معرفی و دانلود کتاب ابوالهول و خزندگان دیگر: گنجینه‌ای از 100 چیستان شگفت انگیز برای تقویت ذهن و هوش ریاضی

عکس جلد کتاب ابوالهول و خزندگان دیگر: گنجینه‌ای از 100 چیستان شگفت انگیز برای تقویت ذهن و هوش ریاضی
قیمت:
۲۴۵۰۰ تومان - 4.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب ابوالهول و خزندگان دیگر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب ابوالهول و خزندگان دیگر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب ابوالهول و خزندگان دیگر: گنجینه‌ای از 100 چیستان شگفت انگیز برای تقویت ذهن و هوش ریاضی

کتاب ابوالهول و خزندگان دیگر نوشته الکس بلوس، گنجینه‌ای از 100 چیستان شگفت‌انگیز برای تقویت ذهن و هوش ریاضی است. این اثر با سؤالات و معماهای بامزه و جذاب خود شما را حیرت‌زده و سرگرم می‌کند.

درباره کتاب ابوالهول و خزندگان دیگر:

شاید برای برخی از شما تمرکز کردن و جواب دادن به سؤال‌های هوش، معما یا چیستان کمی خسته‌کننده و دشوار به نظر برسد. اما اندیشیدن درباره‌ی این سؤال‌ها به قدری لذت دارد که هیچ‌گاه از یاد نخواهید برد، حتی اگر در مدتی کوتاه به نتیجه‌ی رضایت‌بخشی نرسید و به اجبار سرکی به پاسخ‌نامه بزنید.

تلاش برای حل معماهای پیچیده علاوه بر سرگرمی به تقویت مهارت‌های ذهنی و پرورش‌ حافظه کمک می‌کند. در اغلب اوقات اگر بتوانید تمرکز کنید، بدون تردید دیر یا زود پاسخ هر معما یا چیستانی را خواهید یافت و آن وقت از خودتان راضی خواهید بود.

کتاب ابوالهول و خزندگان دیگر (So You Think You've Got Problems) مجموعه‌ای متنوع از معماهای جذاب و تفکربرانگیز به قلم یکی از ستون‌نویسان مشهور نشریه گاردین است که شما را به عمق جهان باستان می‌برد و پس از گردشی هیجان‌انگیز به جهان امروزی باز‌می‌گرداند. الکس بلوس دارای مدرک دانشگاهی در رشته‌ی ریاضی و فلسفه از آکسفورد است و در آثار قبلی خود همیشه به بازی اعداد و واژگان می‌پردازد. کتاب‌های او تاکنون به بیش از 20 زبان زنده دنیا ترجمه شده‌اند.

تنها تشابه کار الکس بلوس (Alex Bellos) و ارشمیدس، تشابه در انتخاب موضوع جانورشناسی است. فصل آغازین این کتاب، معماهایی درباره‌ی حیوانات است. خرگوش‌های رندی، گربه‌های شیطان، قورباغه‌ها، پرندگان، شیرها، شترها، آفتاب‌پرست و سایر حیوانات. اگرچه، معماهای حیوانات به‌خودی خودشان، با ریاضیات سروکاری ندارند اما معماهایی جذاب در قالب‌ داستان‌های متنوعی از حیوانات خلق می‌کنند.

در فصل دو خواهید دید که معماها مربوط به فرار و زنده‌ ماندن افراد هستند. شما باید گریزاندیش، منطقی و حتی موقعیت‌شناس باشید. اساس برخی از این معماها، یافته‌های جالبی در زمینه‌ی علم رایانه است که در آن اتخاذ یک راهکار برای گریز از زندان نظیر ساخت یک الگوریتم است.

در این کتاب، معماها بر اساس سطح دشواری سازماندهی نشده‌اند. می‌توانید فصل‌ها را به‌ترتیب و از آغاز تا پایان مطالعه کنید یا با بررسی اجمالی، برخی از فصل‌ها را انتخاب و معماهایش را حل کنید. برخی از قسمت‌ها شامل مطالبی درباره‌ تاریخ ریاضیات و نقش معماها در آن است. توضیحات کامل و بحث‌های مربوطه در انتهای کتاب آورده شده است. سؤالات بخش «معماهای خوشمزه» لقمه‌هایی هستند که شما را سر حال می‌آورند.

احتمال حوزه‌ای از ریاضیات است که به‌سبب خصوصیات روانی‌تان از درک آن عاجزید. این در فصل آخر کتاب مطرح شده است. مغز انسان تجهیزات ضعیفی در فهم موضوع‌های تصادفی دارد و معماهای احتمالات یک راه عالی برای تشخیص نادرستی درون‌یافت‌تان است. این معماها علاوه بر این‌که شما را حیرت‌زده و مشعوف می‌کنند، به اندیشه‌هایتان شفافیت‌ بیشتری می‌دهند.

در واقع، این قدرت همه‌ی معماها است. آن‌ها سرگرم‌کننده و در عین حال مفید هم هستند. معماها به ذهن‌تان چابکی، گشایش، انعطاف و چندبعدی‌نگری می‌دهند. توانایی‌ استدلال‌آوری را بهبود می‌بخشند، توانایی‌تان را برای کشف الگوها تقویت می‌کنند، دنیا را از دیدگاه‌های مختلفی می‌بینید و به راه‌حل‌هایی اشاره می‌کنند که کاملاً گمراه‌کننده هستند.

