معرفی و دانلود رایگان کتاب اتوبوس قرمز

عکس جلد کتاب اتوبوس قرمز
قیمت:
رایگان - 0€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب اتوبوس قرمز و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب اتوبوس قرمز و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب اتوبوس قرمز

کتاب اتوبوس قرمز نوشته‌ی گل‌چهره مرادی باستانی و حمید جعفری دربردارنده‌ی داستان‌های کوتاهی است که می‌تواند یک قسمت از زندگی هر یک از ما باشد.

اتوبوس قرمز شاید یک گوشه از هر روزی که بی‌اعتنا از پس اتفاقاتی که در اطراف ما رخ می‌دهد، می‌گذریم باشد. دنیایی کوچک با هزاران داستان و هزاران شخصیت که هر کدام قصه خود را دارد؛ تلخ یا شیرین، آرام یا پرتلاطم.

شاید امروز توجه به لباس کسی که کنارمان است، بیشتر از توجه به دست‌های خالی فردی باشد که چشم‌هایش خیره به سبد خریدمان شده است. شاید قضاوت چهره درهم و خالی از امید هم‌نوع‌مان راحت‌تر از جویا شدن حال او باشد. خالی از لطف نیست اگر گاهی سوار اتوبوسی کهنه و خسته شویم و فقط نگاه کنیم مثل کسی که می‌خواهد بیست دقیقه از زندگی را قاب بگیرد.

دل نوشته‌های پُشت صندلی اتوبوس را بخوانیم، با دختر کوچکی که کنارمان نشسته حرف بزنیم، به دانش آموزی که خسته از مدرسه برگشته، تکه نانی تعارف کنیم و بگوییم معلوم است حسابی درس خوانده و خسته شده‌ای! به پسر بچه‌ای که دائما غُر می‌زند بگوییم چه مرد جوان شجاعی! اسمت چیست؟ و برایش قصه‌ای کوتاه تعریف کنیم.

چه خوب می‌شود اگر گاهی اوقات یک کتاب، یک پاکت شیر یا حتی یک نان را به قصد در اتوبوس جا بگذاریم با یادداشتی که روی آن نوشته: (این دقیقا برای توست. از طرف دوست ندیده‌ات.)

اتوبوس قرمز از سرانگشتان نویسندگان جوان این خاک روییده. امید که بتواند دید عمیق‌تری به زندگی کوچک روزه‌مره ما بدهد؛ تا بتوانیم آرام‌تر از کنار اطرافیان‌مان بگذریم، از نگاه‌هایشان، افکارشان، محدودیت‌هایشان یا لبخندی که از دیدن تو مخفیانه گوشه لب‌شان نشسته است.

در بخشی از کتاب اتوبوس قرمز می‌خوانیم:

در این میان اتوبوس ایستگاه چهارم را رد کرد و می‌خواست از پنجمی حرکت کند، همان موقع لرزش‌های زنِ جلویی شروع شد، مرد سریع یک قرص در دهان زن گذاشت، سؤال‌ها آمدند. چرا زن می‌لرزد؟ چه قرصی خورد؟ چرا پسرک گوشی را آن‌قدر نزدیک گرفته؟ ایستگاه ششم رد شد، لرزش‌های زن شدت گرفت به حدی که صندلی را تکان می‌داد، مرد فقط سر زن را محکم نگه‌داشته بود. انگار گردی از گچ وارد اتوبوس شده و طرحی از ترس به صورت مسافران می‌کشید.

شوهرش گفت: «نگران نباشید، صرع داره، قرص زیر زبانی بهش دادم، خوب میشه.» پسرک کماکان چشم به گوشی داشت و اصلا متوجه نشد. اتوبوس همچنان تند می‌رفت. بین ایستگاه هفت و هشت، زن آرام گرفت و در ایستگاه هشتم پیاده شدند. حالا از غلظت مه کاسته شده بود و می‌شد از پنجره چیزهایی دید. به ایستگاه نهم رسیدیم، آن جا همیشه مسافر زیادی داشت. در باز شد و موجی از هیاهو فضا را اشباع کرد. بچه مدرسه‌ای‌ها با روپوش قهوه‌ای آمدند، به اندازه‌ی یک اتوبوس سر و صدا می‌کردند. لابه‌لای آن‌ها قدم‌های صبورانه و با متانتِ پیرمردی روزنامه به دست دیده می‌شد.

