معرفی و دانلود PDF کتاب کامران شیردل؛ تنها در قاب

عکس جلد کتاب کامران شیردل؛ تنها در قاب
قیمت:
۵۶۰۰۰ تومان - 10.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب کامران شیردل؛ تنها در قاب و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب کامران شیردل؛ تنها در قاب و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب کامران شیردل؛ تنها در قاب

اثری جذاب درباره‌ی فیلم‌سازی توانا اما کمتر شناخته‌شده. کتاب کامران شیردل؛ تنها در قاب به قلم علیرضا ارواحی روایتی‌ست شیرین از زندگی هنری کامران شیردل و تاثیری که این کارگردان و مستندساز بزرگ در فرهنگ ایران رقم زده است. شرحی از یک عمر فعالیت او در عرصه‌ی هنر.

درباره کتاب کامران شیردل تنها در قاب:

در دنیایی که جنون آن را فرا گرفته و شهوت مرگ و کشتار، اضطراب و وهم از آن سرریز می‌کند، گاهی تنها پناه بردن به جهان صدا و تصویر است که می‌تواند نجاتمان بدهد. تا به حال به یک عاشق سینما فکر کرده‌اید که مکرر یک صحنه‌ از فیلم را تماشا می‌کند؟ آدم‌ها به چیزها خیره نمی‌شوند مگر آن که آن چیز تمام درونشان را پر کرده باشد. فیلم‌ها، تصاویر و مستندها چیزی نیستند که به راحتی بتوان از کنارشان گذشت. از یک تصویر چند دقیقه‌ای که با تلفن همراه ضبط می‌شود گرفته، تا فیلم‌های ضبط‌شده با دوربین‌های حرفه‌ای. این سویه از تکنولوژی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. آدم‌ها قصه می‌گویند و این قصه‌ها را در قالب فیلم تماشا می‌کنند، به این بهانه که بتوانند دنیا را تاب بیاورند.

نام کامران شیردل برای اهالی سینما و فرهنگ و هنر نامی آشناست. این فیلم‌ساز بزرگ بر موج نوی سینما ایران تاثیر فراوانی گذاشته است. علیرضا ارواحی در کتاب کامران شیردل؛ تنها در قاب تصویر جامع و کاملی از زندگی شخصی و هنری این شخصیت مهم ارائه داده است؛ نکاتی که در کتاب‌های دیگر یافت نمی‌شوند. روایت و بیان نویسنده و سرگذشت شیردل به‌قدری دل‌نشین است که از خواندن آن حظ می‌برید. شبیه به فیلمی که آرزو می‌کنید هرگز به پایان نرسد.

نویسنده این کتاب تحسین‌برانگیز را در دو بخش تالیف کرده است. کتاب با زندگی‌نامه‌ی کامران شیردل آغاز می‌گردد که به قلم خود او به تحریر درآمده و ارواحی پس از بازنویسی و ضمیمه‌ی توضیحاتی در پانوشت، آن‌ را در قسمت اول کتاب جای داده است. این خودنوشت اساس کتاب را تشکیل می‌دهد و باقی بخش‌ها در تکمیل این قسمت گام برمی‌دارند. در بخش دوم ویژگی‌های شخصیتی این فیلم‌ساز قهار به دقت مورد توجه قرار گرفته است. این بخش دوازده متن را در برمی‌گیرد. همچین در پیوست دوم، متن دوازده فیلم کامران شیردل آمده که از میان تمام فیلم‌های او انتخاب شده‌اند. این کار به این منظور انجام گرفته که مخاطب بتواند تصویری کلی از آثار شیردل در ذهن داشته باشد.

کتاب کامران شیردل تنها در قاب مناسب چه کسانی است؟

اگر به خواندن زندگی‌نامه علاقه دارید و می‌خواهید با کارگردان بزرگ کشورمان، کامران شیردل بیشتر آشنا شوید، از مطالعه‌ی این اثر غافل نشوید.

با علیرضا ارواحی بیشتر آشنا شویم:

پژوهشگر و منتقدی نام‌آشنا در زمینه‌ی هنر. علیرضا ارواحی را با پژوهش‌های تاثیرگذار و جریان‌سازش در زمینه‌ی فرهنگ می‌شناسیم. نامتناهی‌سازی سیاست در آیین‌های نمایشی و از فیلم مستند تا نقد مستند از جمله آثار منتشر شده از اوست. همچنین کتاب از نیش تا نوش مجموعه مقالاتی‌ست که در باب مستند نوشدارو به کوشش او به چاپ رسیده است.

در بخشی از کتاب کامران شیردل تنها در قاب می‌خوانیم:

تازه بوم سیمین را تمام کرده بودم که یک روز کارگردان‌های وزارتخانۀ فرهنگ و هنر را به اتاق معاون وزارتخانه احضار کردند. از همه خواستند که برای ساختن یک مجموعه فیلم مستند کوتاه به سفارش سازمان زنان ایران (که به ر یاست اشرف، خواهر شاه اداره می‌شد) اعلام آمادگی کنند. در آن تاریخ، تلویزیون ملی ایران هنوز فعالیت خود را آغاز نکرده بود و سازمان‌های دولتی هم هنوز مثل امروز بخش سمعی و بصری و مستندسازی نداشتند. در نتیجه، همۀ سفارش‌ها به وزارت فرهنگ و هنر و ادارۀ کل امور سینمایی کشور که بخشی از این وزارتخانه بود محول می‌شدند.

ما جمعا چهار کارگردان تحصیل‌کرده و ازخارج‌برگشته بودیم: هژیر داریوش، فارغ‌التحصیل ایدک، منوچهر طیاب، فارغ‌التحصیل از وین، و احمد فاروقی قاجار، که نوۀ دختری احمدشاه قاجار بود؛ البته تحصیلاتش را در فرانسه و انگلیس تمام کرده بود. و من که آخرین کارگردان ازراه‌رسیده بودم. یکی دو نفر هم از تحصیل‌کرده‌های گروه سیرا کیوز بودند. دیگران هر کدام به دلیلی از ساختن این مجموعه سر باز زدند، در حالی که من در تمام مدت جلسه آرزو می‌کردم قرعۀ این فال به نام من بخورد که خورد.

چندی بعد کار با سرعت ولی امکانات کم به‌ویژه از نظر بودجه و مواد خام آغاز شد. اولین فیلم ندامتگاه نام داشت که مربوط به زندان زنان بود. در این مجموعه، برای اولین بار در ایران دوربین فیلمبرداری پا به مکان‌های ممنوعه می‌گذاشت.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب کامران شیردل؛ تنها در قاب
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات خوب
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۳۷۴
زبانفارسی
شابک978-622-7543-15-5
موضوع کتابکتاب‌های زندگی نامه، کتاب‌های آموزش فیلم سازی
قیمت نسخه الکترونیک
۵۶۰۰۰ ت - 10.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب کامران شیردل؛ تنها در قاب

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب کامران شیردل؛ تنها در قاب

برای دریافت کتاب کامران شیردل؛ تنها در قاب و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.