معرفی و دانلود کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست

عکس جلد کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست
قیمت:
۹۵۰۰ تومان - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست

اگر در چنگال اندوه گرفتار شده‌اید کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست برای شماست. مگان دیواین کمکتان خواهد کرد تا اندوهی را که متعلق به خودتان است، به دوش بکشید؛ مهم نیست راه چقدر طولانی باشد، او همچون آموزگار شجاعی در کنارتان است.

درباره کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست:

همۀ ما کسی را می‌شناسیم که با اندوه زندگی می‌کند؛ اندوه تجربه‌ای جهانی است که هر فردی را درگیر خود می‌کند. کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست (It's ok that you're not ok) به شما می‌آموزد تا چطور با مهارت و همراهی در طول دوران اندوه، زندگی کنید.

این کتاب دربردارندۀ نگاه جدیدی به اندوه است؛ نمونۀ تازه‌ای که از سوی استادی که در دفتر کارش نشسته و در مورد رنج مطالعه می‌کند پیشنهاد نشده است، بلکه به وسیلۀ کسی که خودش با آن رنج زیسته است، نوشته شده. مگان دیواین در دل آن اندوه و درد بوده است. او کسی بود که روی زمین زانو زده و از غم مرگ همسرش ضجه می‌زد؛ کسی که نمی‌توانست غذا بخورد یا بخوابد؛ کسی که نمی‌توانست حتی چند دقیقه فضای خارج از خانه را تحمل کند.

او آن طرف کاناپۀ روان‌شناس‌ها بود. آن طرفِ دریافت هجوم حرف‌های تاریخ‌گذشته و نامربوط دربارۀ قدرت افکار مثبت. مگان دیواین با تأثیرهای فیزیکی ماتم دست‌وپنجه نرم کرد: زوال حافظه، تغییر معلومات و اضطراب. اما درنهایت با ترکیبی از مهارت‌های بالینی و تجربیاتش، ابزارهایی یافت که کمکش کردند. او تفاوت میان درمان درد و رسیدگی و مراقبت از آن را دریافت؛ اول از همه، یاد گرفت که چرا صحبت کردن با فردی سوگوار دربارۀ هر موضوعی غیر از اندوهی که به‌دوش می‌کشد، هم رنج‌آور است و هم بسیار متفاوت از کمک کردن به او تا با اندوهش زندگی کند.

همگی شما خواهان آن هستید که حس کنید در دوران اندوه حمایت می‌شوید و مورد محبت قرار می‌گیرید و از طرفی هم می‌خواهید به کسانی که عاشقشان هستید کمک کنید. مشکل اینجاست که شما روش این کار را به شکلی نادرست یاد گرفته‌اید.

کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست شامل روش‌هایی برای دوباره فکر‌ کردن به روابطتان همراه با اندوه و درد است. مگان دیواین شما را تشویق می‌کند تا به اندوهتان به عنوان یک واکنش طبیعی به مرگ و شکست بنگرید، نه یک بیماری ناهنجار که نیاز به تغییر دارد. او به‌وسیلۀ تغییر تمرکز از اندوه به عنوان یک مشکل قابل حل به تجربه‌ای قابل رسیدگی و توجه، به شما موهبتی ارزشمند را می‌بخشد: درک، همدردی، تأیید و راهی برای برون‌رفت از این درد.

نکوداشت‌های کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست:

- حمایت از اندوه و درک آن صمیمانه، حکیمانه و صادقانه است. (جک کورنفیلد، نویسندۀ مسیری با همراهی قلب)

- کلمات مگان دیواین قدرتی برای عادی کردن و اعتبار‌ دادن به تجربۀ اندوه هستند. اگر تو از سؤال «الان بهتری؟» خسته شده‌ای، این کتاب را برای نگاهی نو بخوان. (کریس گیلبو، نویسندۀ کتاب پرفروش خوشبختی تحت تعقیب)

