معرفی و دانلود رمان جنایت و مکافات

عکس جلد رمان جنایت و مکافات
قیمت:
33000 تومان - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی رمان جنایت و مکافات و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی رمان جنایت و مکافات و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی رمان جنایت و مکافات

کتاب جنایت و مکافات برنده نوزدهمین دوره کتاب سال ایران در سال 1379 و بهترین ترجمه در حوزه ادبیات داستانی انتخاب و معرفی شده است.

داستایوسکى جنایت و مکافات را در سالِ 1866 نوشت. هفت سال پیش از نگارشِ آن، در سالِ 1859، در نامه اى به برادراَش، گفته بود طرحِ این داستان را در زندان ریخته، در دورانى که «با درد و دریغ و سرخوردگى» روزگار مى‌گذراند. او این اثر را «اقرارنامه‌یى در شکلِ رمان» خوانده بود و گفته بود قصد دارد آن را با «خونِ دل»اَش بنویسد.

جنایت و مکافات روایت زندگی دانشجویی به نام «راسکولنیکف» است که طبق انگیزه هایی که خودش هم نمی داند چیست مرتکب قتل می‌شود. وی زن رباخواری را همراه با خواهرش، که اتفاقی در زمان وقوع قتل در صحنه حاضر می‌شوند، به قتل می رساند، سپس خود را از خرج کردن پول و جواهراتی که برداشته ناتوان می‌بیند و پول و جواهرات را پنهان می‌کند.

پس از چند روز بیماری و بستری شدن در خانه، با این تصور که هر کس را که می‌بیند به او مظنون است، کار راسکولنیکف را به جنون می‌کشد. در این بین او عاشق سونیا، دختری که به خاطر مشکلات مالی خانواده‌اش دست به تن‌فروشی زده، می‌شود. داستایفسکی این رابطه را به نشانه مهر خداوندی به انسان خطاکار استفاده کرده و همان عشق، نیروی رستگاری بخش می شود.

در واقع در این رمان ما با دو نوع جنایت سروکار داریم. دو انسان، که هریک در راستای یکى از این دو نظریه خواسته است «برتر بودن» و در نهایت به تنهایی کامل و جدایى از جامعه مى‌رسد و هریک سرنوشت خاص خود را مى‌یابد.

راسکولنیکف تنهایى را تاب نمى‌آورد و با پناه جستن به عشق و اعتراف به گناه دوباره به جامعه‌ىِ انسانى بازمى‌گردد. اما سویدریگالوف حتّا در قلمرو عشق نیز مى‌خواهد اعمال اراده کند.

سویدریگالوف از این قلمرو رانده مى‌شود، و در نهایت به این مى‌رسد که باید در قلمرو دیگرى اعمال اراده کند قلمروى که دیگر مختص انسان‌های برتر نیست، قلمروى که سرنوشت محتومِ همه‌ی انسان‌ها است.

داستایوسکى زمانى به نگارشِ این داستان دست یازید که رویدادها و مضامینِ آن را طىِ بیست سال، با گوشت و خونِ خود، آزموده بود. «جنایتِ آرمان‌خواهانه» از مفاهیمِ مهمِ اندیشه‌ىِ انقلابى در روزگارِ او بود، و او شخصاً درگیرِ این پدیده شده بود. اما این اندیشه تنها مضمونِ موردِ نظرِ او نبود. مضمونِ فلسفىِ دیگرى هم بود که، هم‌زمان با طرحِ این اثر، در اندیشه‌ىِ فلسفىِ غرب شکل گرفته بود: «اَبَر انسان».

