معرفی و دانلود کتاب مونوپولیست‌ها

عکس جلد کتاب مونوپولیست‌ها
قیمت:
۳۰۰۰۰ تومان - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب مونوپولیست‌ها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب مونوپولیست‌ها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مونوپولیست‌ها

کتاب مونوپولیست‌ها، تلاشی است از ماری پیلون روزنامه نگار، تا حقیقت مونوپولی را برای همه بگوید؛ ترس، نگرانی و اضطراب در پشت جالب‌ترین بازی دنیا!

تاریخچه واقعی مونوپولی درست به اندازه خود بازی با حرص و طمع و سرمایه داری گره خورده است. مونوپولی در اصل به عنوان نمادی از اندیشه‌های سیاسی و اقتصادی زمان خود طراحی شده و طی سال‌ها توسط بازیکنان به توسعه و تکامل رسیده است.

اما شرکت پارکر برادرز آن را تحت کنترل خود درآورد، داستانی ساختگی از به وجود آمدن بازی منتشر کرد و توانست مالکیت انحصاری نشان تجاری آن را برای خود حفظ کند. گرچه حقیقت در دهه 1970 تا حد زیادی روشن شد، پارکز برادرز تا امروز همچنان سعی در مخفی نگه داشتن آن دارد.

مونوپولیست‌ها افرادی بودند که به بهانه سرگرمی و دور هم جمع شدن در طول پنج سال تلاش در خانه‌ها، هتل‌ها، با استفاده از لپ تاپ‌ها، روزنامه‌ها در مسابقات گوناگون حتی ماراتن با وجود رکود شدید اقتصادی و دست‌های خالی در شهرهای مختلف گشتند و مدال‌های پیروزی را کسب نمودند اما تنها چیزی که پرداختند چند گالن قهوه‌ای بود که برای حضور در کنار یکدیگر درست می‌کردند و با دلی شاد با یکدیگر می‌نوشیدند.

در این میان اشک‌ها و لبخندهای فروانی روی صورت افراد علاقه‌مند و طرفدار بازی مونوپولی نقش بست. از طریق همین بازی مونوپولی بود که افراد زیادی به مراسم ازدواج، تدفین، به دنیا آمدن فرزند و مهمانی‌ها و شب‌نشینی‌ها دعوت شدند. خیلی از محصولات اسباب بازی به بهانه آن به فروش رسیدند و خیلی از افراد نیز با آنچه که از بازی آموختند توانستند صاحبخانه شوند.

لیزی مگی از ابتدا برای بازی خود نامی انتخاب کرد و اعلام نمود که بازیکن حرفه‌ای این بازی در نهایت صاحبخانه خواهد شد. خیلی از افراد از داستان‌های مونوپولی برای خود کابوس ساختند و برخی دیگر نیز غرق در خواب و رویا شدند. برخی از افراد با رها کردن اتومبیل‌های خود و سرگرم شدن به بازی در گوشه خیابانها جریمه پرداخت کردند و برخی دیگر نیز از خیابان نشینی نجات پیدا کردند و راز و رمزی که از بازی مونوپولی آموختند را تنها راه خوشبختی خود معرفی کردند. برخی از افراد با پیروزی و محبوبیت بازی مونوپولی موافق بودند و برخی دیگر نیز داشته‌های خود را از دست دادند. برخی از افراد به خاطر همان محبوبیت سلامتی خود را از دست دادند و برخی دیگر نیز به پول و ثروت فراوان دست یافتند.

در کتاب مونوپولیست‌ها (The Monopolists) می‌خوانیم که بسیاری از مسائل و موضوعاتی را که در اینترنت جستجو می‌کنید ممکن است وجود خارجی نداشته باشند و یا خیلی از حقایق به دلایل مرموزی از بین رفته باشند. این مسئله یا به اهداف سوء مخالفان اشاره دارد و یا به کتاب‌های خاک خورده به جا مانده در قفسه‌های کتابخانه‌ها اشاره می‌کند اما دلیلی بر ابهام در اثر مونوپولی و یا ارزش پایین آن نیست. زیرا آن موقع که اینترنت هنوز کشف نشده بود کتاب مونوپولی به جامعیت نهایی خود دست یافته بود. اما امروزه اینترنت هم در حق این اثر جاودان کم کاری نکرده و در تلاش است آن را به همگان معرفی نماید.