- اشکال ندارد که حالت خوب نیست، کتابی هوشمندانه و ضروری است. مگان دیواین نگاهی همه‌جانبه، عاشقانه و صادقانه‌ به هر آن چیزی که به معنای «همدلی به هنگام اندوه» است پیشنهاد می‌دهد. (استیو ادواردز، نویسندۀ دویدن در دشت)

- مگان دیواین با تمام وجود اندوه را می‌شناسد: او یک روان‌شناس و یک بیوه است. در این کتاب شگفت‌انگیز و قوی، دیواین با واقعیت اندوه مواجه می‌شود و به ما یادآوری می‌کند که «تنها عشق است که می‌ماند». (جسیکا هندلر، نویسندۀ خواهران نامرئی: یک خاطره، شلاق آتش: راهنمایی برای نوشتن دربارۀ مرگ و اندوه)

کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست مناسب چه کسانی است؟

این کتاب تنها مختص کسانی نیست که باری از اندوه و رنج را تحمل می‌کنند؛ بلکه دربارۀ مسائلی است که افراد را در این حوزه هشیارتر می‌کنند. هر فردی که به طریقی این اندوه و فقدان را تجربه کند، این کتاب برایش مفید خواهد بود.

مگان دیواین را بیشتر بشناسیم:

این نویسنده، روانشناس، سخنران و مدافع اندوه آمریکایی، متولد 1970 است. مگان دیواین (Megan Devine) به سرتاسر دنیا سفر می‌کند تا مردم را تشویق کند دربارۀ حقایق دردهایشان صحبت کنند و بیاموزند بدون اینکه قلب‌های شکستۀ همدیگر را التیام ببخشند، واقعاً به اندوه و درد گوش بدهند.

جملات برگزیده کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست:

- چون عشق در وجودم موج می‌زند، این موهبتی است برای من: هر روز بودن در این فضای روحانی، ولو کوچک، ولو آکنده از درد باشد موهبتی است برای من.

- اینکه زندگی دوستت در گذشته خوب بوده است منصفانه نیست الان پیچیده در درد باشد. در کنار دوستت حضور داشته باش، حتی اگر زندگی‌اش درحال‌حاضر آکنده از درد باشد.

- اندوه یک تجربۀ بسیار شخصی است و کاملاً متعلق به شخصی است که در حال تجربۀ آن است. تو ممکن است باور داشته باشی که اگر چنین اتفاقی برایت بیافتد طور دیگری با آن برخورد می‌کنی.

- امیدوارم هر کدام از ما لحظاتی را بیابد که در آن لحظه‌ها دردش را با کسی در میان بگذارد. کسی که درک می‌کند مصیبت واقعی چیست. کسی که کمکمان کند تا سر این میز برای آنان که نیستند جایی در نظر بگیریم، کسانی که درد را درک می‌کنند.

- این زندگی توست. زندگی‌ای که حالا باید در میان ویرانه‌ای که دنیای توست آن را بنا کنی؛ جایی که هر آنچه پیش از این بودی، هم پیداست و هم ناپیدا... یک ویرانه با بخش‌هایی یکسان از تباهی و بالیدن. ویرانه‌ای از تاریکی و روشنی؛ آب و زمین خشک؛ گِل و سبزه. کار واقعی اندوه ساختن خانه‌ای در میانۀ اندوه است.

در بخشی از کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست می‌خوانیم:

درواقع هستۀ اصلی اندوه آموختن همراهی‌ با خودت در طول دورۀ اندوه است؛ اما یک مهارت مهم دیگر این است که یاد بگیری اندوه و احساساتت را کنترل کنی، آن‌هم زمانی‌که احساس امنیت نمی‌کنی.

احتمالاً اوقاتی که سر کار هستی یا داری با بچه‌هایت / خویشاوندانت / والدینت / همسایه‌های پرحرفت سروکله می‌زنی یا سعی داری رانندگی کنی یا با دستگاهی کار کنی، گاهی اوقات توجهت را مدام به آن اندوه ویران‌کننده معطوف می‌کنی و تحمل این امر خارج از حد توان است. من دربارۀ مهار احساسات به‌عنوان راه‌حلی طولانی‌مدت صحبت نمی‌کنم (چون جواب نمی‌دهد)، اما انکار احساسات در لحظه‌ای که درد زیاد می‌شود کارساز نیست.

