معرفی و دانلود نمایش صوتی مرغابی وحشی

عکس جلد نمایش صوتی مرغابی وحشی
قیمت:
54000 تومان - 5.99€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی نمایش صوتی مرغابی وحشی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی نمایش صوتی مرغابی وحشی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی نمایش صوتی مرغابی وحشی

نمایش صوتی مرغابی وحشی یکی از برترین آثار هنریک ایبسن، غول ادبیات نمایشی اروپا در سده‌ی نوزدهم است. در این اجرای نمایشی که با هنرنمایی آرمان سلطان زاده، مریم پاک ذات و جمعی از دیگر گویندگان خوب و کارکشته به انتشار می‌رسد، شنونده‌ی افت و خیزهای زندگی تاجرزاده‌ی آرمان‌خواهی خواهید بود که با اقدامات خود، ناخواسته زمینه‌ی تباهی نزدیکان خویش را فراهم می‌کند...

درباره نمایش صوتی مرغابی وحشی:

بهزاد قادری، ایبسن‌پژوه فاضل ایرانی، در مقدمه‌ی ترجمه‌ی خود بر نمایشنامه‌ی دشمن مردم از ایبسن، با بیانی طنزآمیز می‌گوید که توصیه‌اش به آنان که فلسفه‌ی هگل را درنمی‌یابند، مطالعه‌ی آثار ایبسن است! قادری توضیح می‌دهد که نمایشنامه‌های ادیب بلندآوازه‌ی نروژی، از همان کیفیت دیالکتیکی برخوردارند که فیلسوف آلمانی در کتاب پدیدارشناسی روح به آن پرداخته است. به این معنا که هر کدام از نمایشنامه‌های مذکور، آنتی تز نمایش‌نامه‌ی پیشین‌، و تزی برای آنتی تز بعدی (نمایشنامه‌ی بعدی)اند. به زعم بهزاد قادری و دیگر ایبسن‌شناسان برجسته‌، برای درک عظمت هنریک ایبسن و تشخیص اهمیت او در تاریخ اندیشه‌ی غرب، باید آثارش را در پیوند با یکدیگر خواند و فهمید.

نمایش مرغابی وحشی (The Wild Duck) که موضوع نوشتار حاضر است، در سال 1884 به انتشار رسید؛ آخرین کار ایبسن پیش از این اثر، دشمن مردم بود که به سال 1882 به طبع رسیده بود. در دشمن مردم ما شاهد تزهای نخبه‌گرایانه‌ی نویسنده‌ایم. در آن اثر، ایبسن در مقام یک منتقد اجتماعی تیزبین، فریاد برآورد که نه تنها حق همیشه با اکثریت نیست، بلکه در اغلب موارد، کاملاً برعکس این قضیه صادق است. در مرغابی وحشی اما ایبسنی دیگر را می‌بینیم. نمایشنامه‌نویسِ ما در این اثر، گامی فراتر می‌نهد و خودِ نفس حق و حقیقت را فارغ از اینکه در ید اکثریت است یا اقلیت، به پرسش می‌گیرد.

وقایع در مرغابی وحشی حول محور دو دوست صمیمی به نام های «یالمار ایکدال» و «گرگیرش ورله» می‌گردد. اینان پس از مدتی دوری، به مناسبت ضیافتی که پدر گرگیش، هاکون ورله، برپا داشته یکدیگر را می‌بینند. این ملاقات زمینه‌ساز باز شدن زخم‌هایی کهنه می‌گردد. در این میان، منازعاتی نیز میان گرگیشِ آرمان‌خواه و پدر تاجرمسلکش درمی‌گیرد که ما را به یاد یکی از درونمایه‌های مورد علاقه‌ی ایبسن می‌اندازد: شکاف میان نسل‌ها.

برای درک زیبایی‌های هنری و ادبی نمایشنامه‌ی مرغابی وحشی، باید به دقت آن را مطالعه کنید. ما در اینجا تنها به ذکر نکته‌ی دیگری بسنده می‌کنیم و بعد از آن مطلب خود را به پایان می‌رسانیم: آنچه هنریک ایبسن را به یکی از مهم‌ترین نویسندگان دنیای تئاتر بدل ساخت، نه نبوغ ادبی‌ و هنری‌اش بود، و نه حتی ژرفای اندیشه‌اش. بلکه اقدام متهورانه‌ی او در عرضه‌ی تعریف، یا به عبارت درست‌تر، مصداق تازه‌ای از «قهرمان» در دنیای درام بود. قهرمانان او برخلاف اسلافش، دیگر نه اشراف و جنگاواران و بزرگان تاریخ و نیز، نه فواحش و بردگان و زخم‌خوردگان که مردمانِ متعلق به طبقه‌ای در آن زمانْ نوظهور بودند: خرده بورژواها یا همان طبقه‌ی متوسط شهری. اینان که در زندگی واقعی، اغلب مردمانی فرومایه و مبتذل تلقی می‌شدند و ابداً لایق توجه درام‌پرداز به شمار نمی‌رفتند، در آثار هنریک ایبسن به مقام چنان قهرمانانی برکشیده شدند که شاه و شاهزادگان در آثار ویلیام شکسپیر! از این منظر خاص، نمایشنامه‌ی مرغابی وحشی احتمالاً بهترین نمونه در میان کتاب‌های پرتعداد ایبسن می‌باشد.

