معرفی و دانلود کتاب خدمتکار

عکس جلد کتاب خدمتکار
قیمت:
35000 تومان - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب خدمتکار و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب خدمتکار و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب خدمتکار

استفانی لند با کتاب خدمتکار شما را به دنیای خود می‌برد و از سال‌هایی می‌گوید که برای تأمین مخارج دخترش مجبور شد به کار سخت و طاقت‌فرسای خدمتکاری مشغول شود. این کتاب معروف و پرفروش که در سال 2019 تحسین بسیاری از منتقدین را برانگیخت، شما را با چهره‌ی حقیقی فقر و تلاش‌های بی‌پایان یک مادر آشنا می‌کند.

معرفی کتاب خدمتکار:

«خدمتکار» واژه‌ی مطبوعی است که سینی‌های چای و یونیفرم‌های آهاردار را به یاد می‌آورد اما در واقعیت دنیای خدمتکارها پر است از لکه‌های چرک و کثافت و مدفوع. این خدمتکاران موهای بدن شما را جمع می‌کنند و لباس‌های کثیفتان را می‌بینند. با این حال دیده نمی‌شوند حتی اگر به آن‌ها توجه شود همراه با تحقیر است.

کتاب خدمتکار (Maid) بلیت ورود شما به دنیای این افراد محسوب می‌شود و با مطالعه‌ی این کتاب می‌توانید از تمام جزئیات زندگی خدمتکاران سردربیاورید. استفانی لند (Stephanie Land) که خود زمانی برای تأمین مخارج دخترش میا مجبور شد در این شغل فعالیت کند، خاطرات خود را از این دوره از زندگی‌اش با شما در میان می‌گذارد و شما را به دنیای خود راه می‌دهد.

خوشبختانه مجبور نیستید در دنیای استفانی زندگی کنید، می‌توانید از این اتفاق خوشحال باشید؛ چرا که در کتاب خدمتکار خواهید دید که که او چگونه تسلیم فقر می‌شود، هیچ‌وقت پول غذای کافی ندارد و کوپن‌های غذا مهم‌ترین بخش زندگی‌اش است.

شاید رنج‌آورترین بخش دنیای استفنی خصومتی است که از جانب ثروتمندان نثارش می‌شود. این تبعیض طبقاتی است و به‌طور خاصی کارگران را هدف می‌گیرد، کسانی که اغلب در مقایسه با کت و شلوارپوش‌ها و پشت میز نشین‌ها، هم از نظر اخلاقی، و هم از نظر فکری پست‌تر شناخته می‌شوند. در سوپر مارکت دیگران با نگاهی قضاوت‌گر به سبد خرید استفانی نگاه می‌کنند، درحالی‌که او با کوپن غذا صورت‌حسابش را پرداخت می‌کند. پیرمردی با صدای بلند می‌گوید «خواهش می‌کنم!» انگار او شخصاً پول خریدهای او را داده است. این طرز فکر بارها و در مواجهات فراوانِ استفنی با دیگران رخ می‌دهد و نشان‌گر ذهنیت بسیاری از اعضای جامعه است.

استفانی سال‌های طولانی به عنوان خدمتکار فعالیت می‌کند و این کار برایش انواع و اقسام دردها و بیماری‌ها را به یادگار می‌گذارد اما مهم‌تر از مشکلات فیزیکی، چالش‌های احساسی‌ای است که او در این شغل مجبور تحمل می‌کند. تنها چیزی که او را سرپا نگه می‌دارد عشق بی‌نهایتش به دخترش است که نور روشن و شفافی به تمام کتاب می‌تاباند.

گفتن اینکه کتاب خدمتکار پایان خوشی دارد قصه را بی‌ارزش نمی‌کند. استفانی در طول تمام سال‌های پر از رنج و مشقتی که اینجا بازگو می‌کند آرزوی نویسنده‌ شدن را در دل می‌پروراند. اگر این کتاب به شما انگیزه داد، که احتمالاً همین‌طور می‌شود، به خاطر داشته باشید که احتمال اینکه اصلاً نوشته نشود بسیار بالا بود. بعید نبود استفانی تسلیم ناامیدی و خستگی شود. همچنین به تمام زنانی فکر کنید که به دلایلی هیچ‌وقت نمی‌توانند داستانشان را تعریف کنند. استفانی به ما یادآوری می‌کند که زنان قهرمان زیادی اطرافمان وجود دارند که منتظرند به حرف‌هایشان گوش دهیم.