پیش از داستایوسکى، هگل، فیلسوفِ آلمانى، در آثارِ خود به طرحِ مختصاتِ کلىِ این «انسانِ برتر» پرداخته بود. هگل اَبر انسانى طرح کرده بود حاملِ مقاصدِ شریف و متعالى، انسانى که مى‌گفت اگر هدف شریف و متعالى باشد، وسیله‌ىِ رسیدن به آن، هرچه باشد، توجیه‌پذیر و منطقى‌ست. «ابر انسانِ» هگل انسانى است بود برتر از انسان‌هاىِ عادى، با اهدافِ شریف و برین و «انسان‌ساز» که تنها در جهتِ خیر و صلاحِ بشر گام برمى‌داشت و دغدغه‌اَش شریف بودن و متعالى بودنِ این «هدف» بود. بر اساسِ نظریه‌ىِ هگل، اگر «آرمان» شریف و متعالى، یا آسمانى مى‌بود، کشته شدنِ هزاران یا میلیون‌ها انسان اهمیتى نداشت.

چندى بعد از نگارشِ این اثر توسطِ داستایوسکى بود که فیلسوفِ دیگرى در غرب، با نامِ فریدریش نیچه، به طرحِ مشخصاتِ یک «ابر انسانِ» دیگر همت گماشت، انسانى که «خواست» و «هدف»اَش «قدرت» بود براىِ برکشیدنِ انسانى که بى‌خدا شده بود و حال مى‌بایست خود خدا شود و از «وضعیتِ خدایان» برخوردار باشد، یعنى «وضعیتِ بى‌دردى». اما از «ابرانسانِ» هگل نیز بدونِ «قدرت» کارى ساخته نبود. «ابر انسانِ» هگل نیز براىِ رسیدن به هدفِ خود، و تحققِ «آرمانِ شریف و متعالىِ» خود، نیازمندِ قدرت بود، و براىِ رسیدن به این «قدرت» هر «وسیله»یى را مجاز مى‌دانست. به این ترتیب، این دو اندیشه، با همه‌ىِ وجوهِ متمایزِ خود، سرانجام به یک نقطه مى‌رسیدند: «قدرت‌خواهى». اما خواستِ هر قدرتى، بدونِ دست زدن به «جنایت»، رؤیایى‌ست پوچ و بى‌معنا. پس «آرمان» (به هر شکل و به هر نام) جفتِ «جنایت» است.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابرمان جنایت و مکافات
نویسنده
مترجماصغر رستگار
ناشر چاپیانتشارات نگاه
سال انتشار۱۳۹۳
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات711
زبانفارسی
شابک978-964-351-739-7
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
33000 ت - 3.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات رمان جنایت و مکافات

