معرفی و دانلود کتاب صوتی موسم هجرت به شمال

عکس جلد کتاب صوتی موسم هجرت به شمال
قیمت:
۳۹۰۰۰ تومان - 7.49€
خرید کتاب صوتی
۴۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی موسم هجرت به شمال و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی موسم هجرت به شمال و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی موسم هجرت به شمال

کتاب صوتی موسم هجرت به شمال نوشته‌ی طیب صالح، یکی از مهم‌ترین رمان‌های ادبیات عرب به شمار می‌رود که توانسته وضعیت پسااستعماری کشورهای آفریقایی به خصوص عرب زبان را نشان دهد و از تحولاتی سخن بگوید که سرنوشت و تاریخ یک سرزمین را تغییر داده است.

درباره کتاب صوتی موسم هجرت به شمال:

طیب صالح رمان‌نویس سودانی در سال 1966 میلادی رمانی عربی منتشر کرد که در زمره آثار برجسته و کلاسیک به شمار می‌رود. این کتاب رویکردی پسااستعماری دارد و درباره وضعیت فعلی کشورهای آفریقایی و تاثیر استعمار و مدرنیته‌ی اروپا بر این سرزمین‌ها سخن می‌گوید.

کتاب موسم هجرت به شمال (Season of Migration to the North) تاکنون به بیست زبان دنیا ترجمه شده است و با وجود آنکه نویسنده به هر دو زبان انگلیسی و عربی تسلط داشت، تصمیم گرفت رمانش را به زبان مادری‌اش بنویسد. همچنین ادوارد سعید نظرپرداز و منتقد فرهنگی نیز این اثر را یکی از شش رمان بزرگ ادبیات عرب می‌داند و در سال 2001 نیز هیئت نویسندگان و منتقدان عرب، کتاب موسم هجرت به شمال را مهم‌ترین رمان عرب قرن بیستم معرفی نمود. از طرف دیگر، این رمان به خوبی درگیری‌ها و مشکلات درونی سودان مدرن را منعکس می‌کند و تاریخ وحشیانه استعمار اروپا را به عنوان شکل دهنده واقعیت جامعه معاصر سودان به تصویر می‌کشد. در واقع می‌توان نگرانی اصلی طیب صالح را فرهنگ و هویت وطنش دانست که تحت تاثیر وقایع سخت و تلخی قرار گرفته است.

خلاصه داستان کتاب صوتی موسم هجرت به شمال:

راوی جوان و بی‌نام این رمان پس از سال‌ها تحصیل در اروپا به روستای خود در امتداد رود نیل در سودان بازمی‌گردد. دهه 1960 میلادی‌ست و او مشتاقانه به وطنش بازگشته تا اینکه یک روز به طور اتفاقی در میان آشنایان خود، غریبه‌ای را می‌یابد. مردی به نام مصطفی سعید که خواهان ارتباط و دوستی با اوست و به نظرش فردی جالب و پخته می‌آید.

سرانجام مصطفی نیز به او اعتماد می‌کند و داستان زندگی‌اش را برای راوی داستان تعریف می‌کند؛ اینکه سال‌ها به عنوان یک اقتصاد‌دان در لندن زندگی کرده و روابط متعددی با زنان اروپایی داشته است تا اینکه بالاخره به سرزمین مادری خود بازمی‌گردد. اما به راستی معنای درد ‌و دل‌ها و اعترافات مصطفی چیست؟ چرا یک روز بدون هیچ توضیحی ناپدید می‌شود و راوی جوان را تنها می‌گذارد؟

نکوداشت‌های کتاب صوتی موسم هجرت به شمال:

- یک کلاسیک مدرن عربی. (رویترز)

- رمانی زیبا از نویسنده‌ای عرب که شهرتش بسیار شایسته اوست. (لندن تریبون)

- موسم هجرت به شمال یک رمان جذاب و پیچیده است و درباره دو مرد سودانی است که برای تحصیل به انگلستان می‌روند اما در عین حال به هر دو کشور تعلقی ندارند. (NPR.com)

- این رمان حیرت‌انگیز و پر جنب و جوش است. همچنین این داستان ممکن است یک تراژدی روستایی از وطن نویسنده باشد اما محتوای آن فراتر از این عمل می‌کند و اوضاع اعراب و آفریقایی‌ها را به تصویر می‌کشد. (مجله نیویورک تایمز)

- موسم هجرت به شمال پرتره‌ای فصیح و قوی از تبعید یک مرد است. این کتاب یک روایت نادر دارد و به خوبی زندگی مشترک میان انگلستان و سودان را ترسیم می‌کند. بدون شک یکی از بهترین رمان‌های عربی قرن بیستم است. (هشام مطر، نویسنده و روزنامه نگار اهل لیبی)

کتاب صوتی موسم هجرت به شمال برای چه کسانی مناسب است؟

علاقه‌مندان به فرهنگ و ادبیات عرب از شنیدن این رمان لذت خواهند برد.

