معرفی و دانلود کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس: عشاق گولاگ

عکس جلد کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس: عشاق گولاگ
قیمت:
۴۳۰۰۰ تومان - 7.99€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس: عشاق گولاگ

عاشقانه‌ای لطیف و دلخراش در تلخ‌ترین دوران تاریخ... اورلاندو فیجز، نویسنده و تاریخ‌دان بریتانیایی، در کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس داستان دو عاشق را روایت می‌کند که در گولاگ استالین که یکی از بدنام‌ترین اردوگاه‌های کار اجباری بود، به صورت مخفیانه برای هم نامه می‌نوشتند.

درباره کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس:

«گولاگ» نهادی بود که به آن «اداره کل اردوگاه‌های کار و اصلاح» می‌گفتند. اردوگاه‌های زیرمجموعهٔ گولاگ در نواحی دورافتادهٔ اتحاد جماهیر شوروی قرار داشتند. مکان‌هایی همچون سرزمین‌های سردسیر، یخبندان‌های سیبری و یا بیایان‌های ترکمنستان شامل این اردوگاه‌ها می‌شدند. استالین افراد زیادی از شهروندان شوروی را به عنوان محکومین سیاسی به این اردوگاه‌ها می‌فرستاد و از آن‌ها کار می‌کشید و بخش اعظمی از آن‌ها بر اثر سرما یا گرسنگی جان می‌باختند...

«لو میشچنکو»، 29 ساله در سال 1946، بعد از پنج سال زندانی بودن، به عنوان اسیر جنگی شوروی به اردوگاه‌های کار اجباری نازی فرستاده می‌شود. کمی بعد او را به خیانت متهم کردند و به گولاگ قطب شمال فرستاند. او کمی آن‌جا ماند و چند وقت بعد نامهٔ غیرمنتظره‌ای از معشوقه‌اش «اسوتا» دریافت کرد. زنی که گمان می‌کرد مرده اما با دیدن نامه‌هایش دوباره امیدش را به زندگی بازیافت.

این دو عاشق به طرز شگفت‌انگیزی طی هشت سال بعد حدود 1500 نامه باهم رد و بدل کردند و حتی توانستند قرار ملاقات‌های مخفیانه و قاچاقی با یکدیگر داشته باشند. اورلاندو فیجز با جمع‌آوری نامه‌های این دو، روایتی مستند نوشت که آن را می‌توان به عنوان مدرکی مهم دانست که از داخل اردوگاه‌های گولاگ استالین به دست آمده و تصویری از ستم‌هایی که در آن‌جا بر محکومین وارد می‌شد، ارائه داده است.

این نویسنده که بیشتر به دلیل پژوهش‌هایش در زمینه تاریخ روسیه و اروپا شناخته می‌شود، در کتاب فقط برایم نامه بنویس (Just Send Me Word) عشق دیرپایی را به زیبایی روایت کرده است. این عشق تا مدت‌ها به دلیل محکومیت یکی از آن دو به صورت دورادور پابرجا مانده بود. با شنیدن این روایت عاشقانه و تاریخی، می‌توانید بسیاری از جزئیات تاریخی، نحوهٔ تعاملات بین زندانیان با زندانبانان و روش‌های وحشتناک بهره‌کشی از محکومین را در ذهن خود تجسم کنید.

نویسنده سعی کرده تا با رونمایی نامه‌های این زوج عاشق، وقایع تاریخی دوران جنگ جهانی دوم و بعد از آن را نیز برای شما روایت کند. شنیدن این کتاب باعث می‌شود بتوانید رنجی که مردم عادی شوروی متحمل می‌شدند، واقعیت‌های جنگ و سیاست‌های امنیتی استالین را درک کنید. این کتاب درواقع از نقطه نظر قربانیان تاریخ گولاگ و از زاویه دید آن‌ها روایت شده تا بتوانند از این طریق رنج عمیق خود را برای جهانیان به تصویر بکشند.

هیچ‌کس نمی‌تواند حتی تصور کند که نصف عمرش را در این مکان‌ها بگذارند و بدون هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای به خیانت محکوم شود و نتواند حتی خانوادهٔ خود را ملاقات کند. شاید با شنیدن این داستان پیش خود فکر کنید که چرا مجازات فرار از جنگ و اسیری باید کار کردن در یکی از خشن‌ترین منطقه‌های این سیاره باشد؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این نامه‌هایی که در داستان به آن‌ها اشاره می‌شود، توسط فردی به اسم «آیرینا آوستروفسکایا» جمع‌آوری شده‌اند که یکی از پژوهشگران انجمن مموریال مسکو است که توانست با کوشش و پیگیری‌های مداوم موفق به کشف این مدارک با ارزش شود.

