معرفی و دانلود کتاب مشکل اساسی در سازمان روحانیت

عکس جلد کتاب مشکل اساسی در سازمان روحانیت
قیمت:
۳۰۰۰ تومان - 0.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب مشکل اساسی در سازمان روحانیت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب مشکل اساسی در سازمان روحانیت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مشکل اساسی در سازمان روحانیت

کتاب مشکل اساسی در سازمان روحانیت، مقاله‌ای از کتاب ده گفتار، استاد شهید آیت‌اللّه‌ مطهرى است که در سال 1341 شمسى در کتاب بحثى درباره مرجعیت و روحانیت همراه مقالاتى از دیگر متفکران مسلمان چاپ و منتشر گردید.

این مقاله همچنین در کتاب ده‌گفتار استاد شهید منتشر شده ولى نظر به این که در میان سایر گفتارهاى کتاب مشکل اساسی در سازمان روحانیت، نمود لازم را نداشت و عده‌اى از علاقه‌مندان آثار آن اسلام‌شناس فرزانه نیز خواهان چاپ مجزاى آن بودند، اقدام به انتشار این مقاله به شکل حاضر شده است.

در بخشی از کتاب مشکل اساسی در سازمان روحانیت می‌خوانیم:

کسانى که آرزوى اعتلاى آیین مبین اسلام را در سر دارند و درباره علل ترقى و انحطاط مسلمین در گذشته دور و نزدیک مى‌اندیشند، نمى‌توانند درباره دستگاه رهبرى آن یعنى سازمان مقدس روحانیت نیندیشند و آرزوى ترقى و اعتلاى آن را در سر نداشته باشند و از مشکلات و نابسامانی‌هاى آن رنج نبرند.

زیرا قدر مسلّم این است که هرگونه صلاح و اصلاحى در کار مسلمین رخ دهد یا باید مستقیما به وسیله این سازمان که سِمَت رسمى رهبرى دینى مسلمین را دارد صورت بگیرد، یا لااقل این سازمان با آن هماهنگى داشته باشد.

اگر به فرض، حرکتى اصلاحى و دینى از ناحیه فرد یا افرادى آغاز گردد و سازمان روحانیت آمادگى و هماهنگى نداشته باشد، گمان نمى‌رود موفقیت زیادى نصیب گردد.

از خصوصیات دین مقدس اسلام این است که مسئولیت مشترک به وجود آورده است. همه مسئول حفظ و رعایت و راهنمایى و هدایت یکدیگرند. هرکس که خود را در برابر اسلام مسئول مى‌شمارد، خود به خود نسبت به سازمان رهبرى آن احساس مسئولیت مى‌کند.

برخى از اندیشمندان اجتماعى ما به واسطه عدم علاقه و اعتقاد ممکن است هیچ گاه درباره سازمان روحانیت و مشکلات آن و راه حل آن‌ها نیندیشند، همان‌طورى که همه علاقه‌مندان کوتاه‌فکر و بى‌خبر نیز هیچ‌گاه این گونه اندیشه‌ها در مغز ساده‌شان راه نمى‌یابد. اما علاقه‌مندان روشن‌اندیش اسلام، یکى از مهم‌ترین موضوعات که فکر آن‌ها را به خود مشغول مى‌دارد همین موضوع است.

این بنده که همه افتخارش این است که در سلک این طبقه منسلک است و خوشه‌چینى از این خرمن به شمار مى‌رود و در خانواده‌اى روحانى رشد و نمو یافته و در حوزه‌هاى علوم دینى عمر خویش را بسر برده، تا آنجا که به یاد دارد از وقتى که مى‌توانسته اندکى در مسائل اجتماعى بیندیشد در اطراف این موضوع فکر مى‌کرده است.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
مشکل اساسى در سازمان روحانیت
علاقه و مسئولیت
ریشه اصلى
سازمان و نظام صالح
مزایاى حوزه‌هاى علوم دینى ما
نواقص
مسئله بودجه
تمرکز و قدرت
نقطه قوّت و نقطه ضعف
روحانیت شیعه و روحانیت سنى
قدرت و حرّیت
عوام‌زدگى
راه اصلاح
معیشت
اثر ایمان و تقوا
ارزش نظم و نظام و سازمان
وعظ و تبلیغ
هشدار و انذار
امید و انتظار

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب مشکل اساسی در سازمان روحانیت
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات صدرا
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۶۴
زبانفارسی
شابک978-600-7747-18-6
موضوع کتابکتاب‌های کلام و عقاید
قیمت نسخه الکترونیک
۳۰۰۰ ت - 0.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب مشکل اساسی در سازمان روحانیت

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب مشکل اساسی در سازمان روحانیت

برای دریافت کتاب مشکل اساسی در سازمان روحانیت و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.