FARIBA AKBARI
۱۳۹۸/۱۱/۲۶
در مورد داستایفسکی شخص انتظار دارد با یک خدا روبرو شود ولی به یک انسان روبروست نیچه گفته داستایفسکی تنها کسی است که چیزی در روان شناسی به من اموخت و آندره ژید گفته انقدر که من از داستایفسکی روان شناسی اموختم از هیچ جا نیاموختم انسان میتواند از حیوانات پست تر و پایین تر و از فرشته‌ها بالاترباشد دائم جایگاه انسان در نوسان است و این درست ان چیزی است که دررمانهای داستایفسکی به چشم میخورد و درواقع این وضعیت بشر است بعنوان مثال در رمان جنایات و مکافات راسکول نیکوف چون عدالت خواه است از فرشته بالاتر است و به خاطر قاتل بودن از حیوانات پایین تر است داستایفسکی در ابتدای داستان هدف راسکول نیکوف و قاتل بودن او را نشان میدهد در حالیکه از نظر داستان نویسی کلاسیک خواننده نباید قاتل را در ابتدا بشناسد، نویسندگان کلاسیک سعی کرده‌اند از طریق گمنام نگه داشتن قاتل خواننده را تا اخر کتاب پیش ببرند ولی داستایفسکی در اینجا کاملا برعکس رفتار کرده و خواننده را واداشته با راسکول نیکوف همزاد پنداری کند او عمل قتل را به خواننده القا میکند حتی خواننده راسکول نیکوف را در قتل محق میداند جایی که راسکول نیکوف میگوید من یک زالو را از بین بردم خواننده با او همدردی میکند این یک نوع ساختار شکنی است که فقط از داستایفسکی برمیامد. هیچکس نمیتواند راسکول نیکوف را متهم به قتل کند فقط خواننده میدادند که او قاتل است پس چه کسی نمیدادند که قتل کار کیست؟ جامعه، جامعه نمیداند که قاتل کیست؟ نکته مهم جنایات و مکافات در این است که تا خود قاتل اعتراف نکند کسی نمیتواند او را متهم به قتل کند حتی بازرس ادله حقوقی ندارد داستایفسکی خواننده را طوری مجذوب کرده که یک چنین پیرزنی را باید کشت اما ناخواسته خواهر پیرزن نزول خور هم کشته میشود و از وسط داستان تحولاتی در شخصیت راسکول نیکوف به وجود میاید، در حقیقت راسکول نیکوف دارای دو نیمه است نیمه شرو نیمه خیر از این نظر روان شناسی داستایفسکی بی‌نظیر است از دیدکاه من جنایات مکافات دارای دو نیمه است که قرینه یکدیگرند نیمه خیرو نیمه شر، از نظر من شخصیتهایی که بعضی از نویسنده‌ها خلق کردند همانند این است که عکاسی میکنند ولی داستایفسکی همانند این است که پرتو نگاری کرده و با اشعه ایکس درون انسان را عریان و برهنه به تصویر میکشد و تاریکترین زوایای روحی انسان را که از گوشت و چربی و پوست میگذرد و به روح فرو میرود به رشته تحریر درمیاورد در جنایات و مکافات ما با یک قتل و یک مجازات روبرو نیسم بلکه با یک داستان بسیار عمیق روان شناختی فلسفی روبروییم داستایفسکی خواننده را با درون و زوایایی تاریک یک شخص عدالت خواه روبرو میکند در اینجا این سوال مطرح میشود ایا هدف وسیله را توجیح میکند ایا راسکول نیکوف که عدالت خواه است مجاز است که از کشتن برای رسیدن به عدالت خواهی استفاده کند، در حالیکه در اینجا وجدان و نیمه هوشیار انسان مطرح میشود و به نظر میرسد خدا محور میشود کتابهایی به نام روح روسی وجود دارند نوشته‌های داستایفسکی اینگونه اند، رابطه داستایفسکی با قهرمانانش کلیدی است برای ورود به بحث فکری داستایفسکی انسان همواره بین دو بی‌نهایت است که البته از این نظر برادران کارامازوف فوق العاده است
نیلوفر معتبر
۱۳۹۹/۸/۲
واقعا اگه بخوام زبان بگشایم در وصف این اثر، نمیدونم از کجا باید شروع کنم. اینقدر که عالی و بدون نقص بود. پرکشش، هیجان انگیز و سرشار از هوش و ذکاوت و ایده‌ها و گفت و گوهای بکر. یعنی اینقدر کلمه به کلمه
این کتاب، در وجودتون رخنه می‌کنه و تاثیر می‌ذاره، که نسبت به هیچ رای مخالفی در این کتاب، گارد و
نمی‌گیرین باهاش موافقین. حداقل من که اینطوری بودم:)
ترجمه هم اینقدر خوب بود که باورتون نمیشه که یه متن ترجمه شده رو دارین مطالعه می‌کنین، بلکه فکر می‌کنین که اثر اصلی، به زبان فارسی نوشته شده!
و اینکه بهتون پیشنهاد می‌کنم رو گوشیتون، یه فرهنگ لغت خوب نصب کنین؛ به خاطر اینکه با کلماتی مواجه می‌شین که احتمالا معنیش رو نمیدونین (من خودم فرهنگ لغت دکتر معین رو استفاده کردم👍)...
کامیار صفایی پور
