معرفی و دانلود کتاب صوتی کورسرخی: روایت‌هایی از جان و جنگ

عکس جلد کتاب صوتی کورسرخی: روایت‌هایی از جان و جنگ
قیمت:
57000 تومان - 6.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی کورسرخی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی کورسرخی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی کورسرخی: روایت‌هایی از جان و جنگ

عالیه عطایی، نویسنده‌ی شناخته‌شده‌ی ایرانی - افغانستانی، در کتاب صوتی کورسرخی دیده‌ها و شنیده‌های خود از سال‌ها نزاع خونین در افغانستان را روایت کرده است. بهتر آن است که این اثر را نه مجموعه‌ای از داستان‌های واقعی، بلکه روایاتی شخصی در قالب جستار و خاطره بدانیم.

درباره کتاب صوتی کورسرخی:

افغانستان یکی از زیباترین و اصیل‌ترین کشورها در منطقه‌ی خاورمیانه است؛ سرزمینی زیبا و تاریخی، با فرهنگی غنی و مردمانی شریف. خطه‌ای که چه بسا اگر شرایط کلان تاریخی و سیاسی به شکلی دیگر رقم می‌خورد، امروز در تارک کشورهای پیشرفته‌ی جهان می‌درخشید. اما در کمال دریغ و تأسف، حالا دهه‌ها می‌شود که افغانستان و مردمانش رنگ صلح و آبادانی به خود ندیده‌اند: یورش ارتش شوروی؛ ظهور طالبان در پی خروج نیروهای روس؛ حمله‌ی نظامی آمریکا برای از بین بردن ائتلاف اسلام‌گرایان؛ خروج نیروهای آمریکایی و ظهور دوباره‌ی طالبان... به راستی که افغان‌ها در پنجاه ساله گذشته حتی یک شب را بی‌واهمه به بستر نرفته‌اند. چنانکه بیراه نیست اگر تمام تاریخ معاصر کشور ایشان را در سه واژه خلاصه کنیم: جنگ، خون، آوارگی...

باری، طبعاً در چنین وضعیتی، هر افغانستانی شریفی برای میهن و هم‌میهنان خود دل می‌سوزاند. اما بی‌شک دل سوزاندنِ صرف دردی از کسی دوا نمی‌کند. چاره آن است که هر افغان بنا به روحیه و توان و استعداد خود، نقشی در رهایی میهن از چنگال جنگ و ناامنی ایفا کند. آری... اینگونه است که خواننده باید از وطن آواز سر می‌دهد و نویسنده... خب، نویسنده باید حقیقتِ آغشته به خون را ثبت کند! به این امید که مبادا ظلم و جور از یاد برود...

کتاب کورسرخی اثری از عاله عطایی، نویسنده‌ی ایرانی - افغانستانی است؛ این اثر از نُه جستار روایی تشکیل شده، که جملگی بیانِ پرسوزوگداز دردهای مردم جنگ‌زده‌ی افغانستان‌اند. تکیه عطایی در کتاب کورسرخی، خصوصاً بر آلامی بوده که زنان افغان در سال‌های استیلای نیروهای زن‌ستیز طالبان بر این کشور، متحمل شده‌اند. از این نظر، شاید مطالعه‌ی کتاب کورسرخی، لااقل در وهله‌ی اول، بیشتر برای خوانندگان زن جذاب باشد. با این همه روایت عطایی در این کتاب صوتی چنان دست‌ اول و ناب، و واقع‌گرایی‌اش چنان جانکاه است، که بی‌شک هر مخاطب جدی ادبیاتِ رئالیستی، اعم از مرد و زن، از گوش سپردن به آن متأثر می‌گردد.

در پایان، بد نیست اشاره کنیم که در کنار نسخه‌ی صوتی کتاب کورسرخی، نسخه‌ی متنی آن نیز در کتابراه موجود و قابل تهیه است.

کتاب صوتی کورسرخی مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به آثارِ حوزه‌ی خاطره‌نویسی و دوست‌داران کتاب‌هایی با تم اجتماعی - تاریخی، مخاطبین اصلی کتاب کورسرخی از عالیه عطایی‌اند.

با عالیه عطایی بیشتر آشنا شویم:

عالیه عطایی (13 خرداد 1360) داستان‌نویس ایرانی - افغانستانی‌ست که با آثاری چون «مرزفروش»، «چشم سگ» و «مگر می‌شود هابیل قابیل را کشته باشد؟» شناخته می‌شود. از افتخارات عطایی می‌توان به توفیقش در کسب جایزه‌ی ادبی مهرگان ادبی، جایزه‌ی ادبی واو، جایزه‌ی ادبی مشهد و جایزه‌ی اصغر عبداللهی اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی کورسرخی می‌شنویم:

