معرفی و دانلود کتاب صوتی روح پراگ

عکس جلد کتاب صوتی روح پراگ
قیمت:
44000 تومان - 4.99€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی روح پراگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی روح پراگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی روح پراگ

کتاب صوتی روح پراگ مجموعه مقالاتی درباره تاریخ و فرهنگ معاصر کشور چکسلواکی است که ایوان کلیما آن‌ها را در طول پانزده سال نوشته و موضوعاتی همچون اردوگاه آشویتس نازی‌ها، ادبیات و سنت پراگ، نقدی بر حکومت‌های فاشیستی و ... را در بر دارد.

درباره کتاب صوتی روح پراگ:

رمان نویس برجسته چکسلواکی، ایوان کلیما در کتاب صوتی روح پراگ (The Spirit of Prague: And Other Essays) تاریخ آشفته پنجاه سال گذشته پراگ، تجربه کودکی‌اش در یک اردوگاه کار اجباری در زمان جنگ جهانی دوم، زندگی و آثار فرانتس کافکا و معنای امید و صداقت را بررسی می‌کند.

کتاب روح پراگ بیست مقاله دارد که در طول پانزده سال جمع‌آوری و منتشر شده است و از موضوعات متفاوتی همچون تاریخ، سیاست، ادبیات و هنر صحبت می‌کند. کلیما درباره نوشتن این اثر می‌گوید که باید این مجموعه، شهادتی بر تاریخ آشفته کشورش می‌شد و در آن روح شهرش پراگ را به تصویر می‌کشید که پر از فرهنگ، تمدن و امید است.

در فصل اول کتاب، با دوران کودکی نویسنده در اردوگاه نازی‌ها آشنا خواهید شد؛ جایی که سایه مرگ و وحشت همواره بر روی ساکنین آن افتاده بود و کلیما به خوبی آن را توصیف کرده است.

در فصل دوم مقالاتی درباره فرهنگ، محیط زیست، طبیعت و نویسندگی می‌شنوید و ایوان کلیما برای شما از زادگاهش پراگ سخن می‌گوید. همچنین در این فصل به علاقه وافر نویسنده به کتاب‌های ممنوعه اطلاع پیدا می‌کنید؛ آثاری که در زمان حکمرانی ایدئولوژی استالینیستی دور از دسترس مردم بوده و کلیما در زمان دانشجویی به دنبال آن‌ها بوده است.

در فصل سوم کتاب صوتی روح پراگ ویژگی‌های حکومت‌های توتالیته و دیکتاتوری را بیان می‌کند و پس از آن نویسنده به نظام حاکم بر کشورش اشاره می‌کند که کاملا استبدادی اداره می‌شود و همین امر موجب بروز انواع محدودیت‌ها و سانسورها برای مردم عادی و روشنفکران شده است.

در فصل چهارم مقالاتی درباره مذهب، سکولاریسم، سنت، فقر فرهنگی و ادبیات می‌شنوید و به طور مفصل به ارتباط دین و سیاست و فرهنگ حاکم بر شهر پراگ پرداخته می‌شود.

در فصل پنجم که قسمت آخر کتاب روح پراگ است، ایوان کلیما به فرانتس کافکا نویسنده مورد علاقه‌‌اش می‌پردازد که با خواندن کتاب در سرزمین محکومان با او آشنا شد و با قهرمان داستانش به شدت هم‌ذات پنداری کرد. او در این مقاله، پژوهش مفصل خود را در مورد کافکا با رویکردی جدید و متفاوت ارائه می‌دهد.

ایوان کلیما را بیشتر بشناسیم:

ایوان کلیما (Ivan Klima) متولد سال 1931 میلادی در شهر پراگ است که به عنوان یکی از بهترین رمان نویسان، نمایش‌نویسان و روزنامه نگاران دوران معاصر شناخته می‌شود. او تاکنون توانسته برنده جایزه ادبیات مگنزیا در سال 2010 برای کتاب خاطراتش با نام «قرن دیوانه من» شود و همچنین جایزه فرانتس کافکا را در سال 2002 برای یک عمر فعالیت ادبی به دست بیاورد.

دوران کودکی کلیما ناخوشایند و سخت بود و حمله آلمان‌ها به چکسلواکی در سال 1938 زندگی او را متحول کرد؛ چرا که به خاطر یهودی بودن خانواده‌اش، همگی به اردوگاه‌های کار اجباری منتقل شدند. کلیما حدود چهار سال از کودکی خود را در آن محیط ترسناک و خفقان آور گذراند اما سرانجام در سال 1945 همراه با پدر و مادر خود جان سالم برد.

