معرفی و دانلود PDF کتاب گذار بزرگ اقتصادی چین

برای دانلود قانونی کتاب گذار بزرگ اقتصادی چین و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب گذار بزرگ اقتصادی چین و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب گذار بزرگ اقتصادی چین

کتاب گذار بزرگ اقتصادی چین، به تاریخچۀ اقتصادی کشور چین می‌پردازد و رشد اقتصادی آن را تا سال 2025 پیش‌بینی می‌کند.

در حال حاضر دولت چین به دلیل استفاده از فناوری‌های نوین، سرمایه، دانش فنی، مدیریت خارجی و اصلاح مقررات داخلی خود از طریق سیاست‌های تشویقی و اعمال تسهیلات ویژه، توانسته است توان علمی، آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی خود را در راستای جذب سرمایه‌های خارجی تجهیز کند. این حرکت که حاصل دوراندیشی و ذکاوت چینی است، زمینه‌های پرورش نسل جدید مدیران چین را فراهم آورده و نتیجه آن توسعه سریع علوم و فناوری و جهانی شدن این اقتصاد بوده است.

تمامی این پیشرفت‌ها مرهون شناخت همه جانبه و دقیق تحولات اقتصادی دنیا و بهره‌گیری مناسب و به هنگام از امکانات آموزشی و تجربی سایر ملل بوده است. به طور دقیق‌تر، توان رقابتی چین امروز حاصل اقدامات بسیاری است که از آن جمله می‌توان به توسعه تولید و تجارت جهانی، دیپلماسی اقتصادی فعال و تولید متناسب با نیازهای مشتری اشاره کرد. این الگو توانسته است در کنار تضمین «رشد اقتصادی»، کشور اژدهای بیدار را در آستانه «توسعه همه جانبه اقتصادی» و پذیرش نقش‌های جدید بین‌المللی قرار دهد.

نحوه گذار بزرگ اقتصادی چین و نقش عوامل مؤثر در آن از جمله توسعه اقتصادی، عامل جمعیتی، توسعه صنعتی، علم و فناوری، اقتصاد سیاستی، الحاق به سازمان تجارت جهانی (حرکت به سمت جهانی شدن) و در نهایت پیش‌بینی رشد اقتصادی آن تا سال 2025 از اهداف کتاب گذار بزرگ اقتصادی چین (China’s great economic transformation) است.

در بخشی از کتاب گذار بزرگ اقتصادی چین می‌خوانیم:

هرچند، رهبران چینی به پیشرفت مادی بها می‌دادند، ملاحظات دیگری از جمله دفاع ملی و ایدئولوژی به کرات اقتصاد را در دوران برنامه متأثر کرد که اثرات قابل پیش‌بینی منفی بر تولید و بهره‌وری داشت؛ به عنوان مثال، ملاحظات امنیتی طی سال‌های دهه 1950، کارخانجات را مجبور به نقل مکان از شهرهای ساحلی به نواحی داخلی کرد. ترس از حمله خارجی نیز الهام‌بخش سیاست‌های «موج سوم» دهه 1360 شد، سرمایه‌گذاری‌های عمده‌ای در نواحی دوردست به همراه آورد.
به همین نحو، پیگیری اهداف ایدئولوژیک هزینه‌های اقتصادی بزرگی را تحمیل کرد که از آن جمله می‌توان به تعطیلی مدارس و مهاجرت جوانان شهری به مناطق روستایی یا کاهش تجارت در مقیاس کوچک «فشنگ‌های نقره‌ای»، برای حمایت از شهروندان در مقابل شرارت‌های فرضی نظام سرمایه‌داری اشاره کرد.

دشمنی سیستم برنامه با کارآفرینی، یکنواختی‌هایی را تحمیل کرد که انعطاف‌ناپذیری سطح شرکت را در گستره اقتصاد افزایش داد. در یک نظام بازار، اگر شرکت‌ها قادر به دریافت خدمات تعمیرات در ماه دسامبر نباشند، کارآفرین‌های سودجو نسبت به تأمین این شکاف مبادرت می‌کنند. اما برنامه‌ریزی وجوه سرمایه‌گذاری را تنها به پروژه‌های خاص تحقیقاتی در مؤسسات دولتی (که اغلب در چین از مطالعات کاربردی که نتایج حاصل از آن‌ها می‌تواند موجب حمایت سریع از عملیات تولیدات صنعتی شود، صرف نظر می‌کند) تخصیص می‌دهد که این امر فرصت‌های کمی برای چنین ابتکارات انفعالی باقی می‌گذارد.

موانع مشابهی فعالیت‌های مبتنی بر نوآوری را به مخاطره انداخت. در فقدان حمایت‌های زیاد، تعدیل این هزینه‌ها، تأخیرها، شکست‌های مربوط به توسعه، تلاش در گسترش و بهبود محصولات و فرایندهای جدید برای مدیران دشوار است.

فهرست مطالب کتاب

گذار بزرگ اقتصادی چین
چین و اقتصاد توسعه
عامل جمعیتی در گذار چین
علم و فناوری در چین
اقتصاد سیاسی توسعه بخش خصوصی چین
توسعه صنعتی چین
آغوش باز چین برای جهانی شدن
پیش‌بینی رشد اقتصادی چین تا سال 2025

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب گذار بزرگ اقتصادی چین
مترجمبهاره عریانی، فرزانه نجفیان، علیرضا گرشاسبی، مهرداد کجوئیان، حسن ولی بیگی
ناشر چاپیانتشارات شرکت چاپ و نشر بازرگانی
سال انتشار۱۳۹۰
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات534
زبانفارسی
شابک978-964-469-366-3
موضوع کتابکتاب‌های اقتصاد
قیمت نسخه الکترونیک
159000 ت - 16.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب گذار بزرگ اقتصادی چین

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب گذار بزرگ اقتصادی چین

برای دریافت کتاب گذار بزرگ اقتصادی چین و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.