افتخارات کتاب خدمتکار:

- نامزد نهایی خاطرات و زندگی‌نامه گودریدز
- کتاب برتر سال 2019 در آمازون
- صد کتاب برتر نیویورک تایمز در سال 2019
- یکی از 50 کتاب برگزیده واشنگتن پست در سال 2019
- یکی از آثار منتخب باراک اوباما برای تابستان 2019

نکوداشت‌های کتاب خدمتکار:

- سفری چشم نواز به زندگی فقرای شاغل. (People)
- کاوش عمیقی از فقر در آمریکا (Bustle)
- خاطرات استفانی لندز [خدمتکار] خاطره‌انگیز است. (The Atlantic)
- خاطرات اخیر استفانی لند نگاهی نو به اختلاف طبقاتی آمریکا ارائه می‌دهد و یادآور این است که تمام مشاغل حائز اهمیت و قابل احتراماند. (باراک اوباما)

جملات برگزیده کتاب خدمتکار:

- در آن لحظات حس می‌کردیم یک خانواده‌ی واقعی هستیم و تقلا می‌کردم عشق و لذتی را که او حس می‌کرد احساس کنم.
- بعد از سال‌ها زندگی بدون محبت، بعد از نابودی رابطه‌ام با خانواده‌ام، از دست دادن دوستانم، خانه‌های موقتی و کپک‌های سیاه، نامرئی بودنم در شغل خدمتکاری، تشنه‌ی ذره‌ای مهربانی بودم.
- گاهی حتی قدم‌ زدن پشت سر یک خانواده با پدر و مادر در پیاده‌رو هم باعث می‌شد از تنها بودن احساس خجالت کنیم.

کتاب خدمتکار به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

اگر به مطالعه‌ی خاطرات و تجربیات دیگران علاقه دارید، مطمئن باشید این کتاب جذاب و خواندنی به یکی از دلچسب‌ترین اتفاقات زندگی‌تان تبدیل خواهد شد.

در بخشی از کتاب خدمتکار می‌خوانیم:

هفت‌ساله که بودم از واشنگتن رفتیم و از همه‌ی خویشاوندانمان دور شدیم. خانه‌ای که در آن زندگی می‌کردیم در دامنه‌ی رشته‌کوه‌های چوگاچ در آنکوراژ آلاسکا واقع شده بود. کلیسایی که آن موقع‌ها به آن جا می‌رفتیم برنامه‌هایی برای کمک‌رسانی به بی‌خانمان‌ها و افراد کم‌درآمد داشت. بچه که بودم کار موردعلاقه‌ام این بود که هنگام تعطیلات به خانواده‌های نیازمند کمک کنم. بعد از مراسم روز یکشنبه مادرم به من و برادرم اجازه می‌داد یک فرشته‌ی کاغذی از روی درخت کریسمسی که در لابی کلیسا بود انتخاب کنیم. بعد از اینکه میان‌وعده‌ای می‌خوردیم به بازار می‌رفتیم تا لوازم لیست‌شده برای دختر یا پسر بی‌نام‌ونشانی که تقریباً همسن خودمان بود بخریم و اسباب‌بازی و لباس راحتی و کفش و جوراب جدید را به او بدهیم.