۱۳۹۹/۲/۱۲
کتاب سه لایه مختلف داره لایه اول خط داستانی که که به طور کل یک جنایت و مکافات بعد اون-لایه دوم زاویه دید منتقدانه داستایوسکی به اوضاع و احوال روز روسیه هستش مثلا در مورد کمونیست و.... . اما لایه سوم اصل موضوعه پرسش و پاسخهای فلسفی بسیار عمیق مثلا جنایت چیه؟جانی کیه؟ چه شخصی مستحق مکافات هست و بسیار مفاهیم خاصی مثل خوبی و بدی پاکی و پلیدی و عشق. در کنار تمام این مسائل باید خاطرتون باشه نویسنده از یک فضای ذهنی و علنی بسیار تاریک صحبت میکنه و اتفاقا بسیار در تصویر سازی مهارت داره که در مجموع باعث میشه بسیار خوندش کار سختی باشاثر بسیار قوی هست. ترجمه خوبی هم داره اما پیشنهاد میکنم بدون امادگی ذهنی سمتش نرین اصلا ساده انگارانه نباید انتخابش کرد.
ali ali
۱۳۹۷/۴/۶
کتاب جنایت و مکافات داستایوفسکی، یک شاهکاره و هیچ کتابی هم به گرد پاش نمیرسه، ولی متاسفانه، ترجمه اقای رستگار از این کتاب، بسیار ضعیف بود.
قصد ندارم به نسخه‌ای که ترجمه بهتری داره، اشاره کنم، چرا که احتمالا به دلیل تبلیغ، جلوی ثبت کامنت گرفته میشه اما از تیم کتابراه به عنوان شخصی که هم عاشق کتابم
و هم دوستدار کتابراه، خواهشمندم برای رمان‌ها و کتاب‌های ناب و تکرارنشدنی تاریخ، اهمیت ویژه و دوچندانی قائل بشن تا مخاطب، بتونه انچه را که واقعا هدف نویسنده بوده، بتونه درک کنه.
متاسفانه ترجمه کتاب بسیار ضعیف و سطح پایین بود.
Mohadese . M
۱۴۰۱/۱۱/۱۸
رمان فوق العاده‌ای بود، تصویر سازی محشری داشت و خواننده خیلی خوب میتونست با نقش اصلی داستان همزاد پنداری کنه و اینکه شخصیت اصلی دارای احساسات و عواطف ضد و نقیضی بود و دائما خودشو به چالش میکشید که باعث میشد جذابیت داستان چند برابر بشه
و یکی از جنبه‌های مثبت کتاب این بود که نویسنده به خوبی متفاوتی
شخصیت‌های رو خلق کرده و به تصویر کشیده و این داستان و خیلی جالب تر میکنه، یه خورده داستان سیر کندی داشت که نیاز به صبر و حوصله داره ولی در کل کتاب خیلی خوبی بود
شینا یوسفی
۱۴۰۰/۳/۲
قطعا با خوندن کتاب من هم به این گفته ایمان دارم که داستایوفسکی یک روانشناس به تمام معنا بوده و طوری وسواس گونه ویژگی‌های شخصیتها را با تمام جزییات بیان کرده به علاوه مباحث فلسفی را که برای نویسنده با توجه به شرایط آن روزگار پیش آمده با پرسش و پاسخ در گفتگوهای شخصیت‌ها یا در افکارشون بیان کرده با به خواندن داستانی جذاب میشه واضح شرایط موجود جامعه آن موقع و همچنین دیدگاهها و تفاوتهای عقیدتی و طرز برخورد و عکس العمل هر شخصیت پی برد
علیرضا مهرین فر
۱۳۹۹/۷/۱۹
خوب به هر حال باید کتاب با ارزشی است در ابعاد مختلف و نگاهی بسیار واقعی به انسان و به تصویر کشیدن ابعاد نفسانی سرکش انسان که هر کدام میتواند دیوی بر سر راه بشر باشد البته بنا به درک نه چندان عمیق از دین در افکار خود نویسنده وای در نهایت اعتراف به اینکه در صورت درک عشق حال به هر نوع و گونه میتوان از ابعاد حیوانی انسان البته با آگاهی فاصله گرفت که البته عشق یا در حقیقت ابعاد عرفانی روح انسان میتواند اورا در مسیر زندگی راهنمایی کند
Hesam Porjomme
۱۳۹۹/۱/۲۲
شنیده اید که افراد وقتی یک خاطره رو ب یاد میاوردند و تعریف میکنن حس خوشحالی بیشتری دارن نسبت به زمانی ک خاطره اتفاق افتاده است، این یعنی تصویر سازی. کتاب‌های داستا یوسفکی که شاهکار تصویر سازی است و در کتاب جنایت و مکافات خوانده ب راحتی میتونه با شخصیت‌های داستان همزاد پنداری کنه و مهم تر از اون انگار خوانده توی داستان هست و داره همچی رو میبینه. عالیه حتما بخونید
محمد منصوری
۱۴۰۲/۲/۲۶
تا صفحه پونصد خوندم، دارم ازش لذت میبرم، کیف میکنم و هیجان زده میشم، در ستایش داستایوفسکی که زبانها قاصرن و معجزاتش در نویسندگی بر کسی پنهان نیست. اما مترجم، باید دست مترجم آقای اصغر رستگار را بوسید، هیچکس مثل ایشان نمیتوانست لذت این اثر را به فارسی زبانان بچشاند. هر کجا هستی خدا نگهدارت باشد آقای رستگار
Ali Emami
۱۳۹۸/۱۲/۶
یکی از کتابهایی که قبل از مرگ باید خواند.
یک اثر همیشه ماندگار انسانی.
تلنگری سخت بر بشر بظاهر مدرن!