صندلی‌ها را می‌گرفت و عقب‌تر می‌آمد. با قد خمیده و پالتوی قهوه‌ای بین بچه‌ها به سختی قابل تشخیص بود. آمد تا به من رسید، جایم را به او دادم. با لهجه گفت: «خیر ببینی جوون!» بلند که شدم سرم بیشتر گرما را احساس کرد. به پیرمرد نگاه می‌کردم؛ کلاهِ سیاهی داشت، موهای کنار گوشش سفید و صورتش تا جایی که امکان داشت، چروک برداشته بود. چشمانش انگار از ته غار می‌درخشیدند، با ابروهای بلند. اتوبوس از ایستگاه یازدهم می‌گذشت و صدای بچه‌ها شنیده می‌شد. یکی گفت: «ممد وحشی شده، دیروز با آرنج زد تو گُردَنم.» یکی جواب داد: «نمی دونم چش شده امروز نیومده؟» آن یکی گفت: «مریضه بابا، افتاده تو خونه.» گوشم با بچه‌ها بود ولی چشمم به پیرمرد. از جیبش چند برگه زردآلو در آورد و به من داد. صدای چرق چرق ورق‌های روزنامه می‌آمد.

فهرست مطالب کتاب

پیش درآمد
رزا پارکس
سال خبیسه
دلهره
گُنه
سُم
آشنا
ایستگاه آخر
اتوبوس قرمز

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب اتوبوس قرمز
نویسنده،
ناشر چاپیانتشارات ارشک
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات96
زبانفارسی
شابک978-600-8972-06-8
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه الکترونیک
رایگان - 0 یورو
افزودن به کتابخانه

