معرفی و دانلود کتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد سوم

عکس جلد کتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد سوم
قیمت:
40000 تومان - 4.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد سوم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد سوم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد سوم

کتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد سوم اثر سید مهدی سیدقطبی، دربردارنده اخبار و وقایع خراسان موجود در مطبوعات قاجار؛ روزگار محمدعلی شاه یعنی محرم 1325- جمادی‌الثانی 1327 قمری است.

در این جلد یکایک مطبوعات دورۀ محمدعلی شاه بررسی و مطالعه شده است که در این میان 19 روزنامه شامل انجمن تبریز، ایران سلطانی، حبل‌المتین، حبل‌المتین تهران، تمدن، جهاداکبر، چهره‌نما، روح‌القدس، شمس، صبح صادق، مجلس، معارف، ندای وطن، بشارت، خراسان، صور اسرافیل، مساوات، نیر اعظم و خورشید که دارای اخبار خراسانی بودند، استخراج و ارائه شد.

سید مهدی سیدقطبی با بررسی تمام مطبوعات دورۀ قاجار، اخبارهای مرتبط با خطۀ خراسان را استخراج کرد و حاصل این تلاش‌ها را در قالب کتاب چند جلدی «اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار» انتشار داد.

پژوهشگر از 1387 تاکنون به بررسی و مطالعه روزنامه‌های دورۀ قاجار در حوزه خراسان به ویژه تاریخ مشهد، تاریخ مطبوعات، تاریخ آستان قدس، سفرنامه پژوهی و... پرداخته است و حاصل این مطالعات علاوه بر نگارش حدود نود مقاله در موضوع‌های پیشگفته، چاپ و انتشار بیست عنوان کتاب است.

با تلاش‌های بسیار محققان حوزۀ تاریخ خراسان و نگارش مقاله و کتاب، هنوز دربارۀ بسیاری از موضوع‌های مختلف این حوزه دانشی، منبعی وجود ندارد بنابراین پژوهشگر با هدف تأمین نیازهای محققان و علاقمندان به تاریخ خراسان، با کاوش مطبوعات به استخراج اخبار مندرج در آن‌ها پرداخت. بیشتر مطالب موجود در نشریات قاجار تلگراف و مکتوب‌های افراد سرشناس و موثق و خبرنگاران روزنامه‌ها است که از طریق پست برای نشریه ارسال کردند و روزنامه پس از بررسی و اطمینان از صحت نوشته به چاپ آن اقدام می‌نماید.

در بخشی از کتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد سوم می‌خوانیم:

این بنده بی‌بضاعت هم خواستم محض وطن دو کلمه به عرض برسانم زیرا در گفتن اثری است که در نگفتن نیست، شاید به نظر اولیای دولت و مجلس دارالشورای کبری رسیده نظر مرحمتی به این ولایات بفرمایند، بارها خواسته‌ام مختصری از خرابی‌های این ولایات و اجحاف حکام و محتکرین بی‌انصاف نسبت به رعایای بیچاره به عرض برسانم ممکن نشد. اینک مغتنم شمرده محض ادای وظیفۀ خود دو کلمه از خرابی‌های این ولایات به عرض می‌رسانم که در نامۀ مقدسه درج فرمائید.

من جمله خرابی‌های این صفحات خصوص درجز و بجنورد و قوچان و شیروان و توابع آن‌ها است که تماماً گرفتار تریاک و شیرۀ تریاک و چراغ قلیانند، به درجه‌ای این بلای عام در این صفحات نفوذ پیدا کرده که گمان نمی‌نمایم از صد نفر ده نفر گرفتار چراغ نحس نباشند و چنان حرکت و غیرت از اهل این ولایات سلب شده که اگر یک نفر دزد وارد خانه شود و تمام اسباب آن‌ها را جمع نمایند ابداً قوۀ حرکت از پای چراغ قلیان کوفتی ندارند. چه بسیار اشخاص نجیب که بواسطۀ ابتلای به این مرض بکلی در بدر و محتاج نان شب شده‌اند بلکه بواسطۀ ارتکاب این عمل از دزدی و عمل بدتر از دزدی روگردان نیستند، نمی‌دانند عزت چیست و شرف چه، فقط همِ‌شان مصروف بر این است که در یک محل کوفتی کثیف که مثل مبال است نشسته مشغول کشیدن شیره و گفتن حرف‌های لاطایل و چرت زدن باشند تمام عمرشان همین طور می‌گذرد.

اگر حکومت برای نهی و جلوگیری این مرضِ خانه برانداز، ترتیبی بدهد و مردم را از این کار منصرف نماید، هم خدمت بزرگی به ملت و دولت کرده و هم در دو سال اهل این ولایت متمول توانند شد و الا جهت ندارد این ولایات زرخیز اهالی‌شان از تمام ولایات بدتر باشند.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
روزنامه انجمن تبریز
روزنامه ایران سلطانی
روزنامه حبل‌المتین
روزنامه حبل‌المتین تهران
روزنامه تمدن
روزنامه جهاد اکبر
روزنامه چهره‌نما
روزنامه روح‌القدس
روزنامه شمس
روزنامه صبح صادق
روزنامه مجلس
روزنامه معارف
روزنامه ندای وطن
روزنامه بشارت
روزنامه خراسان
روزنامه صور اسرافیل
روزنامه مساوات
روزنامه نیر اعظم
روزنامه خورشید
کتابنامه

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد سوم
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات مجمع ذخائر اسلامی
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات845
زبانفارسی
شابک978-964-988-253-6
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه الکترونیک
40000 ت - 4.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد سوم

برای دریافت کتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد سوم و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.