داستان محکوم شدن عقل، ذهن و مغز آدم در برابر جان، ندای وجدان و قلب انسان...
داستان یک ذهن قاتل تا رسیدن به یک عاشق...
داستان نوزایش یک آگاهی...

با ترجمه هنرمندانه اصغر رستگار.
کامران قربانی
۱۴۰۱/۹/۱۷
یک کتاب عالی، فقط ترجمه کمی اشکال داره و از مفهوم آن معادل فارسی استفاده کرده که باعث دوری از فرهنگ اون زمان روس میشه، کتابی که باید چندین بار خوند و ازش لذت برد، البته سیر داستانی کندی داره و آدم باید با صبر بخونه
مریم احمدی
۱۳۹۷/۱۱/۶
داستان فوق العاده جذاب بود. شخصیت پردازی و توصیف صحنه عالی. تعلیق شروع به جا و هیچ اثری هم از تکراری بودن دیالوگ ویا کاهش کشمکش در خلال اون وجود نداشت. این رمان شاهکار بی‌نظیری بوده و هست.
حمید بابامرادی
۱۳۹۹/۱۲/۲۱
داستایوفسکی روانشناس عالی بود. این کتاب میگه وقتی آدمای دیگه رو پست و بی ارزش بدونی سیاهی درونت باعث میشه کارهایی کنی که خودتم شگفت زده بشی. در کل بعد خوندن کتاباش ارزش زندگیتو بیشتر درک میکنی
shirin zbouri
۱۳۹۶/۷/۱
کتاب بسیار جالبی بود با نثری خواندنی. اگرچه برخی بخش‌های آن از دنیای امروز ما فاصله دارد. اما کتاب به نظر من یک مفهوم زیبا و واقعی را القا می‌کند و اون اینکه قدرت زندگی بر هر قدرتی می‌چربد.
behzad nematy
۱۳۹۵/۱۱/۹
این چند مدت که از این نرم افزار استفاده میکردم برام سوال بود که چرا آثار داستایفسکی تو این کتابخوان وجود ندارن. این کتاب داستایفسکی هم جز بهترین آثارشه. خوندنشو به همه پیشنهاد میکنم
مشاهده همه نظرات 62

راهنمای مطالعه رمان جنایت و مکافات

برای دریافت رمان جنایت و مکافات و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.