اکنون سال‌هاست که شایعاتی درباره لیزی مگی در جای جای دنیا به ویژه آمریکا به گوش می‌رسد اما تنها حقیقتی که درباره او وجود دارد نوشته‌ای است که در سال 1906 توسط خود او نوشته شده است. او در آن نوشته به توصیف همه جانبه خود پرداخته ولی مجال چاپ آن هرگز به او و یا هیچ شرکت انتشاراتی و یا روزنامه و مجله‌ای داده نشده است.

ماری پیلون نیز سال‌ها وقت صرف کرد تا بتواند به آن نوشته‌ها دست پیدا کند اما از آنجایی که مجوزی برای این کار نداشت و یا نوشته‌ها ناقص و نیمه کاره رها شده بودند، تصمیم گرفت بررسی‌های خود را از طریق آنچه که خودش به دست می‌آورد به پایان برساند. با این وجود برخی از اعضای خانواده لیزی موافقند که دست نوشته‌های لیزی به چاپ برسند و مراسم یادبودی برای او برگزار شود و حتی آرشیو نوشته‌ها و آثار او در دسترس همگان قرار گیرند. تا آنجایی که ماری می‌داند رالف آنسپاک نیز خاطراتی از لیزی مگی خوانده است که او در آن درباره اینکه با چه اکراهی اثر بازی صاحبخانه خود را در اختیار برادران پارکر گذاشته نیز توضیح داده است.

هنگامی که در سال 2009 برای اولین بار تصمیم گرفت درباره بازی مونوپولی بنویسد، هدفش پیگیری داستان زندگی لیزی مگی و معرفی اثر خارق‌العاده او بود. اما وقتی به مردم گفت کتابی درباره یک بازی تخته‌ای قدیمی نوشته‌، برخی از آن‌ها با حالت تمسخرآمیز می‌خندند و این کار را احمقانه می‌دانند. شاید از جهات مختلف این کار احمقانه به نظر بیاید اما تاریخچه این بازی نشان می‌دهد که این بازی اثری بسیار پیچیده و بحث برانگیز است.

به طور کلی ماری پیلون با ذکر برخی از جزئیات اضافی در کتاب مونوپولیست‌ها، سعی کرده روح و جان خاصی به این کتاب ببخشد و اعلام تمامی نظرات را نقطه عطفی قرار داده در مقایله با تمامی کتاب‌های مرتبط و مشابه.

اما... مونوپولی تنها یک بازی است نه هیچ جیز دیگر.

ماری پیلون (Mary Pilon) یکی از خبرنگاران برتر روزنامه نیویورک تایمز است که بخش ورزشی آن را تحت پوشش کامل خبری خود قرار داده است. او پیش از این به عنوان یکی از خبرنگاران نشریه وال استریت مشغول به فعالیت بود و درباره مباحث گسترده مانند اقتصاد و بحران‌های اقتصادی و مالی مطالب فراوانی نوشته است. او همچنین در روزنامه‌ها و مجلات معروف نیز مشغول به فعالیت است و همه او را به عنوان فارغ التحصیل دانشگاه نیویورک که برای بیش از سی رسانه کار کرده است می‌شناسند.

او یکی از بهترین نویسندگان مباحث ورزشی است و یکی از برجسته‌ترین ویراستاران ورزشی روزنامه آسوشیتدپرس به شمار می‌آید. او خودش در مسابقات ماراتن به قهرمانی دست یافته و اکنون در نیویورک زندگی می‌کند و از اینکه شب هنگام با دوستانش برای بازی و تمرین بازی‌های تخته‌ای دور هم جمع می‌شود بسیار شاد و خوشحال است.