یک سال برای دادن غذا به یک خانواده با مادرم رفتم. صبر کردم تا نوبت من شود تا هدیه‌هایی را که با دقت کادو کرده بودم به مردی که درِ آپارتمان خرابه را باز کرد بدهم. موهای تیره‌ی پرپشتی داشت و پوست برنزه‌ی تیره‌اش از زیر تیشرت سفیدش معلوم بود. بعد از اینکه پاکت حاوی هدایا را به او دادم مادرم بسته‌ای حاوی بوقلمون، سیب‌زمینی و سبزیجات کنسروشده به او داد. سر تکان داد و بعد به آرامی درِ خانه‌اش را بست. ناراحت به راه افتادم. امیدوار بودم ما را به داخل دعوت کند تا به دختر کوچولویش کمک کنم هدایایی را که گلچین کرده بودم باز کند، می‌خواستم ببینم کادوهایم چقدر خوشحالش می‌کنند. می‌خواستم به او بگویم «این کفش اکلیلیای جدید خوشگل‌ترین کفشای تو مغازه بودن.» نمی‌دانستم چرا پدرش برای دادن آن‌ها به او خوشحال نبود.

در دوره‌ی نوجوانی بعضی روزها بعدازظهر را در مرکز شهر انکوراژ ناهارهای بسته‌بندی‌شده را بین افراد بی‌خانمان توزیع می‌کردم. ما آن جا بودیم تا «شاهد باشیم» و روزی‌مان را با آن‌ها سهیم شویم.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار
بخش اول
1- خوابگاه
2- کمپر
3- خانه‌ی موقتی
4- خانه‌ی دائمی
5- انواع کمک‌های دولتی
6- مزرعه
7- آخرین کار روی زمین
8- خانه‌ی تفکیک شده
9- نظافت خانه‌های خالی
10- خانه‌ی هِنری
بخش دوم
11- سوئیت
12- مینیمالیست
13- خانه‌ی وندی
14- گلخانه
15- خانه‌ی سرآشپز
16- خانه‌ی دونا
17- ظرف سه سال
18- خانه‌ی غم‌زده
19- خانه‌ی لوری
20- نمی‌دانم چطور از پسش برمی‌آیی
21- خانه‌ی دلقک
22- و همچنان زندگی با میا
بخش سوم
23- بیشتر تلاش کن
24- خانه‌ی ساحلی
25- سخت‌کوش‌ترین کارگر
26- خانه‌ی محتکر
27- به خانه رسیدیم

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب خدمتکار
نویسنده
مترجمفاطمه قربانپور
ناشر چاپیانتشارات شمشاد
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات388
زبانفارسی
شابک978-6226673-47-1
موضوع کتابکتاب‌های زندگی نامه
قیمت نسخه الکترونیک
35000 ت - 6.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب خدمتکار

