دانلود کتاب ندارد


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب ندارد و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب ندارد

همایون جمشیدیان در کتاب ندارد، مجموعه‌ای از داستان‌های واقعی را جمع‌آوری کرده است، اما آیا واقعا این داستان‌ها واقعیت دارند؟

کتاب ندارد نه واقعیتِ واقعیت است نه خیالِ خیال، چیزی است بین خیال و واقعیت، شاید به عبارتی بتوان گفت، توهم و واقعیت، اگر در این نوشته‌ها نام کسی ذکر شده باشد، حتی اگر کسی ردی از او در اطراف نگارنده بیابد، هیچ معلوم نیست او همان شخصِ زنده‌ی واقعیِ غیر داستانی باشد یا اگر شخص زنده واقعیِ غیر داستانی باشد، واقعا کنش یا گفته‌ی منسوب به او در عالم واقع، از آنِ او بوده باشد.

در بخشی از کتاب ندارد می‌خوانیم:

روزی روی مبل نشسته بودی و برای تدوین کتابی، غزلی را از غزلیات شمس می‌خواندی و مطالبی می‌نوشتی، دست بر قضا آن مرد بزرگ، روبروی تو مثنوی کریم زمانی می‌خواند. به جلد سوم رسیده بود.

سرش را از کتاب برداشت و به تو رو کرد و گفت: با مولوی آشنایی داری؟
گفتی: یه خورده، یه چیزایی در دوره دانشجویی ازش خوندیم.

حرفت تمام نشده، شروع کرد به تفصیل، با هیجان، بخش‌هایی از داستان پیل بچگان را به همراه شرح کریم زمانی و تفسیرها و تاویل‌های خودش خواندن. هیچ نظری هم از برداشت تو از آن داستان یا اظهار نظری درباره آن داستان، نخواست و تو به قاعده همیشگی، آرام و در سکوت روی مبل نشسته بودی و با حرکت گاه و بی‌گاه سر، حضورت را و جمع بودن حواست را در محضر درس ایشان تصدیق می‌کردی.

تفسیر و تاویلش که تمام شد، مست از تشریح و تفهیم، که احتمالا از دومین مورد چندان اطمینان نداشت، خنده‌ای کرد و محکم با دست راست، بر پیشانی خود زد تا مهر تاییدی هم بر بیاناتش زده باشد، کتاب را بست و گفت الله اکبر و با خنده و سرخوشانه از اتاق خارج شد و بنا کرد به شستک زدن و آواز خواندن، هنوز به پله‌های حیاط نرسیده بود که به رقص کردن افتاد.

تو به او که از اتاق و سالن خارج می‌شد، نگاه می‌کردی و مطمئن بودی خبری از دفتر «ندارد» تو ندارد و صد البته برای حفظ آبرو کسی از اطرافیان تو چیزی از آن ماجرا نگفته است.

شاید در آن سال‌ها با سکوت، «ندارد» را بر پیشانی تو حک کرده باشم و مانند آن پادشاه عور، همه جز خودت آن را می‌بینند. خودِ من که از این بالا «ندارد» را با دست خط خودم، به وضوح می‌توانم ببینم و تو را که همیشه در وضعیت پس از «ندارد» هستی و «ندارد»هایی که پیاپی به سراغت می‌آیند. انگار تا لحظاتی دیگر، با اتمام این چند خطِ مانده، باید «ندارد» تازه‌ای به تو بدهم، نمی‌دانم اینجا خودکار قرمز از کجا پیدا کنم؟

فهرست مطالب

داستان من و عمو رستم
جوجه اردک نازنین من
باران اردوگاه
اردوگاه میرزا کوچک خان رامسر
ماجرای درِ بسته
کباب ناهار
آدم یا یه....
همه به خط شید
استادان در خیابان (1)
استادان در خیابان (2)
حادثه
پس از بیست و سه سال
1. ماجرای پتو
2
3
4. آشنایی
5. خاطره آخر
6. بعد از خاطره آخر
7. رویای نیستان
8. پایان بیست و سه سال دوری
9. آن آخرین نفر
توقیع
ماهیگیری در روز جمعه
ندارد
ماجراهای پس از «ندارد»

 ۱۳۶ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-374-721-3 

چاپ ۱۳۹۵: ۱۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۴۰۰۰ ت - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب ندارد

برای دانلود کتاب ندارد و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  ندارد