معرفی و دانلود کتاب صوتی کوری

عکس جلد کتاب صوتی کوری
قیمت:
۳۴۰۰۰ تومان - 6.49€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی کوری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی کوری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی کوری

کتاب صوتی کوری نوشتهٔ ژوزه ساراماگو، داستان عجیب شهری را روایت می‌کند که تمام مردمش به شکلی ناگهانی مبتلا به یک بیماری مسری می‌شوند. این بیماری انسان را نابینا می‌کند و پس از ابتلا، آن فرد چیزی جز سفیدی نمی‌تواند ببیند. این رمان حیرت‌انگیز و پرفروش یکی از دلایلی بود که ساراماگو در سال 1998 برنده جایزه نوبل شد.

درباره کتاب صوتی کوری:

در یک روز عادی، وقتی که راننده‌ای پشت چراغ قرمز بود، به طور ناگهانی بینایی خود را از دست می‌دهد. بعد از آن افراد بیشتری در این وضعیت گرفتار می‌شوند و همه مردم شهر به صورتی کاملا ناگهانی کور می‌شوند. این اتفاق نظم عمومی را بهم می‌ریزد و به همین خاطر پس از مدتی دولت تصمیم می‌گیرد تمامی افراد مبتلا را به یک آسایشگاه روانی منتقل کرده و آن‌ها را قرنطینه کند.

توجه دولت کم‌کم به آن‌ها از بین می‌رود و جیره غذایی‌شان تمام می‌شود. در آن آسایشگاه متروک کم کم اخلاقیات و انسانیت از میان می‌رود و مردم برای زنده ماندن دست به هرکاری می‌زنند. در آن شرایط هولناک زنان زیادی توسط بیماران مورد تجاوز قرار می‌گیرند و وسایل بهداشتی در دسترس هیچ‌‌کس نیست. ژوزه ساراماگو در کتاب کوری (Blindness) به خوبی توانسته سقوط یک جامعه پیشرفته و متمدن را به تصویر بکشد و این را نشان دهد که مردم به مرور زمان حاضرند به خاطر بقا دست به هرکاری بزنند و تمام ساختارهای اجتماعی و فرهنگی را از بین ببرند.

رمان کوری در جای مشخصی اتفاق نمی‌افتد و مقصود نویسنده این است که آن را محدود به جغرافیای خاصی نکند و تمام مخاطبان در هر نقطه‌ای از جهان بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. همچنین یکی از نکات مهم داستان در این است که هیچ یک از شخصیت‌های این رمان اسم ندارند و با صفت‌هایی همچون همسر دکتر، دختر عینک تیره و... یاد می‌شوند. شخصیت اصلی داستان زنی است که نویسنده او را «همسر پزشک» می‌نامد. او تنها کسی است که به این بیماری مبتلا نشده و بینایی خود را از دست نداده است و در تلاش است که به دیگران کمک کند و آن‌ها و البته خودش را نجات دهد.

این داستان یک اثر تمثیلی به شمار می‌آید که پر از پیام‌های اخلاقی برای مخاطبین است. نویسنده عقیده دارد که اعمال انسان‌ها در موقعیت است که معنا پیدا می‌کند و موقعیت هم همیشه ثابت نیست؛ بنابراین هیچ ملاک مطلقی برای قضاوت وجود ندارد. به طور کلی منظور ساراماگو از کوری همان کوری معنوی است که انسان‌ها در هر وضعیتی ممکن است به آن دچار شوند.

در سال 2008 «فرناندو مریلس»، کارگردان برزیلی فیلم سینمایی براساس این رمان ساخت که در افتتاحیه شصت و یکمین جشنواره فیلم کن به نمایش در آمد.

جوایز و افتخارات کتاب صوتی کوری:

- کتاب پرفروش بین المللی
- کتاب برجسته سال نیویورک تایمز
- بهترین کتاب سال لس آنجلس تایمز
- برنده جایزه سان کلمنته در سال 1999 (Premio San Clemente for Novela Estranxeira)
- نامزد جایزه ادبی بین المللی دوبلین در سال 1999 (International Dublin Literary Award)

نکوداشت‌های کتاب صوتی کوری:

- این کتاب اثری تاثیرگذار از یک استاد ادبیات است. (بوستون گلوب)
- یک شاهکار که در زمانه خودش انقلابی برپا کرد؛ همانند رمان طاعون. (Kirkus Reviews)
- این یک کتاب مهم است. کتابی که از مواجهه با وحشت‌های قرن حاضر نمی‌ترسد. (واشنگتن پست)
- تمثیل سورئال ساراماگو به ما نشان می‌دهد که ظرفیت و توانایی روحیه و وجدان انسانی در غیر عادلانه‌ترین شرایط نیز به چه صورت است و او این کار را با یک روش جدید و عجیب و غریب انجام می‌دهد. (نیویورکر)

کتاب صوتی کوری مناسب چه کسانی است؟

اگر به ادبیات داستانی جهان و رمان‌های تمثیلی علاقه دارید، از شنیدن این کتاب لذت خواهید برد.

ژوزه ساراماگو را بیشتر بشناسیم:

او یکی از برجسته‌ترین نویسندگان پرتغالی بود که در سال 1998 برنده جایزه نوبل ادبیات شد. آکادمی سوئد علت این انتخاب را وجود تمثیل‌های بدیع در داستان‌های ژوزه ساراماگو (José Saramago) دانست و شک و تردید این نویسنده نسبت به حقایق جهان را ستود. همچنین در سال 2003 هارولد بلوم، نویسنده و منتقد ادبی، ساراماگو را بااستعدادترین رمان نویس در جهان امروز دانست.