نکوداشت‌های کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس:

- به موقع و مهم... چیزی که به این کتاب قدرت می‌بخشد، جزئیات دقیق زندگی گولاگ است که نشان می‌دهد چگونه مردان و زنان تلاش می‌کردند در غیرعادی‌ترین شرایط، ظاهری عادی برای خود ایجاد کنند. (دیلی بیست - وب‌سایت آمریکایی با محتوای گزارش‌های خبری)

- یک داستان عاشقانه قهرمانانه و کاملاً حیرت‌انگیز. (Star Tribune - بزرگترین روزنامه مینه سوتا)

- یک داستان عاشقانه قابل‌توجه که با نگاهی نادر به فصل خشن تاریخ شوروی در هم تنیده شده است. (کریسچن ساینس مانیتور - از روزنامه‌های پرتیراژ شهر بوستون)

- مستندی دلخراش از استقامت فوق‌العاده انسانی. (Kirkus Reviews - مجله نقد و بررسی کتاب آمریکایی)

- این روایت قدرتمند توسط یک مورخ برجسته جای خود را نه تنها در تاریخ، بلکه در ادبیات پیدا کرده است. (رابرت کِی. مسی - روزنامه نگار و مورخ آمریکایی)

- پرتره‌ای جذاب از یک رابطه آشکار و صمیمی در شرایط تقریباً غیرقابل تصور. (History Book Club)

کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس مناسب چه کسانی است؟

اگر به کتاب‌های نامه‌نگاری و داستان‌های تاریخی علاقه دارید، شنیدن این کتاب برایتان لذت‌بخش خواهد بود.

اورلاندو فیجز را بیشتر بشناسیم:

این نویسنده و مورخ بریتانیایی در سال 1959 در لندن به دنیا آمد. او شهرت اصلی‌اش را به دلیل نوشتن آثاری دربارهٔ تاریخ روسیه و اروپا به دست آورد و هم‌اکنون استاد تاریخ در کالج بیرکبک در دانشگاه لندن است. اورلاندو فیجز (Orlando Figes) همچنین برای مطبوعات بین‌المللی فعالیت می‌کند و در تلویزیون و رادیو نیز برنامه‌هایی پخش می‌کند. کتاب‌های وی تا به حال به بیش از سی زبان ترجمه شده‌اند و جوایز مختلفی نیز دریافت کرده‌اند.

جوایز و افتخارات اورلاندو فیجز:

- برنده جایزه تاریخ ولفسون برای کتاب «یک تراژدی مردمی: انقلاب روسیه 1891–1924» در سال 1997
- برنده جایزه ادبی دبلیو اچ اسمیت برای کتاب «تراژدی مردمی: انقلاب روسیه 1891–1924» در سال 1997
- برنده جایزه کتاب NCR برای کتاب «یک تراژدی مردمی: انقلاب روسیه 1891–1924 «در سال 1997
- برنده جایزه کتاب لانگمن-تاریخ امروز برای کتاب «یک تراژدی مردمی: انقلاب روسیه 1891–1924» در سال 1997
- برنده جایزه کتاب لس آنجلس تایمز برای کتاب «یک تراژدی مردمی: انقلاب روسیه 1891–1924» در سال 1997
- برنده جایزه Przeglad Wschodni برای کتاب «رقص ناتاشا: تاریخ فرهنگی روسیه» در سال 2009
- برنده جایزه آنتونیو دلگادو (اسپانیا) برای کتاب «اروپایی ها: سه زندگی و ساختن یک فرهنگ جهان وطنی» در سال 2021

در بخشی از کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس می‌شنویم:

اندکی پس از خروج اسوتا از اردوگاه کار اجباری، زمستان وارد پچورا شد. از نگاه لو این دو اتفاق به هم ربط داشت. او در سیزدهم اکتبر به استوا نوشت: «دو روز تمام است که زمین یخ بسته و همه چیز زمستانی شده. نمی‌توانستم نامه بنویسم. البته نمی‌شود فقط زمستان را مقصر دانست. بلکه جای خالی اسوت، نور و روشنایی است که با زمستان شروع شده. زمستان احساسات را کرخت می‌کند. چابکی افکار از دست می‌رود. بی‌قراری و انگیزه فرومی‌نشیند. زمان به نظر کند می‌رسد و در گسترهٔ سپید یخ می‌زند.»

روحیهٔ لو به خاطر دیدار با اسوتا کاملا تقویت شده بود. لیکن رفتن او غمناک‌تر از سابقش کرده بود. لو فهمید که چه چیزی را برای مدت‌ها از دست داده بود. و حالا چگونه می‌توانست بدون او زندگی کند؟ لو شش روز پس از رفتن اسوتا به او نوشت: «اسوتینکا. هرچه بیشتر به تو می‌اندیشم، بیشتر چهره‌ات را فراموش می‌کنم. دیگر نمی‌توانم در ذهنم تو را تجسم بخشم. من فقط چیزهای کوچکی از وجودت را می‌بینم. فکر میکنم که دلم می‌خواهد گریه کنم.»

لو با دلسوزی به حال خود بیگانه بود. و بدون تردید زجرکش و مصیبت دیده. او سپس نوشت: «خب بس است. دیگر گریه‌زاری نمی‌کنم. درواقع آنچه می‌خواهم انجام دهم، نوشتن اسم توست.»

