دانلود کتاب مراقبت‌های پرستاری در بیماران سکته مغزی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب مراقبت‌های پرستاری در بیماران سکته مغزی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب مراقبت‌های پرستاری در بیماران سکته مغزی

کتاب مراقبت‌های پرستاری در بیماران سکته مغزی نوشته‌ی عظیم عزیزی، ژاله ملایی و نرگس صادقی به منظور آشنایی پرستاران و مراقبان خانوادگی با انواع سکته مغزی، علل، ریسک فاکتورها، نحوه شناسایی، پاتوفیزیولوژی، درمان‌های دارویی و مراقبت‌های پرستاری در مشکلات شایع این بیماران تالیف شده است.

سکته‌ی مغزی هنگامی اتفاق می‌افتد که جریان خون بخشی از مغز قطع شده و یا با کاهش بسیار رو به رو شود و بافت آن قسمت مغز دیگر دسترسی به اکسیژن و مواد مغذی نداشته باشد. با توجه به شیوع بالای سکته مغزی، این بیماری شایع‌ترین علت ناتوانی دائمی جسمی در سراسر جهان اعلام شده است و آسیب جدی بر زندگی بیماران و خانواده‌های آن‌ها دارد. بسته به شدت و نوع سکته مغزی، این بیماران با درجاتی از اختلالات شدید جسمی، روانی و اجتماعی مواجه هستند، بنابراین این بیماری جزء نخستین بیماری‌هایی است که به مراقبت طولانی مدت نیاز دارد.

با توجه به وقوع غیر منتظره سکته مغزی، اعضای خانواده به طور ناگهانی و بدون آمادگی قبلی در نقش مراقبت کننده از بیمار قرار می‌گیرند. در این شرایط اعضای خانواده، به عنوان مراقبت‌ کننده، با توجه به تغییرات حاد بیمار پس از سکته مغزی، باید خود را با عوارض ناشی از سکته مغزی سازگار کنند و به سمت مراقبت کننده تغییر نقش دهند.

در این کتاب علاوه بر بیان جنبه‌های گوناگون سکته‌ی مغزی، نکات آموزشی بسیاری برای بیماران و خانواده‌ آن‌ها در خصوص این بیماری ارائه شده تا شاید در جهت بهتر شدن شرایط این عزیزان کمکی شایان باشد.

در بخشی از کتاب مراقبت‌های پرستاری در بیماران سکته مغزی می‌خوانیم:

سکته می‌تواند مشکلاتی را در عمل بلع به صورت بلع سخت به وجود آورد. مشکلات به وجود آمده ناشی از اختلال در عملکرد دهان، زبان، حلق، حنجره و یا قسمت‌های فوقانی مری می‌باشد. بیماران دچار سکته، باید از نظر بروز حملات شدید سرفه، جمع کردن غذا در یک طرف دهان و یا بیرون ریختن قطعات مواد غذایی، نگاه داشتن غذا در دهان برای مدت طولانی یا برگرداندن مایعات از راه بینی بررسی شوند. مشکل در بلع باعث ایجاد خطر خفگی و عفونت تنفسی به دلیل ورود مواد غذایی به ریه می‌شود.

به محض ورود بیمار به اورژانس باید از نظر بلع بررسی شود. در صورت اختلال بلع نسبی، بلع در برخی از بیماران بعد از مدتی به حالت اول بر می‌گردد، در غیر این صورت روش‌های مختلف بلع را به بیمار آموزش داده و به آن‌ها توصیه می‌کنیم تا غذا ر ا به صورت لقمه‌های کوجک میل کنند.

دیسفاژی یا بلع سخت شامل مشکلاتی در گرفتن غذا، مکیدن، جویدن و بلعیدن آن است اختلال بلع در مراحل مختلفی از فرآیند بلعیدن غذا (دهانی، حلقی و مروی) می‌تواند رخ بدهد. در بعضی از بیماری‌ها فرد به این عارضه دچار می‌شود و در یکی از مراحل غذا خوردن دچار مشکل می‌گردد. اگر مشکل در ناحیه دهانی و حلقی باشد آسیب شناس گفتار و زبان با ارائه برنامه‌های آموزشی و تمرین‌های لازم به فرد کمک می‌کند با مشکلات کمتری غذا بخورد و از خوردن لذت ببرد.

 ۱۷۴ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-965385-2 

چاپ ۱۳۹۸: ۳۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۴۹۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

سکته مغزی
انواع سکته مغزی
علل بروز سکته‌های مغزی
عوامل خطرساز سکته مغزی
پاتوفیزیولوژی
علائم
ناتوانایی‌هایی که ممکن است در نتیجه سکته ایجاد شود چه هستند؟
عوارض ناشی از سکته مغزی
تشخیص سکته مغزی چگونه است؟
جلوگیری از سکته‌ی مغزی
اقدامات درمانی و مراقبتی
قانون مونرو کلی
تزریق داروی فعال‌کننده پلاسمینوژن بافتی
درمان‌های جراحی
توانبخشی
اقدامات مراقبتی در اختلال شناختی
اقدامات مراقبتی لازم در اختلال بینایی
اقدامات مراقبتی در نقایص کلامی (آفازی)
اقدامات مراقبتی در تغذیه بیماران سکته مغزی
اقدامات مراقبتی در اختلال حرکت
بهترین درمان برای فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل
بی‌اختیاری ادرار بعد از سکته‌ی مغزی
بیوفیدبک
تسکین درد
جلوگیری از درد شانه
مرطوب نمودن هوای دمی
مراقبت از مو
مراقبت از دهان و دندان
مراقبت از پوست
محافظت از صدمات
بهبود فعالیت‌های مراقبت از خود
مراقبت از چشم
آمادگی برای راه رفتن
آموزش هنگام ترخیص
پیشبرد مراقبت در خانه و مراقبت‌های جامعه نگر
الف- شرایط و وسائل لازم
ب- شرایط اتاق بیمار
ج- نحوه تعویض ملحفه و جا به جا کردن بیمار
د- لزوم جابه جا کردن اندام در حین خواب و یا بیداری
منابع و مآخذ

راهنمای دانلود کتاب مراقبت‌های پرستاری در بیماران سکته مغزی

برای دانلود کتاب مراقبت‌های پرستاری در بیماران سکته مغزی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  مراقبت‌های پرستاری در بیماران سکته مغزی

نظرات کتاب مراقبت‌های پرستاری در بیماران سکته مغزی

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.