معرفی و دانلود کتاب صوتی کتاب یا سیگار

عکس جلد کتاب صوتی کتاب یا سیگار
قیمت:
45000 تومان - 8.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی کتاب یا سیگار و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی کتاب یا سیگار و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی کتاب یا سیگار

کتاب صوتی کتاب یا سیگار مجموعه‌ای متشکل از هفت مقاله‌ی کوتاه و بلند به قلم جورج اورول، خالق دو رمان بزرگ «مزرعه حیوانات» و «1984» است. آنچه در این هفت مقاله خواهید شنید، طیف گسترده‌ای از موضوعات کاملاً متفاوت را (از جمله سیاست و نقد ادبی) شامل می‌شوند؛ با وجود این تماماً در این نکته اشتراک دارند که برآمده از دل مهم‌ترین تجربه‌های زیسته‌ی نویسنده‌اند.

درباره کتاب صوتی کتاب یا سیگار:

اهالی کتاب، جورج اورول (George Orwell) را بیشتر به عنوان یک رمان‌نویس بزرگ می‌شناسند، و غالباً با چهره‌ی وی به عنوان منتقد سیاسی و فرهنگی آشنایی چندانی ندارند. دلیل این امر نیز واضح است: دو رمان بزرگ او، یعنی مزرعه حیوانات و 1984، که دامنه‌ی شهرتشان چه بسا که از خالقشان نیز پیشی گرفته است. با این حال، مخاطبین جدی‌تر ادبیات جهان به خوبی می‌دانند که هنر و ادبیات به هیچ‌وجه دغدغه‌ی نخست اورول نبود. دو رمان مشهور او نیز، اگرچه با متر و معیارهای ادبی آثاری بسیار درخشان‌اند، در وهله‌ی نخست به دلایل عمدتاً سیاسی - اجتماعی بر سر زبان‌ها افتادند، تا دلایل صرفاً ادبی.

پس بیجا نیست اگر بگوییم برای شناخت صحیح جورج اورول، بهتر آن است که درست همان اندازه که به آثار ادبی‌اش توجه می‌کنیم، آثار غیرادبی‌ او، از جمله مقالات و جستارهای سیاسی - اجتماعی‌اش را نیز مورد بررسی و مداقه قرار دهیم. کتاب حاضر در راستای همین هدف خدمت شما ارائه شده است. سپیده اشرفی با ترجمه‌ی هفت اثر از مجموعه آثار غیرداستانیِ جورج اورول که در اصل در کتابی با عنوان Books v. Cigarettes منتشر شده‌اند، کوشیده تا برای مخاطب فارسی‌زبان، چهره‌ای دقیق‌تر از نویسنده‌ای ترسیم کند که پیش از آنکه داستان‌نویس بوده باشد، روشنفکری با دغدغه‌های جدی سیاسی و اجتماعی بود.

هفت مقاله‌ی گردآمده در این اثر به ترتیب عناوین پیش رو را بر خود دارند: «کتاب یا سیگار»، «خاطرات کتابفروشی»، «اعترافات یک منتقد کتاب»، «ممانعت از ادبیات»، «کشور من: چپ یا راست؟»، «فقرا چگونه می‌میرند»، و «شادی ایام خُردی یاد باد».

مقاله‌ی نخست که عنوان کتاب نیز از آن گرفته شده، نوشته‌ی کوتاه جالبی است که در آن به مقایسه‌ی سیگار و کتاب، از منظر محبوبیت نزد عموم پرداخته شده است. نتیجه‌ای که اورول با لحنی تأسف‌بار پس از این مقایسه اعلام می‌دارد چنین است: «بیشتر مردم حاضرند پول خود را خرج سیگار کنند تا کتاب.» سخنی البته نه چندان شگفت‌آور، که آیرونیک بودن آن تنها با در نظر گرفتن سیگاری بودن خود جناب اورول دریافته می‌شود!

مقالات دیگر کتاب اما کمتر طناز، و بیشتر جدی و عمیق‌اند. خصوصاً مقاله‌ی ششم، که درباره‌ی فقر، بی‌عدالتی اجتماعی و شکاف طبقاتی است؛ موضوعاتی که همواره دغدغه‌ی خاطری بزرگ برای اورولِ سوسیال - دموکرات به شمار می‌رفتند.

سخن را بیش از این به درازا نکشانیم؛ خلاصه‌ کلام اینکه در کتاب صوتی کتاب یا سیگار قرار است با وجهی متفاوت از نویسنده‌ای مهم و تأثیرگذار آشنا شوید، که تاکنون کم و بیش مغفول مانده بوده است.