او نوشتن را نوعی قدرت رهایی بخش توصیف می‌کند و اولین بار با خواندن مقاله‌ای سر کلاس مدرسه متوجه چنین احساسی شد و پس از آن نویسندگی را پیشه اصلی خود در زندگی قرار داد.

در سال‌های پس از جنگ، رژیم کمونیستی چک که حکومتی استبدادی به شمار می‌رفت، زندگی و آثار ایوان کلیما را تحت تاثیر قرار داد. او به فعالیت‌های سیاسی و ضد فاشیستی روی آورد و حتی مدت‌ها ممنوع القلم شد و پس از ماجراهای «بهار پراگ» به زندان افتاد.

ایوان کلیما درباره زندگی نویسندگان و روشنفکران چکسلواکی که سال‌ها تحت شدیدترین سانسورها بودند، هفت داستان کوتاه به نام «کار گِل» نگاشته است و همچنین نوشته‌های خودش نیز تا سال 1969 بیرون از مرزهای کشورش منتشر می‌شد. از دیگر آثار مهم این نویسنده می‌توان به «در میانه امنیت و ناامنی، نه فرشته نه قدیس و در انتظار تاریکی، در انتظار روشنایی» اشاره کرد.

جملات برگزیده از کتاب صوتی روح پراگ:

- در این کشور همه احساس می‌کنند که کلاه سرشان رفته ‌است و بنابراین فکر می‌کنند که حق دارند سر دیگران کلاه بگذارند.
- آدم می‌نویسد تا مرگ را انکار کند. مرگی که این همه چهره‌های مختلف به خودش می‌گیرد و هرکدام از این چهره‌ها واقعیت سرنوشت بشری، رنج، تمرد و صداقت را از معنا تهی می‌کند.
- در میان ضعفا، آن‌هایی که رؤیای نجات دادن جهان و رهانیدن آن (و خودشان) از ترس را از طریق حکومت خود در سرمی‌پرورانند، خودشان را گول‌می‌زنند. نوع بشر توسط قدرتی که ضعفای پیشین در اختیار قرار گرفته‌اند آزاد نخواهد شد، زیرا ضعفا در همان روزی که به قدرت می‌رسند، بی‌گناهی خود را از دست خواهند داد.

نکوداشت‌های کتاب صوتی روح پراگ:

- مجموعه مقالاتی که خواندن آن، شما را با وقایع کشور چک، حواشی و شرایط پیرامون انقلاب مخملی 1989 آشنا می‌کند؛ بخش‌هایی که قسمتی از فعالیت‌های فکری و شجاعانه تاریخ معاصر بوده است. (هفته نامه ناشران)

دقیق با جزئیات موثر و توصیف حوادثی به بهترین شکل ممکن! این کتاب بینش کلیما را نسبت به وقایع مختلف بیان می‌کند. (مجله کتابخانه)

کتاب صوتی روح پراگ به چه کسانی توصیه می‌شود؟

اگر به تاریخ، هنر و سیاست علاقه دارید، این کتاب که مجموعه‌ مقالاتی درباره اردوگاه‌های یهودیان در طی جنگ جهانی دوم، اروپای شرقی، فرهنگ شهر پراگ و ... است، می‌تواند برای شما جذاب و شنیدنی باشد.

در بخشی از کتاب صوتی روح پراگ می‌شنویم:

زمانی که بچه بودم، در جامعه‌ای زندگی می‌کردم که عده‌ای از آدم‌ها، آدم‌های بی‌قدرت اسیر دست آدم‌های دیگر بودند، آدم‌های قدرتمند. همه پذیرفته بودند که عده‌ای هستند که می‌توان آن‌ها را از همه حقوق‌شان محروم کرد؛ حق جابه‌جایی آزادانه، حق زندگی و حتی حق دفن شدن آبرومندانه.

در این بخش از جهان که ما زندگی می‌کنیم، کسی شخصا مزه این نوع عدالت اجتماعی یا بهتر است بگویم، بی‌عدالتی اجتماعی را چشیده است. درست همانطور که پدران ما مجذوب معضلات اجتماعی بودند، نسل ما هم مجذوب معضل عدالت یا دقیق‌تر بگویم، معضل تعلیق جنایت کارانه‌ی عدالت به دست قدرتمندان شد.