درواقع، انکار در این مواقع یک مهربانی محض است و حواس‌پرتی یک استراتژی عادی و طبیعی.

اولین ولنتاین بعداز مرگ مَت را به‌یاد دارم. در آن هنگام من هنوز به‌ندرت غذا می‌خوردم و برایم مهم بود همیشه در خانه غذاهای حاضری داشته باشم. همان روز به سوپرمارکت رفتم. متوجه شدم که پارکینگ شلوغ‌تر از همیشه است. کاملاً از هر اتفاقی که در دنیای بیرون در جریان بود بریده بودم. حتی اصلاً خبر نداشتم که آن روز ولنتاین است. تا اینکه به داخل سوپرمارکت رفتم و با زوج‌هایی که باهم به خرید آمده بودند برخورد کردم. به هر جایی چشم می‌انداختم آن‌ها حضور داشتند؛ زوج‌های عاشق یا به‌ظاهر عاشق، بازودربازوی هم خرید می‌کردند. این نشانۀ بزرگ آن روز بود. به هر طرفی که می‌چرخیدم زوج‌هایی بودند که داشتند عاشقانه بر سر خرید اینکه چه نوع مشروب یا چه مدل گوشت استیک ارگانیک گران‌قیمتی بخرند بحث می‌کردند.

فهرست مطالب کتاب

دربارۀ نویسنده
پیشگفتار
پیشکش
مقدمه
بخش اول: اندوه به‌همان‌اندازه که فکر می‌کنی دیوانه‌کننده است
فصل اول: حقیقت مرگ
فصل دوم: نیمۀ دوم جمله؛ چرا کلمات تسلی‌بخش احساس بدی ایجاد می‌کنند؟ 
فصل سوم: تو مقصر نیستی، مشکل از ماست؛ الگوهای اندوه ما همگی نابسامان هستند
فصل چهارم: بی‌سوادی احساسی و فرهنگ سرزنش
فصل پنجم: الگوی جدیدی از اندوه
بخش دوم: با اندوهت چه‌کار می‌کنی
فصل ششم: زندگی در میان حقیقت اندوه
فصل هفتم: تو قادر نیستی اندوه را درمان کنی، اما مجبور هم نیستی که رنج بکشی
فصل هشتم: چطور (و چرا) زنده بمانیم
فصل نهم: چه اتفاقی برای ذهنم افتاده است؟ پرداختن به اثرات جانبی فیزیکی اندوه
فصل دهم: اندوه و اضطراب؛ زمانی که منطق اثربخش نیست ذهنت را آرام کن
فصل یازدهم: هنر با مسائل چطور برخورد می‌کند؟ 
فصل دوازدهم: تصویری از التیامت پیدا کن
بخش سوم: زمانی‌که دوستان و خانواده نمی‌دانند چه‌کار کنند
فصل سیزدهم: باید به آن‌ها آموزش داد یا نادیده‌شان گرفت؟ 
فصل چهاردهم: تیم حمایتی‌ات را دور هم جمع کن؛ کمک به آن‌ها کمک به خودت است
بخش چهارم: راهِ پیشِ‌رو
فصل پانزدهم: گروه بعدی؛ همراهی، امید راستین و راه پیشِ‌رو
فصل شانزدهم: تنها عشق است که می‌ماند
پیوست: چگونه به یک دوست سوگوار کمک کنیم
تمجید از کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست
نویسنده
مترجمزهرا یعقوبیان
ناشر چاپیانتشارات کتاب کوله پشتی
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۹۶
زبانفارسی
شابک978-600-461-360-6
موضوع کتابکتاب‌های روانشناسی بزرگسالان
قیمت نسخه الکترونیک
۹۵۰۰ ت - 1.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست

