دانلود کتاب مهربانو


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب مهربانو و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب مهربانو

کتاب مهربانو به قلم مهرنوش صفایی داستانی واقعی براساس زندگی‌نامه‌ی مهربانو (چ)، روایتی ساده با نگاهی روانشناختی است که نویسنده به سرنوشت زندگی این شخص می‌پردازد.

سیر شتابنده‌ی تحولات صنعتی در قرن نوزده، بیست ‌و بیست‌ویکم چنان بازار کار گرسنه‌ای در عرصه‌ی جهانی پدید آورد که حتی زنان نیز به عنوان نیمی از پیکره‌ی جامعه‌ی جهانی به میدان کار فراخوانده شدند.

این فراخوان در ابتدا سبب شادی و شعف بسیاری از زنان شد چرا که توانستند جبران کننده‌ی غیبتی باشند که در طول سال‌ها گریبان‌گیر جنس زن شده بود و آن‌ها را در گوشه‌ی خانه‌ها و مطبخ‌خانه‌ها نگه داشته بود. اما با ورود زنان به عرصه‌ی کار و تولید، به تدریج تحولات عظیم دیگری نیز به وقوع پیوست، از جمله اینکه زنان به تدریج و با سیری آهسته و نامحسوس تبدیل به مردانی بدلی شدند که با مردان حقیقی در جنگ بودند و طبیعت زنانه‌ی خویش را به کلی از دست داده بودند.

زن متجدد و تحصیل کرده‌ی قرن بیست‌ویکم که انرژی‌اش را جهت سامان دادن به حرفه و آینده‌ی خاص خود متمرکز کرده بود، دیگر نیرو و انرژی‌ای برای بهبود روابط و حمایت از مرد خویش و پرورش فرزندان خود نداشته و مقدار عظیمی از انرژی جسمانی و روانی خود را صرف «بازار کار» کرده و علی‌رغم رشد بالا در حرفه و یا تحصیل، در زندگی زناشویی شکست خورده و از ادامه‌ی آن مایوس و ناامید شده بود.

زن جامعه‌ی امروزی برای فرار از برچسب زن بودن و تبدیل شدن به یک مرد کامل، از رفتارهای مرسوم زنانه‌اش مثل لطافت، ملایمت، ظرافت و مهربانی، به‌طور کامل فاصله گرفته و به‌جای آن، خشونت، پرخاشگری، بلندپروازی و ستیزه‌جویی مردانه را جایگزین کرده است.

با این کار زن امروزی بزرگ‌ترین و موثرترین سلاح زنانه‌ی خود یعنی ظرافت و جذابیت و مسحورکنندگی را کنار گذاشته و به جای پذیرش آنچه شاخصه‌ی طبیعت زنانه‌اش (صبوری، گوش سپردن و پذیرا بودن) است، وارد نمایش دیوانه‌وار چرخه‌ی قدرت شده. چرخه‌ای که بی‌شک مردان به‌خاطر قدرت بدنی بیشتر و تحمل بالاتر، در آن همواره برنده خواهند بود. اما اینجا پایان چرخش این چرخه‌ی معیوب نیست، زنِ سرخورده از شکست، بازهم به‌دنبال کسب موفقیت بیشتر در بازار کار یا تحصیل همچنان به فعالیت دیوانه‌وار خود ادامه می‌دهد.

عاشق شدن را طبیعت به شما آموخت اما عاشق ماندن را نیاموختید. عمرتان در دل بستن و دل کندن گذشت و پیر شدید در هروله میان عشق و نفرت و نفهمیدید آن که باید نو می‌شد خود شما بودید... عشق مجهول پیچیده‌ای نبود، شما رمز و راز و شیوه دلبستگی را نمی‌دانستید. رمان مهربانو روایت ساده همین رمز و رازهاست. همان شیوه مهرپروری که سر پنهان بقای دل‌بستگی‌هاست. خواندن کتاب مهربانو هزار راه تازه و هزار رمز نگشوده است پیش روی همه کسانی که در عشق به دنبال جاودانگی‌اند و یا آنان که مدام دل می‌بندند و می‌شکنند و نمی‌دانند که چرا اسیر این دور باطلند!

دربخشی از متن کتاب مهربانو می‌خوانیم:

تابستان بود. از آن تابستان‌های گرمی که از زمین و زمان آتش می‌بارید و پوست آدم را زنده زنده ورقه ورقه می‌کرد. حاج‌یونس (پدرم) روی راحتی روبه‌روی دریچه‌ی کولر لم داده بود و باچنان بی‌میلی و کراهتی هندوانه‌ی سرخ و شیرین را توی دهانش می‌چپاند که انگار به جای هندوانه‌ی خنک یک لیوان چای داغ را توی حلقش می‌ریزند. چند قدم آن‌طرف‌تر از او، نرگس‌خاتون (مادرم) یک جدول سودوکو را روی زانوهایش گذاشته بود و چنان با دقت و تمرکز به آن زل زده بود که انگار در حال کشف مسأله‌ی فیثاغورث است. آن‌سوتر از این نشیمن سوت و کور، من بودم که دست‌به‌کمر روبه‌روی پیانوی رویال سفیدم ایستاده بودم و فکر می‌کردم که حساب من و کار دنیا به سادگی حساب و کتاب همین میزان‌ها و نت‌هایی است که سال‌هاست با آن سروکار دارم و تمام رموزش را مثل کف دستم می‌شناسم.

اما حالا هر وقت که به گذشته برمی‌گردم، به گذشته و به آن صحنه و آن لحظه، به خودم می‌گویم کاش آن روز یک نفر زیر گوش من می‌گفت: «به خودت غره نباش مهربانو… زندگی پر از ملودی‌های ناآشنا و غریبی است که هیچ‌کس نمی‌داند خداوند کی و کجا، آن را گوشه‌ی سرنوشت آدم می‌نویسد.»

 ۵۹۲ صفحه، ۶۰۴ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-236-425-1 

چاپ ۱۳۹۰: ۳۷۹۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۷۹۰۰ ت - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب مهربانو

برای دانلود کتاب مهربانو و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  مهربانو
فاطمه فرامرزی
۱۳۹۸/۲/۶
رمانی جذاب پر از درسهای زندگی.
زهرا سعادتی
۱۳۹۸/۹/۲۳
رمان قشنگی بود.این کتاب ب ما نشون میداد ک هیچ کدوم از ما آدما کامل نیستیم وب همدیگه برای بهتر شدن نیاز داریم. با تشکر از کتابراه
آناهیتا علاج
۱۳۹۸/۹/۲۲
واقعا از خوندن این کتاب لذت بردم. در این داستان جذاب، نکات آموزنده و مفید برای یک زندگی موفق ذکر شده که من این جملات را برای خودم نوشتم. بسیار سپاسگزارم از شما
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۷)