دانلود کتاب مهارت‌های زندگی دانشجویی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب مهارت‌های زندگی دانشجویی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب مهارت‌های زندگی دانشجویی

کتاب مهارت‌های زندگی دانشجویی اثر محمدعلی سپهوندی و محمود رجبی با هدف کمک به کسب مهارت‌های لازم برای موفقیت در دوران دانشجویی و زندگی خوابگاهی در 17 فصل با عناوینی چون استرس دانشجویی، ارتباط اجتماعی در خوابگاه، مهارت مدیریت زمان، چگونه هم‌اتاقی خوبی باشیم و ..... تهیه و تنظیم شده است.

در هر مرحله از زندگی، آدمی دنیاهای متفاوتی را سپری می‌کند که پر از اتفاقات، هیجانات، تغییرات و تأثیرات گسترده و خاص است و گاه تأثیرات آن تا انتهای زندگی مانا می‌شود. دانشگاه نیز مرحله‌ای از زندگی است که بنا به اهمیتش تغییری شگرف در پی خواهد داشت و به مراتب تأثیرات بیشتری از دیگر روزهای زندگی آدمی باقی می‌گذارد. آگاهی و توجه بیشتر به خود و محیط و آدمیان، یاری‌گر حل مسائل و سرعت بخش مسیر رسیدن به اهدافی است که در این وهله در نظر گرفته شده است.

ورود به دانشگاه، در زندگی هر نوجوان تغییری مهم است؛ زیرا دانش‌آموز، دیگر به کنکور، ثبت‌نام در کلاس‌های تضمینی، غیر تضمینی، و ... فکر نمی‌کند و مسیر جدیدی را پیش روی خود می‌بیند. این تغییر برای دانشجویانی که در شهری غیر از محل زندگی خود پذیرفته شده‌اند بیشتر است؛ آنان جدایی از خانواده، استقلال و آزادی فردی، تجارب، سختی‌ها و مشکلات جدیدی را تجربه می‌کنند.

شروع زندگی دانشجویی به علت تغییراتی که در پی دارد با استرس همراه خواهد بود. اصولاً هر تغییر مثبت و یا منفی، یک استرس به شمار می‌آید؛ زیرا تعادل حیاتی شخص به هم می‌خورد و باید دوباره با شرایط جدید سازگار شود. می‌توان استرس‌ها را به دو دستهٔ خوشایند و ناخوشایند تقسیم کرد.

استرس‌های خوشایند:
ازدواج؛ تولّد یک نوزاد؛ یافتن شغل؛ شروع کار جدید؛ شروع سال تحصیلی؛ قبولی در دانشگاه؛ مسافرت.

استرس‌های ناخوشایند:
طلاق؛ فوت یکی از عزیزان؛ بیکار شدن؛ مردود شدن در کنکور؛ بیماری.

هر تغییری در زندگی، استرس است. در صورتی‌که فرد نتواند با استرس‌های زندگی خود به درستی برخورد کند به علت فشار این تغییر، ممکن است دچار بیماری‌های مختلف جسمی روانی شده و با مشکلات متعدّد دیگری روبرو شود. به همین دلیل، بهتر است افراد استرس خاصی را که در آن قرار گرفته‌اند بشناسند و راه‌های سالم برای حذف، کاهش، یا مدارا با آن را پیدا کنند. ورود به دانشگاه که برای بیش‌تر دانشجویان اتّفاقی خوشایند است، استرس به شمار می‌آید که برای بعضی بیشتر و برای بعضی کمتر است. به دنبال قبولی و پذیرش در دانشگاه، تعادل و سازگاری پیشین با زندگی به هم می‌خورد و باید دوباره برنامه و روند دیگری برای زندگی تعیین شود.

بعضی از دانشجویان برای تحصیلات دانشگاهی می‌بایست شهر و محل اقامت خود را تغییر دهند و در خوابگاه دانشجویی زندگی کنند. این امر باعث ضرورت استقلال بیشتر، مسافرت‌های مکرّر از خانه به دانشگاه و برعکس، احساس تنهایی و ... می‌شود. دانشجویانی که در شهر محلّ اقامت خود درس می‌خوانند ممکن است تغییر کمتری احساس کنند ولی باز هم تغییر جدیدی در زندگی آن‌ها رخ می‌دهد: تحصیل در دانشگاه، سازگاری با برنامه‌های دانشگاهی، شرکت در کلاس‌های مختلف همراه با دانشجویانی از گوشه و کنار کشور، ساعت‌های طولانی کلاس‌ها، پراکندگی کلاس‌ها، حجم مطالب درسی، تأمین انتظارات و استانداردهای جامعه از یک دانشجو، تطبیق تحصیل در دورهٔ نوجوانی و جوانی با زندگی غیر تحصیلی و ... شما با مطالعه کتاب مهارت‌های زندگی دانشجویی می‌توانید به کنترل این استرس‌ها و دیگر مشکلات آن کمک کنید.

 ۱۷۳ صفحه، ۴۷۱ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-7790-05-2 

چاپ ۱۳۹۵: ۲۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

خشت اول
مقدّمه
فصل 1: استرس دانشجویی
فصل 2: تاب‌آوری، سرسختی و سبک‌های مقابله با استرس
فصل 3: تحصیل در دانشگاه
فصل4: چقدر ارزش داریم
فصل 5: رشد هویّت و هویّت‌یابی
فصل 6: اعتماد به نفس
فصل 7: با باورهای سمّی خداحافظی کنیم
فصل 8: قواعد افراد موفّق
فصل 9: مهارت مدیریّت زمان
فصل 10: ارتباط اجتماعی در خوابگاه
فصل 11: اتاقی برای زندگی
فصل 12: چگونه هم‌اتاقی‌های خوبی باشیم
فصل 13: مهارت حلّ اختلاف
فصل 14: عفو و گذشت و تأثیر آن در بهبود روابط
فصل 15: توکّل به خدا به عنوان روش مؤثّر مقابله با مشکلات زندگی
فصل16: مهارت ارتباط با دیگران
فصل 17: آشنایی با مرکز مشاوره
منابع

راهنمای دانلود کتاب مهارت‌های زندگی دانشجویی

برای دانلود کتاب مهارت‌های زندگی دانشجویی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  مهارت‌های زندگی دانشجویی
متیا متینایی
۱۳۹۹/۱۰/۲۶
کتاب بیشتر میگه دانشجو چه مشکلاتی داره و بیشتر پیشنهادات قابل قبولی که ما بتونیم مشکلمون رو حل کنیم ارائه نمیده و کلمات قلمبه سلمبه زیاد داره که مفهوم بعضی جملات رو نمیشه خوب فهمید ولی همین که با مشکلمون کمی آشنایی پیدا کنیم هم بدک نیست.... ممنون
Mahsa H
۱۳۹۸/۱۲/۲۹
کتاب خوبی هست. نثر ساده و روانی داره. حتما مطالعه کنید
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۲)