کتاب ابوالهول و خزندگان دیگر برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به حل چیستان و معما علاقه‌مند هستید، این کتاب برای شماست.

در بخشی از کتاب ابوالهول و خزندگان دیگر می‌خوانیم:

حلزون سفر رعب‌آوری را شروع می‌کند که ظاهراً حتی با گذشت ثانیه‌های بیشتری، روحیه او برای رسیدن به انتهای نوار بیشتر می‌شود. اگر فقط 1 سانتی‌متر در ثانیه حرکت کند، و نوار کشسانی 1 کیلومتر در ثانیه افزایش طول داشته باشد، برداشت اولیه ما این است که حلزون به‌جای نزدیک‌شدن به مقصد نهایی، همواره در حال دور شدن از آن است. چه معمای جالبیت، اما حلزون در نهایت به انتهای نوار می‌رسد. (فرض را بر این بگیرید که نوار کشسانی تا حد امکان، افزایش طول یکنواختی دارد و این‌که حلزون هرگز نمی‌میرد.)

برای درک دلیل اینکه حلزون محکوم به پیمودن دائمیِ نوار نیست، به فاصله آن از انتهای نوار کشسان در سمت چپ توجه کنید. (یک حلزون ریاضیاتی است، پس شروع حرکت از لبه نوار در سمت چپ، نکتۀ این معما است.) بعد از گذشت یک ثانیه، حلزون 1 سانتی‌متر به جلو حرکت کرده است که با افزایش طول نوار، 2 سانتی‌متر جلو قرار می‌گیرد، زیرا افزایش طول نوار از 1 کیلومتر به 2 کیلومتر باعث دوبرابرشدن فاصله میان هر دو نقطه می‌شود. بعد از گذشت ثانیه‌های دیگری، حلزون در فاصله 3 سانتی‌متری از لبۀ انتهایی نوار در سمت چپ است که به دنبال آن افزایش طول نوار به 4. 5 سانتی‌متر می‌رسد، زیرا کش‌آمدن نوار کشسانی از 2 کیلومتر به 3 کیلومتر باعث چندبرابرشدن فاصله میان هر دو نقطه با نسبت 3/2 می‌شود. به عبارت دیگر، با گذشت هر ثانیه، افزایش طول نوار به حمل حلزون به سمت جلو کمک کرده و مسافت افزوده‌شده به نوار را جبران می‌کند. کمی اُمیدوار می‌شویم که حلزون می‌تواند مسیر بی‌پایانش را طی کند.

علاقه‌ام به معمای حلزون به دلیل پایان جالب آن است، اگرچه اثبات کامل این معما علاوه بر آشنایی با ریاضیات، نیاز به اطلاعاتی دارد که همه به آن آگاهی ندارد. با این ‌وجود، خوانندگان باهوش متوجه می‌شوند که این نتایج از مطالب اشاره‌شده در صفحات قبل قابل استنباط است.

فهرست مطالب کتاب

معما چون حل گشت آسان شود!
مقدمه
معمای گلۀ ‌گاو
معماهای خوشمزه: چیستان‌های اعداد
باغ‌وحش پرمعما: معمای حیوانات
معماهای خوشمزه: شبکه‌های طاقت‌فرسا
من یک ریاضیدان هستم، از اینجا آزادم کنید: معماهای گریز و نجات
معماهای خوشمزه: چیستان‌های پرآشوب
کیک‌ها، مکعب‌ها و یک چاقوی کفاشی: معماهای هندسه
چیستان‌های خوشمزه: مدادها و ابزارها
چیستان‌های خوشمزه
بی‌خوابی‌های شبانه و رقابت‌های برادر و خواهری: معماهای احتمالات
حرکت‌های کج‌و‌کوله: معجون واژه‌ها
پاسخ‌ها
معماهای خوشمزه: چیستان‌های اعداد
باغ‌وحش پرمعما: معمای حیوانات
معماهای خوشمزه: شبکه‌های طاقت‌فرسا
من یک ریاضیدان هستم، از اینجا آزادم کنید! معماهای گریز و نجات
معماهای خوشمزه: چیستان‌های پرآشوب
کیک‌ها، مکعب‌ها و یک چاقوی کفاشی: معماهای هندسه
چیستان‌های خوشمزه: مدادها و ابزارها
معماهای‌ خوشمزه: چیستان‌های گیج‌کنندۀ بونگارد
بی‌خوابی‌های شبانه و رقابت‌های برادر و خواهر: معماهای احتمالات
حرکت کج‌وکوله: معجون واژه‌ها

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب ابوالهول و خزندگان دیگر: گنجینه‌ای از 100 چیستان شگفت انگیز برای تقویت ذهن و هوش ریاضی
نویسنده
مترجمراحله طاهری
ناشر چاپیانتشارات راوشید
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۷۹
زبانفارسی
شابک978-622-7458-54-1
موضوع کتابکتاب‌های سرگرمی
قیمت نسخه الکترونیک
۲۴۵۰۰ ت - 4.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب ابوالهول و خزندگان دیگر

محمد غلامپور
۱۴۰۱/۸/۳
خوبه و مثالهای زیادی داره
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب ابوالهول و خزندگان دیگر

برای دریافت کتاب ابوالهول و خزندگان دیگر و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.