دانلود کتاب کوروش بزرگ در‌ شاهنامه فردوسی

  • از: مجید خالقیان
  • ۵۸ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب کوروش بزرگ در‌ شاهنامه فردوسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


افزودن به کتابخانه

برای دانلود قانونی کتاب کوروش بزرگ در‌ شاهنامه فردوسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب کوروش بزرگ در‌ شاهنامه فردوسی

کتاب کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی، نوشتۀ مجید خالقیان، به روایت‌های مربوط به کوروش در جای جای شاهنامه اشاره می‌کند. آثاری که از زیر خاک یافت شدند و دانش ما را افزایش دادند.

با وجود پژوهش‌های ارزشمند، درباره شاهنامه و تاریخ ایران، هنوز عده‌ای بیان می‌کنند که از کوروش و هخامنشیان در شاهنامه یاد نشده است! حتی برخی از این گفته‌ها بهره می‌برند و به کوروش‌ستیزی می‌پردازند. همچنین نام بسیاری از پادشاهان ایران که وجود آن‌ها در تاریخ ایران به اثبات رسیده، به صورت مستقیم و دست نخورده در شاهنامه نیامده است. تعجب‌آور است که برخی اسکندر شاهنامه را بدون چون و چرا همان الکساندر مقدونی می‌دانند اما کوروش را کیخسرو نمی‌دانند! آشکار است که کیخسرو درشاهنامه بیشترین آمیختگی را با کوروش بزرگ دارد.

در این بحث چند نکته وجود دارد. اول آنکه نباید اسطوره‌ها را با دید صرفاً تاریخی نگاه کنیم بلکه اسطوره‌ها آمیختگی‌هایی با تاریخ داشته‌اند نه آنکه تاریخ را عیناً نقل کنند. هر کدام از داستان‌های اسطوره‌ای ویژگی‌هایی دارند که باید این ویژگی‌ها را مورد توجه قرار دهیم و بعد جنبه‌های تاریخی را استخراج کنیم. همچنین نباید فراموش کنیم که حکیم ابوالقاسم فردوسی بعد از گذشت هزاران سال از دودمان‌های ایران باستان، پس از تهاجمات بزرگ به ایران و سلطه آنها بر ایرانیان، شاهنامه را سرود، آن هم در زمانی که بسیاری از آثار باستانی در دسترس نبودند و کتیبه‌ها رمز گشایی نشده بودند.

مجید خالقیان در کتاب کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی، خاطر نشان می‌شود، با آنکه منابع تاریخی و اسطوره‌ای درباره هخامنشیان سخن گفته‌اند و این بسیار ارزشمند است، اما یافته‌های نوین، تحول بزرگی در آگاهی ما از هخامنشیان به وجود آورد و مشخص شد خیلی از نوشته‌های سنتی دقیق نیستند و حتی گاهی نادرست هستند. این روزها همه می‌دانیم که به کمک پیشرفت فناوری و یافته‌های باستان‌شناسان، اطلاعات ما درباره دوران باستان تاریخ بشر خیلی بیشتر از مردمان کهن از جمله مردمان ایران در سده‌های پس از اسلام شده است. سطحی نگری است که بگوییم چون شخص یا اشخاصی در دوران کهن زندگی می‌کردند پس باید اطلاعاتشان از تمدن سومر، جیرفت، کوروش و هخامنشیان بیشتر از ما باشد. در صورتی که با کمک یافته‌های نوین، اطلاعات ما بسیار بیشتر از مردمان روزگار کهن است.

 ۳۸ صفحه، ۵۹۴ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
چاپ ۱۳۹۶، قیمت الکترونیکی: رایگان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
افزودن به کتابخانه

فهرست مطالب

مقدمه
آثاری که از زیر خاک یافت شدند و دانش ما را افزایش دادند
اسطوره‌ها چگونه شکل می‌گیرند؟!
تهاجم و سلطه بیگانگان، نابودی داده‌ها، آمیختگی روایت‌ها در شاهنامه
پیشدادیان و پیش از تاریخ کیانیان و هخامنشیان
نام‌های شاهنامه و نام پادشاهان
بررسی نام کوروش
کوروش و فریدون
شباهت داستان کودکی فریدون با کوروش
شباهت سپاکو و فرانک
قیام فریدون و قیام کوروش
هماهنگی‌هایی در خارج از شاهنامه
کوروش و کیخسرو
شباهت فراوان کوروش و کیخسرو
شباهت داستان کودکی کیخسرو با کوروش
پخش کردن ولایت‌ها قبل از مرگ
هماهنگی گفته‌های کوروش با کیخسرو
هماهنگی‌هایی در خارج از شاهنامه
کوروش، فریدون یا کیخسرو؟!
آیا کیخسرو پیش از کوروش بوده است؟ (پیوست اول)
کیخسرو در شاهنامه و آمیختگی زمان
کَوی‌هَئوسروه در اوستا
آمیختگی اشخاص تاریخی و شخصیت‌های اسطوره‌ای
نابودی منابع و انزوای نخبگان ایرانی، پس از تهاجم الکساندر
بیرونی به شباهت کوروش و کیخسرو تردید نداشته است (پیوست دوم)
بن مایه‌ها و یاری نامه‌ها

راهنمای دانلود کتاب کوروش بزرگ در‌ شاهنامه فردوسی

برای دانلود کتاب کوروش بزرگ در‌ شاهنامه فردوسی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  کوروش بزرگ در‌ شاهنامه فردوسی
mahsa zarin negar
۱۳۹۶/۸/۹
کتاب مفیدی است
حسن ابیاری
۱۳۹۶/۸/۸
برای من جالب بود منکه نمی‌دانستم کیروش، همان کوروش است والکساندر هم همان اسکندر مقدونی!
مهدی شاه میرزایی
۱۳۹۶/۱۰/۱۲
استدلال‌های نویسنده پایه چندانی ندارد و کل کتاب بر محور یک عبارت پنج کلمه‌ای از ابوریحان بیرونی است که گفته: کوروش که همان کیخسرو است. همین!
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۴۱)