معرفی و دانلود کتاب آسیب‌شناسی روانی زندگی روزمره

عکس جلد کتاب آسیب‌شناسی روانی زندگی روزمره
قیمت:
48000 تومان - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب آسیب‌شناسی روانی زندگی روزمره و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب آسیب‌شناسی روانی زندگی روزمره و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب آسیب‌شناسی روانی زندگی روزمره

براى خوانندگان مبتدى که مى‌خواهند با روانکاوى و بویژه نظریات زیگموند فروید آشنا شوند، کتاب آسیب‌شناسی روانی زندگی روزمره مى‌تواند بهترین گزینه محسوب شود، زیرا این کتاب کمتر به مسائل نظرى محض مى‌پردازد و بیشتر با ارائه مثال‌هاى بى‌شمارى که کمابیش در زندگى هر کدام از ما اتفاق مى‌افتند و بسیار عینى و همه فهم هستند، سعى در تبیین نظریات روانکاوى دارد.

فروید در کتاب آسیب‌شناسی روانی زندگی روزمره (Psychopathology Of Everyday Life) با تحلیل موارد گوناگونى از کنش‌پریشى، ما را با عرصه ناخودآگاه روان آدمى آشنا مى‌سازد. منظور فروید از کنش‌پریشى همان اشتباهاتى است که خواه بیماران روان رنجور و خواه افراد بهنجار و سالم در زندگى روزمره مرتکب مى‌شوند؛ از جمله مى‌توان فراموشى‌ها (براى مثال فراموشى موقت و زودگذر اسامى خاص)، لغزش‌هاى زبان، خطاهاى خواندن و نوشتن، اعمال ناشیانه، گم کردن و شکستن اشیا را نام برد، یعنى تمام آن اعمالى که ما معمولا دلیلى روانى براى آن‌ها قائل نمى‌شویم و خیلى ساده آن‌ها را نتیجه حواس پرتى و شانس و اتفاق مى‌دانیم.

در این کتاب، بحث برسرخطاها و اشتباهاتى است که ما ناخواسته و بطور ناخودآگاه مرتکب آن‌ها مى‌شویم. هرچه بر تلاش و دقت‌مان در راستاى بى‌اشتباه بودن مى‌افزاییم، بیشتر و بیشتر دچار خطاهایى از این دست مى‌شویم، انگار نیروى دیگرى به غیر از نیروى اراده در ما حکم فرماست و توجهى به خواست و اراده آگاهانه ما ندارد. ما این کنش‌پریشى‌ها را خطا و اشتباه مى‌دانیم زیرا با اراده و تصمیم‌هاى آگاهانه ما در تضاد قرار دارند، امّا اگر خواست و اراده ناخودآگاه را در نظر آوریم، هیچ خطا و اشتباهى در میان نیست. همان خطایى که شعورآگاه ما آن را خطا دانسته، درواقع اجراى کاملاً صحیح و موفقیت‌آمیز دستورى است که از ضمیر ناخودآگاه صادر شده است.

به نظر زیگموند فروید (Sigmund Freud) هیچ کدام از این کنش‌پریشى‌ها اتفاقى و تصادفى نبوده و در پس پشت آن‌ها انگیزه‌اى روانى وجود دارد. براى مثال هنگامى که مطلبى فراموش مى‌شود این امر نشانگر وجود مقاومتى است در ضمیر خودآگاه در مقابل به خاطر آوردن آن، زیرا که مطلب فراموش شده تداعى‌کننده خاطره‌اى دردناک است که با مطلب فراموش شده ارتباطى محتوایى یا آوایى دارد.

در بخشی از آسیب‌شناسی روانی زندگی روزمره می‌خوانیم:
هنگامى که خاطرات یک فرد را تحلیل مى‌کنیم، به راحتى مى‌بینیم که هیچ تضمینى در مورد درست و دقیق‌بودن این خاطرات وجود ندارد. بعضى از خاطرات بى‌گمان تغییر شکل یافته و ناقص هستند یا دستخوش جابجایى‌اى در زمان و مکان شده‌اند. اظهارات اشخاص تحت آزمون مبنى بر اینکه اولین خاطرات کودکى‌شان براى مثال، به دو سالگى مربوط مى‌شود، بى‌شک قابل اطمینان نیست. ما به سهولت علل و انگیزه‌هایى را کشف مى‌کنیم که تغییر شکل و جابجایى عناصر خاطرات را سبب شده‌اند و همچنین وجود این انگیزه‌ها حاکى از این است که اشتباهات حافظه نتیجه ضعف یک حافظه غیرقابل اعتماد نیست.