درباره‌ی مجموعه نمایشنامه‌های بیدگل:

مجموعه نمایشنامه‌های بیدگل، سِری خاص و ویژه از نمایش‌نامه‌هایی است که یا تاکنون به فارسی ترجمه نشده‌اند و یا ترجمه‌ی دیگری از آنها ضروری تشخیص داده شده است. این مجموعه تا جای ممکن تلاش می‌کند تا تأکیدش را بیشتر بر خصوصیت اجرایی یک متن نمایشی قرار دهد تا ادبیات آن، و از این طریق به نیازهای اجرایی متن‌های نمایشی پاسخ دهد.

اقتباس از نمایش صوتی مرغابی وحشی:

نوشته‌های ایبسن علاوه بر کارگردان‌های تئاتر، همواره مورد توجه سینماگران نیز بوده‌اند. کتاب مرغابی وحشی او نیز از این قاعده مستثنی نبوده. این اثر در سال 1984 دستمایه‌ی ساخت فیلم سینمایی مرغابی وحشی به کارگردانی هنری سفران گشت. توصیه‌ی ما این است که پس از گوش سپردن به کتاب صوتی مرغابی وحشی، فیلم نامبرده را نیز تماشا کنید.

در نکوداشت نمایش صوتی مرغابی وحشی:

- این شاهکار هنریک ایبسن را می‌توان حمله‌ای تمام‌عیار از جانب نویسنده به منتقدانش دانست. (Amazon)

نمایش صوتی مرغابی وحشی مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به آثار کلاسیک دنیای درام، بی‌شک شیفته‌ی اجرای درخشان تیم آوانامه از نمایش مرغابی وحشی خواهند شد.

با هنریک ایبسن بیشتر آشنا شویم:

هنریک ایبسن (Henrik Ibsen) به سال 1828 در کشور نروژ متولد شد. از وی در کنار شکسپیر و سوفوکل، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نمایشنامه‌نویسان تمام دوران‌ها یاد می‌شود. نوشته‌های ادبی ایبسن انعکاس‌دهنده‌ی روح مدرنیته‌اند. قبل از او هیچ درام‌نویسی با این زبردستی دغدغه‌های انسان نوین را در عالم نمایش منعکس نکرده بود. ایبسن علاوه بر نگاهی عمیق و دقیق به روح انسان جدید، تحولات اجتماعی را نیز با دقت پیگیری می‌کرد و در آثار خود به ژرف‌نگری در آنها می‌پرداخت.

در واقع‌گراترین نمایشنامه‌های ایبسن نیز، همواره جنبه‌هایی شاعرانه به چشم می‌خورد. شاید همین ادغام خیال و رئالیسم است که چنین جاذبه‌ای به آثار هنریک ایبسن بخشیده است؛ به طوری که گذر زمان هرگز از غنا و جذابیت آن‌ها نکاسته و نخواه کاست. برخی از مهم‌ترین آثار این نویسنده‌ی بزرگ عبارتند از: «ستون‌های جامعه، هدا گابلر، استاد معمار، دشمن مردم، مرغابی وحشی، عروسک خانه، جان گابریل بورکمان، وقتی ما مردگان سر برداریم.»

در بخشی از نمایش صوتی مرغابی وحشی می‌شنویم:

- ای خدا... تو اینجا چی کار داری؟
- پترسن، باید برم دفتر.
- دفتر که یه ساعته تعطیله و...
- دم در همینو گفتن پدرم. ولی گربرگ که هنوز اونجاس. پترسن یه لطفی بکن و بذار یواشکی از این طرف برم. بار اولم نیس که از این طرف می‌رم!
- باشه. بیا برو. ولی یادت باشه که وقت رفتن از راه همیشگی بری. چون که مهمون داریم.
- باشه، می‌دونم پترسن. ممنونم پدرم! رفیق باوفا! ممنونم. (زیر لب) الاغ!
(وارد دفتر می‌شود)
- اینم از کارمندای دفتره؟
- نه. کارا که زیاد می‌شه، یه خرده‌ش رو می‌دن بهش ببره خونه رونوشت برداره. ولی روزگاری برای خودش کسی بوده این پیرمرد...

