معرفی و دانلود کتاب صوتی درباره‌ی خوب بودن

عکس جلد کتاب صوتی درباره‌ی خوب بودن
قیمت:
۱۲۰۰۰ تومان - 2.49€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی درباره‌ی خوب بودن و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی درباره‌ی خوب بودن و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی درباره‌ی خوب بودن

کتاب صوتی درباره‌ی خوب بودن اثری به قلم آلن دوباتن، متفکر برجسته‌ی معاصر است. او در این کتاب شنیدنی به بحث در باب موضوع خوبیِ اخلاقی پرداخته، و در این مسیر، از مباحث مطرح در علوم گوناگون از قبیل روانشناسی، جامعه‌شناسی و فلسفه، به بهترین شکل ممکن سود جسته است. لازم به ذکر است که اثر حاضر ذیل مجموعه مدرسه زندگی به انتشار می‌رسد.

درباره کتاب صوتی درباره‌ی خوب بودن:

کم‌وبیش همه‌ی آدم‌ها خوبی را از صمیم قلب ستایش می‌کنند، اما در عرصه‌ی عمل، کمتر برای خوب بودن تلاش می‌کنند. به راستی چرا؟ این تناقض ریاکارانه از کجا ریشه می‌گیرد؟ اما شاید طرح پرسشی بنیادی و بسی مهم‌تر از این نیز میسر باشد: چه کسی تعیین می‌کند که چه کاری خوب و پسندیده، و چه کاری زشت و ناپسند است؟ به عبارتی، مگر جز این است که آنچه در فرهنگی خاص به عنوان امری نیک شناخته می‌شود، ممکن است که در یک بافتار فرهنگی دیگر، امری نکوهیدنی تلقی گردد؟ اگر اینگونه باشد، آیا صحبت کردن از خوبی و بدی بی‌معنا نیست؟

این‌ها بعضی از پرسش‌های چالش‌برانگیزی‌اند که آلن دوباتن (Alain de botton) در کتاب درباره‌ی خوب بودن (On Being Nice) به بحث در بابشان پرداخته است. او در این اثر شنیدنی، ابتدا به بررسی برداشت‌های گوناگون از مفهوم خوبی در نظام‌های فکری غرب مبادرت نموده است. مثلاً دوباتن نشان می‌دهد که مهم‌ترین شرط خوب به شمار آمدن در آیین مسیحیت، برخورداری از فضیلت «تواضع» است. تا آنجا که در کتاب مقدس، عیسای ناصری که به تعبیر مسیحیان فرزند خداست، مانند خادمی دون‌پایه تصویر شده است که دست و پای مردمان گناهکار را با آب می‌شوید!

در مقابل مسحیت، رمانتیسیسم را داریم که در آن، تواضع نه تنها فضیلت نیست، بلکه بزرگ‌ترینِ رذیلت‌هاست. به طور خلاصه، برداشت رمانتیک‌ها از «امر نیک»، تفاوت‌هایی اساسی با تلقی مسیحی دارد. (اگرچه میان رمانتیک‌ها، مسیحیان پرشوری نیز یافت می‌شد.)

قصد دوباتن از مطرح کردن مقایسه‌هایی از این دست، اثبات این واقعیت است که هیچگاه درباره‌ی اینکه نیکی چیست و انسان نیک کیست، توافقی قطعی میان آدمیان وجود نداشته است؛ بلکه معمولاً هر فردی بنا بر باورهای مذهبی یا فلسفی‌اش، تعریف خاص خود از خوبی را پذیرفتنی می‌داند.

باری، پس از این بحث که در فصل‌های ابتدایی کتاب آمده، دوباتن نکاتی چند راجع به رابطه‌ی «خوبی» با «جذابیت» می‌گوید، و به این پرسش عجیب پاسخ می‌دهد که «چرا اغلب آدم‌های خوب، فاقد معیارهای جذابیت‌اند؟» (این سوال را می‌توان از زاویه‌ی مخالف نیز مطرح نمود. به این شکل که بپرسیم: چرا ویژگی‌های ناپسندی چون سلطه‌گری، برون‌ریزی هیجانی، بی‌رحمی، دروغگویی، شرارت و...، اگر از حد و اندازه‌ای خاص تجاوز نکنند، برای بسیاری از افراد جذاب به نظر می‌رسند؟)

پس از این بحث‌ها، سرانجام در بخشی مفصل از کتاب، توصیه‌هایی عملی در جهت خوب بودن و خوب زندگی کردن به مخاطبین اثر ارائه شده است. البته باید گفت که این توصیه‌ها نه به شکلی کلیشه‌ای و ملال‌آور، بلکه همانطور که از دوباتن انتظار می‌رود، به گونه‌ای ظریف، در قالب طنز و کنایه مطرح شده‌اند.

