معرفی و دانلود PDF کتاب نظام مدیریت استراتژیک دفاعی (جلد اول)

عکس جلد کتاب نظام مدیریت استراتژیک دفاعی (جلد اول)
قیمت:
۱۰۰۰۰ تومان - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب نظام مدیریت استراتژیک دفاعی (جلد اول)  و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب نظام مدیریت استراتژیک دفاعی (جلد اول)  و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب نظام مدیریت استراتژیک دفاعی (جلد اول)

کتاب نظام مدیریت استراتژیک دفاعی (جلد اول) نوشته‌ی حسن چگینی، از بررسی‌ها و تحقیقات صورت گرفته درباره نظام جدید، برنامه‌ریزی، بودجه‌بندی و اجرایی دفاعی تشکیل شده است که در پنج فصل تنظیم گردیده.

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظایف مدیران امروز به خصوص مدیران سازمان‌های بزرگ و پیچیده‌ی دولتی و غیر دولتی، انطباق فرهنگ و ارزش‌ها و یا به بیان دیگر انطباق شیوه‌های تصمیم سازی، آیین‌ها، روش‌ها، هدف‌ها، استراتژی‌ها و سیاست‌های سازمان با شرایط و تغییرات و تحولات محیط ملی و محیط بین‌المللی است. این وظیفه مهم معمولا به عهده‌ی نهادی به نام «توسعه و بهبود سیستم‌ها و روش‌ها» است.

بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، ارتش به علت درگیر شدن با مناقشات مسلحانه داخلی در کردستان، ترکمن صحرا، خوزستان و سیستان و بلوچستان و سپس درگیر شدن با جنگ فرسایشی هشت ساله، نتوانست که در زمینه‌ی طرح ریزی‌های استراتژیک و بازنگری و بروزسازی نظام‌ها، آیین نامه‌ها، روش‌ها و شیوه‌های تصمیم سازی، گام مؤثری بردارد.

بعد از پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 1367، مطالعات و بررسی‌های گسترده‌ای را برای بازنگری و اصلاح نظام مدیریت دفاعی (. P. P. B. s) ابتدا در سازمان برنامه و بودجه (سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فعلی) آغاز و سپس با تشکیلات مجدد دانشگاه عالی دفاع ملی در سال 1370، این بررسی‌ها و مطالعات در این دانشگاه ادامه یافت.

در بخشی از کتاب نظام مدیریت استراتژیک دفاعی (جلد اول) می‌خوانیم:

پس از پایان جنگ دوم جهانی، اتحادیه‌ها و سازمان‌های جمعی، منطقه‌ای زیادی در جهان به‌ وجود آمدند که ظهور این پدیده‌های جدید این فکر و سئوال را برای برخی اندیشمندان به‌وجود آورد که آیا نهاد جدیدی به‌ جای «ملت - دولت» در حال شکل‌گیری است؟ برای پاسخ‌گویی به این سوال به بررسی و تحقیق در اطراف این پدیده و تحولات جهان پرداختند و نظرات گوناگونی را در این رابطه مطرح نمودند که از آن میان می‌توان به سه نظریه؛ کارکردگرایی میترانی کارکردگرایی اشمیت - نظرات کارل دویچ اشاره کرد. وجه مشترک این نظرات این است که تحولات و دگرگونی‌های عظیم علمی و تکنولوژیک و تأثیر شگرف آن بر تجارت جهانی و مالیه بین‌المللی، خطرات ناشی از آلودگی محیط‌ زیست برای همه مردم جهان که ناشی از توسعه لجام‌ گسیخته صنعت است و عدم توان دولت‌ها در تأمین بیشتر نیازهای مردم خود و لزوم استفاده از «منافع مشترک بشری» در حدی است که حاکمیت ملی در هیچ‌کدام از دو حالت «تعارض منافع» و «هم‌سویی تعدیل‌شده منافع» توان مقابله با این تحولات را ندارد و باید برای این منظور چاره‌ای اندیشیده شود. طرف‌داران نظریه کارکردگرایی معتقدند که از این پس کارگزارهای فنی تخصصی می‌بایست، جایگزین «ملت – دولت» گردند و مرزها به‌ تدریج ارزش خود را از دست خواهند داد و منافع فرامرزی و اقدامات مشترک جای آن را خواهد گرفت و وفاداری ملی به سوی همکاری بین‌المللی و تأمین رفاه بشر تغییر جهت خواهد داد و توصیه می‌کنند که؛ «تأمین رفاه بشر» مفهوم مناسب‌تری برای جایگزینی منافع ملی است.