آن رکود اوایل دهه سی به پدران ما کاری کرد که افراد به فقر و فاقه می‌افتند، بیکار می‌شوند، گرسنه می‌مانند و همه بی‌پناهند. قوانین نورنبرگ، محاکمه‌های مسکو، آشویتس، ورکوتا چشم نسل ما را بر بی‌پناهی استیصال آمیز افرادی گشود که در کشوری با رژیم جنایتکار و تبهکار استبدادی و توتالیتری زندگی می‌کنند.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
23 دقیقه
فصل اول: بخش یک - یک دوران کودکی غیرمعمولی
16 دقیقه
فصل اول: ادامه بخش یک
19 دقیقه
فصل اول: ادامه بخش یک
16 دقیقه
فصل اول: بخش دو - چگونه شروع کردم؟
15 دقیقه
فصل اول: بخش سه - ادبیات و حافظه
27 دقیقه
فصل اول: بخش چهار - روح پراگ
23 دقیقه
فصل اول: بخش پنج - محاسن غیرمنتظره سرکوب
20 دقیقه
فصل دوم: بخش یک - فقر زبان
17 دقیقه
فصل دوم: بخش دو - نمک گران بهاتر از طلا
15 دقیقه
فصل دوم: بخش سه - دستورالعمل خوشبختی
19 دقیقه
فصل دوم: بخش چهار - گفت‌وگو با روزنامه نگارها
34 دقیقه
فصل سوم: بخش یک - آدم‌های قدرتمند و آدم‌های بی‌قدرت
21 دقیقه
فصل سوم: بخش دو - فرهنگ علیه توتالیتاریسم
16 دقیقه
فصل سوم: بخش سه - شروع و پایان توتالیتاریسم
25 دقیقه
فصل چهارم: بخش یک - درباره ادبیات مذهب سکولار
21 دقیقه
فصل چهارم: ادامه بخش یک
25 دقیقه
فصل چهارم: بخش دو - سنت ما و محدودیت رشد
21 دقیقه
فصل پنجم: بخش یک - شمشیرها پیش می‌آیند؛ فرانس کافکا و منابع الهامش
21 دقیقه
فصل پنجم: بخش دو
19 دقیقه
فصل پنجم: بخش سه
27 دقیقه
فصل پنجم: بخش چهار
16 دقیقه
فصل پنجم: بخش پنج

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی روح پراگ
نویسنده
مترجمخشایار دیهیمی
گویندهحامد فعال
ناشر چاپینشر نی
ناشر صوتی استودیو نوار
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابMP3
مدت۷ ساعت و ۳۵ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی تاریخی، فلسفی و اجتماعی، کتاب‌های زندگی نامه
قیمت نسخه صوتی
44000 ت - 4.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی روح پراگ