کتاب صوتی کتاب یا سیگار مناسب چه کسانی است؟

از تمام طرفداران جورج اورول، خصوصاً آنان که پیش از این دو کتاب «مزرعه حیوانات و 1984» از او را مطالعه کرده‌اند، دعوت می‌کنیم که شنونده‌ی مقالات نویسنده‌ی محبوب خود در کتاب شنیدنی کتاب یا سیگار باشند.

با جورج اورول بیشتر آشنا شویم:

اریک آرتور بلر، با نام مستعار جورج اورول، داستان‌نویس و روزنامه‌نگار شهیر انگلیسی‌زبان بود که با مجموعه‌ی آثار ادبی و غیر ادبی خود، تأثیری غیرقابل انکار بر محافل روشنفکری در اروپای قرن بیستم داشت. مهم‌ترین اثر او کتابی است به نام 1984؛ رمانی پادآرمانشهری که در آن سازوکارهای ارعاب و کنترلی که سیستم‌های توتالیتر برای حفظ قدرت به کار می‌برند، به شکلی میخکوب‌کننده به تصویر کشیده شده است. واضح است که شوروی استالینی الگوی اورول هنگام نگارش 1984 بوده است. با این حال باید بر این نکته تأکید کرد که این رمان تصویرگر تمام رژیم‌های پلیسیِ تمامیت‌خواه در جهان معاصر است، نه منحصراً رژیم ژوزف استالین. گفتنی است که رمان 1984 جزو 100 کتاب برتر قرن از نگاه لوموند، و یکی بهترین رمان‌ها در زبان انگلیسی به انتخاب نشریه‌ی گاردین است.

دیگر اثر مشهور اورول رمان مزرعه‌ی حیوانات (یا قلعه‌ی حیوانات) است که در اصل برای مخاطبین کودک و نوجوان نوشته شده، اما امروزه نزد همه‌ی گروه‌های سنی محبوب و شناخته‌شده است. از دیگر کتاب‌های این نویسنده می‌توان به عناوین پیش رو اشاره داشت: «دختر کشیش»، «روزهای برمه»، «زنده باد کاتالونیا».

در بخشی از کتاب صوتی کتاب یا سیگار می‌شنویم:

عمدتاً به دلیل کتاب‌ها، فیلم‌ها و خاطراتی که در فاصله‌ی میان دو جنگ عرضه شده‌اند، تصور می‌شود جنگی که در آن هستیم، در مقایسه با جنگ جهانی اول (از 1914 تا 1918) کیفیت مهیب و حماسی کمتری دارد. ولی اگر زمان آن جنگ به دنیا آمده باشید، و اگر خاطرات واقعی خود را از انباشت‌های بعدی‌شان جدا کنید، خواهید دید معمولاً از اتفاقات بزرگی که شما را احاطه می‌کرده‌اند، به وجد نمی‌آمدید.

مثلاً من باور ندارم نبرد مارن، برای عموم مردم آن کیفیت ملودرامی را داشت که بعداً به آن داده شد. حتی به یاد ندارم که عبارت نبرد مارن را، تا چندین سال بعد از جنگ شنیده باشم. مسئله صرفاً از این قرار بود که آلمانی‌ها به 35 کیلومتری پاریس رسیده بودند (و البته این خودش بعد از داستان‌های مربوط به جنایت‌هایشان در بلژیک، به قدر کافی ترسناک بود) و بعد به دلایلی، عقب‌نشینی کرده بودند.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
1 دقیقه
معرفی
3 دقیقه
مقدمه مترجم
14 دقیقه
کتاب یا سیگار
18 دقیقه
خاطرات کتابفروشی
14 دقیقه
اعترافات یک منتقد کتاب
32 دقیقه
ممانعت از ادبیات (بخش یک)
20 دقیقه
ممانعت از ادبیات (بخش دو)
18 دقیقه
کشور من: چپ یا راست؟
36 دقیقه
فقرا چگونه می‌میرند
17 دقیقه
شادی ایام خردی یاد باد (بخش یک)
36 دقیقه
شادی ایام خردی یاد باد (بخش دو)
32 دقیقه
شادی ایام خردی یاد باد (بخش سه)
17 دقیقه
شادی ایام خردی یاد باد (بخش چهار)
36 دقیقه
شادی ایام خردی یاد باد (بخش پنج)
19 دقیقه
شادی ایام خردی یاد باد (بخش شش)

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی کتاب یا سیگار
نویسنده
مترجمسپیده اشرفی
گویندهنیما رئیسی
ناشر چاپینشر چشمه
ناشر صوتی رادیو گوشه
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۵ ساعت و ۱۳ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های نقد و بررسی
قیمت نسخه صوتی
45000 ت - 8.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی کتاب یا سیگار

