معرفی و دانلود کتاب داریوش شاهنشاه هخامنشی

عکس جلد کتاب داریوش شاهنشاه هخامنشی
قیمت:
33000 تومان - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب داریوش شاهنشاه هخامنشی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب داریوش شاهنشاه هخامنشی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب داریوش شاهنشاه هخامنشی

داریوش شاهنشاه هخامنشی اثر دیگری از علی نیکویی است. داریوش یکم (به پارسی باستان)، ناموَر به داریوش بزرگ پسر ویشتاسپ، همسر آتوسا و داماد کوروش بزرگ، سومین پادشاه هخامنشی بود.

داریوش شاهزادۀ هخامنشی بود، زیرا پدر داریوش گشتاسب از زمان شاهنشاهی کورش کبیر و کمبوجیه، شاه در استان پارت (واقع در مشرق ایران) بود و گونه‌ای عموزادهٔ کمبوجیه تلقی می‌شد.

وی در سال ۵۲۲ پیش از میلاد، با کمک چندی از بزرگان هفت خانوادۀ اشرافی پارسی با کشتن گئومات مغ بر تخت نشست. پس از آن به فرونشاندن شورش‌های درون‌مرزی پرداخت. فرمانروایی شاهنشاهی را استحکام بخشید و سرزمین‌هایی چند به شاهنشاهی افزود. آغاز ساخت پارسه (تخت جمشید) در زمان پادشاهی او بود.

از دیگر کارهای او حفر راه‌آبی بود که دریای سرخ را به رود نیل و از آن سو به دریای مدیترانه پیوند می‌داد. آرامگاه او در دل کوه رحمت در جایی به نام نقش رستم در مرودشت فارس (نزدیک شیراز) است. پس از جهانگیری کوروش بزرگ و کمبوجیه سراسر آسیا (آسیای صغیر) مگر عربستان جزو قلمرو او محسوب می‌گردید.

داریوش شاهی بود عاقل و دارای ارادۀ قوی؛ در بعضی از موارد شدت عمل نشان می‌داد ولی عموماً رفتارش با شکست‌خوردگان ملایم و معتدل بود.

داریوش افرادی را که برای امور انتخاب می‌کرد که بسیار با کیاست بودند؛ وی ایران را به اوج قدرت و اقتدار رسانید و بزرگ‌ترین پادشاه ایران باستان است حتی باشکوه‌تر از کورش و دشمنانش نیز از او به بزرگی یاد کرده‌اند، آشیل یکی از سرداران آتنی در جنگ ماراتن در مقابل داریوش جنگیده بود در تصنیف خود معروف به پارسی‌ها احترام زیادی برای داریوش قائل می‌شود حتی اسکندر مقدونی برای وی احترام به‌سزایی قائل بود و پس از فتح ایران به دیدن مقبرۀ وی شتافت و از نزدیکان خود خواست تا متنی را که بر پیکرۀ آرامگاه داریوش است برایش بخوانند و متن چنین بود: من دوست دوستان خود بودم، من بهترین سوار، ماهرترین تیرانداز و پادشاه شکارگران بودم.

می‌توان گفت برای اولین‌بار داریوش احساس ملیت را در ایران بنیان می‌گذارد «اهورامزدا این سرزمین را از حملۀ دشمن، قحطی و دروغ در امان دارد»

داریوش با تفکرات مذهبی زردشتی خود صلح و عدالت را برای کشورهای تحت اطاعت خود به ارمغان آورد «به خواست اهورامزدا مردمان دیگر همدیگر را نکشند؛ هریک را من در جای خود نشاندم و آن‌ها تصمیمات مرا اجرا می‌کنند زیرا که قوی ضعیف را نمی‌زند و غارت نمی‌کند...»

اما داریوش در اوج اقتدار بر قوانین خاص ملل مغلوب نیز احترام می‌گمارد و آنان می‌توانستند قوانین خاص خود را به موازات قوانین داریوش حفظ کنند.

کتاب داریوش شاهنشاه هخامنشی، نوشتۀ علی نیکویی، یکی دیگر از کتاب های منتشر شده توسط انتشارات افراز است.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
نام شاهنشاهان هخامنشی به ترتیب به تخت نشستنشان
جنگ‌های داریوش
جنگ با یونان
اما داریوش
منابع و مآخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب داریوش شاهنشاه هخامنشی
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات افراز
سال انتشار۱۳۸۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات40
زبانفارسی
شابک978-964-243-126-7
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه الکترونیک
33000 ت - 3.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب داریوش شاهنشاه هخامنشی

م ه
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
کتاب مختصر و مفید حدودا ۳۰ دقیقه طول میکشه خوندن کتابهمچنین یک جا نوشته داریوش بزرگ در نبرد سالامیس و مارسیاس شکست سختی بر یونان وارد کردتا جایی که من میدونم (ممکنه من هم درست ندونم و اشتباه کرده باشم) بر اساس منابع دیگر ما هر دو این نبرد هارو باختیم و سالامیس هم در زمان خشایارشاه بوده نه داریوش بزرگ کسانی که دقیق تر میدونند لطفا بگن داستان دقیق تر اون ۲ نبرد رو
Shahriar Aria
۱۳۹۶/۳/۱۸
مختصر و مفید
مشاهده همه نظرات 2

راهنمای مطالعه کتاب داریوش شاهنشاه هخامنشی

برای دریافت کتاب داریوش شاهنشاه هخامنشی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.