معرفی و دانلود کتاب صوتی حسین کرد شبستری

عکس جلد کتاب صوتی حسین کرد شبستری
قیمت:
۴۸۰۰۰ ۳۳۶۰۰ تومان ۳۰%
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی حسین کرد شبستری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی حسین کرد شبستری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی حسین کرد شبستری

کتاب صوتی حسین کرد شبستری نوشته‌ی حسن ذوالفقاری و محبوبه حیدری، از مجموعه ادبیات مکتب خانه‌ای ایران، به روایت زندگی یکی از پهلوانان برجسته و درخشان ایرانی در دوره‌ی صفویه می‌پردازد که از شاگردان پهلوان مسیح تکمه بند تبریزی بود.

درباره‌ی کتاب صوتی حسین کرد شبستری:

حسین کُردِ (گُرد) شبستری داستانی شنیدنی، عامیانه و حماسی از سنت نقالی، از نویسنده‌ای نامعلوم است. این اثر دربردارنده‌ی افسانه‌هایی است که در آن حقایق تاریخی با افسانه ادغام شده و مربوط به دوره‌ی صفویه است. این کتاب صوتی از مجادلات و کشمکش‌های دولت و مردم ایران در عهد صفوی با ازبکان و عثمانی‌ها صحبت می‌کند و رویدادهای سال‌های 996 تا 1038؛ یعنی در دوره‌ی حکومت شاه‌عباس را به تصویر می‌کشد و دامنه‌ی جغرافیایی آن از تبریز تا حیدرآباد هند است.

این کتاب با عناوین دیگری هم‌چون «حسین‌نامه» و «جنگ‌نامه‌ی حسین کرد» و «پهلوان‌نامه‌ی حسین کرد» نیز مشهور است. قصه‌ی حسن کرد شبستری در طول دو قرن روایت‌های مختلفی پیدا کرده که این بخاطر همین مسئله‌ی نقالی بودن آن است.

خلاصه‌ی‌ کتاب صوتی حسین کرد شبستری:

شخصیت اصلی این داستان‌ها، پهلوانی به اسم حسین از طوایف کرد است که در شبستر در زمان صفویه زندگی می‌کند. پس از نبردهای ابتدایی و پی‌درپی بین مسیح دکمه بند تبریزی و پهلوانان ازبک، مسیح دکمه بند به صورت تصادفی حسین کرد شبستری را که چوپانی بی‌نام و نشان است را از مجازات مرگ نجات می‌دهد و همراه خود به خانه‌اش می‌برد و بزرگش می‌کند. حسین کرد با مرور زمان تمام فنون نبرد را می‌آموزد و گاهی به صورت ناشناس به جای مسیح با ازبکان مبارزه می‌کند و پیروز می‌شود.

حسین کرد بر سر موضوعاتی با همسر مسیح بحثش می‌شود و تبریز را ترک می‌کند و به اصفهان می‌رود. در آن‌جا به جمع پهلوانان شاه عباس می‌پیوندد. سپس پهلوانان ازبک را در تبریز و اصفهان و مشهد، شکست می‌دهد و پس از آن، او برای گرفتن خراج 7 ساله‌ی ایران از هند راهی می‌شود.

در مسیر نهنگی را صید می‌کند و پس از رسیدن به هند، ابتدا در طی نبردهای عیاری تعدادی از ازبکان را می‌کشد و در نهایت در نبرد اصلی بر امرای هند غلبه می‌کند و خراج هفت ساله‌ی ایران را از آنان می‌گیرد و با سربلندی به ایران باز می‌گردد. سپس شاه عباس به او پاداش بسیار می‌دهد و از آن پس، حسین کرد، نور چشم شاه می‌شود. مقام او در بین پهلوانان شاه عباس مانند جایگاه رستم در جمع پهلوانان شاهنامه است.

درباره‌ی مجموعه‌ی صوتی مجموعه ادبیات مکتب خانه‌ای ایران:

مجموعه ادبیات مکتب خانه‌ای ایران، به روایت‌ بخشی از تاریخ مهم ادبیات ایران می‌پردازد و نوع تفکر فرهنگی مردم دوران قاجار و ادبیات آن عصر را مشخص می‌کند. این مجموعه در سه جلد با عناوین سلیم جواهری، بهرام و گل اندام، حسین کرد شبستری نوشته شده که به ابعاد گوناگون آموزشی، تاریخی و روایی به قصه‌های ادبیات مکتب‌خانه‌ای می‌پردازد. داستان‌های عامیانه‌ی هر دوره و اقلیم، حاوی قسمت‌های باارزشی از فرهگ شفاهی مردمان آن زمان است. خواندن و یا شنیدن این داستان‌ها باعث می‌شود شما بیشتر با ویژگی‌های افسانه‌ها و قصه‌های عامیانه تاریخی آشنا شوید.

ادبیات مکتب‌خانه‌ای در دوران حکومت صفوی به خاطر رواج قصه‌گویی و نقالی رونق چشم‌گیری داشت، زیرا در این دوره بود که صنعت کاغذسازی، کتاب‌نویسی و نسخه‌برداری گسترش یافت. هم‌چنین افزایش نسبی سواد خواندن و نوشتن، یکی دیگر از دلایل رواج یافتن داستان‌های عامیانه بود. روش قصه‌گویی هزار‌ و یک‌شب، عنصر تکرار‌ شونده‌ی بیشترِ این داستان‌هاست.