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه یک
نمونه دو
نمونه سه
۱۰ دقیقه
سخن اول
۳۴ دقیقه
فصل اول- بخش اول
۲۷ دقیقه
فصل اول- بخش دوم
۲۶ دقیقه
فصل دوم- بخش اول
۳۵ دقیقه
فصل دوم- بخش دوم
۳۲ دقیقه
فصل سوم- بخش اول
۲۳ دقیقه
فصل سوم- بخش دوم
۳۲ دقیقه
فصل چهارم- بخش اول
۲۳ دقیقه
فصل چهارم- بخش دوم
۲۶ دقیقه
فصل چهارم- بخش سوم
۲۶ دقیقه
فصل پنجم- بخش اول
۲۷ دقیقه
فصل پنجم- بخش دوم
۲۸ دقیقه
فصل ششم- بخش اول
۲۶ دقیقه
فصل ششم- بخش دوم
۲۲ دقیقه
فصل ششم- بخش سوم
۲۷ دقیقه
فصل هفتم- بخش اول
۳۰ دقیقه
فصل هفتم- بخش دوم
۳۲ دقیقه
فصل هفتم- بخش سوم
۲۳ دقیقه
فصل هفتم- بخش چهارم
۳۴ دقیقه
فصل هشتم- بخش اول
۱۲ دقیقه
فصل هشتم- بخش دوم
۲۶ دقیقه
فصل نهم- بخش اول
۳۳ دقیقه
فصل نهم- بخش دوم
۳۵ دقیقه
فصل دهم- بخش اول
۲۶ دقیقه
فصل دهم- بخش دوم
۱۲ دقیقه
فصل دهم- بخش سوم
۲۵ دقیقه
فصل یازدهم- بخش اول
۲۷ دقیقه
فصل یازدهم- بخش دوم
۳۲ دقیقه
فصل یازدهم- بخش سوم
۳۲ دقیقه
فصل دوازدهم- بخش اول
۱۲ دقیقه
فصل دوازدهم- بخش دوم
۱۷ دقیقه
مؤخره

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس: عشاق گولاگ
نویسنده
مترجمغلامحسین میرزاصالح
گویندهسحر بیرانوند
ناشر چاپیانتشارات مازیار
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۱۳ ساعت و ۵۳ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه صوتی
۴۳۰۰۰ ت - 7.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس

محمود اژدری
۱۴۰۱/۲/۱۷
با سلام و احترام
باز هم کتابی زیبا در مورد خاطرات زندانیان گولاگ‌های شوروی که نشان دهنده سختی‌های آن مردم در زمان شوروی کمونیستی و حکومت استالین است و نکته جالب در آن همتی است برای زنده بودن و ماندن و دوری از افسردگی که باعث می‌شود به ما نکته‌ای را به رخ بکشد که در هر زمانی میتوان امید به آینده از
داشت حتی اگر یک ساعت بعد برای مرگ خبر داری باید دم را غنیمت شمرد.
کتاب از خوانش خوب که گاهی برس‌ها کمی از آن را حذف کرده ولی در مجموع خوب است. ولی با همه چیره دستی مترجم بزرگ این اثر ولی کمی با نسخه اصلی آن به زبان روسی تفاوت دارد اما این به شیوایی و حلاوت آن کم نمی‌کند.
داستان در مورد یک مرد و زن روسی است که یکی از آن‌ها گرفتار گولاگ می‌گردد و در این مدت به کرات با هم نامه نگاری می‌کنند حالا هم این نامه‌ها به صورت این کتاب زیبا در آمده است.
بخوانید خالی است.
Rahil najafi
۱۴۰۰/۱۲/۱۱
واقعا دوستش داشتم
کتابهایی از تاریخ همراه با عشقی آنچنان گرم جذاب و شنیدنی است
از جمله می‌توان به کتاب دختری که رهایش کردی اشاره کرد که بی نهایت زیبا بود
به طور کلی من عاشق اینگونه کتابها هستم
مطالعه‌اش را حتما توصیه میکنم
hamideh torki
۱۴۰۱/۱/۱۵
در کل کتاب خوبی بود با برهه‌ای از تاریخ اسما شدم که چیز زیادی ازش نمی‌دونستم خوانش عالی بود اما ترجمه‌ی روانی نداشت
Nader Mansoory Mansoory
۱۴۰۱/۶/۲
روزگار جنایات استالین.
زندگی پر از درد مردم شوروی.
پگاه امامی
۱۴۰۱/۶/۸
روایتی استادانه در ستایش عشق
Sanaz Darbandi
۱۴۰۱/۳/۹
کاملا احساسی و عاشقانه
آناهیتا دهکردی
۱۴۰۰/۸/۲۵
👌🏻👌🏻من دوست داشتم
مشاهده همه نظرات ۷

راهنمای مطالعه کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس

برای دریافت کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.