کارل دویچ ویو معتقد است که جامعه بین‌المللی با تجدید ساختار خود سلسله‌مراتب جدیدی از قدرت و منافع را به‌وجود آورده که مظهر آن اتحادیه‌های اقتصادی- امنیتی، سیاسی است. وی به تجمع ارج می‌نهد لیکن برای تجمع قداست و وفاداری به کشور را قائل نیست. دویچ ویو کشورها را به گروه‌های گوناگونی از انسان‌ها تشبیه می‌کند که توسط نظام‌های اطلاعاتی و سیستم‌های حمل و نقل به‌هم مرتبط هستند.

فهرست مطالب کتاب

فصل اول: کلیات
بخش اول: سیر تکاملی نظام مدیریت دفاعی
بخش دوم: کلیاتی درباره نظام مدیریت استراتژیک دفاعی
بخش سوم: منافع ملی
بخش چهارم: امنیت ملی
بخش پنجم: قدرت ملی
بخش ششم: استراتژی در فرآیند تحول
فصل دوم: اطلاعات و شناخت استراتژیک
بخش اول: کلیات
بخش دوم: اطلاعات نظامی یا اطلاعات استراتژیک
بخش سوم: اطلاعات در مورد محیط ملی
بخش چهارم: اطلاعات درباره وضعیت نیروهای مسلح کشور (خودی)
بخش پنجم: برآورد اطلاعات استراتژیک (ارزیابی تهدید)
فصل سوم: سیاست‌های ملی و طرح ریزی استراتژیک دفاعی
بخش اول: کلیات
بخش دوم: روش بازی‌های استراتژیک
بخش سوم: دولت و سیاست‌گذاری ملی
بخش چهارم: سیاست خارجی
بخش پنجم: سیاست امنیت ملی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب نظام مدیریت استراتژیک دفاعی (جلد اول)
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات دانشگاه عالی دفاع ملی تهران
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۳۶۹
زبانفارسی
شابک978-622-6885-45-4
موضوع کتابکتاب‌های علوم نظامی، کتاب‌های علوم سیاسی
قیمت نسخه الکترونیک
۱۰۰۰۰ ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب نظام مدیریت استراتژیک دفاعی (جلد اول)

محمدجواد بافرونی
۱۳۹۹/۲/۱۶
این کتاب یه جنبه خوب و یه جنبه بد داره جنبه خوب این کتاب مطالب مفیدشه وجنبه خیلی بد این کتاب اینه که از دو سوم کتاب به اینور کاملا مطالب تکراریه!! انگار یکی متنو دوبار کپی پیست کرده باشه. حس کردم داره به شعورم توهین میشه. واقعا از همچین انتشاراتی اینکار بعید بود
Zeinab Mahdavi
۱۳۹۸/۱۰/۲۴
بسیار عالی🌸🌸 خوندن این کتاب به علاقه‌ی ادما بستگی داره... برای کسایی ک دوست دارن با مسائل استراتژیک دفاعی اشنا بشن عالیه
arash irani
۱۴۰۰/۹/۶
لازم برای اونکه احساس نیاز میکند.
اشکان زمانی
۱۳۹۹/۵/۲۸
خیلی عالی بود ممنون
مشاهده همه نظرات ۴

راهنمای مطالعه کتاب نظام مدیریت استراتژیک دفاعی (جلد اول)

برای دریافت کتاب نظام مدیریت استراتژیک دفاعی (جلد اول) و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.