در قسمتی از کتاب صوتی حسین کرد شبستری می‌شنویم:

در زمان شاه‌عباس مسیح دکمه‌بند تبریزی فته‌ای در بلخ به‌پا می‌کند و خان‌جهان، حاکم ختا، برای یاری حاکم بلخ، دو تن از پهلوانان خود را نزد او می‌فرستد. اختر‌جان برای نابودی شاه‌عباس به اصفهان می‌رود و ببرازخان برای کشتن مسیح، به‌سوی تبریز می‌تازد. حاکم تبریز برای فرونشاندن فتنه‌ی ببرازخان، به شاه‌عبَّاس نامه‌ای می‌نویسد و درخواست یاری می‌کند. شاه‌عبّاس، بی‌درنگ مسیح را و چند پهلوان دیگر را به تبریز می‌فرستد. مسیح با دیدن قدرت و شجاعت حسین کرد شبستری او را ملازم خود می‌سازد. حسین ببرازخان را به قتل می‌رساند. حسین، شبی شاه‌عبّاس را که در جامه‌ی درویشی در کوچه‌ها می‌گشته، از سوءقصد اخترخان نجات می‌دهد. زن مسیح علیه حسین در تبریز فتنه‌ها می‌کند و شاه‌عبّاس خون حسین را حلال اعلام می‌کند، ولی سرانجام به دورغ‌های گفته شده‌اش اعتراف می‌کند و مسیح و حسین باز در کنار یکدیگر می‌مانند.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
۳۳ دقیقه
قسمت اول
۲۳ دقیقه
قسمت دوم
۳۶ دقیقه
قسمت سوم
۳۰ دقیقه
قسمت چهارم
۲۸ دقیقه
قسمت پنجم
۲۹ دقیقه
قسمت ششم
۳۵ دقیقه
قسمت هفتم
۳۲ دقیقه
قسمت هشتم
۲۴ دقیقه
قسمت نهم
۲۶ دقیقه
قسمت دهم
۳۸ دقیقه
قسمت یازدهم
۱۹ دقیقه
قسمت دوازدهم
۳۷ دقیقه
قسمت سیزدهم
۳۲ دقیقه
قسمت چهاردهم
۳۰ دقیقه
قسمت پانزدهم
۲۸ دقیقه
قسمت شانزدهم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی حسین کرد شبستری
نویسنده،
گویندهاردلان ضرغام
ناشر چاپینشر چشمه
ناشر صوتی نوین کتاب گویا
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابMP3
مدت۸ ساعت
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان ایرانی، کتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه صوتی
۴۸۰۰۰ ۳۳۶۰۰ ت ۳۰%
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی حسین کرد شبستری

Hamed Rasouli
۱۴۰۰/۱۱/۲۸
کتاب بسیار ضعیفیه،، چه از لحاظ ادبی چه از لحاظ تم، داستان،،، اصلا باور پذیر نیست،، شاهنامه باور پذیر تره،، مگه دوران شاه عباس که شخصی چون شیخ بهایی در رکابش، بود انقدر بی در و پیکره که هر کسی از راه رسید رفت ضرابخانه رو زد،،، تو این داستان از غلام سیاه بگیر تا پهلوانان و حتی خود شاه عباس داروی داشت بیهوشی پر شالش، و هر کی دوست داست به راحتی دیگری، رو بیهوش، میکرد،، و انقدر تکرار کلمات خسته، کننده داره که تا راوی شروع میکنه، اولش، و میگه تا اخرش، میری که چی میخواد، بگه،، من واقعا متاسفم که کسانی که این کتاب، رو صوتی کردن با خودشون چه فکری کرده بودن نه سر داره نه ته
محمدجواد احمدی
۱۴۰۰/۱۰/۱۰
خیلی‌خوبه که کتاب صوتیش رو‌ تو وقت‌هایی مثل رانندگی‌های طولانی و تنهایی گوش بدیم چون ارزش نداره وقت و‌هرینه و سو چشم بزاریم برای همچین داستانی که هیچ بازدهی اموزشی هم نداره در کل از اینکه صوتیش رو گوش کردم راضی هستم و بهتر از اون اینکه یکی از داستانهایی که جز اسم و ضرب المثل ازش چیزی نمیدونستم رو‌ کامل شناختم
نریمان نوروزی
۱۴۰۰/۱/۱۸
سلام آرزوی پیشرفت توام بابهروزی وپیروزی ودانش روزافرون برای تمام دست دراندکاران ابن برنامه دارم وازخداوندسربلندی تمام زحمتکشانی دراین راستا کوجکترین قدمی برداشتنه اندخواهان وخواستارم
امیرحسین قارونی
۱۴۰۰/۴/۱۶
داستانی زیبا برای عاشقان قصه‌های دوره سلاجقه و صفویه
آقای ذوالفقاری، عزت ایامتان مستدام باد.
Abbas Paknezhad
۱۴۰۱/۳/۲۸
داستان زیباست کاش گوینده کمی بیشتر توانایی جذب شنونده را داشت.
محمدعلی احمدپور
۱۴۰۰/۱۰/۱۵
برای بقای زبان پرده خوانی بسیارخوب ولازمه!
کاش چنین کتابهائی بیشترباشه
mahan apple
۱۴۰۰/۹/۱۴
داستان عالی هستش برسه به دست مردان و زنان اهل حق یا علی
مشاهده همه نظرات ۷

راهنمای مطالعه کتاب صوتی حسین کرد شبستری

برای دریافت کتاب صوتی حسین کرد شبستری و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.