معرفی و دانلود کتاب زندگی کوروش

عکس جلد کتاب زندگی کوروش
قیمت:
25000 تومان - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب زندگی کوروش و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب زندگی کوروش و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب زندگی کوروش

کتاب زندگی کوروش اثر گزنفون، پیش از آن که زندگى‌نامه‌ى کوروش باشد، درس‌نامه‌ى زندگى‌ست که در کنار داستانى شیرین و خواندنى مى‌آموزد چه‌گونه راه‌هاى خوشبختى را هموار کنیم.

این کتاب را گزنفون (Xenophon) در دو هزار و چهارصد سال پیش نگاشته است و اگر تا امروز در دسترس جهانیان قرار دارد و هنوز خوانده مى‌شود، بیش از هر چیز دیگر به قلم شیواى نگارنده‌اش وام دارد و به اندیشه‌ى والا و توانمندى که در پشت واژه‌هاى زیبا و عبارت‌هاى پرمعنایش موج مى‌زند.

گزنفون در کتاب زندگی کوروش (The Education Of Cyrus) براى زِبَردستان، آیین سرورى را برمى‌شمارد و به زیردستان شیوه‌هاى فرمان‌گزارى را مى‌نماید. بر سپهبدان رازهاى لشکرکشى، لشکربرى، و پیروزى بر دشمن را آشکار مى‌کند؛ و به سربازان فضیلت دلیرى تعلیم مى‌دهد؛ و به شهریار جوان مى‌آموزد که دادگرى چیست و راه کشوردارى و رهبرى مردمان کدام.

کتاب حاضر، تربیت کوروش یا زندگى کوروش، در راه به کرسى نشاندن این طرز فکر نگاشته شده است. گزنوفون با این کتاب، آتنِ دموکرات اما فقیر و پریشان روزگار و گرفتار جنگ همیشگى با اسپارت را با ایران آباد و ثروتمند و بزرگ و یگانه ابرقدرت جهان مقایسه مى‌کند و نتیجه را به خواننده مى‌سپارد که دلیل ثروت و عزت ایران آن است که کوروش، شهزاده‌ى نیک‌نهاد و نیک‌خواهِ مردم بر آن فرمان مى‌راند و درماندگى آتن از آن‌روست که توده‌ى مردمِ تعلیم ندیده بر آن حکم مى‌رانند و یکصد سال بعد، ارسطو، که پیرو همین اندیشه است به تربیت الکساندر مقدونى مى‌کوشد و مستبد نیک‌سیرت خود را در وجود آن شهزاده مى‌جوید. نفوذ فلسفى کزنوفون و کتاب زندگى کوروش وى را حتی در نوشته‌ى قرن شانزدهمى (The Prince) (به فارسى شهریار) اثر انریکو ماکیاولى نیز مى‌توان جست.

