معرفی و دانلود کتاب مشاوره روانشناسی سلامت در بیمارستان

عکس جلد کتاب مشاوره روانشناسی سلامت در بیمارستان
قیمت:
39900 تومان - 4.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب مشاوره روانشناسی سلامت در بیمارستان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب مشاوره روانشناسی سلامت در بیمارستان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مشاوره روانشناسی سلامت در بیمارستان

سوزان ام. لابوت در کتاب مشاوره روانشناسی سلامت در بیمارستان توضیح داده است که چگونه روانشناسان سلامت می‌توانند به عنوان مشاور در بیمارستان با تیم پزشکی همکاری کرده و در تعیین سبب‌شناسی نشانه‌های اضطراب، افسردگی، اختلال در سازگاری و... کمک کنند.

کتاب حاضر آموزش‌های مفصلی را درباره موضوع‌های حائز اهمیت برای نحوه کار در بیمارستان ارائه می‌کند؛ برای مثال می‌توان تفسیر پرونده پزشکی بیماران، تشریح مشکلات اصلی روان‌شناختی که در بیمارستان رخ می‌دهند و هدایت فرایند ارزیابی و درمان در بخش‌های بیمارستانی را نام برد. همچنین اطلاعاتی را درباره رسیدگی به نیازهای خاص بیماران بستری از جمله ارزیابی ظرفیت تصمیم‌گیری و کمک به آن‌ها برای مدیریت مسائل مربوط به پایان زندگی ارائه می‌کند.

رویکرد نظری کتاب مشاوره روانشناسی سلامت در بیمارستان (Health psychology consultation in the inpatient medical setting) الگوی زیستی روانی اجتماعی را دنبال می‌کند که مدل استاندارد فعلی برای مداخله‌های حوزه روانشناسی سلامت بالینی است. در این مدل، روانشناس در هنگام مفهوم‌پردازی فرد و بیماری‌اش به همه ابعاد زیست‌شناختی، اجتماعی و روانشناختی بیماری توجه می‌کند. مداخله‌های طراحی شده برای بیماران بستری نیز اغلب بر رویکردهای شناختی رفتاری مبتنی بر شواهد استوار است.

این کتاب به پنج بخش تقسیم شده است. بخش یکم بر محیط بیمارستانی و مدل‌های مشاوره بستری تأکید می‌کند. بخش دوم، به اصول اولیه و اساسی انجام دادن مشاوره بستری می‌پردازد. بخش سوم، مشکلات روانشناختی در بیماران بستری بررسی می‌شود. در بخش چهارم، موضوعات و مسائل خاص در بیمارستان تشریح می‌شوند. در بخش پنجم کتاب، بر موضوعات اخلاقی و حرفه‌ای تأکید شده است.

کارکرد روانشناختی در بخش‌های بستری پزشکی از چند جهت با کار بالینی در بخش‌های سرپایی و بخش‌های بستری روانپزشکی تفاوت دارد. با این حال کارآموزان روانشناسی بدون هیچ‌گونه راهنمایی یا دوره آموزشی در زمینه نحوه کار در بخش، نخستین حضور بالینی خود را در بیمارستان آغاز می‌کنند. همچنین درمانگران باسابقه‌تر نیز تخصصی در حوزه روانشناسی سلامت ندارند. هرچند ناظران بخش‌ها تسلط نسبتاً کاملی بر مسائل و موضوعات مرتبط دارند؛ اما آن‌ها وقت کافی برای آموزش به کارآموزان ندارند و پیش از شروع دوره کارآموزی اقدام به برگزاری یک سمینار پایه درباره کارورزی بیمارستانی نمی‌کنند.

تاریخچه رشته روانشناسی سلامت (Health psychology) در ایران به کمتر از یک دهه برمی‌گردد، بنابراین می‌توان گفت این گرایش از رشته روان‌شناسی در ایران تقریباً نوپاست. بدیهی است همان‌طور که سایر رشته‌های علمی و دانشگاهی در ابتدای کار با مسائل و چالش‌های مختلفی روبه‌رو بوده‌اند، ‌روانشناسی سلامت نیز در عبور از گذرگاه تحول، با چالش‌هایی قابل پیش‌بینی مواجه خواهد بود. یکی از این مسائل جدی، کمبود منابع درسی کافی (به‌ویژه به زبان فارسی) برای دانشجویان این رشته به‌خصوص در مقطع دکتری تخصصی است و یکی از مسئولیت‌های جامعه علمی و تخصصی کشور، رفع این نقص مهم و اساسی است.

با توجه به این شرایط، طی چند سال گذشته بررسی‌های زیادی در مراجع مختلف بین‌المللی انجام شده است تا از منابع علمی معتبر و روزآمد در این زمینه استفاده شود. اکنون بخشی از این کمبودها با انتشار کتاب مشاوره روانشناسی سلامت در بیمارستان رفع خواهد شد.

سوزان ام. لابوت (Susan Labott) را بیشتر بشناسیم:

سوزان ام. لابوت، دارای دکترای تخصصی روانشناسی و پروفسور برد تخصصی روانشناسی امریکا، دکترای خود را در از دانشگاه ایلینویز شمالی گرفت و فلوشیپ پسادکتری را در بیمارستان هنری فورد گذراند. او استاد روانشناسی بالینی در مرکز روانپزشکی دانشگاه ایلینویز و گروه علوم سلامتی آن دانشگاه است. سوزان پس از 18 سال که سرویس روانشناسی سلامت سرپایی را اداره می‌کند، اکنون این سرویس را برای بیماران بستری در بیمارستان راه‌اندازی کرده است.