کتاب صوتی درباره‌ی خوب بودن مناسب چه کسانی است؟

هر فردی که خواهان خوب زیستن باشد، می‌تواند خود را مخاطب آلن دوباتن در این کتاب آموزنده بداند.

درباره مدرسه زندگی:

آلن دوباتن در باب هدف خود از تأسیس مدرسه‌ی زندگی (The School of Life Library) چنین گفته است: «مدرسه زندگی در جهت به چالش کشیدن نگرش آکادمیک حاکم بر دانشگاه‌های سنتی پایه‌گذاری شده است. ما با این کار قصد داشتیم که دانش و فرهنگ را به نفع مردم عادی، از نو سازماندهی کنیم.»

مدرسه زندگی یک برند جهانی به شمار می‌رود و با داشتن میلیون‌ها مشترک در یوتیوب و هزاران دنبال کننده در فیس بوک، اینستاگرام و توییتر، نزد بسیاری از افراد در سرتاسر جهان شناخته‌شده و معتبر است.

با آلن دو باتن بیشتر آشنا شویم:

او متفکری شناخته‌شده است که در آثار خود، از منظری خاص به موضوعاتی چون عشق، مرگ، شهرت، دوستی، افسردگی، اندوه، پوچی و... می‌پردازد. خصیصه‌ی متفاوت نوشته‌های آلن دوباتن، سبک نگارش شیرین و ساده‌‌ی آنهاست. از او کتاب‌های گوناگونی به زبان فارسی ترجمه شده است. در ادامه، نگاهی خواهیم داشت به عناوین برخی از مهم‌ترینِ آنها: «تسلی‌بخشی‌های فلسفه، جستارهایی در باب عشق، معنای زندگی، شغل مورد علاقه، روان‌درمانی چیست؟»

در بخشی از کتاب صوتی درباره خوب بودن می‌شنویم:

ما همیشه در آستانه‌ی بی‌مهری، خطر و بدعهدی هستیم. با این حال، مشمول قواعد رفتار مودبانه نیز هستیم، که به ما الزام می‌کند جوری رفتار نکنیم که گویی همواره حق به جانب ماست. به طرز فاجعه‌باری نیازمند دوست هستیم. زیرا با مردمی که به صورت سطحی آن‌ها را می‌شناسیم، خیلی کم می‌توانیم اعترافاتمان درباره رابطه‌ی وسواس‌گونه، افسوس، خشم و سردرگمی را در میان بگذاریم.

دیگران از پذیرفتن این مطلب امتناع می‌کنند که آن‌ها نیز گاهی به سرشان می‌زند! اما دوستی که قوت قلب می‌دهد، به ما امکان دسترسی به درکی بسیار ضروری و دقیق از تحقیرها و حماقت‌هایش می‌دهد. چشم‌اندازی که با آن می‌توانیم با همدردی بیشتری دست به قضاوت خودمان و ارزیابی وجوه غمگین و آشوبناکمان بزنیم...

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
۱ دقیقه
شناسنامه‌ی کتاب
۱ دقیقه
پشت جلد کتاب
۹ دقیقه
بخش اول: چرا واقعاً نمی‌خواهیم که خوب باشیم؟
۱۸ دقیقه
بخش دوم: مهربانی - قسمت اول
۱۶ دقیقه
بخش دوم: مهربانی - قسمت دوم
۲۳ دقیقه
بخش دوم: مهربانی - قسمت سوم
۲۰ دقیقه
بخش سوم: دلنشینی - قسمت اول
۱۷ دقیقه
بخش سوم: دلنشینی - قسمت دوم
۱۹ دقیقه
بخش سوم: دلنشینی - قسمت سوم
۲۱ دقیقه
بخش سوم: دلنشینی - قسمت چهارم
۲۳ دقیقه
بخش سوم: دلنشینی - قسمت پنجم
۲۲ دقیقه
بخش سوم: دلنشینی - قسمت ششم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی درباره‌ی خوب بودن
نویسنده
مترجمعطا حشمتی
گویندهشهره روحی، هوتن شاطری پور
ناشر چاپیانتشارات کتاب سرای نیک
ناشر صوتیانتشارات جیحون
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۳ ساعت و ۱۰ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی روانشناسی و موفقیت، کتاب موفقیت و خودسازی
قیمت نسخه صوتی
۱۲۰۰۰ ت - 2.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی درباره‌ی خوب بودن

Mary Narmashiri
۱۴۰۰/۱۱/۲۴
کمی متن سختی داره که به نظرم با کتاب گوش بدین
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب صوتی درباره‌ی خوب بودن

برای دریافت کتاب صوتی درباره‌ی خوب بودن و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.