همان اولین‌ باری که با محجوب در باغ راه رفتیم، تند و سریع ماجرای عقرب‌گزیدگی پارسال و دانش عقرب‌شناسی‌ام را گفتم دانشی کاملاً وام‌دارِ دایه‌ام که همه‌ی دانسته‌های نه‌چندان اندکش از قدیم‌و‌ندیم را در اختیارم گذاشته بود: لانه‌ی عقرب بر‌خلاف لانه‌ی مورچه‌ها عمودی در خاک حفر نمی‌شود؛ عقرب سطح تختی دارد مثل یک کاغذ اتوشده و می‌تواند از هر درزی به صورت مورب عبور کند، برای همین تشخیص لانه‌اش از مار و مورچه ساده است اما شکار کردنش به این سادگی نیست، چون عقرب جانور روز نیست و روزها در جایی خنک می‌خسبد زیرِ زمین، لای سنگ، بیش‌تر لای چوب… همین‌طور داشتم داد سخن می‌دادم ‌که اگر عقرب ببینم با یک چوب دخلش را می‌آورم و دُم زهرآلودش را قطع می‌کنم که رودست خوردم. محجوب گفت فوت‌و‌فنِ عقرب گرفتن را می‌داند و با دست می‌گیردش. ماتم برد. من که بی‌کله‌تر از این حرف‌ها بودم و تازه حواسم به حضور این بندپایانِ زهردار حساس شده بود، هنوز جرئت دست زدن به عقرب‌ها را نداشتم. آن چندتایی را هم که گیر انداخته بودم به روش دایه‌ام با دو چوب گرفته بودم و معمولاً با این روش فقط می‌شد عقرب‌های بزرگی را شکار کرد که دُمشان بین چوب‌ها گیر کند و نتوانند در‌ بروند.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
1 دقیقه
معرفی
23 دقیقه
قسمت یک
27 دقیقه
قسمت دو
21 دقیقه
قسمت سه
28 دقیقه
قسمت چهار
18 دقیقه
قسمت پنج
24 دقیقه
قسمت شش
23 دقیقه
قسمت هفت
36 دقیقه
قسمت هشت
33 دقیقه
قسمت نه

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی کورسرخی: روایت‌هایی از جان و جنگ
نویسنده
گویندهعالیه عطایی
ناشر چاپینشر چشمه
ناشر صوتی رادیو گوشه
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابMP3
مدت۳ ساعت و ۵۵ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های زندگی نامه
قیمت نسخه صوتی
57000 ت - 6.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی کورسرخی

رقیه طالبی
۱۴۰۱/۷/۲۷
در کل این کتاب داستان مشخصی رو دنبال نمی‌کرد و هدف معینی نداشت، از دوران کودکی که پر از رنج بود و تا به امروز که هنوز این درد را با خود به دوش می‌کشه. زندگی افغان‌ها همیشه پر از دردها و رنج‌های ناگفته‌ی بسیاری بوده و هست و این کتاب واقعیت جامعه رو صریح و روان بیان کرده بود، گاهی حتی دردهایی که بیان شده بودند بسیار اندک‌اند در مقابل دیدگان ما که از نزدیک در دل این جامعه میبینیم، مثل قطره‌های بارون که وقتی به داخل رودخانه می‌ریزند به کل محو میشن. به هر حال ممنونم از خانم عطایی عزیز و براشون آرزوی موفقیت دارم.
افسون
۱۴۰۲/۴/۲۰
عالی و بسیار سوزناک داستانش روایت زندگی‌های ست که با رنج و درد بافته شده مثل کتابهای هزار خورشید تابان و بابادباک باز نوشته خالد حسینی. چقدر زیبا از داستانی به داستان دیگه‌ای رفت بدون اینکه خواننده رو خسته کنه. خوشحالم این کتابو خوندم
رویا تقوی
۱۴۰۱/۸/۷
جنگ بالاخره تمام می‌شود برادر
رنج بالاخره تمام می‌شود
آری
اما مرد جنگ می‌خواهد، وحدت می‌خواهد
به امید روزهای بهتر برای ایران و افغانستان
ازیتا ال داود
۱۴۰۱/۴/۷
اصلا داستان مشخصی ندارد و مقصود نویسنده مشخص نیست. در حد یک‌کتاب شبه مستند است به هیچ وجه جاذبه و کشش ندارد اصلا توصیه نمیکنم. حیف وقت!!!!!!
نیلو مزارعی
۱۴۰۱/۳/۲۱
ادبیات افغان رو دوست دارم. حتی اگر از افغان‌های خارج از افغانستان باشه
هانی معصومی
۱۴۰۱/۳/۲۸
بسیار روان و راحت بیان شده و این باعث گیرایی و جذابیت کتاب شده
احد محمدنژاد
۱۴۰۱/۱۱/۱۹
قسمت هشتم را پسندیدم عالی بود
Raha dar
۱۴۰۱/۹/۱۶
عالی بود من از شنیدن کتاب لذت بردم
الهام گلزاری
۱۴۰۱/۳/۱۳
بسیار زیبا و روان
مشاهده همه نظرات 9

راهنمای مطالعه کتاب صوتی کورسرخی

برای دریافت کتاب صوتی کورسرخی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.