Mohadeseh Hasani
۱۴۰۱/۱/۹
اوایل کتاب خوب و معقول شروع میشه و میگه که غم و اندوه چیزه بدی نیست و بیماری نیست و مراحل درمان نداره و برای هرکسی فرق میکنه و درسته تقریبا و دقیقا در وسط کتاب کم کم شروع به توهین به عقاید انسان‌ها میکنه و دین مذهب و حتی علم فیزیک کوانتوم که ثابت شده است (جهان کاملا زنده و پویاست و به فکر و احساس و ما پاسخ میده مکانیکی و قابل پیش بینی نیست پس ما میتونیم با فکر و احساس درست چیزهای بهتری رو جذب کنیم) رو نفی میکنه و کم کم این عقیده رو میخواد جا بندازه که اگه غم و اندوه داری حق داری خودت رو به اتش بکشی و دین و مذهب و هرکسی جز این گفت نادانیه که این کتاب رو نخونده و اشتباه راهنمایی میکنه! با دین و مذهب میانه رو درسته نمیشه چیزای زیادی به دست آورد ولی میشه اضطراب و درد و استرس و ترس رو کمتر کرد و این آرامش نیازه بشره در این دنیای پرهیاهو.... این کتاب فقط نظرات شخصی این خانومه زیاد جدی نگیرید چندان کمکی هم بنظرم نمیکنه هیچ اتفاقی خوب یا بد نیست ما بر اساس ارزش هامون اونو اولویت بندی میکنیم برای خودمون و جدی میگیریمش! بجای این کتاب انسان در جست و جوی معنا را بخوانید
حوری سادات
۱۴۰۰/۱۲/۲۹
کتاب خوبی بود، در برخورد با مشکل یا اندوه، اطرافیان از اینکه ناراحت و اندوهگین هستیم، متاثر میشن و سعی می‌کنن با جملات مثبت و نصیحت ما رو به زندگی روتین برگردونن، در حالی که آدمی که داغ دیده یا به شدت به خاطر اتفاقاتی که تو زندگیش افتاده، ناراحت هست، بیشتر از هر چیزی نیاز به درک شدن داره... حتی فرد گاهی آسیب دیده به خاطر اینکه به نصایح یا راهکارها اطرافیان، پاسخ مثبت نداده، ممکنه مورد شماتت قرار بگیره.. نویسنده خیلی خوب این مطلب رو بیان کرده، که اندوه و افسردگی بعد از مصیبت، امری طبیعی هست، و نیاز به زمان و همدلی داره، خیلی خوب عنوان کرده که گاهی حتی اثر یک مصیبت و اندوه، تا مدت‌ها با ما خواهد بود.. پس اینکه حالمون عد از‌ی اتفاق ناگواری خوب نباشه عادیه... کلا برای افرادی که به تازگی تجربه‌ی شکست یا از دست دادن عزیزی رو دارن، خیلی می‌تونه مفید باشه
سهیل قهرمانی
۱۴۰۰/۱۲/۱
نقد کتاب رو از این جهت مینویسم چون خود من سوگوار بودم در سالی که گذشت.
خوبی این کتاب این است که میگان دیواین کتاب اشکالی ندارد اگر حالت خوب نیست را نه تحقیقات دانشگاهی‌اش بلکه با تجربه گوشت و پوست و استخوان نوشته است به گفته خودش زمانی که حافظه‌اش را از دست داده بود اضطراب فراوانی داشت حالش بسیار
خراب بود و بر روی زمین افتاده بود و حتی نمی‌تواند از خانه خارج می‌شود سوی را درک کرد خوبی این نویسنده این است که این کتاب را هم بر اساس تجربیات خودش و هم به صورت علمی و با دانش روانشناسی بالینی نوشته است از این کتاب گذر از درد را متفاوت با مرهم گذاشتن بر درد می‌داند و توضیح جامع و کامل می‌دهد حتمن این کتاب را مطالعه کنید