م مسعودی
۱۴۰۰/۹/۲۸
بسیار واقعی و زیبا. جزء کتابهایی بود که بعد از خواندنش احساس کردم وقتم تلف نشده
این که قهرمان داستان از دوران کودکی با این که از طبقه متوسط بوده و نیاز نداشته اما برای مخارجش کار می‌کرده ومثلا با نظافت ماشین خرج تهیه هدیه برای خیریه را تامین می‌کرده برای تربیت کودکان مستقل و با انگیزه مفیده
این و
که او مسئولیت تولد وبزرگ کردن دخترش در شرایط بسیار سخت اقتصادی هم‌زمان تحصیل به صورت آنلاین و..... تمام وقایعی که در طول زندگیش با اونها رو به رو بوده
درس دیگری که گرفتم این بود که با وجود تنگنای مالی وقتی انعامی غیر منتظره دریافت می‌کنه خودش و دختر ۳ ساله‌اش را به شام در رستوران دعوت می‌کنه. گاهی لازمه با پاداش‌های کوچک به خود روحیه را تقویت کنیم برای ادامه تحمل در زندگی
همه مادران گاهی نیاز به مادری دارند که در آغوشش آرام بگیرند واقعیت انکار ناپذیریه
این که قوانین خیریه به صورتیه که گداپروری نمی‌کنه
و خلاصه خیلی نکات آموزنده و امیدوار کننده و البته دردآور برای مادران و گاهاً پدرانی که زیر بار مخارج سنگین خانواده برای حفظ اعتبار و شخصیتشون می‌جنگند
خواندن این کتاب را به همه کسانی که دوست دارند حقیقت‌های بیشتری از زندگی دسته‌ای از مردم را با مطالعه، تجربه کنند توصیه می‌کنم
برای خودم هم بسیار جای شکر و سپاس از خداوند برای تمام نعماتش و تلاش بیشتر برای این‌که دنیا جای قشنگتری برای زندگی خودم و بقیه بشه ان‌شاءالله🙏🙏🙏🙏🙏⚘⚘⚘⚘⚘⚘
فرشته رزاقی
۱۴۰۰/۴/۶
در این داستان سعی شد احساسات و نگرش‌های یک زن که نقش‌های دختر، خواهر،... و مادری را برعهده دارد در برابر رهاشدگی گنگی که در سراسر داستان مشهود است و خواننده را در بهت قرار میدهد، را بیان کند، زنی بیمار از یک خانواده بیمار، دارای عزت نفس پایین، خشمگین و متوقع که با اشتباهات مختلف زندگی خود و کودکش و را سخت می‌کند، به نظر نویسنده بیشتر دنبال جلب حس ترحم مخاطب با بیان مکرر اغراق گونه صحنه‌های کاری و شرایط بیماری کودک، خشم‌های بی دلیل معشوقه هاست
تضاد زیادی در بیان حالات و صحنه‌ها وجود دارد، صاحبکارهایی که خانه‌های بسیار کثیف و متعفنی دارند با اینکه سطح زندگی خوبی دارند ولی به یک لکه اب روی آینه حساس اند، پدری که دختر مجردش را نمی‌تواند از ترس همسردومش نگه دارد، ولی درجای دیگه خود پدر مخالف شدید پذیرش او بر خلاف موافقت همسرش هست و... همه مقصرند، و خودش مظلوم‌ترین فردی است که دنبال رویای نویسندگی است و این هدف با توالت شوری به شکل پررنگ و نظافت منزل
دنبال می‌کند
شخصیت پردازی ضعیف، صحنه پردازی ضعیف و گنگی ماجراها و... نقاط ضعف داستان است
افسون خ
۱۴۰۲/۱/۷
این کتاب زندگی یک مادر مجرد را روایت میکند که مجبور است کودک خود را به تنهایی بزرگ کند و به دلیل مسائل و مشکلات مالی مجبور به کار کردن به عنوان خدمتکار در خانه‌های مردم است و در این مسیر برایش اتفاقات متفاوت و زیادی می‌افتد. بارها از پا می‌افتد اما به خاطر فرزندش برمیخزد و ادامه میدهد و در انتها با گرفتن یک تصمیم خطیر و بزرگ مسیر زندگی خود و فرزندش را بطور کلی تغییر میدهد و زندگی جدیدی را برای خودشان میسازد. شخصیت قهرمان داستان و برخوردش با وقایعی که برایش اتفاق می‌افتد به خوبی تشریح و بیان شده و شخصیتش بسیار قابل قبول و پذیرش است. شخصیتی که تمام نقاط قوت و ضعف یک انسان را دارد و برای بهبود زندگیش با تمام توان تلاش میکند. و در انتها با وجود تمام سختیها و ناملایمات به نتیجه زحماتش میرسد. قلم نویسنده روان و گیراست و ترجمه کتاب بسیار خوب است. و خوشبختانه تایپ کتاب هم بسیار خوب است.
