معرفی و دانلود کتاب جستارهایی درباره‌ی اخلاق، معنا و محبت

عکس جلد کتاب جستارهایی درباره‌ی اخلاق، معنا و محبت
قیمت:
۳۰۵۰۰ تومان - 5.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب جستارهایی درباره‌ی اخلاق، معنا و محبت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب جستارهایی درباره‌ی اخلاق، معنا و محبت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب جستارهایی درباره‌ی اخلاق، معنا و محبت

تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که اخلاقیات دقیقا چه چیزهایی را در برمی‌گیرد و معیار و میزان سنجش آن چگونه مشخص می‌شود؟ کتاب جستارهایی درباره‌ی اخلاق، معنا و محبت اثر زیبا و تامل‌برانگیز سوزان ولف، درباره مفهوم اخلاق و نسبی بودن آن صحبت می‌کند. این کتاب که مجموعه مقالات ولف است، تلاش می‌کند پاسخ این سوال را بیابد: آیا جواب واحدی برای چیستی اخلاق و به کار بردن آن وجود دارد؟!

درباره کتاب جستارهایی درباره‌ی اخلاق، معنا و محبت

از کودکی همیشه به ما آموخته‌اند که اخلاق را در اولویت کارها،‌ روابط و رفتارهایمان قرار دهیم. اما مشخص کردن حدود و مرزهای اخلاقیات به طرز عجیبی سخت است و نمی‌توان یک محدوده مشخص شده را برای آن در نظر گرفت.

کتاب جستارهایی درباره‌ی اخلاق، معنا و محبت (The Variety of Values)، نوشته سوزان ولف (Susan R. Wolf) است که در حوزه اخلاق، معنا و فلسفه جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد. این اثر پرطرفدار مجموعه کامل، کاربردی و بسیار جذاب از مهم‌ترین مقالات ولف است که درباره موضوعات اخلاق، عشق و معنا جمع‌آوری شده‌اند. این مجموعه، از مقاله کلاسیک او یعنی قدیسین اخلاقی تا جدیدترین مقاله او را شامل می‌شود و مسئله اخلاقیات را از زوایای متفاوتی بررسی می‌کند.

مقالات ولف مخاطب را در برابر تمایل رایجی که نسبت به طبقه‌بندی ارزش‌ها وجود دارد قرار می‌دهد. طبقه‌بندی‌هایی که عموما براساس دوگانگی ارزش‌های شخصی منفعت‌خواهانه یا خودخواهانه غیرشخصی، نوع‌دوستی یا اخلاق شکل می‌گیرند. از نظر ولف، این دسته‌بندی‌‌ها، اهمیت ارزش‌هایی مانند عشق، زیبایی و حقیقت را کمرنگ می‌کنند.

خواندن این کتاب به شما نشان می‌دهند که چگونه تلاش برای شناختِ خودآگاهانه‌ی انواع ارزش‌ها به درک جدیدی از موضوع، محتوا و محدودیت‌های اخلاقی و شیوه‌های جدید تفکر درباره شادی و رفاه منجر می‌شود.

انتخاب کتاب جستارهایی درباره‌ی اخلاق، معنا و محبت شما را در برابر یک متن فلسفی شیرین قرار می‌دهد که با جست‌وجو در میان مفاهیم گوناگون،‌ دیدگاه شما را درباره اخلاق و شیوه صحیح به‌کاربردن آن به چالش می‌کشد.

کتاب جستارهایی درباره‌ی اخلاق، معنا و محبت برای چه کسانی مناسب است؟

همه کسانی که به فلسفه و تفکر در باب معنای زندگی،‌ اخلاقیات،‌ عشق و محبت علاقه دارند،‌ مخاطبان این کتاب هستند.

با سوزان ولف بیشتر آشنا شویم

یکی از بهترین نویسندگانی که امروزه با نوشته‌های عمیق و فلسفی خود شناخته می‌شود و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است،‌ سوزان ولف نام دارد. این نویسنده مدرک لیسانس خود را در رشته فلسفه و ریاضیات از دانشگاه ییل دریافت کرده و پس از آن، دوره دکترای خود را در رشته فلسفه از دانشگاه پرینستون ادامه داده است.

