابی خوب طراحی شده که ایده‌های ساخت یافتگی برنامه نویسی را در سطح فلوچارت نیز در نظر گرفته است و برای آغاز یادگیری برنامه نویسی کامپیوتر خیلی مناسب است.
اگر بخش‌هایی که در آن‌ها الگوریتم‌ها به زبان برنامه نویسی مشخصی مانند C++ یا python نیز مطرح شوند و الگوریتم‌های پیشرفته تر مطرح در درس مبانی و
کامپیوتر (مثلا پردازش عبارت‌های ریاضی، حل مسایل با جستجوهای در فضای گرافی حالت‌ها و...) که بیان آن‌ها با فلوچارت وقت گیر است، نیز گنجانده شود، آنگاه سرفصل کامل تری برای درس مبانی کامپیوتر برنامه نویسی خواهد بود.
Ehsan Ahmadi
۱۴۰۰/۱/۳۱
این کتاب ارزشمند و بسیار عالی هست. امیدوارم افراد زیادی از اون بهره ببرن
مشاهد همه نظرات (۲)