طیب صالح را بیشتر بشناسیم:

او نویسنده‌ای سودانی‌ست و به عنوان نابغه‌ای شناخته می‌شود که تحولاتی در رمان مدرن عربی ایجاد کرده است. طیب صالح (Tayeb Salih) در سال 1929 در شمال سودان متولد شد و در دانشگاه خارطوم تحصیل کرد اما پس از مدت کوتاهی معلمی، برای کار در بی‌بی‌سی عربی به لندن مهاجرت کرد و بیشتر عمر خود را در خارج از وطنش گذراند. اما باز هم حال و هوای بیشتر داستان‌هایش ریشه در روستایی دارد که دوران کودکی‌اش را در آنجا گذرانده است.

طیب صالح نویسنده‌ای پرکار محسوب نمی‌شود؛ با این حال هم در غرب و هم شرق به خاطر نوشتن کتاب موسم مهاجرت به شمال مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. او در سودان رقیب ندارد و نقش مهمی در ادبیات کشورش ایفا کرده است.

درواقع ادبیات عرب تحت تاثیر واقع گرایی اجتماعی و ادبیات متعهدانه‌ایست که واقعیت‌های تلخ زندگی را به تصویر می‌کشد و صالح نیز موفق شد با شکست این روند و بازگشت به ریشه‌های فرهنگ خود، رمز و راز، جادو، شوخ طبعی و جشن‌های زندگی روستایی را در آثارش بازتاب دهد.

در بخشی از کتاب صوتی موسم هجرت به شمال می‌شنویم:

صبح بود. کنار در خانه پدربزرگ ایستادم، دری بزرگ و سنگین و کهنه از چوب درخت حرا. بدون شک در ساختن این در بزرگ یک تنه کامل درخت استفاده شده است. ساخت دست ود البصیر است؛ نجار روستا که کارش را در مدرسه نیاموخته است. همینطور که حلقه‌ها و چرخ پره‌های کانال‌های آب کار اوست و استخوان جا انداختن و داغ زدن و حجامت هم انجام می‌دهد.

تخصص دیگرش شناخت نژاد الاغ‌هاست؛ کمتر کسی معامله‌ای در این باب بدون مشورت او انجام می‌دهد. ود البصیر تا همین امروز هم زنده است اما هرگز به ساختن دری مانند در خانه‌ی پدربزرگم همت نکرده است. خصوصا بعد از آنکه نسل‌های جدیدتر درب خانه‌های خود را چوب‌های جنگلی و آهنی انتخاب می‌کنند و آن‌ها را از ام درمان می‌آورند. کانال‌های آب هم چنین سرنوشتی پیدا کرده‌اند؛ وقتی موتورهای آبی آمدند، بازار ساختن چرخ‌ آّب کانال‌ها راکد شد.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
۱ دقیقه
معرفی
۲۷ دقیقه
فصل اول: بخش یک
۱۳ دقیقه
فصل اول: بخش دو
۳۱ دقیقه
فصل دوم: بخش یک
۳۰ دقیقه
فصل دوم: بخش دو
۲۳ دقیقه
فصل سوم: بخش یک
۱۶ دقیقه
فصل سوم: بخش دو
۲۳ دقیقه
فصل چهارم
۱۹ دقیقه
فصل پنجم: بخش یک
۱۹ دقیقه
فصل پنجم: بخش دو
۲۰ دقیقه
فصل ششم: بخش یک
۱۷ دقیقه
فصل ششم: بخش دو
۲۵ دقیقه
فصل هفتم
۲۲ دقیقه
فصل هشتم: بخش یک
۱۹ دقیقه
فصل هشتم: بخش دو
۲۸ دقیقه
فصل نهم: بخش یک
۳۳ دقیقه
فصل نهم: بخش دو
۱۸ دقیقه
فصل نهم: بخش سه
۸ دقیقه
فصل دهم
۱۹ دقیقه
فصل یازدهم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی موسم هجرت به شمال
نویسنده
مترجمرضا عامری
گویندهاطهر کلانتری
ناشر چاپینشر چشمه
ناشر صوتی رادیو گوشه
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۶ ساعت و ۴۹ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه صوتی
۳۹۰۰۰ ت - 7.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی موسم هجرت به شمال

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب صوتی موسم هجرت به شمال

برای دریافت کتاب صوتی موسم هجرت به شمال و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.