ژوزه ساراماگو طرفدار حزب کمونیست پرتغال بود و از نهادهایی مانند کلیسای کاتولیک، اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول انتقاد فراوانی می‌کرد و عشق را ابزاری می‌دانست که می‌توان با آن به بهبود وضعیت جهان و انسان‌ها کمک کرد.

تاکنون بیش از دو میلیون نسخه از کتاب‌های ساراماگو فقط در پرتغال فروخته شده و آثار او به 25 زبان دنیا ترجمه شده است. برخی از مهم‌ترین آثار این نویسنده پرتغالی عبارتند از: «سفر فیل، بینایی، وقفه در مرگ، کوری، خاطرات جوانی من، همه نام‌ها، همزاد و... »

جوایز و افتخارات ژوزه ساراماگو:

- برنده جایزه آمریکا در سال 2004 (America Award)
- برنده جایزه Camões کشور پرتغال در سال 1995 (Camões Prize)
- برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 1998 (Nobel Prize in Literature)
- برنده جایزه ادبیات سائو پائولو در سال 2009 (São Paulo Prize for Literature)

در بخشی از کتاب صوتی کوری می‌شنویم:

اگر مرد کوری که از قضای روزگار خزانه‌دار و حسابدار گنجینه‌ی غارتی شده بود، بر اثر شهودی ناگهانی دفتر دستک خود را برمی‌داشت و به این طرف می‌آمد، قطعا می‌بایست بنشیند و شرح درد و بدبختی و غذای نامناسب بخور و نمیر این بیچاره‌ها را بنویسد که چیزی نداشتند. او می‌نوشت از کجا آمده و بعد ادامه می‌داد که آن لات‌های باج‌بگیر هرچه آدم حسابی بود از بخش بیرون ریختند تا همه‌چیز را در اختیار خود بگیرند. به علاوه، به کورهای بخش‌های دیگر اجازه نمی‌دادند که از سرویس‌های بهداشتی استفاده کنند.

می‌گفت که نتیجه‌ی اولیه زورگویی‌شان این بود که بقیه گوسفندوار پر شوند توی دستشویی‌های این طرف و آن‌ها را به آن وضع درآورند که تصورش برای کسانی‌که وضع قبلی آن جا را به یاد می‌آوردند، آسان بود. اشاره می‌کرد که قدم زدن توی حیاط پشتی غیرممکن است و جابه‌جا پا می‌گذاری روی کثافت و کورهایی که اسهال داشتند و همانجا کار خود را می‌کردند. او که ناظر بی‌طرفی بود، یادش نمی‌رفت که عمدا ناهمخوانی مقدار مصرف غذا و حجم گسترده‌ی مدفوعات را ثبت کند تا نشان دهد که رابطه‌ی علت و معلول، آنطورها هم که می‌گویند درست نیست.

فهرست مطالب کتاب صوتی

۳۸ دقیقه
بخش یک
۲۰ دقیقه
بخش دو
۲۶ دقیقه
بخش سه
۴۴ دقیقه
بخش چهار
۴۹ دقیقه
بخش پنج
۳۸ دقیقه
بخش شش
۴۳ دقیقه
بخش هفت
۳۷ دقیقه
بخش هشت
۴۰ دقیقه
بخش نه
۲۴ دقیقه
بخش ده
۲۷ دقیقه
بخش یازده
۳۱ دقیقه
بخش دوازده
۳۵ دقیقه
بخش سیزده
۳۸ دقیقه
بخش چهارده
۲۹ دقیقه
بخش پانزده
۲۷ دقیقه
بخش شانزده
۳۴ دقیقه
بخش هفده
۳۸ دقیقه
بخش هجده
۳۰ دقیقه
بخش نوزده
۳۰ دقیقه
بخش بیست
۳۳ دقیقه
بخش بیست و یک
۴۷ دقیقه
بخش بیست و دو

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی کوری
نویسنده
مترجماسدالله امرایی
گویندهرضا عمرانی
ناشر چاپیانتشارات مروارید
ناشر صوتینشر ماه آوا
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۱۲ ساعت و ۳۷ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه صوتی
۳۴۰۰۰ ت - 6.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی کوری

behrooz Por
۱۴۰۰/۴/۲۳
با سلام و عرض ادب، کتاب فوق العاده عالی با صدای جذاب راوی که مشکلات جامعه در داستان کوری به نمایش کشیده است. از شنیدن داستان لذت ببرید. 15+
سحر مهرجویی
۱۴۰۰/۹/۱۶
کتاب فوق العاده جالب بود و حال و احوال این روزای کشور خودمان را بیان می‌کند
Anahita kazempour
۱۴۰۰/۶/۱۴
کتاب خوبی بود ولی بعضی جاها من حالت تهوع میگرفتم از این همه تفسیر گند و کثافت
حامد شیرازی
۱۴۰۰/۸/۲۴
عالی بود. جذاب و پر معنا. توصیه میکنم به کلیه دوستان
لاله صادقی
۱۴۰۰/۵/۱۸
عالی بود من خیلی دوسداشتم
مشاهده همه نظرات ۵

راهنمای مطالعه کتاب صوتی کوری

برای دریافت کتاب صوتی کوری و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.