معرفی و دانلود کتاب خودکشی در مدارس: پیشگیری و مداخلات موثر

عکس جلد کتاب خودکشی در مدارس: پیشگیری و مداخلات موثر
قیمت:
۷۰۰۰ تومان - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب خودکشی در مدارس: پیشگیری و مداخلات موثر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب خودکشی در مدارس: پیشگیری و مداخلات موثر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب خودکشی در مدارس: پیشگیری و مداخلات موثر

کتاب خودکشی در مدارس: پیشگیری و مداخلات موثر، ابتدا مفهوم خودآسیب‌زنی در نوجوانان را شرح داده و سپس راهکارهایی در اختیار کارکنان مدارس قرار می‌دهد تا بدانند هنگام مواجهه با این خطر چه باید بکنند.

خودکشی یکی از بحرانی‌ترین آسیب‌های اجتماعی است که کارکنان مدارس با آن روبرو می‌شوند. بدین منظور، برنامه‌ریزی سازمان یافته‌ای به ‌منظور جلوگیری و مداخله هدفمند و مؤثر و البته بدون فوت وقت ضروری است.

با ‌وجود اینکه بسیاری از کارکنان مدرسه نه مهارت‌های لازم برای مقوله مداخله در خودکشی را دارند و نه از آن‌ها انتظار می‌رود تا سنجش عمق و خدمات مشاوره‌ای لازم را به دانش‌آموزان در معرض خودکشی ارائه دهند، لازم است تا این افراد مداخلات منطقی و هشیارانه‌ای را به اجرا درآورند که از این میان می‌توان به آگاه کردن والدین، ارجاع مناسب و به وقت و در صورت نیاز، استفاده از منابع برون سازمان اشاره کرد.

لازم است تمامی کارکنان مدارس بدانند بخش‌نامه‌هایی وجود دارند که در آن بر ارجاع دانش‌آموزان در معرض خطر به متخصصین آموزش دیده تأکید شده است. بدین ترتیب، بار مسئولیت اینگونه موارد تنها بر دوش افرادی که در صحنه حضور دارند، نخواهد بود.

در بخشی از کتاب خودکشی در مدارس می‌خوانیم:

برقراری ارتباط با دانش‌آموز مستعد به خودکشی اولین و مهم‌ترین قدم در یاری‌رسانی به اوست. فکر خودکشی برای همه ما ترسناک است، بخصوص اگر افراد جوان و نوجوان که در ابتدای مسیر زندگی‌شان هستند، دست به این کار بزنند. ما دوست نداریم به این موضوع اقرار کنیم که ممکن است نوجوانان و جوانان به خودکشی فکر ‌کنند و یا تصمیم بگیرند آن را عملی کنند. ما اغلب از پرداختن به موضوع خودکشی می‌پرهیزیم، چون اعتقاد داریم با صحبت کردن درباره این موضوع " فکر خودکشی را به افراد تلقین کرده‌ایم."

این موضوع مهم است که بدانیم فرد جوان و یا نوجوانی که قصد خودکشی دارد، دچار ترس است. این فرد از این موضوع می‌ترسد که کسی به او توجه نکند. او از بیان احساسات مربوط به خودکشی می‌ترسد، زیرا ممکن است مورد قضاوت قرار بگیرد و ناتوان، نابالغ، ضعیف‌النفس و مسئله‌دار قلمداد شود. به همین دلیل او افکار خودش را پنهان می‌کند و می‌ترسد اگر بزرگ‌ترها از این موضوع مطلع شوند آن را با مدیر و معلم او و افراد دیگر در میان بگذارند. او عمیقاً از این موضوع می‌ترسد که افکار خودکشی که در ذهن دارد و تصمیم او برای ملاقات با یک مشاور نشانه حماقت او تلقی شود.

یکی از دلایل این ترس این است که نوجوانان و جوانان نمی‌توانند به راحتی به بزرگسالان اعتماد کنند. اگر آن‌ها تصمیم بگیرند با کسی در مورد موضوع خودکشی صحبت کنند، به احتمال زیاد یکی از دوستان هم سن و سال خود را برای این منظور انتخاب می‌کنند و او را قسم می‌دهند که این موضوع را با کسی در میان نگذارد. برنامه آموزشی پیشگیری از خودکشی به دانش‌آموزان یاد می‌دهد در مواقعی که یکی از همکلاسی‌های آن‌ها در معرض خودکشی است چه اقداماتی را انجام دهند.

فهرست مطالب کتاب

گفتار اول: مفهوم‌سازی خودکشی
گفتار دوم: ضرورت ایجاد و کاربست مداخله و پیشگیری از خودکشی در مدارس
بخش یک: مؤلفه‌های مدرسه‌محور پیشگیری از خودکشی
بخش دوم: عوامل خطرآفرین، عوامل محافظتی و علائم هشدار دهنده در مورد خودکشی
بخش سوم: راهنمایی‌های لازم در مواجهه با خطر خودکشی در دانش‌آموزان
بخش چهارم: راهنمایی‌های لازم پس از اقدام به خودکشی در یکی از دانش‌آموزان
بخش پنجم: راهنمایی‌های لازم پس از اقدام به خودکشی دانش‌آموز در محیط خارج از مدرسه
بخش ششم: راهنمایی‌های لازم پس از حضور دانش‌آموز در مدرسه پس از غیبت به سبب اقدام به خودکشی
بخش هفتم: حقایق و اطلاعات موجود که باید در اختیار والدین و اعضای جامعه قرار بگیرد
پیوست 1: فهرست علائم هشدار دهنده خودکشی در دانش‌آموزان
پیوست 2: مقیاس درجه‌بندی شدت میل به خودکشی کلمبیا
پیوست 3: راهنمای ارزیابی خطر خودکشی در دانش‌آموزان
پیوست 4: کاربرگ اقدامات انجام گرفته در خصوص دانش‌آموزان در معرض خطر
پیوست 5: راهنمای ارزیابی خودکشی
پیوست 6: تعهدنامه والدین
پیوست 7: مجوز انتشار اطلاعات
پیوست 8: چک‌لیست آمادگی
فهرست منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب خودکشی در مدارس: پیشگیری و مداخلات موثر
نویسنده، ، ،
ناشر چاپیانتشارات آریا نقش
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۹۲
زبانفارسی
شابک978-600-8904-78-6
موضوع کتابکتاب‌های روانشناسی کودک و نوجوان
قیمت نسخه الکترونیک
۷۰۰۰ ت - 1.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب خودکشی در مدارس: پیشگیری و مداخلات موثر

زهرا فرقانی اله آبادی
۱۳۹۹/۸/۱۰
سلام. خیلی کتاب خوب و مفیدی بود 😍
Mohammad Amiri
۱۳۹۸/۸/۲۹
در سطح عالی بود. جوانان
مشاهده همه نظرات ۲

راهنمای مطالعه کتاب خودکشی در مدارس: پیشگیری و مداخلات موثر

برای دریافت کتاب خودکشی در مدارس: پیشگیری و مداخلات موثر و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.