در بخشی از کتاب مونوپولیست‌ها می‌خوانیم:

لیزی در اطراف محدوده بازی یا همان تخته بازی خود 9 مستطیل ایجاد کرده بود که هر کدام حد فاصل بین گوشه‌ها را پر کرده بودند. خطوط راه آهن نیز در مرکز تخته قرار داده شده بودند. همچنین اماکن مختلف برای خرید و فروش نیز در لابلای آن‌ها به چشم می‌خوردند. در برخی جاها نیز تصویر علائم خدماتی نظیر آب و برق و نان نیز دیده می‌شد. وقتی بازیکنان فضای بسیار زیبای بازی را می‌دیدند می‌بایست 50 دلار به دولت پرداخت می‌کردند تا بتوانند بلیت استفاده از این فضا را خریداری کنند. این بلیت در مراحل انتهایی بازی ارزشی حدود 60 دلار پیدا می‌کرد.

بازیکنان همانطور که در طول مسیر بازی پیش می‌رفتند به بهانه‌های مختلف امتیاز دریافت می‌کردند تا با افزایش سرمایه‌شان بتوانند برای خریداری اجناس متفاوت در طول بازی پول و یا امتیاز بپردازند. هر بازیکنی که قادر نبود سرمایه قرار داده شده در آن مسیر از بازی را کسب کند به مراحل پایین‌تر مجدداً سقوط می‌کرد. همچنین بازیکنانی که در مراحل اشتباه بازی قرار می‌گرفتند، به زندان می‌افتادند و برایشان بسیار تاسف بار بود که در صورت از دست دادن بلیتی که آن را 50 دلار در ابتدای بازی خریده بودند باید 50 دلار دیگر از سرمایه خود را از دست می‌دادند.

آن‌ها برای جبران باید با کسب امتیاز، 100 دلار از دست رفته را جبران می‌نمودند. هنگامی که یکی از بازیکنان در مسیر مرحله پایانی می‌افتد امتیاز ادامه بازی از سوی بازیکنان دیگر سلب می‌شود و آن‌ها باید منتظر بمانند تا آن شخص مرحله خود را به پایان برساند. در انتها که همه افراد مرحله خود را به پایان رساندند و به عبارتی به انتهای مسیر خود رسیدند شخصی که بیشترین امتیاز را کسب کرده برنده است.

لیزی برای هیجان بازی قوانین را در برخی از بخش‌ها و مراحل بازی اعمال نکرده بود. او معتقد بود که در برخی بخش‌ها بازیکنان باید مشکلات خود را به صورت توافقی و مشورت با یکدیگر برطرف کنند. اما اگر در شرایط دیگری بازیکنی نخواهد و یا نتواند از قوانین پیروی کند باید به زندان برود.

فهرست مطالب کتاب

فصل 1: پروفسور و بازی که اعتماد به نفس می‌دهد
فصل 2: سرمایه‌های وجودی یک زن
فصل 3: آردن سرزمین خیال و مدینه فاضله
فصل 4: جورج پارکر و امپراطور بازی‌های کاغذی
فصل 5: شرایط جدید بازی صاحبخانهفصل 6: دانشجویان بازی را تغییر می‌دهند
فصل 7: راز چارلز دارو
فصل 8: برادران پارکر، از افسردگی تا رونق بازار
فصل 9: بحث، درگیری، انتقام
فصل 10: تلاش برای بازی ضد مونوپولی
فصل 11: آنسپاک به حقیقت دست می‌یابد
فصل 12: بارتون پیمان می‌بندد
فصل 13: ماده‌ای از مجموعه قوانین
فصل 14: تدفین
فصل 15: بازسازی دوباره
ضمیمه: چه اتفاقی افتاده است؟
تقدیرنامه
نگاهی بر منابع کتاب
درباره نویسنده
 

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب مونوپولیست‌ها
نویسنده
مترجمسمانه فلاح
ناشر چاپیانتشارات طاهریان
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۳۴۴
زبانفارسی
شابک978-600-99645-5-0
موضوع کتابکتاب‌های سرگرمی
قیمت نسخه الکترونیک
۳۰۰۰۰ ت - 6.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب مونوپولیست‌ها

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب مونوپولیست‌ها

برای دریافت کتاب مونوپولیست‌ها و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.