الناز محمدی
۱۴۰۱/۵/۲۸
🍁 این سومین کتابی ‌هستش که از جورج اورول می‌خونم. از این کتاب و چند مقاله‌ای که به صورت داستان‌ بود، ‌بسیار لذت بردم. مطمئنا فضای سیاسی توی کتاب‌های اورول هست و باید باشه، چراکه قبل از روزنامه نگاری و نویسندگی، اون یه سیاستمدار بوده…
بهترین جمله از داستان کتاب یا سیگار: کتاب خواندن ارزان‌ترین یک
تفریح دنیاست!! واقعا وقتی سیگار خریدن آدم سیگاری با کتاب خریدن رو مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که سیگار گران تر و البته که مضرر تر است!!
درکل اورول، مقالات زیبایی رو داستان وار و جذاب بیان میکنه و من خواننده رو تا آخر داستان درگیر میکنه. داستان‌هایی که در زمان کتاب فروشی نوشته بود، داستان نبود! به نظر من تحقیقات میدانی دقیق و به جایی بود که میگفت، چه اقشاری، چه کتابایی رو می‌خونن و چرا!
امانت گرفتن کتابها، تصویر آدم‌ها، خاطرات نه چندان هیجان آور اون، همه جالب بودن! وای که چقد خاطرات بچه گیش ملموس و دلنشین بود، حتی شب اداری هاش، کتک هاش، کیک تولد نداشتن، نظام مدرسه و غیره همه یه فکتی پشتش داشت که برای همه مون فارغ از جنسیت و ملیت ملموس بود!!
همه‌ی مقالات رو دوست داشتم. حتما کتابی هست که به دوستان توصیه میکنم یه آخر هفته‌ای وقت بزارن و بخونن! ممنون دوست عزیزم کتابراه…☘️
دیانا دیانتی
۱۴۰۱/۸/۲۰
کتاب یا سیگار
کتابی سودمند که ارزش چندبار شنیدن را دارد.
کتابی با چندین مقاله یا داستان که هر کدام می‌تواند خواننده را به تفکر و یا یادآوری مسائل مختلف وادارد. من داستان آخر را خیلی دوست داشتم. در داستان آخر با حالات نوجوانی پسرها مواجه می‌شویم که به نظرم بسیار جالب بود. این کتاب را بهتر است را
چندین بار گوش داد. صدای خواننده کتاب، آقای نیما رئیسی بسیار شنیدن کتاب دلنشین کرده بود.
سپاس از دست اندر کاران.
محمود اژدری
۱۴۰۰/۱۲/۸
با سلام و احترام به دوستان
باز هم یکی دیگر از کتاب‌های جرج اورول که شامل مقالات ایشان است که مثل مجموعه داستان‌های کوتاه در کنار هم جمع آوری گردیده که مثل همه کتاب‌های جرج اورول واقعا ارزش خواندن را دارد و به همه پیشنهاد میدهم در این کتاب هم باز حکومت‌های توتالیتری را به چالش کشیده و هم در مقاله اول خرید کتاب را با خرید سیگار مقایسه کرده که واقعا جای تأمل دارد.
هانیه هژبرالساداتی
۱۴۰۱/۱۱/۲۴
برای من یکی از فوق العاده‌ترین کتابهایی بود که تا حالا خوندم… تصور جرج اورول در حال نوشتن این مقالات در سالهای ١٩٣٦ تا ١٩٤٧، مقایسه قیمت کتاب و سیگار و نوشیدنی و …. و حتی کتابفروشی گردی مردم امروز و آن سالها تجربه فوق العاده‌ای بود😍😍
فصل "ممانعت از ادبیات" رو خیلی دوست داشتم و در عین اینکه کمدی نبود، اما تقریبا یک جمله در میون از هیجان میخندیدم😅.
صدا، کیفیت صدا، شیوه بیان عالی.
شکوفه عصاره
۱۴۰۱/۳/۱۶
عالی بود، عاشق داستان اول و دوم شدم، جورج اورول نیاز به تعریف نداره، قلم جذابی داره، بیشتر یادداشت کوتاه بود ولی بسیار گیرا
حامد عظیمی
۱۴۰۱/۹/۹
جورج اورول نویسنده مورد علاقمه و کتاب بد نداره
بهترین کتاب هاش
قلعه حیوانات
۱۹۸۴
آس و پاس‌های پاریس و لنده
پرستو موسوی‌نیا
۱۴۰۰/۹/۲۱
جالب بود واقعا جذاب و گیرا بود پیشنهاد میکنم
رضا مکاری
۱۴۰۱/۱۰/۱۴
هیچ شباهتی به قلم نویسنده در دو اثر معروفش نداشت
مشاهده همه نظرات 8

راهنمای مطالعه کتاب صوتی کتاب یا سیگار

برای دریافت کتاب صوتی کتاب یا سیگار و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.