نقد، بررسی و نظرات کتاب اتوبوس قرمز

Mobina A
۱۳۹۹/۱۱/۶
عالی بود افرادی که میخواید این کتاب رو بخونید و در موردش میخواید اطلاع داشته باشید این کتاب چند داستان کوتاه داره که همه‌ی اون‌ها هم داخل اتوبوس اتفاق میفته من به شخصه از اولین داستانش که بر اثر واقعیت هم بود خیلی خوشم اومد خانومی رنگین پوست که با پا نشدن از جاش و ندادن صندلیش به یه سفید پوست فرهنگ تفاوت بین سیاه پوست‌ها و سفید پوست‌ها رو برداشت بقیه داستان هاشَم قشنگ بود واقعاً، مخصوصا بخش داستان سُم ش به هر حال بخونید پیشنهاد میکنم
ناهید ساقی
۱۴۰۱/۱۱/۱۶
با تشکر از کتابراه
به نظر من شبیه داستان‌های کوتاه‌ی ستون از صفحه سرگرمی روزنامه س
به هر حال‌ یک مجموعه گرداوری شده و‌ یک نویسنده واحد هم نداره...
یکی از داستان‌ها هم گاه محاوره‌ای بود و گاه رسمی...
مجموعا یکی دو داستان فقط جالب بود.
و با اولین داستانی که خوندم فکر میکردم بقیه داستان‌ها هم
به همون سبک و مربوط به انسان‌های تاثیرگذار جامعه باشن که نبود...
در کل به عنوان سرگرمی و برای پر کردن‌ی تایم کوتاه انتظار روزانه بد نیست.
نورا مدیری
۱۳۹۹/۵/۱۱
ففط داستان اولش خوب بود و جالب ولی داستان‌های بعذی جذاب نبود و حتی بعضی از داستان‌ها نیمه تمام، تمام شدند ولی در کل از خوندن این کتاب پشیمون نیستم چون اولا ۹۶ صفحه وقت زیادی نمی‌گیره دوما برای زمان‌هایی که حوصله سر میره خوب بود. اما با این حال شمایی که اومدی نظرات رو بخونی و دو دلی که کتاب رو بخونی یا نه! من پیشنهاد نمیکنم؛) 🙏🏻
Masoome Piri
۱۳۹۷/۶/۱۴
بسیار سپاسگزام از شما که با رایگان کردن کتابها فرهنگ کتابخوانی را ترویج میدهید
قاسمی
۱۴۰۱/۱۱/۴
برای سرگرمی کتاب خوبیه، ولی بجز داستان اول که بر اساس واقعیت بود، بقیه داستان‌ها چندان ماجرای جالبی نداشتن. پایان داستان‌ها اصلا معلوم نبود و به عبارتی سروته نداشت، توی قصه"آشنا"کلا سلک مشخص نبود، یک بخش روکتابی و بخش دیگه روبه صورت محاوره نوشته بودن و این توی ذوق خواننده میزد.
مهدی شعبانی
۱۳۹۷/۶/۱۴
با تشکر ویژه از قرار دادن کتاب‌های رایگان و نیز تخفیف‌های قابل توجه و نیز
تشکر ویژه تر بابت ِ این توضیحات کامل که تقریبا بی‌نظیره
شهروند محترم
۱۴۰۱/۷/۱۷
جالب و خواندنی مخصوصا داستان اول و آخرکه با اینکه نا بینا بود ولی دنیا برایش رنگی و زیبا بود بر عکس هیلی از آدما با ابنک بینا هستند ولی زیبایی‌ها را نمی‌بینند
ممنون از کتابراه برای رایگان قرار دادن کتاب‌های خوبی مثل همین کتاب 🙏
س ا
۱۳۹۹/۱/۲۴
به نظرمن داستان خوبه که ازدل اتفاقات روزمره باشه. اما باید یه نتیجه‌ای داشته باشه هرچند کوتاه. من تااینجای کتاب واقعا وقتم روهدر دادم. 2 صفحه توضیح فضای اتوبوسه و آخرشم هیچ به هیچ) سال خبیسه (
پیمانه سعید
۱۴۰۱/۱۰/۱۱
کتابی کوتاه ولی در عین حال تاثیرگذاره که میتونه دید انسانها رو نسبت به محیط پیرامونشون تغییر بده و اجازه میده دنیا رو از دیدافراد دیگر جامعه که ممکنه با مشکلاتی در زندگیهاشون مواجه هستن ببینن
F Yazdanian
۱۴۰۲/۴/۹
اصلا کتاب رو دوست نداشتم داستانش بی نقطه هیجان و اوج بود. نویسنده اصلا اصول کتاب نویسی و داستان نویسی رو رعایت نکرده. من اصلا دوست نداشتم و توصیه میکنم براش وقت نزارید
💗Mahla 💗
۱۳۹۸/۵/۱۹
هر چی از خوب بودن داستان هاش بگم کم گفتم عالی بود وقتی به انتها میرسیدی تازه متوجه داستان میشدی
به جرعت میتونم بگم یکی از بهترین کتابهایی بود که خوندم
farzaneh babaloo
۱۳۹۷/۶/۱۹
خیلی دوستش داشتم. داستان سمش وحشتناک بود. ولی در کل موضوعاتش عالی بود و یک ساعت نشده تمومش کردم.
بیژن ابراهیمی
۱۳۹۷/۶/۱۷
جز تشکر چیز دیگر نمیتوان گفت باید به فرهنگ کتابخوانی به هر وسیله کمک کرد پس ممنون
علی حامی
۱۴۰۲/۵/۹
خوشم میاد از این کتاب‌های که جا به داستان کلی چند تا داستان کوچیک کوچیک میگن، آدم می‌تونه هر وقت یه داستانی رو بخونه خیلی خوبه از این هم خوشم اومد
زینب سبزعلی
۱۴۰۱/۱۱/۱
این سه ستاره بیشتر برای داستان اولش بود.
کتاب سبکی بود و وقتی توی مطب منتظر نشسته بودم خوندمش.. برای مواقعی که بیکاری و تمرکز برای مطالعه ندارید خوب هستش.
مشاهده همه نظرات 110

راهنمای مطالعه کتاب اتوبوس قرمز

برای دریافت کتاب اتوبوس قرمز و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.