همایون شیوایی
۱۴۰۰/۵/۱۲
مشخص هست که کسانیکه از زندگی در آمریکا چیزی نمیدانند متوجه هدف داستان نشده و درکی از دختری که در جامعه امروز آمریکا سرگردان شده نمیدانند. قهرمان داستان درحالیکه میتوانسته تسلیم بشه، با کوشش و زحمات خودش موفق شده که برخلاف تمام چیزهای که بخاطر یک اشتباه براش پیش آمده سازنده زندگی بهتری برای خودش در باشه. سر تاسر داستان کسی را سرزنش نمیکنه حتی خودش را. استفانی فقط گزارشگر وقایع زندگیش هست و بسادگی برای خواننده تعریف میکنه که تقریباً بایستی یک مقوا خواب میشده، ولی با سعی و کوشش خودش وکمک‌های اجتماعی توانسته در مدت پنج سال زندگیش را بهتر کنه. داستان کمی دیپرسینگ هست ولی واقعیت زندگی خیلی هاست.
بهاره محمدی اسفه
۱۴۰۱/۷/۲
داستان ساده و سر راستی بود از سختی‌های یک مادر که برای تامین زندگی خدمتکار شده بود. جذاب‌ترین بخش داستان برایم توصیف احساسات زن بود هنگام دریافت کمک‌های دولتی البته یکی از جذابیت‌های دیگر آن شر و تفصیل کمک‌های دولتی و چگونگی دریافت آن در آمریکا بود که باعث می‌شد تا حدی با این سیستم آشنایی پیدا کنم.
داستان بی تکلف بود و بدون زیاده گویی به روایت می‌پرداخت و خواننده را وادار به همذات پنداری می‌کرد. و البته دید روشنی از سختی‌های یک مادر تنها در جامعه آمریکا برای خواننده فراهم می‌کرد. توصیف حسرت‌ها و تنهایی‌های زن بسیار جالب و احساس برانگیز بود.
با سپاس از کتابراه.
حمیده
۱۴۰۱/۱۲/۲۰
از نظر داستانی داستان جالبی داشت، مادر تنهایی که حس طرد شدگی و رهاشدگی داره از پدر و مادری که براش والدین خوبی نبودن، حس پس زده شدن و پذیرفته نشدن از سمت مردایی که وارد زندگیش میشن حتی پدر بچه ش، حس اینکه چقدر نیاز داره یکی ازش حمایت بکنه ولی هیچ کس این کارو براش نمیکنه، و یه جایی به یه عجزی میرسه که تصمیم میگیره علیرغم همه سختی‌ها و دلتنگیها خودش مسئولیت تمام و کمال زندگیش رو به عهده بگیره، برای من که خیلی آموزنده بود، فقط اینکه بعضی جاها خیلی زیادی جزئیات رو توضیح داده بود که حوصله م سرمیرفت و اینکه بعضی جمله‌ها ایراد داشت.
فیروزه ابراهیمیان
۱۴۰۰/۵/۲
روایت خیلی ساده و صریح از زنی که مشکلاتش تنهایی با وجود مرد بی مسولیتش ب دوش میکشه، زنی که پای انتخابای اشتباهش ایست کرده و تلاش میکنه آرامش بی عیب و نقصی برای دخترش بسازه، روایت این داستان افرادی ک از طبقه متوسط و پایین جامعه هستن خوب درک میکنن، دوندگی‌هایی ک باعث میشه دستت جلوی کسی دراز نباشه و و مدیریت همیشگی مخارجت بر عهده بگیری، این حجم از مقاومت سخت کوشی محکم بودن دوست داشتم. زنهایی مثله مادر میا کم نیستن تو جامعه ما، مثله یک مرد بار زندگی ب دوش میکشن. آموخته‌ام که تفاوت است بین گذران زندگی با زندگی کردن. عااااالی بود
Debora
۱۴۰۲/۵/۲۰