کتاب مشاوره روانشناسی سلامت در بیمارستان به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

این اثر برای علاقه‌مندان به مباحث روانشناسی به ویژه برای افرادی که در زمینه روانشناسی بالینی عمومی مهارت دارند اما تجارب بیمارستانی اندکی دارند، گزینه‌ای عالی به شمار می‌رود. همچنین دانشجویان می‌توانند به سهولت هنگام گذراندن دوره کارآموزی در بیمارستان، از این کتاب به‌عنوان راهنمای خود استفاده کنند.

در بخشی از کتاب مشاوره روانشناسی سلامت در بیمارستان می‌خوانیم:

روانشناس هنگام ارائه خدمات مشاوره‌ای به بیماران بستری می‌تواند در چند قالب و چهارچوب مختلف کار کند. به ‌طور معمول خدمات روانپزشکی بستری در بیمارستان‌ها را سرویس روانپزشکی رابط مشاوره (CL) ارائه‌ می‌دهد. روانپزشکان و رزیدنت‌هایی که در سرویس CL خدمت می‌کنند، به صورت ساعت‌ کاری در دسترس هستند و اغلب در کنار کارکنان بخش اورژانس، تمام خدمات مشاوره‌ای و روانپزشکی را ارائه می‌کنند. خدماتی که آن‌ها عرضه می‌کنند شامل مشاوره، ارزیابی و مدیریت درمان با داروهای روانگردان و مدیریت رفتاری بیماران (مثلاً تجویز وسایل محدودکننده حرکتی برای بیماران) است. در شرایط ذکر شده، بر مشاوره‌ و مدیریت اورژانس تأکید می‌شود و مراقبت‌های پیگیری یا استفاده از مداخلات روانشناختی (غیردارویی) در اولویت نیستند.

پزشکان پس از اینکه وجود خدمات روانشناسی را برای کمک به مقابله و سازگاری بیماران با شرایط پزشکی‌شان کشف کردند، بر درخواست خود برای بسط و گسترش خدمات مشاوران CL تأکید کرده و در این زمینه اعمال فشار می‌کنند. یکی از پاسخ‌هایی که به این درخواست (مشکل) داده شد، توسعه خدمات روانپزشکی CL و تبدیل آن‌ها به تیم‌های چند منظوره است که در این تیم‌ها هر یک از اعضای گروه خدمات تخصصی خود را ارائه می‌کند. تیم‌های ذکر شده می‌تواند شامل روانپزشکان و رزیدنت‌های روانپزشکی برای پرداختن به موضوعات روانپزشکی معمول، پرستاران برای حل ‌و ‌فصل مشکلات مربوط به درد و تعارضات میان کارکنان و بیماران، روان‌شناسان برای ارائه درمان‌های روانشناختی و آموزش مهارت‌هایی مانند آرمیدگی، شبیه‌سازی و پسخوراند زیستی به بیماران باشد. همه اعضای تیم مهارت‌های تخصصی خود را دارند، بااین‌حال همپوشانی قابل توجهی در کار آن‌ها وجود دارد.

فهرست مطالب کتاب

درباره نویسنده
مقدمه مترجم
مقدمه
بخش اول: بیماران بستری و مدل‌های مشاوره
1 محیط بیمارستان
2 مدل‌ها و محتوای مشاوره
بخش دوم: ارزیابی بیماران بستری
3 آمادگی برای مشاوره
4 مصاحبه با بیمار
5 پایان مشاوره
بخش سوم: مشکلات روان‌شناختی در بیماران بستری
6 سازگاری با تشخیص پزشکی
7 اضطراب
8 افسردگی
9 روان‌آشفتگی و تغییرات حاد شناختی
10 مصرف و سوءمصرف مواد
بخش چهارم: مسائل خاص در بیمارستان
11ظرفیت تصمیم‌گیری
12 عدم پیروی
13 درد
14 مسائل مربوط به پایان زندگی
بخش پنجم: مسائل اخلاقی و حرفه‌ای
15 مسائل اخلاقی در مشاوره با بیماران بستری
16 کارآموزی، جذب مالی و سایر موضوعات تخصصی
ضمیمه الف اختصارات رایج پزشکی
ضمیمه ب _ تست‌های رایج آزمایشگاهی و تفسیر آن‌ها
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب مشاوره روانشناسی سلامت در بیمارستان
نویسنده
مترجمپوران سامی، امین رفیعی پور
ناشر چاپیانتشارات نسل نواندیش
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات456
زبانفارسی
شابک978-622-220185-2
موضوع کتابکتاب‌های روانشناسی بزرگسالان
قیمت نسخه الکترونیک
39900 ت - 4.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب مشاوره روانشناسی سلامت در بیمارستان

مهدی رستمی
۱۴۰۱/۱/۱۸
به نظر من یکی از بهترین کتاب‌های حوزه روانشاسی بالینی هستش و نحوه‌های مواجه با بیمار و ارتباط گرفتن با بیمار را به خوبی مورد مطالعه قرار داده
مشاهده همه نظرات 1

راهنمای مطالعه کتاب مشاوره روانشناسی سلامت در بیمارستان

برای دریافت کتاب مشاوره روانشناسی سلامت در بیمارستان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.