معرفی و دانلود کتاب مهارت‌های تفکر و خلاقیت در هنر

برای دانلود قانونی کتاب مهارت‌های تفکر و خلاقیت در هنر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب مهارت‌های تفکر و خلاقیت در هنر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مهارت‌های تفکر و خلاقیت در هنر

کتاب مهارت‌های تفکر و خلاقیت در هنر، ترجمه دو مقاله «نقش فرآیندهای ناخودآگاه در شکل‌گیری و ایده» و «تاثیر مدل‌سازی بر تفکر واگرا و خلاقیت هنری» است که در سال‌های 2012 و 2015 میلادی در نشریه معتبر «مهارت‌های تفکر و خلاقیت» منتشر شده.

پیچیده‌ترین و عالی‌ترین جلوه اندیشۀ انسان، تفکّر خلّاق است. با پیشرفت روزافزون علم و دانش، جامعه ما نیازمند آموزش مهارت‌هایی است که با کمک آن‌ها بتواند همگام با توسعۀ علم و فناوری به سمت جلو برود و پیشرفت کند. بنابراین باید با تدابیری شایسته، زمینه را برای بروز استعدادها و خلاقیت‌های جامعه دانشگاهی به ویژه دانشجویان فراهم کرد. کتاب مهارت‌های تفکر و خلاقیت در هنر (Creativity: The role of unconscious processes in idea generation and idea selection) با بررسی و ارائه‌ی روش‌های موجود، زمینه‌ی این پیشرفت را برای دانشجویان عزیز فراهم می‌کند.

خلاقیت در انحصار عده‌ای خاص نیست بلکه در همه انسان‌ها موجود است ولى میزان و امکان بروز و رشد آن در افراد مختلف متفاوت است. خلاقیت ویژگى‌ای است قابل پرورش که با شیوه‌هاى مختلف می‌توان آن را پروراند. خلاقیت به‌ منزله ظرفیت دیدن روابط غیرمعمول و فاصله گرفتن از الگوهاى سنتى تفکر، قلمداد شده است و عمل خلاقه؛ ارائه راه‌حل مناسب براى مسائل و مشکلات است.

نگاهی مختصر به تعاریف مختلف خلاقیت نشان می‌دهد، خلاقیت نوعى توانایى که منجر به ایجاد و خلق چیزى جدید می‌گردد، قلمداد شده است. بنابراین می‌توان گفت: خلاقیت عبارت از توانایى بالقوه در به وجود آوردن و ایجاد چیزهاى تازه و نو در وجود انسان‌هاست. این توانایی در زمینه‌ها و سطوح مختلف قابل‌شناسایی است. هر یک از این سطوح علاوه بر استعداد ذاتی نیازمند آموزش و توسعه مهارت‌های زمینه‌ای است.

در بخشی از کتاب مهارت‌های تفکر و خلاقیت در هنر می‌خوانیم:

با وجود حکایت‌های فراوان درباره اهمیت ناخودآگاه در خلاقیت، تحقیقات تا به حال این قضیه را به صورت تجربی ثابت نکرده بودند. هدف مطالعات اخیر بررسی نقش فرآیند ناخودآگاه در ایده‌پردازی و بخش انتخاب ایده در فعالیت خلاقانه است. بنا بر شواهد فراوان در مورد برتری انتخاب پس از تفکر ناخودآگاه، ما این فرضیه را مطرح کردیم که تفکر به صورت ناخودآگاه در مورد ایده‌ها، بخش انتخاب در فعالیت خلاقانه را تسهیل می‌نماید.

نتایج نشان می‌دهند که اشخاص پس از تفکر ناخودآگاه نسبت به تفکر خودآگاه ایده‌های بیشتری تولید نمی‌کنند؛ به هر حال، افرادی که در مورد ایده‌هایشان به‌صورت ناخودآگاه فکر کرده بودند مزیت مهمی داشتند، آن‌ها نسبت به متفکرین خودآگاه در انتخاب خلاقانه‌ترین و کم خلاقانه‌ترین ایده‌هایشان عملکرد بهتری داشتند. این مسئله شاید تا حدودی توضیح بدهد که چرا حکایت‌های زندگی اشخاص خلاق، که بر روی زندگی واقعی آن‌ها و درنتیجه تولید ایده و انتخاب ایده استوار است، نقش ناخودآگاه را در خلاقیت تائید می‌کند، در حالی که مطالعات علمی که معمولاً بر روی تولید ایده متمرکز هستند، شواهد کمی را ارائه می‌دهند. با توجه به اینکه توانایی تشخیص خلاقانه‌ترین ایده برای به کارگیری ایده‌های خلاقانه ضروری است، می‌توانیم نتیجه بگیریم که ذهن ناخودآگاه نقشی حیاتی در عملکرد خلاقانه دارد.

چرا اشخاصی که به‌صورت ناخودآگاه درباره ایده‌هایشان فکر کرده بودند در انتخاب خلاقانه‌ترین ایده‌هایشان عملکرد بهتری داشتند؟ امکان دارد که در طول تفکر ناخودآگاه ایده‌ها با مفهوم ارزیابی مناسب‌شان، به عنوان مثال با اثر مثبت یا منفی، مرتبط هستند. پس این فرآیند علامت‌گزاری خودبه‌خود شاید بر روی انتخاب خلاقانه‌ترین ایده و کم خلاقانه‌ترین ایده تأثیر بگذارد. به‌هرحال، اعتراف می‌کنیم که این توضیحات قطعی نیستند و نیاز به مطالعه بیشتر دارند.

فهرست مطالب کتاب

نقش فرآیندهای ناخودآگاه در شکل‌گیری و انتخاب ایده
چکیده
1- مقدمه
2- آزمایش 1
1-2- شیوه
2-2- نتایج
3- آزمایش 2
3-1- شیوه
2-3- نتایج
4- بحث
منابع
تاثیر مدل‌سازی بر تفکر واگرا و خلاقیت هنری
چکیده
1- مقدمه
2- روش
2-2- ابزارها
2-4- نمره‌دهی
3- نتایج
4- بحث
پیوست الف
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب مهارت‌های تفکر و خلاقیت در هنر
نویسنده، ، ، ، ،
مترجممیلاد فتحی، منیژه ملائی
ناشر چاپینشر هنر و علوم دانشگاهی
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات52
زبانفارسی
شابک978-622-95566-1-0
موضوع کتابکتاب‌های هوش و حافظه
قیمت نسخه الکترونیک
14000 ت - 1.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب مهارت‌های تفکر و خلاقیت در هنر

برای دریافت کتاب مهارت‌های تفکر و خلاقیت در هنر و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.