گزنفون زندگى کوروش را در سال‌هاى پایانى زندگى نوشته و افزون بر بازتاباندن دیدگاه فلسفى خود در این کتاب، تجربه‌هاى ارزش‌مند خویش را در آموزش و پرورش، لشکرکشى و هنرهاى جنگ، داورى دشمنان و نقش سخن و سخنورى در رهبرى جامعه و بسیاى موارد بااهمیت دیگر را به افسانه‌یى شیرین درآمیخته و در اختیار خواننده نهاده است. بسیارى باور دارند که بیش‌ترینه‌ى صفات و شایستگى‌هاى کوروش که در این کتاب آمده است، در واقع شایستگى و صفت‌هایى‌ست که کزنوفون در کوروش جوان به هنگام لشکرکشى از سارد به میانرودان دیده است. به هر روى این کتاب بیش‌تر سیاست‌نامه است تا کتابى تاریخى و نام چندى از اشخاص تاریخى این کتاب هم با نام‌هاى تاریخى کتاب‌هاى معتبر نمى‌خواند، از آن جمله است آژى‌دهاگ آخرین پادشاه ماد که به‌دست کوروش بزرگ برافتاد، در این کتاب از وى به‌صورت آستواگ و در جاى پدربزرگ کوروش یاد مى‌شود و آخرین پادشاه ماد را Cyaxares مى‌نامد و او را دایى کوروش مى‌داند که خود، تاج و تختِ ماد را به کوروش مى‌سپارد. در این کتاب از آزاد کردن قوم یهود نیز، که در کتبِ عهد عتیقِ دانیال، حزقیال و نحمیا به تفصیل از آن یاد شده، سخنى در میان نیست. چندى موقعیت‌هاى جغرافیایى این کتاب نیز با واقعیت‌هایى که ما مى‌شناسیم نمى‌خواند؛ مانند تصور درست دریاى سرخ در کنار مصر و به‌ غلط آن را مرز خاورى شاهنشاهى کوروش دانستن؛ یا هورکانیه (گرگان) را نزدیک آشور فرض کردن و از جنگ و صلح آشور با بلخ سخن گفتن، حال آن‌که آشوریان براى رسیدن به بلخ مى‌بایست نزدیک به هزار فرسنگ در قلمرو ماد و یا پارس سفر مى‌کردند!

در بخشی از کتاب زندگی کوروش می‌خوانیم:

کوروش را شیوه چنان شده بود که به هنگام گردهم‌آیى سپاهیان سخنى گیرا و دلکش مى‌آغازید تا اندیشه‌هاى خود را به لشکریان بازبتاباند و از کارها آگاه شود؛ روزى در میان مه‌تباران رشته‌ى سخن را به گفت‌وگوى زیر کشاند:

«نژادگان و مه‌تباران آیا مى‌پندارید که در برخى از رفتار و کردار تازه یاران ما کاستى‌هاست؟ که آنان راه زندگى ما را نیاموخته و به شیوه‌ى ما پرورش نگرفته‌اند؟ یا مى‌پندارید که آنان به زندگى روزانه خود را هم‌سنگ ما مى‌نمایند و چون روزِ رزم فرا رسد همانند ما به رویارویى دشمن مى‌شتابند؟»

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب زندگی کوروش
نویسنده
مترجمابوالحسن تهامی
ناشر چاپیانتشارات نگاه
سال انتشار۱۳۹۴
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات375
زبانفارسی
شابک978-964-351-490-7
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ ایران، کتاب‌های زندگی نامه
قیمت نسخه الکترونیک
25000 ت - 2.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب زندگی کوروش

Mehdi Tamadon Rastegar
۱۳۹۶/۸/۷
زندگی نامه کوروش است و به طور خلاصه زندگی آن را به تصویر می‌کشد. کتاب مفیدی است.
NIMA BYNAHAYAT
۱۴۰۰/۱۱/۲۶
واقعا قشنگ ترجمه شده، برعکس ترجمه رضا مشایخی که گوگل ترنسلیت ازش بهتر ترجمه میکنه
مجید ترکستانی
۱۳۹۷/۱/۱۵
بُرژاک (=لاکچری) است
شیما فرشادی
۱۳۹۶/۱۰/۱۱
خوب بود بیشتر با شاه پارسیان آشنا شدن
Mehrab Moradmand
۱۳۹۹/۱۰/۱۳
عالیه عالی بود و خیلی هم تاثیر گذار
میلاد خدامی
۱۳۹۶/۸/۱۳
مطالب اموزنده‌ی خوبی داشت
ابوذر توکلی
۱۴۰۱/۸/۲۰
سلام. کتاب خوبی بود.
آرش آرش
۱۴۰۰/۲/۶
زندگی کوروش را خوب توضیح داد
Morad fathi
۱۳۹۶/۱۰/۵
عالیه متشکرم
مشاهده همه نظرات 9

راهنمای مطالعه کتاب زندگی کوروش

برای دریافت کتاب زندگی کوروش و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.