فهرست مطالب کتاب

یادداشت مترجم
1. فراموشى اسامى خاص
2. فراموشى واژه‌هاى خارجى
3. فراموشى اسامى و ترتیب کلمات
4. خاطرات کودکى و خاطرات پنهانگر
5. لغزش‌هاى زبانى
6. خطاهاى خواندن و نوشتن
7. فراموشى برداشت‌ها و قصدها (برنامه‌ها)
8. اشتباهات و اعمال ناشیانه
9. اعمال نشانگر و تصادفى
10. سهوها
11. کنش‌پریشى‌هاى مرکب
12. جبرباورى، باور به شانس و خرافه

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب آسیب‌شناسی روانی زندگی روزمره
نویسنده
مترجمبنیامین مرادی
ناشر چاپیانتشارات جامی
سال انتشار۱۳۹۵
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات320
زبانفارسی
شابک978-600-7436-35-6
موضوع کتابکتاب‌های روانشناسی بزرگسالان
قیمت نسخه الکترونیک
48000 ت - 5.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب آسیب‌شناسی روانی زندگی روزمره

شقایق اکبری
۱۳۹۷/۴/۲۰
نظریات فروید و کتاب هاش همیشه فوق العاده اس مخصوصا این کتاب که با مثال‌های گوناگون کاملا مطلب رو به مخاطب میرسونه در واقع برای مخاطب عادی هم قابل درکِ
reza aryanfard
۱۳۹۶/۱۰/۱۲
کتاب خوبی بود، جالبه که آقای فروید بیان میکنند هر کار ناخواسته‌ای که انجام میدیم دلیلی داره، به عنوان مثال روبرو شدن ما در هنگام راه رفتن با فرد دیگر و....
کامیار صفایی پور
۱۳۹۸/۷/۲۸
کتاب خوبیه و خوب هم ترجمه شده اما چون بخش بزرگی از کتاب اختصاص داده شده به لغزش‌های زبانی و زبان مورد بحث المانی هست باید به دقت این کلمات نا مأنوس رو برسی کنید و این موضوع‌ی مقدار ازار دهنده هست
امیر ابراهیمی
۱۴۰۲/۷/۱۲
با مثال‌های جالب کیس‌های بالینی مختلف رو توضیح میده ولی همونطور که خود فروید اشاره میکنه، شاید همیشه قابل تعمیم به زندگی روزمره نباشن
افسون خسروی
۱۳۹۷/۸/۲۲
من فروید رو همه جوره قبول حتی اگربعضی جاها هم عقیده نباشم باهاش ولی هرچی توروانشناسی داریم از اون داریم
Sara Falahati
۱۴۰۱/۷/۶
با اینکه کتاب‌ها و نظریات فروید رو می‌پسندم اما به نظرم مباحث تکراری زیاد داشت. چیز جدیدی ازش یاد نگرفتم.
سمیرا انیسی
۱۴۰۱/۳/۵
شاید بتونم بگم همه مون نیاز به خوندن این کتاب داریم اون هم تو این شرایط زندگی‌ها و فرصت نداشتن برای رفتن پیش روانشناس
Eli Khazraei
۱۳۹۹/۸/۱۸
مگه میشه این نویسنده عالی چیزی بد بنویسه، عالی فقط کمی سخت بود برام تاویل رویاش یکم راحتتره👍
negar n
۱۳۹۸/۸/۴
خیلی عالی و جالب بود. باعث شد بیشتر به خودم و کارام و اتفاقاتی که قبلا به نظرم عادی بودن توجه کنم
محمدمهدی نسیمی
۱۴۰۰/۶/۲
آدم ناخودآگاه و به تبعش خود را بهتر می‌شناسد.
کتابی با زبان راحت و مثال‌های ملموس
فرشته بهاری
۱۳۹۹/۸/۱۳
متن کتاب یه خورده تخصصی به راحتی نمیشه فهمید حالا یا متن اصلی کتاب این جوریه یا تو ترجمه ایراد داره
زهرا
۱۴۰۰/۱۰/۲۶
کتابای فروید خیلی سنگینن و نیازه چند بار خونده بشه ولی فوق العادست
الایار علیزاده
۱۴۰۲/۸/۲۴
بسیار اموزنده پیشنهاد میکنم حتما بخوانید
مرتض ظفر
۱۳۹۸/۱۱/۱۰
بهترین کتاب برای دریافت شناخت بهتر از خود مان است
Mozhgan k
۱۳۹۷/۸/۴
فوق العاده س 🤗
مشاهده همه نظرات 22

راهنمای مطالعه کتاب آسیب‌شناسی روانی زندگی روزمره

برای دریافت کتاب آسیب‌شناسی روانی زندگی روزمره و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.