ترانه کمالی
۱۴۰۱/۱۲/۲۱
روح پراگ مجموعه مقالاتی است که نویسنده در طی پانزده سال نوشته است؛ ایوان کلیما در این کتاب از همه چیز سخن گفته است: از خاطرات کودکی‌اش در زمان جنگ جهانی دوم و جوانی‌اش در دوران کمونیستی و ممنوع‌القلمی، تا نظر درباره‌ی ادبیات و آثار نویسندگانی چون کافکا و میلان کوندرا. از آرا و نظریه‌های سیاسی تا و اوضاع اجتماعی جامع شناختی. شگفتا با توجه به اینکه کتاب بیشتر از بیست سال پیش منتشر شده، تمام این جستارها با حال روزگار ما مطابقت دارد.
اگر می‌خواهید مجموعه‌ی اطلاعات ارزشمندی از تحلیل‌های اجتماعی و تاریخ معاصر، ادبیات و مختصری نظریه‌های سیاسی داشته باشید، روحِ پراگ کتاب بسیار ارزشمندی‌ست. شخصا بیشتر از همه، مجذوبِ بخش دوم کتاب شدم: بخشی که مطالب‌ش را به عینه تجربه کردم و می‌کنم؛ و البته بخش پنجم که تفسیر نویسنده بر آثار کافکا و البته روحیه‌ی او، من را (به دلیل شخصی) به‌سختی تکان داد. اینکه انسان چگونه بنظر می‌آید اگر که «تنها در چهارچوب‌های خود زندگی کند و فکر کند چون با جهان بیرون قطع رابطه کرده‌است، ایمن است».
پی‌نوشت ۱: کتاب را در ژانر ادبی جستار دسته‌بندی می‌کنند. جستارنویسی مفهومی جدید در ادبیات است که در سال‌های اخیر بیشتر به آن پرداخته‌اند. جستار، متنی است که با مقاله، داستان، جزوه و رساله متفاوت است و در عین حال با همه‌ی این‌ها اشتراکی دارد.
پی‌نوشت ۲: کتاب از بیست جستار تشکیل شده است.
پی‌نوشت شخصی: من این کتاب را سالها پیش خوانده بودم (البته نه به معنای خاص «خواندن» بیشتر به معنای تورق کردن) اما بی‌شک بینشی که الان (با توجه به شرایط اجتماعی و سیاسی و تاریخی که در آن هستیم) از مطالعه آن دارم را نداشتم.
صدا و جدیت لحن گوینده با توجه محتوای متن بسیار مناسب است.
Mahsjan
۱۴۰۱/۴/۶
اولین کتابی بود که از کلیما خوندم
نویسنده به آرمان ضدکمونیستی می‌پردازد
کتاب بسیار دلنشین است بعضی قسمت‌ها خیلی آشنا به نظر می‌یاد
قسمت آخر که نگم درمورد کافکا توضیحات معرکه‌ای بود
روح پراگ بردگی در نظام کمونیستی را به نمایش می‌گذارد و در نهایت شاهد حکومت توتالیتر هستیم
و در همبن نظام که
هاست علامت سوالی کنار اخلاق می‌آید و اخلاقیات مورد پرسش قرار می‌گیرد
کتاب دارای جستارهایی درباره خاطرات نویسنده و دوران کودکی‌اش و سالهایی که در اردوگاه آشویتس اسیر بوده است همچنین به نقد سیاست و جامعه میپردازه.
جلیل آهنگرنژاد
۱۴۰۰/۱۱/۲۷
کتاب را دوبار شنیدم. انتخاب نام کتاب هنری تر از قلمی است که در متن آن به حرکت درآمده است. اما به هر روی، می‌تواند برای مخاطبان ادبیات, جامعه‌شناسی و تاریخ، قابل توجه‌تر باشد. البته اگر قول بیهقی را بپذیریم، این کتاب"به یک بار خواندن می‌ارزد"
somayeh tohidlou
۱۴۰۰/۱۱/۲۱
کتابی که انگار در دوره زمانه ما باید هراز چندی خواند و طبیعیست که پس از آن مشتاق‌تر شوی به خواندن کافکا و زیستن با قهرمانانی که خودش هستند و خودی که بزنگاه‌های مواجهه با آتش را به خوبی عرضه کرده است. برای ما در جهانی پر از تجربیات خاص
Javad Ranjbarzadeh
۱۴۰۱/۱۰/۱۷
کتاب خوبی است اما نگاه نویسنده به وقایع و تحلیل برخی از آن‌ها بیشتر برای اروپایی‌های مفید است یعنی بیشتر جنبه‌های فرهنگی آن هم فرهنگ غالب اروپای شرقی را از نظر گذرانده و تجزیه و تحلیل کرده است.
آذین فولادوند
۱۴۰۱/۳/۱
برای من خیلی خسته کننده بود. فکر می‌کنم با صدا و نحوه بیان گوینده ارتباط برقرار نکردم، چون نسخه چاپی کتاب رو که شروع کردم، نمیگم خیلی عالی بود، ولی تا ته خوندم و خوب بود برام.
آپادانا کوروش
۱۴۰۰/۲/۱۶
خوابت را به بیداری و بیداریت را به فکر و فکر را از خامی به پرسشگری تبدیل میکنه ممنون از کتابراه بابت انتخاب‌های عالیه کتب 🌹🌹🌹
Sara Sharifi
۱۳۹۹/۱۰/۷
کتاب‌هایی که باعث میشه فکر کنم رو دوست دارم این کتاب باعث میشه نسبت به بعضی باور‌ها تردید کرد و خود شخص دوباره فکر کنه
رضا مکاری
۱۴۰۱/۱۰/۱۴
جذابیت چندانی نداشت در کل، اما خوب بیان شرایط و اتفاقات اون دوران هرچند که بخشهایی غیر واقعی به نظر میرسید جالب بود
mehdi radi
۱۴۰۱/۸/۵
نپسندیدم یکی دو فصل اولش خوشم اومد بقیه‌اش را نتونستم گوش بدم
محمود اژدری
۱۴۰۰/۱۱/۴
اگر به داستان دوره حکومت کمونیست به اروپای شرقی علاقه داشته باشید خیلی خوبه
اسماعیل
۱۴۰۱/۱۲/۵
یکی از بهترینها و بیاد ماندنی ترس‌ها کتابها
مشاهده همه نظرات 12

راهنمای مطالعه کتاب صوتی روح پراگ

برای دریافت کتاب صوتی روح پراگ و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.