تا به حال داستانی به این تاثیر گذاری که هم ساده نوشته شده هم الهام بخش بوده باشه نخوانده بودم. تک تک کلمات رو خوندم و ازش لذت بردم. نویسنده به درستی و شیوایی خاصی زندگی خود را بیان کرده طوری که هیچ کجای داستان خسته نخواهید شد. با اینکه مطلب اکشن و هیجان انگیز طوری که بعضی رمانها یا داستانها را با و اون تکنیکها جذاب میکنند به آن صورت نداشت خیلی آرام حق مطالب ادا شده بود. باز هم هرگز از خواندن این کتاب کسل نخواهید شد. عالی بود.
مهناز کیان مهر
۱۴۰۲/۱/۲۴
کتاب الهام بخشی هست، تلاش یک مادر تنها برای بهتر کردن زندگیش.
نویسنده به خوبی نشون داده وقتی فقیر هستی و به شدت دنبال تامین نیاز بقا هستی، فکر چقدر بسته میشه و نمیتونه جز راههای همیشگی، راه دیگه‌ای پیدا نمیکنه و از لحظه‌ای که تصمیم میگیره به رویایش اهمیت بده، گشایش ایجاد میشه
مترجم در مورد کرده
اندازه‌ها اشتباه بود، خونه نود متری کوچیک نیست‌.
یا آخر داستان فاصله تا بالای کوه رو دوهزار و پانصد مایل نوشته بود که منطقی نیست
صدیقه محمدی
۱۴۰۱/۸/۶
خیلی دوستش داشتم هرچند با نظر بقیه خوانندگان و ایرادهایی که گرفته بودن دودل شده بودم ولی خوندمش و دوستش داشتم و چندروز باهاش زندگی کردم، ایرانی‌ها یه تصویر آرمانی از آمریکا ساختن تو ذهنشون و پذیرش مشکلات زندگی تو آمریکا و فقر بعضی مردم براشون سخته برای همین این آشنازدایی باعث میشه از کتاب خوششون نیاد، ولی من دوستش داشتم
Paradigm
۱۴۰۱/۳/۳
زندگینامه‌ای که پر از اندوه و بدبختی است و اعصابتان را تا مدتی بهم میریزد. تمامش راجب فردی فقیر با زندگی از هم پاشیده‌ای است که مجبور است در خانه دیگران کار کند. اصلا خواندن این کتاب رو توصیه نمیکنم و خودم هم پس از خواندن کمتر از پنجاه صفحه از این کتاب آنرا کنار گذاشتم. ترجمه نسبتا روانی دارد ولی محتوای کتاب اصلا ارزش اتلاف وقت را ندارد.
M Javan
۱۴۰۰/۴/۲۵
من ۳ تا ستاره دادم ۱. به خاطر اینکه این کتاب در واقع یک کتاب نبود و یه جورایی زندگینامه خانوم استفانی لند بود پس نباید انتظار زیادی از این کتاب داشت۲. نمیدونم این کتاب چاپش ایراد داشت یا قلم نویسنده که بعضی از جمله‌بندی‌ها واقعا خوب نبود و گیج کننده بود اما اگر بخوام نظر کلیم رو راجع ب کتاب بگم بد نبود
Marina Gharibian
۱۴۰۰/۳/۲۰
کتاب خیلی جالبی بود
من را مجبور کرد که به داشته هایم فکر کنم و اینکه چقدر خوشبختیم که خانواده‌ای داریم که میتوانیم به ان تکیه کنیم
به داشته هایمان. به اینکه اینجا چیزهای خیلی خوبی وجود داره که ان را ارزش نمیدانیم. این کتاب باعث شد یکبار دیگه از خدا و خانواده‌ام تشکر کنم.
_Sh___ Reyhani
۱۴۰۰/۳/۱۷
خب تو این کتاب با زندگی یه خدمتکار که بسختی کا ر میکنه وخرج خودشو دختر شو در میاره و خانواده‌ی فقیری داره که نمیتونن بهش کمک کن و خونه‌هایی که میره نظافت میکنه و بیماری که داره و خرج و هزینه‌های زیادی که باید به تنهایی بپردازه گفته شده
در کل خیلی تلاش میکنه و امیدواره وموفق میشه اما خیلی هم غم انگیزه
فاطمه
۱۴۰۱/۱۲/۱۷
همه باید این کتاب رو بخونند
استفانی توی بد‌ترین شرایط ممکن بود
ولی زمانی که خودش اراده کرد تونست همه چیز رو تغییر بده
این کتاب بهت یاد میده قدر امکانات رو بدونی و ازشون به بهترین نحو ممکن استفاده کنی
دنیا هیچ وقت نمی‌ایستد تا تو ازش ایراد بگیری و هیچ وقت هم عادلانه نیست
پس بهتره خودت رو بهش برسونی
مشاهده همه نظرات 78

راهنمای مطالعه کتاب خدمتکار

برای دریافت کتاب خدمتکار و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.