علیرضا معتمدنیا
۱۴۰۰/۱۱/۲۸
میدونستین بزرگترین و شایع‌ترین درد و بیماری بشر در قرن 20 چی بود؟ افسردگی -
حالا میدونید شایع‌ترین بیماری قرن 21 چیع؟ اظطراب و فوبیا -
من تازه کتابو دیدم و هنوز فرصت نشده بخونم اما این 5 امتیازو به اپ کتابراه دادم که میدونه مردم تو این روزا به چی نیاز دارند... یع بزرگی میگفت کسی که حال دلش خوب باشه تصمیم‌های درستی هم میگیره.. ممنون کتابراه❤️
نگار رسول زاده
۱۴۰۰/۱۱/۲۸
همه ما در زندگی ۹۵٪ چیزهایی داریم که به واسطه شون میتونیم خوشحال باشیم و تنها ۵٪ مسایلی هستن که موجب ناراحتیمون میشن. انتخاب با ماست، میتونیم روزانه اون ۹۵٪رو ببینیم و بشماریم و شکرگزاری کنیم و حالمون رو خوب کنیم یا نه، اون ۵٪ رو انقدر بزرگ کنیم که کل زندگیمون رو سیاه ببینیم و پر از غم و غصه باشیم.
من این کتاب رو دانلود کردم تا پیامم رو ثبت کنم. هرگز کتابی که حالم رو بد میکنه، نمیخونم. چون بلدم چطوری حالم رو خوب کنم. کنارگذاشتن تلویزیون و آهنگهای منفی، دیدن نکات مثبت در زندگی، نوشتن و شکرگزاری روزانه، معجزه میکنه دوستان. همیشه شاد و سلامت باشید.
Z M
۱۴۰۱/۱/۲۴
درسته که آدم غمگین به اینکه بهش بگن این درد باعث قوی شدنت شده و شنیدن حرفای انگیزشی نیازی نداره این رفتار از جانب دیگران صرفا برای حمایت از ما و دلداری به مایی که غم زده هستیم هست اگه این حمایت و دلداری‌ها نباشه که آدم تو تنهایی خودش از بین میره و روز به روز افسرده تر میشه البته در مورد غم‌هایی که خیلی سنگین هستند نصیحت دیگران و انگیزه دادنشون نه تنها خوشایند نیست که عذاب آور هم هست اما در مورد غم‌های کوچکی که با این جمله‌های محبت آمیز درمان میشن معتقدم که نصیحت دیگران کار درستیه و میتونه کمک کننده و حتی نجات بخش باشه
زهرا عبدی
۱۴۰۰/۱۱/۲۸
من خیلی وقته حالم خوب نیست و حال خوندنشو ندارم ولی مجبورم. شدم مث یه بیمار آسمی که در به در دنبال یه راهیه که بتونه نفس بکشه. ناامیدم چون خیلی کارا کردم ولی بعد این همه وقت هنوز حالم تغییر چندانی نکرده ولی باز همیشه یه چیزی درونم میگه این راهم امتحان کن شاید این بار شد!
هروقت خوندم میام میگم چه تاثیری داشت.
Leila Saeedi
۱۴۰۱/۱/۲۹
بهترین کتاب انگیزشی بود که خوندم اونم وقتی که شدیدا نیاز داشتم چیزی منو دور کنه از فضایی که درش بودم مثل یه کوره راه بود برام این کتاب که چطور کنار بیام با مشکلم که برام راه گریزی نداشت. تنها کسانی میتونن بند بند این کتابو درک کنن که واقعا حس کنن اون دردو و من فکر میکنم این کتاب تنها واسه تحمل درد از دست دادن یک عزیز نیست بلکه هردردی رو میشه با این شیوه پذیرفت و به زندگی عادی ادامه داد منتهی خیلی قویتر از قبل
اسماعیل سهرابی
۱۴۰۰/۱۱/۲۹
ان اولیا الله لا خوف علیهم ولا هم یحزنون
دوستان خداوند نه اضطرابی بی جا ونه افسردگی دارند