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
43 دقیقه
قسمت اول
39 دقیقه
قسمت دوم
46 دقیقه
قسمت سوم
42 دقیقه
قسمت چهارم
42 دقیقه
قسمت پنجم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابنمایش صوتی مرغابی وحشی
نویسنده
مترجمبهزاد قادری، یدالله آقاعباسی
گویندهآرمان سلطان زاده، مریم پاک ذات، گروه گویندگان
ناشر چاپینشر بیدگل
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۳ ساعت و ۳۰ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، نمایشنامه
قیمت نسخه صوتی
54000 ت - 5.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات نمایش صوتی مرغابی وحشی

یه نشونه 🥀
۱۴۰۲/۴/۲۹
تحلیل کوتاه
تشکر از اجرای زیبای این نمایشگاه و خسته نباشید به آرمان سلطان زاده عزیز.
شاید بپرسید چرا مرغابی وحشی، از جهات مختلف ممکن است انتخاب این پرنده برای این داستان اتفاقی نباشد، مرغابی وحشی نر در کنار جفت ماده خود که تخم گذاری میکند می‌ماند و از او نگهداری و محافظت میکند ولی به محض اینکه و
از سلامت جوجه‌ها مطمئن شد، مادر را با جوجه‌ها تنها میگذارد به گروههای نر دیگر می‌پیوندد که این روند را در این داستان دیدیم، در کل داستان‌های ایبسن نمادگرا هستند و هر شخص نماد گروهی از مردم است، مردمی عامی، متوهم روشنفکر و آرمان گرا، مطرود و به ته خط رسیده، زنان دست شسته از خود و در خدمت خانواده و مردان خودخواه.
دلخوشی‌های واهی که دکتر تجویز میکرد مانند اختراع یا شکار در اتاق همان دروغ‌های زیبایی است که همه به آن چنگ میزنیم تا زهر زندگی را با شیرینی ناچیزشان فرو دهیم و کم کم به سمت مرگ کشیده شویم.
The Black Sheep
۱۴۰۱/۶/۲۹
به نظر من پایان خوبی داشت
چرا که درون‌مایه‌ی نمایشنامه رو نشون داد که ما آدم‌ها حاضریم از حسادت زندگی دیگران رو خراب کنیم، اما افسوس که بازهم خوشحال نمی‌شیم
و همینطور دومین نکته‌ی جالب نمایشنامه این بود که ما واقعا مرده‌پرستیم، به آدم‌ها تا وقتی زنده هستند عشق نمی‌ورزیم و وقتی دیگه نیستند تازه یادمون میفته که اونها روزی کنارمون زندگی می‌کردند.
Mehrdad Sajjad
۱۴۰۲/۴/۲۴
این اثر در میان دیگر آثار ایبسن از سطح متوسطی برخوردار است، منتهی اجرای فوق العاده‌ی آن، شنیدن اثر را لذت بخش می‌کند.
اگر این اثر را دوست داشتید، پیشنهاد می‌کنم کتاب صوتی دشمن مردم که توسط همین تیم اجرا شده است را بشنوید که به مراتب اثری قوی تری از نظر محتوا می‌باشد.
ایمان احمدی
۱۴۰۱/۴/۱۹
پایان بندیش رو دوست نداشتم. به نظرم از کارهای دیگه ایبسن مثل هدا گابلر و روسمرسهولم و… ضعیف تر بود. اما صداگذاری جذاب در این ورژن صوتی گوش کردنش رو برام تبدیل به یک تجربه دوست داشتنی کرد. خداقوت میگم به همه عوامل که کار با کیفیت انجام میدن.
پرستو جباری
۱۴۰۲/۶/۲۸
واسه تفنن بد نبود بنظرم خیلی جالب نبود ولی کار گوینده‌ها عالی بود
ممنون از کتابراه و گوینده‌های عزیز
ندا اکبری
۱۴۰۲/۸/۲۸
ضمن اینکه نمایشنامه رو دوست داشتم، سبک اجرای قوی باعث شده بود یه نمایش صوتی دوست داشتنی برام باشه.
sara s.
۱۴۰۰/۱۱/۲۴
یکی از بهترین نمایش‌های صوتی با گویندگیه بی نظیر و داستان بسیار زیبااااااا عالییییی
Firouz shahmoradi
۱۴۰۱/۴/۶
بد. بسیار بد و بی محتوی. شاید این بدترین و بی ارزشترین کتابی بود که شنیدم. حیف وقتی که برای این مزخرفات گذاشتم.
سعید خراسانی
۱۴۰۰/۱۱/۲۶
نمایشنامه و اجرا خیلی خوب بود
نجمه پاشای
۱۴۰۲/۴/۲۸
غافلگیر شدم، از یه جایی جذاب میشه
مریم راستگو
۱۴۰۱/۲/۱
عااالی بود واقعا لذت بردم
Mahshid Banikamali
۱۴۰۱/۵/۲۲
دردم آمد!!!!!!!!!!
مشاهده همه نظرات 12

راهنمای مطالعه نمایش صوتی مرغابی وحشی

برای دریافت نمایش صوتی مرغابی وحشی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.