سوزان آر ولف در کارنامه فعالیت‌های خودش سمت استادی در دانشگاه هاروارد،‌ فعالیت در دانشگاه مریلند،‌ ریاست گروه فلسفه دانشگاه جانز هاپکینز و همچنین استاد برجسته ادنا جی کوری در دانشگاه کارولینای شمالی را در چپل هیل دارد. مقاله «معنای زندگی» از این نویسنده بسیار مشهور است و نگرش بسیار جذابی را در باب مفهوم زندگی به شما می‌دهد.

در بخشی از کتاب جستارهایی درباره‌ی اخلاق، معنا و محبت می‌خوانیم

موضوعات زیادی با اهمیت اخلاقی چشمگیر وجود دارند که در قلمرو واجب اخلاقی قرار نمی‌گیرند: آیا فرد باید از اضافه‌ حقوقی که برای کریسمس می‌گیرد برای تأمین هزینه‌ی مسافرت استفاده کند یا باید آن را در راه کاهش آلام قحطی‌زده‌ها خرج کند تا غذای سه ماه خانواده‌ای نیازمند تأمین شود؟ آیا فرد باید چهار ساعت از هفته‌ی کاری شلوغش را به ورزش در باشگاه اختصاص دهد یا این چهار روز را به‌عنوان داوطلب ایفای نقش خواهر بزرگ‌تر به نوجوانان مناطق فقیرنشین شهر اختصاص دهد؟ موضوعات زیادی در قلمرو واجب قرار نمی‌گیرند اما در فهرست دغدغه‌های جزئی جای دارند. استفاده از لوازم‌تحریر محل کار برای مصارف شخصی یا دزدیدن یک بسته آدامس از سوپرمارکت در شرایط عادی غلط است اما این مسائل ناچیزند.

فرد ممکن است پاسخ دهد که موارد اول مصداق واجب اخلاقی نیستند زیرا دلایل اخلاقی برای کمک به قحطی‌زدگان یا ایفای نقش خواهر بزرگ‌تر قابل ملاحظه‌اند اما قطعی نیستند. هر چه باشد، توانایی مسافرت رفتن یا حفظ برنامه‌ی منظم ورزش شاید برای فرد بسیار مهم باشد و بنابراین نتیجه‌ی ترازوی دلایل در این موارد روشن نیست. اما تشخیص کفه‌ی سنگین‌تر ترازوی دلایل بر چه مبنایی امکان‌پذیر خواهد بود؟ چه چیزی مشخص خواهد کرد که یک دلیل اخلاقی قوی صرفاً یک دلیل قوی نیست بلکه قطعی است؟ به نظر می‌رسد پاسخ این سؤال‌ها حداقل تا حدودی به انتظار یا مطالبه‌ی جامعه بستگی داشته باشد.

سخت‌تر از توجیه مواردی که در آن‌ها یک امر جدی اخلاقی درخطر است اما در قلمرو واجب قرار نمی‌گیرد رسیدگی به مواردی است که به نظر در قلمرو واجب قرار می‌گیرند اما از نظر اخلاقی جدی نیستند. اگر جدیت اخلاقی را شرط واجب اخلاقی تلقی کنیم، چیزی به نام واجب بی‌اهمیت نخواهیم داشت. بر این اساس، آن‌دسته از اقداماتی که توضیح دادم درهرحال یا نباید واجب باشند یا نباید بی‌اهمیت باشند. اما من نمی‌دانم چطور می‌توان از این ادعا دفاع کرد که دزدیدن در شرایطی که موضوع سرقت کوچک و ناچیز است (هم برای دزد و هم برای قربانی) ایرادی ندارد.

فهرست مطالب کتاب

سخن ناشر
1. قدیسان اخلاقی
2. اخلاق و طرفداری
3. معناهای زندگی‌ها
4. خوشبختی و معنا:‌ دو سویه‌ی زندگی خوب
5. «یک فکر هم زیادی است»: محبت، اخلاق و ترتیب تعهد
6. توجه محبت‌آمیز: درس‌هایی از عشق در فیلم داستان فیلادلفیا
7. نقش قوانین
8. واجبات اخلاقی و احکام اجتماعی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب جستارهایی درباره‌ی اخلاق، معنا و محبت
نویسنده
مترجمامین پورحسن
ناشر چاپیانتشارات بذر خرد
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۸۸
زبانفارسی
شابک978-622-7758-60-3
موضوع کتابکتاب‌های فلسفه و منطق
قیمت نسخه الکترونیک
۳۰۵۰۰ ت - 5.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب جستارهایی درباره‌ی اخلاق، معنا و محبت

برای دریافت کتاب جستارهایی درباره‌ی اخلاق، معنا و محبت و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.