چون دوستی دارند که به همه چیز آگاه وقادر هست و به موقع کمک می‌کند لا تاخذه سنه و لانوم نه چرت ماند ونه میخوابد همیشه آماده کمک هست. شما چیزی دارید که می‌توانید از همه ترس‌ها وابستگی‌ها رها شوید. انتم الاعلون ان کنتم مومنین. نترسید خدا هست فقط با یاد او کمک بگیرید، یکی بود یکی نبود....
محدثه کرمی
۱۴۰۰/۱۲/۲۶
کتاب خوبی بود ولی حس میکنم خیلی یه مطلب تکرار کرده بود جملات تکراری بود البته هنوز کامل نخوندمش ولی خب برخلاف کتاب‌های دیگه واقعا حرف دل بود اینکه اندوه بخشی از زندگی ماست وبه نظرم خب همه این کتاب رو بخونن تا وقتی قرار همدردی کنیم شاید نیتمون خیر باشه ولی ماهیت اون حرف ناخواسته ناراحت کننده باشه این کتاب میگه چطور میتونیم درمواجه باکسی که اندوه رفتارمیکنه رفتار کنیم
Faz P
۱۴۰۰/۱۲/۱۸
این کتاب واقعا عالیه و کمک میکنه یاد بگیریم چطور با هر شرایطی خودمون رو وقف بدیم و یاد بگیریم زندگی همیشه جریان داره و زیبایی کتاب بیشتر به این علت بوده که نویسنده درک عمیقی از احساسات رو تجربه کرده و این احساس رو بهمون منتقل میکنه که ماهم داریم درک میشیم و مهم تر از همه متن بسیار ساده وروان بیان شده من خوندن این کتاب رو به همه عزیزان کتابراهی پیشنهاد میکنم
فیروزه ابراهیمیان
۱۴۰۰/۱۲/۱۲
متاسفانه ماهم تو فرهنگ خودمون کلی از این عبارتهای غلط داریم، در صورتی که بازمانده‌ها چیزی جز همراهی از ما نمیخوان ولی ما گاهی با کلمات و جملاتی میایم و اون رنج ناخواسته بی اعتبار و کمرنگ میکنیم در صورتی که بعد از سالها هم میتونه اون اتفاق تازه باشه انگار که همین دیروز اتفاق افتاده و برای بازمانده هنوزم درد آور باشه. خوبه که جملاتمون و نگاهمون اصلاح کنیم‌.
GENERAL KARIN
۱۴۰۰/۷/۲۳
چیزی بیشتر یاد گرفتم. این کتاب درک آگاهانه‌ای نسبت به اندوه و درد‌های سنیگین زندگی عرضه میکنه. پیشنهاد میکنم مطالعه بفرمایید.
سویا شفیعی
۱۴۰۰/۱۲/۹
بسیار عالی
این کتاب به شما کمک میکنه تا با دید دیگه‌ای به غم نگاه کنید و واقعا دید جالبی داره.
بسیار کتاب مفیدی هست
امیدوارم از خوندنش لذت ببرید
همچنین کمک میکنه تا یاد بگیرید چگونه با غم زندگی کنید و غم یک حالت عادیه
با خوندن این کتاب هم میتونید خودتون رو با غم وقف بدید و هم به دیگران کمک کنید.....
Aylar Bahrami
۱۴۰۱/۲/۲
من به عنوان شخصی که سوگوار نیستم و اطرافیانم رو با این درد درگیر میبینم؛ بنظرم اومد که کتاب مفیدی هست. خیلی تأکید شده داخل کتاب که از حرف‌ها و کارهای کلیشه‌ای پرهیز بشه که من هم موافقم. در فرهنگ خودمون هم ماشاالله کم نداریم از این حرف‌های عجیب و غریب. درکل باید دید نظر افرادی که در سوگ عزیزی به سر میبرن چی هست.
مشاهده همه نظرات ۲۴۵

راهنمای مطالعه کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست

برای دریافت کتاب اشکال ندارد که حالت خوب نیست و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.